Sigara içmek performansı arttırır mı?

İsmail ATALI

Aktif Üye
Tepki
192
Bisiklet
Cannondale
@Tolga Çelebi sanırım oyle evet..Zıra bısıklet oncesı zayıflamak ıcın kosmaya basladıgımda da bayagı ıyı kosardım... bu kontrolsuz gucumu ılk marmamara grandfondo da denıyecegım )) sevdıgım guzergahın tersı ıstıkamet ama bakalım ))

ha bua rada gecen sene akcıger nefes testınde hıc sıgara ıcmemıs 39 yasında cıktı test sonucu )) ben d ebunu bısıklete bagladım tabıı ))

Scudo

mudo77

Aktif Üye
Tepki
434
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ölüme doğru hızla performansınız artar o kesin.

• Beğen
Tepkiler: İsmail ATALI

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
@Edip Dinçer 90 lı yıllar ve öncesinde dönen "sigara sağlığa faydalıdır" reklamlarının, günümüz araştırmalarında yavaş intihardan başka bir şey olmadığını artık cümle alem bildiği için, cümle aleme bu sefer bilimsel kanallar vasıtasıyla ulaşmaya çalışan palavradan başka bir şey olmayan türüdür.

• Beğen
Tepkiler: SoS

SoS

Üye
Tepki
7
İsim
Memo
Bisiklet
Diğer
Yarin tam 11 ay oluyor birakali, dile kolay 19 sene kullanmisim, fazlasi var eksigi yoktur, yasim daha 34,
tabiki biraktiktan sonra anladim değer sizligini.
Bisiklet olayina daha baslayamadim ama sirf sigaranin verdigi zararlari bir nebze olsun daha hizli geri kazamak icin yeni bir bisiklet arayışın dayim.
Benim birakmamda cok yardimci olan elektronik sigara faktoru var.
Devam eden arkadaslar, biraktiktan sonra caniniz gene ister fakat onsuz hayatin tadini, tuzunu, renklerini en çok da koku duyunuzun ne kadar gelistigini gormek karsiliginda bir daha yaklasmiyorsunuz.
En yakin zamanda birakmaniz dileğiyle.

T

ttncu

Misafir
Buraları bisiklet sporuna gönül veren kardeşlerimiz de okuyor. Bu yüzden "şu kadar sigara içiyorum, şöyle basıyorum" yazmak açıkça "için amk bişey olmaz" demek oluyor. Yaptığı yanlışı övmek veya o yanlışa rağmen yapabildiklerini övmek ancak vicdani mastürbasyona ve geçici bir ego tatminine yarar yoksa ani bir kalp krizi tüm, "sigaralı ve hızlı" filminin bitmesine sebebiyet verebilir Allah korusun. Saygılar.

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.022
Bisiklet
Merida
sigara yavaş yavaş intihar etmek gibidir

bisiklet ve sigara bu süreci hızlandırır ani bir kalp krizi rampayı çıkarken

bir de çiğerler açıkken sigara yakıp şu kadar gittim yazanlar olmuş subliminal sigara reklamı yapmışlar sigara şirketleri bu kadar reklam yapamıyor

volkan Öz

Forum Demirbaşı
Tepki
586
Bisiklet
Specialized
Arkadaşım @Volkan AYAZ bana bu videoyu sakin sessiz bir ortamda sonuna kadar izlememi tavsiye etmişti.Kendisinide çok etkilemiş. Size de sakin bir akşam herkes uyuduğunda bütün dikkatinizle bu videoyu seyretmenizi tavsiye ediyorum.
Kendisine buradan teşekkür ediyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
@volkan Öz

İşe yaradı ise ne mutlu bana. Bende öyle bir alışkanlık yaptı ki, sıkıldıkça izliyorum :)

• Beğen
Tepkiler: volkan Öz

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bir nedenden dolayı 2 yıl önce başladığım sigarayı bırakalı 7 saat oldu ve artık icmeyecegim. Ne kadar sürede nefes kapasitem normale döner? Artık 48/11 çevirmek istiyorum.

Sigaranın neden olduğu en kötü hastalık Burger hastalığı ellerin ayakların kangren olup kesilmesine neden oluyormuş.

Son düzenleme:
Tepki
110
İsim
Muhammed
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Henüz bırakma aşamasında olsanda sigarayı bırakmayı istemekle doğru olanı yapmışsın ?;
İçen insanları yargılamıyorum ancak neden içtikleri konusunda herhangi bir mantıklı sebep de bulamıyorum..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Ben yılbaşından beri içmiyorum hiç faydasını görmedim. Daha önce çıkabildiğim yokuşlara dahi çıkamıyorum çünkü 15 kilo aldım nefes darlığı başladı. Ytd

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@ThrowingStar
Cozemedigin sorunlardan ötürü başlıyorsun.

