Klasikler düzenleniyor, yarışlara giden yok

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.969
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba Arkadaşlar,

Öncelikle söylemek isterim ki bu başlık ciddiyetsiz açılan bir başlık değildir.

Şu sıralar bildiğiniz gibi Avrupa'da özellikle de Belçika'nın Flaman ve Walon Bölgesi'nde ,İtalya'da,Fransa'da ve Hollanda'da bahar klasikleri düzenleniyor.Bildiğiniz gibi bahar klasikleri ise yol bisikleti yarışlarına tutkun olanlar için katışıksız mutluluk kaynağı.Görüyorum ki ülkemizden bu yarışlara gitmeyi bırakın ,Avrupa'daki soydaşlarımız bile ellerine gelen fırsatı değerlendirmiyor.Bisikletli gezginlerimize saygım sonsuz olmasına rağmen,onların da merakları Orta Avrupa'nın tarihi turistik mekanları, Peru veya Kolombiya'nın bakir toprakları ya da Hindistan'ın pis sokakları.Herkes kendi istek ,ihtiyaç ve beklentilerini karşılama derdinde onlar da haklılar,gezginlerimizi eleştiriyor demeyin.Yol bisikleti yarışları ve bu yarışların yapıldığı ülkelerin kültürlerini öğrenmek biraz öksüz kalıyor.Bu konuda biraz boşluk var.
Bisiklet için,yol bisikleti için hayat şu sıralar bisikletin yaşam tarzı olarak kabul gördüğü A dan Z ye herkesin bisikletsiz yapamadığı, insanların fırına giderken bile yol bisikletleri ile yarıştıkları özellikle de Flandra'da (Flaman Topraklarında) büyük bir heyecan ve fırtınalar kopuyor.Bir tek bizler orada yokuz.:kötü:

Şimdi ne söylemek istediğime gelmeden önce UCI yarış takvimini en önemli kısmını göstereceğim.

29 March: E3 Harelbeke (Belgium)
31 March: Gent-Wevelgem in Flanders Fields (Belgium)
3 April: Dwars door Vlaanderen - A travers la Flandre (Belgium)
7 April: Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres (Belgium)
8-13 April: Itzulia Basque Country (Spain)
14 April: Paris-Roubaix (France)
21 April: Amstel Gold Race (the Netherlands)
24 April: La Flèche Wallonne (Belgium)
28 April: Liège-Bastogne-Liège (Belgium)

Gördüğünüz üzere önemli klasiklerin tarihleri birbirine çok yakın.Şimdi söylüyorum:2020 de bir ya da iki haftalığına benimle kim ''Bahar Klasikleri'' sezonunu yerinde yaşamak ister?Kim bana yoldaş olmak ister?Benim birinci önceliğim E3 Harelbekeden Paris Roubaix'ye kadar ki yarışları takip etmek.Eğer çok gelir derseniz ,Ronde Van Vlaanderen ve Paris Roubaix i içinde bulunduran haftayı yakalamak da yeterli gelebilecektir.

Ronde Van Vlaanderen,Muur Van Geraardsbergen,Flaman Toprakları,Belçika
192769

Paris Roubaix, Aranberg Ormanları,Kuzey Fransa

192771

Belki fotoğraftaki gibi Efsanelerin Tom Boonen ve Spartacus'un mükemmel ataklarını göremeyeceğiz ama zamanın şövalyelerinin acı ,kan ,ter ve göz yaşını suratlarında görebileceğiz.

Neden kendi başına gitmiyorsun diye sorabilirsiniz,İngilizce'me çok güvenemiyorum.Yanıma İngilizcesi iyi bir yoldaş bulamazsam planımı 2020 yerine birazileri tarihlere öteleyeceğim ancak nasip olursa birgün bu hayalimi gerçekleştireceğim.

Scudo

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Açık konuşayım; önümden geçişlerini bir kere görmek için o kadar yolu gidip yolun kenarında saatlerce beklemek çekici gelmiyor. Yerel halkın bile çoğunluğu, yarışı evlerinde her zaman gittikleri pubda/barda bira içerek seyrediyor, kendi kasabalarından geçmelerine 5-10 dakika kala yola iniyor, peleton geçtikten sonra evlerine veya puba geri dönüyor. Muur'da veya Kwaremont'ta bütün gün bekleyenler bu işin fanatikleri...

Bir de yarış olmayan günler ne yapacağınız konusu var. Gent, Brugge falan güzel şehirler, birkaç saatlik mesafede Amsterdam, Köln gibi yerler de var ama buralara turistik gezi için Nisan başı bence uygun değil. Oranın baharı, İstanbul'un Kasım'ı gibi bir iklime sahip.

Naçizane önerim, bahar klasikleri zamandında Filandre'ye giderseniz seyretmekle kalmayın, mesela şuna da katılın:
(link)

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.969
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Murat B.
Üstad, yorumun için teşekkür ederim.

