Ön vites ayarı

opysium

Üye
Kayıt
26 Nisan 2018
Başlık
0
Mesaj
7
Tepki
3
Yaş
17
Şehir
Bartın
İsim
Musa
Bisiklet
Salcano
Vites 1'den 2'ye atmıyor ancak 3'e aldığımda 2'ye atıyordu. Gördüğüm kadarıyla ön aktarıcının vitesten gelen teli gevşemişti. Oradaki somunu çıkartıp teli iyice çektikten sonra vidanın arasına tekrar sıkıştırıp somunu iyice sıktım. Artık 1'den 2'ye atıyor ancak 3'e atmıyor. Ne yapmam gerek?
 
Kayıt
24 Temmuz 2018
Başlık
0
Mesaj
1
Tepki
0
Yaş
19
Şehir
Manisa
İsim
Niyazi
Merhaba arkadaşlar benim ön vites 2 den 3 e geçmiyor hep orta dişlide kalıyor aktarıcı yeteri kadar yer açmıyor 3 e geçmek için yani,bir de 1 e atınca zincir atıyor daima,attırıcı zincire değiyor, son olarak da yeni yapmaya başladı mesela pedal çevirirken zincir arkadan da ses yapıyor nedeni nedir,bilen varsa yardımcı olabilir mi?
 

estudiante

Daimi öğrenci
Kayıt
13 Nisan 2008
Başlık
7
Mesaj
138
Tepki
192
Şehir
istanbul
Merhaba arkadaşlar,
Forumda aradım ama bulamadım. İkinci el aldığım bisiklette vites tellerini çıkarıp gresle yağladım. Ama tekrar takınca şimdi vitesi en büyük çarktan ikinciye düşüremiyorum. İkinciden en küçüğe düşüyor ama en büyükten ikinciye düşmüyor, koldan bir daha tıklatıyorum doğrudan en alta atıyor, ikinciye geçirmek için en alta atıp tekrar yükseltmek zorunda kalıyorum. Ne kadar ayar yaptıysam çözemedim.

Vites kolu boştayken (tel bağlı değilken) normal çalışıyor. Yukarı çıkışlarda da sorun yok, biraz kuvvet gerekse de büyük çarklara alabiliyorum vitesi. Ama sorun inerken oluyor. Aktarıcı çok akıcı değil ama kolun her hareketinde hareket ediyor, yine de zincir en büyük çarktayken yaptığı hareket zinciri alttaki çarka düşürmeye yetmiyor. Kolu biraz daha ittirince bu sefer en alt vitese düşüyor ve hoop en küçük çarkta.

Bu neden olur, bilen var mı acaba? Aktarıcı mı sıkıntılı? Biraz gidondan çıkan vites dış hortumları da uzun gibi ama çok etkiler mi bilemedim.

Bir gün sonra ekleme:
Teli çıkardım, sildim, dış kabloları ve teli gres değil normal pfte zincir yağı ile hafifçe yağladım, özellikle de dış kabloları. Bu arada aktarıcıyı da temizleyip yağladım. Ayar bile yapmaya gerek kalmadı, şıkır şıkır geçiyor vitesler:). Şaka gibi...
Oysa dün saatlerce ayar yapmaya uğraşmıştım.
Shimano el kitabında notlardan biri olarak normal gresle yağlamayın yazıyor:(
 
Tepkiler: Fake Guru

Kook

Aktif Üye
Kayıt
5 Ağustos 2018
Başlık
0
Mesaj
171
Tepki
188
@bartsimpson

Sorunum üsttekinin neredeyse aynısı
Triban500' üm var. Sol sti kolda vites düşürmek için bastığımda 3 ten 1e takır takır düşüyor. 3 ten 2 ye geçiremiyorum. 1e düşünce tekrar yükseltiyorum. Vites teli gerginliği mümkün olan en düşük gerginlikte. Vites ayarı tam, teli değiştirdim. Sti kolu açtım,tekrar topladım. Sti kol tel takılı değilken normal çalışıyor. Sorun nerede olabilir? Garantisi dolmadı. Decathlona götürsem değişim yapılır mı?
 

Kadirgrblk

Üye
Kayıt
3 Kasım 2018
Başlık
0
Mesaj
6
Tepki
0
Yaş
13
Şehir
İstanbul
İsim
Kadir Gürbulak
Bisiklet
Diğer
Arkadaşlar benim ön vitesi ayarı bozuldu anladığıma göre baya ince iş bisikletçiyede yaptıra bilirim ama kendim yapmayı öğrenmek istiyorum lütfen yardım edin
 

Kook

Aktif Üye
Kayıt
5 Ağustos 2018
Başlık
0
Mesaj
171
Tepki
188
@Kadirgrblk Hocam ingilizcen varsa parktool un videosunu tavsiye ederim. Gerçekten kapsamlı anlatmış.

Arka vites ayarından daha uğraştırıcı. İlk yaparken biraz vakit alabilir ama zaten bozukmuş hiç olmadı zaten bisikletçiye götürürsün.
 

Knight Rider

Kara atlı prens
Kayıt
14 Ocak 2017
Başlık
23
Mesaj
498
Tepki
871
Yaş
20
Şehir
İstanbul
İsim
Orkun
Bisiklet
Kron
Merhaba Arkadaşlar;

Bisikletime yeni ön vites teli takmam gerekiyor. Bugün bir deneme yaptım ve başaramayıp bisikletçiye gittim. Teli ezerek çöp haline getirmişim meğerse. Bisikletçi yeni tel takacak ve 30 lira vermem gerekiyor. Teli doğubanktan 3 liraya aldım bu arada. 3 liralık telin takılmasına bu kadar yüksek ücret ödeyemem. Yedekte bir telim daha var, onu takacam. Ya o teli takacam ya da bisikletsiz kalacam. Ön vites telini nasıl takacağımı hiçbir noktasını, en ufak ayrıntılarını bile atlamadan anlatmanızı istiyorum. İşi iyi bilene önemsiz gibi görünen bazı ayrıntılar acemisi için çok önemli olabilir, lütfen bu ayrıntıları atlamayın. Çünkü tek atımlık kurşunum kaldı ve 12'den vurmam lazım.
 
Yukarı Alt