GagarinlerinYuri

Aktif Üye
Tepki
217
İsim
Murat Esen
Bisiklet
Salcano
Çok iyi yapmışsınız hocam öncelikli olarak kilo alımının sebebi ağzı meşgul etmek için yenenler bununla ilgili de kendinizi daha fazla bisiklete verin bos zamanlarinizi doldurun iftardan sonra sokaga balkona çıkmayın direnciniz kırılmasın asıl konuda ise durum benim gözlemlediğim kadarıyla nefes kapasitesi çok az sigara içenlerde, yavaş yavaş düzelecektir acele etmeyin hayatınıza odaklanın

yenhesa

Aktif Üye
Tepki
212
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
Bazen ben de düşünüyorum başlasam mı diye..

Öncelikle tebrikler. Ne kadar içmiş olursanız olun var olan ya da olası bağımlılıktan kurtulmuş olmanıza sevindim. Günde kaç paket içtiğinizle bağlantılı bu merak ettiğiniz süre.. süreleri tam bilmiyorum sağlık bakanlığı web sayfalarından tahmini süreler çıkabilir.

Performanslı sürmek ciğerleriniz ne kadar kapasiteli olsa da öncelikle bacak kondüsyonuyla alakalı daha çok, zaten bu iş sadece ciğerle alakalı olsa serbest dalışçılar bu sporda birinci olurdu.

Sigarayı kullanmamayı sürdürmede sizi motive edecek şey sadece performans artışı olmasın, birçok faydaları var sigarayı bırakmanın. Etrafımda pro sporcu sayılabilecek bir çok kişi tanıyorum sigara kullanan ayriyeten.

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@yenhesa
Bence %65 ciğer %35 bacak. İsterse bacağın 55 aynakol çevirsin nefes darlığı yaşayınca bırakmak zorunda kalıyorsun.

@ThrowingStar
Bunun 25 katını düşünün. Bir ilaç olsa da katranı löp diye ağzımdan çıkarsam.

Tepki
110
İsim
Muhammed
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Harun.
Neler yaşadığınızı, sebebinizin ne olduğunu bilmiyorum bundan dolayı çok büyükte konuşmak istemiyorum açıkçası ama sıkıntıların, problemlerin hepsi gelip geçici.. gelip geçici olmasa dahi bunu her an, her saniye düşünerek hayatımızı kendimize "zehir" etmememiz gerekiyor bence ? Dert, sıkıntı dediğin her zaman oluyor, önemli olan buna rağmen yaşayabilmekte.

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@Harun.

Sigara içince çözülüyor mu sorunlar? Her yaktığınız sigara bir sonraki sigarayı yakmanızı garanti ediyor. Bundan başka bir şeye yaradığı yok.

Yukarıda @ttuncu da söylemiş, Alan Carr metodunu ben de herkese tavsiye ederim. 18. doğumgünümde ağzıma ilk sigarayı koyduktan 19 yıl sonra 2017'de sigarayı bu yöntemle (eğitimini alarak) bıraktım. Sadece 3 gün fizyolojik sıkıntısı var (ki ben çok yaşamadım), sonrası eğer gerçekten bırakmayı istiyorsanız çok kolay.

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Mert E.
İstiyorum. 2 yıllık içici olmam avantaja dönüşmüş sizin yanınızda. Sabah sıkıntı çektim ama ağzıma koymadım. Sonra 5 km mesafedeki okuluma yaya geldim.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Hsynozky

Caner Geyik

Daimi Üye
Tepki
858
İsim
eski rumuz: luneris
Bisiklet
Carraro
@Murat B.

Geçen gün farklı bir makaleye denk geldim. O da bunun gibi aslında bilimsel literatürde yapılan hatalara dikkat çekmek için yazılmıştı ve paraşüt ile uçaktan atlamanın, paraşütsüz olarak atlamaya göre yaralanma ve ölüm açısından bir farkı olmadığı sonucunu ispatlamıştı(!).

Bu makaleyi ve amacını ben de çok beğendim. Ama bir yandan da siz ilk sayfada bunu açıklamış olsanız da, sonraki sayfalarda hala verilere karşı çıkanlar da gülümsetti :) Belki tekrar etmekte fayda var: Makale sigara ve performans ile ilgili değil, bilimsel literatüre bir eleştiri aslında. (Uçaktan atlarsanız da paraşüt takın :) )