Tour de France 2023

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.573
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
TDF; yaz sıcağında zorlu etaplar, rekabet, kan, ter, gözyaşı ve zafer coşkusu vaad ederek yeni bir heyecan ile hepimizi bekliyor...
1-23 temmuz arası 110.'su yapılacak olan bu 3 haftalık mücadele için hazırlıklara başlayalım..
Önceki yıllarda olduğu gibi konu eksenine bağlı kalarak takip edip katkı yapacaklara şimdiden teşekkürler...

Scudo

Ricochet

Daimi Üye
Tepki
1.142
İsim
A.SÜVARİOĞLU
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Heyecan ile bekleyen büyük bir kitle var, ilk defa izleyecek ya da öğrendikleri doğrultusunda yeni bir perspektif ile bakacak olan da çok fazla.

Şov Başlasın!

• Beğen
Tepkiler: necmeddin

AykutA

Üye
Tepki
16
İsim
Aykut
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Fırsat bulduğumda kaçırmadan, keyifle izlemeye çalıştığım bir yarıştır (şölen mi demeli yoksa bilemiyorum) TdF... Yıllar önce sadece spor bültenlerinde birkaç dakikalık bir haber şeklinde denk gelmiştim hep. Bu bültenlerde TdF ile ilgili ilk dikkatimi çeken şey Miguel Indurain'in seri halde aldığı şampiyonluklara ilişkin haberlerdi. O zamanlar bu yarışın formatı, süresi gibi şeyler hakkında hiçbir bilgim yoktu (hoş, şimdi de pek bir bilgim olduğu söylenemez). 1999'da, oturduğum apartmanın ortak uydu sisteminden faydalanmak için aldığım uydu alıcısı ile ulaşabildiğim kanallar arasında en çok Eurosport'u seyrederdim, sanırım o yıllarda kolaylıkla seyredilebiliyordu bu kanallar. Yıllık izinlerime denk gelen yaz aylarında TdF seyretmek benim için büyük bir keyif haline gelmişti. O dönemden en çok aklımda kalan isimler, Richard Virenque, Fernando Escartin, Erik Zabel, Stuart O'Grady, Christophe Moreau ve tabi Lance Armstrong gibileriydi. O kadar bilgi fakiriydim ki, yarışın sonlarına doğru yavaşlayıp kenara çekilen bisikletçilere "kaç yüz km. gelip de sonlarda yarış bırakılır mı?" diye kızıyor, hayıflanıyordum bile.
Eurosport ücretli bir kanal haline gelince bu kez RAI vasıtasıyla yarışı seyretmeye devam ettim. Tabi bu kez hiç anlamasam da telaffuzu hoşuma giden İtalyanca dilinde ve yine en çok aklımda kalan (spikerlerin yaya yaya okudukları gibi yazayım): "sigulamente", "allooraa", "malya caallaaa" gibi sözcüklerle :)... 2009'a kadar yarım yamalak bir takip sonrasında o yıl sırf Eurosport kanallarını seyredebilmek için şu anda da devam etmekte olan dijital platform aboneliğimi başlattım. Önceleri Caner Eler'in oldukça beğendiğim dolu dolu anlatıcılığı/kılavuzluğu eşliğinde daha keyifli hale gelen turu son birkaç yıldır Berkem Ceylan ve Sarper Günsal sayesinde çok çok daha keyifle izlediğimi söyleyebilirim. Tabi onların anlatımlarından ve forumlardan teknik anlamda bir şeyler öğrendim ve başta kızdığım o "son düzlük yavaşlayıcılarına" boşu boşuna kızmış olduğumu da anladım :)))
Bu arada, birkaç yıldır kendimce 8'er kişilik takımlar kurup, takımımın her bir sporcusunun günlük sıralamasını yazıp günün sonunda, turun sonundaki genel sıralamalarını toplayıp sporcu sayısına bölerek de turun sonunda kendimce bir genel sıralama oyunu oynuyorum, kendimce eğleniyorum işte (tabi diskalifiye ve/veya abandoneler olursa takım küçülüyor mecburen, yerine sporcu koymuyorum çünkü). Vingegaard, şampiyonluk yaşadığında takımımdaydı ve bu sayede ben de tesadüf eseri olarak bir genel klasman şampiyonu çıkarmıştım, bunun haricinde başarılı olduğum pek söylenemez :))) (NOT: Bu yılki takımımı henüz kurmadım, netleşmeyen sporcular var sanırım)...
TdF denilince aklıma gelenleri ve hissettiklerimi bir çırpıda özetlemek istedim. Umarım keyifli, çekişmeli bir tur olur. Bize de oturup izlemek kalır. Tabi ki burada bu konularda iyice ihtisaslaşmış arkadaşlarımızın yorumlarını/analizlerini okumak da ayrı bir keyif olacaktır...

