Farklı ruble oranı kullanımının vites ayarlarına etkisi

mehmetsarı

Aktif Üye
Tepki
193
Bisiklet
Canyon
Merhaba arkadaşlar,

İki jant seti kullanmak istiyorum. Jantlardan birisini daha çok düz profilli sürüşlerde diğerini tırmanışlarda kullanacağım. Bu durumda jantların herbirisinde kullanacağım iki farklı ruble oranının (11-30 ve 11-28 şeklinde) vites ayarlarıma olumsuz etkisi olur mu?

Yani basit anlamda, jant değişikliği yaptığımda vites ayarlarım bozulur mu?

Tecrübesi olan arkadaşların yanıtları için teşekkür ederim.

Scudo

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bir süre sonra zincir rublelere göre farklı aşınmaz mı? Ayrıca 28' e göre ayarlanmış zincir 30' da kısa kalacaktır illa.

karanbatu

Forum Demirbaşı
Tepki
993
İsim
Batu
Bisiklet
Fuji
Tecrübem yok ama bildiğim kadarı ile vites ayarı için sorun olmaması gerekiyor ikiside onlu veya onbirli sistem olduğu sürece. Zincir konusunda evet 2 bakla fark olur ki onuda 28 için bi bakla uzun ayarlarsanız 30 da bi bakla kısa kalır ki çok sorun olmaz . Zincirin kısa kaldığı yer ön ve arkanın en büyük dişlide olduğu zaman olacaktır ki çapraz olduğu için çok kullanılmaz. Eğer aşırı zorlamıyorsa 28 için ayarlanmış bir zincirle bile kullanabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: mehmetsarı

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Hocam beni yanlış anlamayın ama jantlarınızın profili çok büyük değilse bence 2 jant yerine çok hafif profilli bir jant kullanmak daha iyi değil mi? Sonuçta masraf bunlar hep.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
İki rubleyi de aynı kullanmak daha iyi olsa da, 28 ile 30 arasında pek bir fark olmayacaktır. Daha önce aynı marka, 2 farklı sette 12-27 ve 12-29 ruble kullanıyordum.
Asıl sorun, farklı marka jant kullanacaksanız eğer ortaya çıkacak. Jantlarda freehublar birbiri ile tamamen aynı olmuyor. Bu da jant değiştirince, rublenin az da olsa sağa ya da sola kayması demek. Bu durumda da vites ayarını tamamen yeniden yapmanız gerekiyor.

İki set arasındaki farkı bulduktan sonra, ruble arkasına ince bir pul koyarak mesela setleri aynı hizaya getirme şansınız da var.

mehmetsarı

Aktif Üye
Tepki
193
Bisiklet
Canyon
Çok teşekkür ederim arkadaşlar cevaplarınız çin. deneyimleyip, yorumlarımı bu başlığın altına yazacağım.

Selamlar.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
11-12-13-14-15-17-19-21-23-25-28
11-12-13-14-15-17-19-21-24-27-30

:snzdglsn: Hiç sorun olmaz diye düşünüyorum ben de

Düşünmeniz gereken asıl şey arka aktarıcı bacağı. Kısa bacağın sınırı 28T çünkü. 30T uzun bacağa giriyor. Ama çalışır diye düşünüyorum (denememiş olsam da)

• Beğen

amoush00

Forum Bağımlısı
Tepki
1.104
İsim
Emrah Çetintaş
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Geotech
Sorun olmayacaktır diye düşünüyorum.. Kendim trainer için kullandığım jant ta 25 yolda kullandığın jantta 28 kullanıyorum.. sorun yaşamadım.. ama ikisini de yolda kullanırsam herhangi bir sorun olur mu, bilmiyorum... Zira trainerda uzun süre vites değiştirmeden devam ediyorum.. ve de 25 e pek düşmüyorum..

mertgulkokan

Forum Demirbaşı
Tepki
887
Bisiklet
Ghost
11 28 ruble ile 11 32 ruble arasında zincir botu farklılığı var. 32 dişe geçince zincire 1 adet bakla eklenmesi lazım

mehmetsarı

Aktif Üye
Tepki
193
Bisiklet
Canyon
@Serkan Mıstınoğlu 30T ile kullanıyordum hali hazırda. hafif bir ses yapıyor ama çok raharsız edici değil açıkçası.

Konunun başında bahsettğim ikili jant ruble kombinasyonunu denedim. Herhangi bir sıkıntı yaratmadı vites değişimlerinde vs.

Cevaplarınız ve ilginiz için teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
@mehmetsarı geri dönüp son durumu yazdığınız için çok teşekkürler, bu bütün forumların kanayan yarası, yerli yabancı :) Forumdaş bir soru soruyor, biz elbet kendi çapımızda cevaplıyoruz ama forumdaş sorununu bir şekilde çözüyor ve bunu nasıl yaptığını gelip de yazmıyor :D Yani forumların amacı sadece soran kişiye tek seferlik yardım etmek değil, gelecekte arama motorları üzerinden aratıp aynı probleme sahip kullanıcıların bu konulara ulaştıklarında elle tutulur bilgiler ve çözümlere de ulaşabilmesi :harika:

Tekrar teşekkürler, kazasız sürüşler :harika:

• Beğen

mertgulkokan

Forum Demirbaşı
Tepki
887
Bisiklet
Ghost
Şimdi yarın 11 32 rublem ve uzun bacak arka aktarıcım geliyor.
Eski rublem 12 27 bakalım zincire ne kadar bakla eklemem gerekecek :)