Sigara içmek performansı arttırır mı?

Burak Uğurlu

Forum Bağımlısı
Tepki
4.133
İsim
Burak Uğurlu
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bende 3 aydir elektronik kullaniyorum ve sukur artik aramiorum nasipse bundan da kurtulurum
Nikotini birden düşürmeyin, azar azar düşürün. Sonra bir gün bilerek unutun evde cihazı. Akşam gelene kadar asla sigara otlanmayın ama sağdan soldan, zaten sigara hiç içmeyin, akşam eve gelince cihazı alıp bir nefes çekin.

İşe yaramazsa birkaç ay sonra gene aynısını yapın. Bir gün yarayacak. 2. Günde evde kalsın diyeceksiniz. Sonra bir çekilte bu ne ya ben ne içiyorum diyeceksiniz. Hooop bitti gitti olacak. Hadi hayırlısı. 😉

Scudo

nhtpkl

Daimi Üye
Tepki
461
İsim
Nihat
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Nikotini birden düşürmeyin, azar azar düşürün. Sonra bir gün bilerek unutun evde cihazı. Akşam gelene kadar asla sigara otlanmayın ama sağdan soldan, zaten sigara hiç içmeyin, akşam eve gelince cihazı alıp bir nefes çekin.

İşe yaramazsa birkaç ay sonra gene aynısını yapın. Bir gün yarayacak. 2. Günde evde kalsın diyeceksiniz. Sonra bir çekilte bu ne ya ben ne içiyorum diyeceksiniz. Hooop bitti gitti olacak. Hadi hayırlısı. 😉
İnsallah 👍

• Beğen
Tepkiler: el Cezeri

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ömer Hayta’nın meşhur bir sözü vardır: Ne kadar duman o kadar randuman.

Emre Bedir

Üye
Tepki
16
İsim
Emre Bedir
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Ümit
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ben içici değilim fakat mega pasif içiciyim gerek iş yerinde gerek evde aşırı şekilde sigaraya maruz kalıyorum ama performansımı etkilendiğini sanmıyorum düzenli sürüyorsanız bisikleti sıkıntı olmaz ki bu yüzden uyarıcı falan diye içmek de saçma olur öyle uyarıcıya ihtiyacınız varsa gidin amonyak alın sürüşten önce koklayın

• Beğen
Tepkiler: sahrana

sahrana

Daimi Üye
Tepki
578
Ben içici değilim fakat mega pasif içiciyim gerek iş yerinde gerek evde aşırı şekilde sigaraya maruz kalıyorum ama performansımı etkilendiğini sanmıyorum düzenli sürüyorsanız bisikleti sıkıntı olmaz ki bu yüzden uyarıcı falan diye içmek de saçma olur öyle uyarıcıya ihtiyacınız varsa gidin amonyak alın sürüşten önce koklayın
Koklamasak ta içsek olur mu acaba😃

TeAk

Aktif Üye
Tepki
69
İsim
Tevfik
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sigarayı yılbaşından bu yana kullanmıyorum. Kendimi çok iyi hissediyorum, canım hiç istemiyor. Umarım isteyen herkes bırakır.

Cotyoran52

An Engineer Cyclist
Tepki
1.662
İsim
Kotyoralı
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Vicdan rahatlatma itemlerinde bugün..

Bir diğeri için bkz: Alkolün günlük hayata faydaları

• Beğen
Tepkiler: Mete Can Karahasan

creepfire

Üye
Tepki
6
Başlangıç
2022—23
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Makalenin özetinde şöyle bir bölüm var:
"...a review has the potential to create a convincing argument for a faulty hypothesis. Improper correlation or extrapolation of data can result in dangerously flawed conclusions. The following paper seeks to illustrate this point, using existing research to argue the hypothesis that cigarette smoking enhances endurance performance and should be incorporated into high-level training programs."

Türkçe meali şöyle birşey:

Taramaların (başkalarının araştırmalarını kullanan bilimsel yazılar), hatalı hipotezler için ikna edici iddialar sunma potansiyeli vardır. Korelasyon (bağıntı) ve ekstrapolasyon(dışdeğerbiçim)un yanlış kullanımı sonucu hatalı sonuçlara varılabilir. Bu makalenin amacı, mevcut araştırmaları kullanarak sigara içmenin dayanıklılık performansını arttırdığını ve üst düzey antreman programlarına eklenmesi gerektiğini öne sürerek bunu göstermektir.

Makaleyi çok beğendim.

ben makaleye katılıyorum, sigara içtiğim günlerde gece sürüşe çıktığımda yokuşlarda nefes nefese kalıyorum bacaklarıma ağrı giriyor ama yorulmuyorum yani dönüp aynı yokuşu birçok kez çıkabiliyorum ama hiç sigara içmediğim bir gün ya da e-sigara içtiğim bir gün olsun bu sefer yokuştaki performansım düşüyor bacaklarımı pedala basamayacak hale geliyorum neredeyse ve tabi bir yandan nefes nefeseyim sonra yorgun oluyorum ve eve dönüyorum. bu şekilde farkına varmıştım sigara konusunun belki başka birşeyle alakası olabilir ama dediğim gibi birçok kez yaşadım bunu ayrıca düzenli sigara içen biri değilim günde en fazla 3-4 adet sigara içerim hatta bazı günler hiç içmem.

Burak Uğurlu

Forum Bağımlısı
Tepki
4.133
İsim
Burak Uğurlu
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
ben makaleye katılıyorum, sigara içtiğim günlerde gece sürüşe çıktığımda yokuşlarda nefes nefese kalıyorum bacaklarıma ağrı giriyor ama yorulmuyorum yani dönüp aynı yokuşu birçok kez çıkabiliyorum ama hiç sigara içmediğim bir gün ya da e-sigara içtiğim bir gün olsun bu sefer yokuştaki performansım düşüyor bacaklarımı pedala basamayacak hale geliyorum neredeyse ve tabi bir yandan nefes nefeseyim sonra yorgun oluyorum ve eve dönüyorum. bu şekilde farkına varmıştım sigara konusunun belki başka birşeyle alakası olabilir ama dediğim gibi birçok kez yaşadım bunu ayrıca düzenli sigara içen biri değilim günde en fazla 3-4 adet sigara içerim hatta bazı günler hiç içmem.
Sizinki sigara içen birisinin bir gün sigara içmeemsi durumunda karşılaştığı yoksunluğun da tetiklemiş olabileceği bir durum. Burada ele almak gereken konu sigarayı düzenli içen bir kişi, yıllarca içip bırakmış ve başarılı olmuş bir kişi, hiç sigara içmemiş bir kişi, bunların karşılaştırması olmalı aslında. Hatta hiç içmemiş olanı da bir kenara koyalım. İçmeye devam eden ile içip bırakmış ve başarmış olanın karşılaştırması, daha doğrusu içip bırakan bir kişinin içerkenki değerleri ile bıraktıktan sonraki değerleri karşılaştırması daha doyurucu olur diye düşünüyorum.