Umur Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
2.041
İsim
Bora
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sagan var pelotonda, güzel. İçimde güzel hisler var bu seneki tur için izleyelim bakalım görelim.

Özhan Akgöğ

Forum Bağımlısı
Tepki
911
Bisiklet
Diğer
Takım kadrolarını toplu halde bir görelim:
(link)
ilk atıldığından bu yana 4-5 takım daha listesini onaylamış. Bi tek quickstep onaylamamış. Uzun zamandır "noldu bu çocuğa?" diye düşündüğüm Esteban Chaves'i de Ef takımı kadroya dahil etmiş. 4-5 sene önce potansiyelli bir genç olarak görülüyordu ama uzun zamandır pek sesi çıkmıyordu. Bakalım belki tırmanış etaplarında tekrar yıldızı parlar.

• Beğen
Tepkiler: cazci

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.589
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Ineos'ta lider Richard Carapaz gibi görünmekle beraber on parmağında on marifet, geçen senenin Alpe d'Huez şampiyonu Tom Pidcock'u es geçmemek gerek.

Pogi canavarı bileğindeki kırıktan sonra uzun müddet trainer'da ve sırtında çanta merdivenlerde koştururken boy gösterdi. Bakalım o bilek yollarda başına iş açacak mı...

Bir başka çok amaçlı yol canavarı olan Wout Van Aert'a yine ezeli rakibi Matthieu Van Der Poel eşlik ediyor. Bu ikiliyi bir etabın sonunda teke tek kapışırken görmeyi çok isterdim, ama Van Aert Vingegaard'ın hiper domestiği ve yokuş kaptanı olduğu için o iş zor biraz. İşimiz gene cyclocross yarışlarına kaldı gibi.

seko35.50

Forum Bağımlısı
Tepki
17.447
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Sagan var pelotonda,
Bende tam yahu ne işi var Sagan'ın hala bu yarışta diye aklımdan geçiriyordum,eski kurt tabi belki bi sprint kovalar yarışın bütün etaplarını görürmü sanmam,bende Bernal ne durumda çok merak ediyorum sosyal medya hesabından takip ettiğim kadarıyla çok antrenman yaptı ama bakalım büyük kaza yaptı sonuçta,diğer merak konusu Pogaçarın vaziyet ne, kırığı iyileşti ve Slovenya ulusal şampiyonu oldu ama bu TDF için yeterlimi hayır tabikide :cool:

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.434
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Cavendish reyiz de varmış. 2 etap alsa rekor kırıyor sanırım. Saganla spirint finişinde tekme tokat kapışsalar da keyfimiz yerine gelse :D

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.573
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Takım liderlerine göz atalım:
  • Jumbo-Visma - Jonas Vingegaard
  • BAE Team Emirates - Tadej Pogacar
  • INEOS - Carlos Rodriguez
  • EF Education-EasyPost - Richard Carapaz
  • Alpecin-Deceuninck - Mathieu Van der Poel
  • Soudal Quick-Step - Julian Alaphilippe
  • Movistar - Enric Mas
  • Groupama FDJ - David Gaudu
  • Bahreyn Victorious- Mikel Landa
  • BORA Hansgrohe - Jai Hindley
  • Jayco-AlUla - Simon Yates
  • Lidi-Trek - Mattias Skjelmose / Mads Pedersen
  • Total Ennergie - Peter Sagan
  • Astana Kazakistan - Alexey Lutsenko / Mark Cavendish
  • AG2R Citroen - Ben O'Connor
  • Intermanche-Circus-Wanty - Louis Meintjes / Biniam Girmay
  • Cofidis - Guillaume Martin
  • İsrail-Premier Tech - Michael Woods
  • DSM - Romain Bardet
  • Arkea Samsic - Warren Barguil
  • Lotto Dstny - Caleb Ewan
  • Uno-X Pro Bisiklet - Alexander Kristoff

