Ön vites ayarı

Noi92

Üye
Tepki
33
@Steel Butterfly

Sti vites olduğu için olabilir mi ?
En kısa sürede düzelttireceğim

Scudo

Liberi Spiritu

Hüseyin EROL
Tepki
775
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
b'Twin
@Noi92

Normal, Sti farketmez. O ayar için kolda telin çıkış noktasında olmalıdır.

Noi92

Üye
Tepki
33
@Steel Butterfly
Fotoğraf ile örnek verme şansı var mıdır

(link):

Kendi sitesinde de bu şekilde görünüyor

Liberi Spiritu

Hüseyin EROL
Tepki
775
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
b'Twin
@Noi92

Modeli bilmediğim için genelleme yaptım ama sanırım SLR500'de ayar oradan yapılıyor olabilir, öyleyse benim hatam.. :harika: Eski bazı modellerde telin dışarıdan geldiği kollarda ayar kolun oradaki parça ile yapılıyor bildiğim kadarıyla.

emiremir

Üye
Tepki
0
İsim
emir
Bisiklet
b'Twin
@Ufuk Şahin
mrb ben L vidasını sıkarken birden bi tel biryerden çıktı şimdi L vidası sıkılı olmasına rağmen hiç birşey olmamış gibi kadroya bayağı yaklaştı zincirde sürtüyor

Dosyalar

Tepki
218
İsim
esat gelmedi
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Herkese merhaba. Konu benim problemimle de ilgili olduğu için yeni konu açmadan buraya yazayım.
1 aydır kullandığım 21 vites bisikletimin ön değiştiricisi ilk aldığım günden beri zincire sürtüyordu. Üzerindeki vidalardan ayarladım fayda etmedi. Ben de vites kolu üzerindeki ayar kısmından ayarlamaya çalıştım ama bu sefer de ikinci vitese geçirmek için çıt sesinden sonra biraz daha ileri itmek gerekiyor yoksa şıkır şıkır ötüp vites geçmiyor. Vitese göre ayarlıyorum bu sefer de yine zincir sürtmeye başlıyor. Bisikletçi de iş yok bir şey olmaz deyip geçiştiriyor. Ben ne yapabilirim. Ustalardan yardım bekliyorum. Uzun zamandır kullanmamış olsam da eski bisikletçiyimdir sunacağınız çözümleri uygulamak elimden gelir. Şimdiden teşekkür ederim.

Unutmadan söyleyeyim vitesleri doğru konumda kullanıyorum.

Ali Burak T.

Aktif Üye
Tepki
204
Bisiklet
Diğer
konuyu canlandıralım
claris 2x8 vites sistemimde ön vites düşürürken vites kolu yumuşak geçmiyor, kol sert ve çat diye ses geliyor (aktarıcıdan değil koldan) vites teli gergindir dedim ondan değilmiş varmı tavsiyesi olan?

soner canlı

Daimi Üye
Tepki
197
Bisiklet
Scott
Sa arkadaşlar benim triban 520 de arka vites değiştirirken problem var.1 den 2 ye 2 den 3 e sorunsuz geçiyor.3. Vitesten 4 e almak istediğimde 5 ve hatta 6 ya atlıyor.Ve bu atlayış sti kolda da oluyor.Arka aktarıcı ayarları ile çözemedim bir türlü.Sorun koldan kaynaklanıyor galiba çünkü kol göstergesi 2-3 atıyor hali ile de aktarıcı ona uyuyor.Acil yardımlarınızı rica ediyorum.

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
@soner canlıDecathlon ürünü değil mi oraya götürdünüz mü. Yada bisikletçiye ustalığı iyi birine

ASUS_Z00ED cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

BarkinD

Yola bakan,lastik yakan :)
Tepki
487
İsim
Barkın DEMİRKIRAN
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Peki aktarıcıdan teli söküp elinizle teli çekince 4 e geliyormu aktarıcıya takılı değilken benzer bir problem başıma geldi aktarıcının eklemlerin de problem çıkmıştı

soner canlı

Daimi Üye
Tepki
197
Bisiklet
Scott
Bugün evde uğraştım yapamadım.decatlondan götürebilirim haftaya içi.Teli sökerek denemedim hiç

BarkinD

Tepki
487
İsim
Barkın DEMİRKIRAN
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
images (12).jpg kollarınız bu haldeyken bir arkadaşınız hafifçe teli gersin,sizde bu esnada vites değiştirin 4 e kol üzerinde gelip gelmediğine bakın eğer ,4 e geliyorsa tel üzerinde kırılma yamulma varmı kontrol edin, sonra aktarıcı yı kontrel edin elinizle 9. Dişten 1. Dişe doğru oynatın takılma varmı.

4 e gelmiyor ise malesef vites kolunuzda bir hata olmalı
Bol pedallar hatam olduysa affola ;)
Kollarınızı gidondan sökmeden yaparsanız daha pratik olur ;)

soner canlı

Daimi Üye
Tepki
197
Bisiklet
Scott
Kollar sti hocam.Teli aktarıcıdan ayırıp yaptım kolda oluyor kolda problem yok gibi.Ancak aktarıcı telin biraz deformasyon var.Etkiler mi acaba? 20170827_190731.jpg

BarkinD

Tepki
487
İsim
Barkın DEMİRKIRAN
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Teli değiştirmeyi deneyin isterseniz.iyi bir bisikletçide .veya internetten bakarak kendinizde değişebilirsiniz. ama yinede izleyin bir arkadaşın yardımıyla problem bu olmamam ihtimali var.
Yardımcı olduysam ne mutlu bana iyi akşamlar;)

soner canlı

Daimi Üye
Tepki
197
Bisiklet
Scott
O burgulu yeri söktüm aldım ama gene aynı.KOca pazarım bitti en iyisi decathlona bi götüreyim ☺

blizz4rd

Üye
Tepki
0
İsim
Ugur
Bisiklet
b'Twin
Arkadaşlar ön vites nasıl kullanılıyor.Krank dişlisi en küçükte 1 de sol vites den 2 yapıyorum ama ön aktarıcı sürterek 2 ye taşıyor zinciri ve aktarıcı çiziliyor haliyle.Acaba bu normalmi bana normal geldi herhalde çekme mantıgıyla krankta zincirin kaymasını saglıyor ama bir süre sonra zincir sürtmeden kopmazmı sadece anlık dişli değişiminde sürtüyor aürekli değil.Teşekkürler.

BarkinD

Tepki
487
İsim
Barkın DEMİRKIRAN
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@blizz4rd
Normaldir çok uzun sürtmediği sürece ;) bol pedallar

• Beğen
Tepkiler: blizz4rd

The Best

Aktif Üye
Tepki
47
İsim
Ali Girişken
Bisiklet
Bianchi
Paylaşım faydalı olmuş eline sağlık.

Tepki
16
İsim
Furkan İlyas Atakan
Bisiklet
Mosso
Merhaba ben daha yeni Mosso Cavalier 700 Claris aldım arka vitesi değiştiriyorum ve değiştirdiğimi hissediyorum ama ön vitesi değiştirmeyi denediğimde o kol yana doğru hareket ediyor fakat hiç bir değişiklik hissetmiyorum baktığımda da bir şey değişmiyor bunun normali böyle midir yoksa bisiklette bir sıkıntı mı var cahilliğimi mazur görün lütfen.