Umur Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
2.041
İsim
Bora
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Takım liderlerine göz atalım:
  • Jumbo-Visma - Jonas Vingegaard
  • BAE Team Emirates - Tadej Pogacar
  • INEOS - Carlos Rodriguez
  • EF Education-EasyPost - Richard Carapaz
  • Alpecin-Deceuninck - Mathieu Van der Poel
  • Soudal Quick-Step - Julian Alaphilippe
  • Movistar - Enric Mas
  • Groupama FDJ - David Gaudu
  • Bahreyn Victorious- Mikel Landa
  • BORA Hansgrohe - Jai Hindley
  • Jayco-AlUla - Simon Yates
  • Lidi-Trek - Mattias Skjelmose / Mads Pedersen
  • Total Ennergie - Peter Sagan
  • Astana Kazakistan - Alexey Lutsenko / Mark Cavendish
  • AG2R Citroen - Ben O'Connor
  • Intermanche-Circus-Wanty - Louis Meintjes / Biniam Girmay
  • Cofidis - Guillaume Martin
  • İsrail-Premier Tech - Michael Woods
  • DSM - Romain Bardet
  • Arkea Samsic - Warren Barguil
  • Lotto Dstny - Caleb Ewan
  • Uno-X Pro Bisiklet - Alexander Kristoff
Abi burda Pedersen, Cavendish ve Sagan isimlerine şaşırdım, gerçekten takım lideri olarak mı geliyor bu isimler?

Özhan Akgöğ

Forum Bağımlısı
Tepki
911
Bisiklet
Diğer
Abi burda Pedersen, Cavendish ve Sagan isimlerine şaşırdım, gerçekten takım lideri olarak mı geliyor bu isimler?
Takım stratejilerine göre lider belirliyorlar. Çoğu takım genel klasman için yarışıyor ama bazı takımlar sadece yeşil mayo iddiasıyla gidiyorlar. Onlar da kendi stratejilerine göre sprinterlerini takım lideri olarak seçiyorlar. Yani takımlarında sarı mayo için iddialı bir yapılanma yoksa buna çaba sarf etmiyorlar. En fazla kaçışçılarla veya sürekliliği olmayan tırmanıcılarıyla etap kovalıyorlar.

ag249

Forum Bağımlısı
Tepki
1.724
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Etap listesi ekteki gibidir :) 5,6,9,13,14,15,16,17,20. etapları sabırsızlıkla bekliyorum.

EtapTürTarihBaşlangıç ve BitişUzunluk
1HillySat 07/01/2023Bilbao > Bilbao182 km
2HillySun 07/02/2023Vitoria-Gasteiz > Saint-Sébastien209 km
3FlatMon 07/03/2023Amorebieta-Etxano > Bayonne193.5 km
4FlatTue 07/04/2023Dax > Nogaro182 km
5MountainWed 07/05/2023Pau > Laruns163 km
6MountainThu 07/06/2023Tarbes > Cauterets-Cambasque145 km
7FlatFri 07/07/2023Mont-de-Marsan > Bordeaux170 km
8HillySat 07/08/2023Libourne > Limoges201 km
9MountainSun 07/09/2023Saint-Léonard-de-Noblat > Puy de Dôme182.5 km
-Dinlenme GünüMon 07/10/2023Clermont-Ferrand
10HillyTue 07/11/2023Vulcania > Issoire167.5 km
11FlatWed 07/12/2023Clermont-Ferrand > Moulins180 km
12HillyThu 07/13/2023Roanne > Belleville-en-Beaujolais169 km
13MountainFri 07/14/2023Châtillon-sur-Chalaronne > Grand Colombier138 km
14MountainSat 07/15/2023Annemasse > Morzine Les Portes du Soleil152 km
15MountainSun 07/16/2023Les Gets les portes du soleil > Saint-Gervais Mont-Blanc179 km
-Dinlenme GünüMon 07/17/2023Saint-Gervais Mont-Blanc
16Individual time-trialTue 07/18/2023Passy > Combloux22.4 km
17MountainWed 07/19/2023Saint-Gervais Mont-Blanc > Courchevel166 km
18HillyThu 07/20/2023Moûtiers > Bourg-en-Bresse185 km
19FlatFri 07/21/2023Moirans-en-Montagne > Poligny173 km
20MountainSat 07/22/2023Belfort > Le Markstein Fellering133.5 km
21FlatSun 07/23/2023Saint-Quentin-en-Yvelines > Paris Champs-Élysées115.5 km

Umur Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
2.041
İsim
Bora
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Klasik bir tırmanış var mı bu yıl? Daha doğrusu neresi var?

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.573
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu yıl ; 5.,6.,9.,13.,14.,15.,16.ve 17. etaplar genel klasman için belirleyici tırmanış ve inişler içeriyor.
17. etap kraliçe...
Gene son haftaya geldiğimizde heyecan ve çekişme bizi bekliyor gibi..

Folding Man

Daimi Üye
Tepki
410
İsim
Ygt
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Brompton
Bisiklet türü
Katlanır