Cevabını bildiğim halde yine de sormak istiyorum,muhtemelen yoktur.Ülkemizden Flaman ,Walon Bölgesine ya da Fransa'ya(Roubaix için de olur.Her ne kadar klasikleri Tour de France'a tercih etsem de Tdf için de olur) yapılan turlarda içinde bisiklet turizminin olduğu gezi paketi tarzı birşeyler var mıdır?

Ya da o ülkelere gitiğimizde o ülkenin turizm şirketlerinin bisiklet yarışı paketleri var mıdır?(Flamanların Oude Kwaremont veya Paterberg'teki Vıp çadırları hariç)
Hiçbir gezi paketi bulamasam bile yapılması gereken Kwaremont,Paterberg,Koppenberg,Taainberg veya Muur gibi önemli ''berg''lerin birinde yer tutup yarışı izlemek olacak galiba.

Tuğrul Tomba

Söz uçar, yazı kalır...
Tepki
1.242
İsim
Tuğrul Tomba
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba,
ben de tv'den izlemeyi tercih ediyorum. Yurt dışına henüz çıkamadım ama. Aydın'da yaşıyorum. Geçtiğimiz yıllarda Cumhurbaşkanlığı Turu evimin 50 metre yanındaki yoldan geçti. Eşim ve oğlumla birlikte yarım saat önceden yolun ortasındaki yeşillik alanda yerimizi aldık. Polis araçları, motosikletler, tepeden helikopter, bir curcuna. İlk defa şahit olduğumuz bir ambiyans. Ama asıl görmek istediğim bisikletçilere gelince, kaçış grubu geldiii, önümüzden geçti, 3 saniye pat gitti. (Bulunduğumuz yere 100 m. mesafede Türkiye Güzellikleri Primi Kapısı vardı) Ardından peloton, bir uğultu ile 15-20 saniye sürdü herhalde. Ardından motosikletler, bisiklet yüklü arabalar ve kervanın diğer unsurları. İlk izlediğimizde böyle bir kaç dakika içinde her şey olup bitince oğlum baba bu kadar mı? :) dedi. Onun da, benim de hissiyatımız şöyleydi: çok güzel bir yiyeceğin azıcık olup da tadı damağımızda kalması gibi, hani biraz daha yok mu :) der gibi. Tour of Turkey'deki bu iki izleme deneyiminden sonra, bu yılların diğer etaplarını bu yılın bir kaç etabını TV'den izledim. Açıkçası helikopter çekimleri, motosikletli ekibin çekimleri çok daha fazla keyif verdi. Ama, umarım siz yerinde izleme fırsatı bulursunuz. Sağlıcakla...

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.969
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Tuğrul Tomba Merhaba,

Sizin şansızlığınız etabın düz bir bölümünde olmanızdan dolayı kaçış grubu ve pelotonun olanca hızıyla önünüzden geçmesi olmuş.
Benim bu yarışlara gitme amacım yol bisikleti yarışlarının anavatanında havayı solumak,dediğiniz gibi ambiyansı yaşamak.
Ölmeden önce yapılması gerekenler listemde.Herkesin bir merakı var,yol bisikleti yarışları da benim merakım.:harika:İnşallah bir gün bu hayalimi gerçekleştirebilirim.

emreertuna

Üye
Tepki
145
İsim
Emre Ertuna
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Umarım hayalinizi gerçekleştirirsiniz ama bisikletinizle burlarda pedallamak bence ordaki ambiyansı 15-20 dk yaşamanızdan daha değerli olur.
Hollanda'yı ve Fransa'yı interrail ile gezdim. İleri seviye ingilizce konuşmama rağmen zorlandım, insanlar soğuk ve garipler, sıcakkanlılık yok.
Ama bence isterseniz başaramayacağınız bişey yok.
En yakın arkadaşım fransız ve o da yol bisikletine biniyor burda. Şu anlık hayalimiz TDFden çok UTMB ama planlar değişirse mutlaka aklımdasınız:)

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@hamlet2006

Türkiye'den yapılan bisiklet turizmi paketi bilmiyorum, olduğunu da sanmıyorum. Yılda sadece 1 kere yapılan yarış için tur düzenlemek pek karlı olmadığı için bizim turizmcilerin ilgisi dışında kalıyor diye tahmin ediyorum. Futbol maçları bunun istisnası çünkü katılım çok fazla oluyor.

Paris, Roma gibi birkaç noktayı ve kumsalları saymazsak, Avrupa'da kitlesel turizm yok diyebiliriz. Kelimenin orjinal anlamındaki turistler kendi istedikleri gibi geziyorlar. Son yıllarda "yereller gibi davranmak" modası çıktığı için paket tur iyice azaldı zaten. Neredeyse tamamı halka açık yollarda yapılan bisiklet yarışları için konaklamalı tur düzenleyen yoktur, diye düşünüyorum. Fakat günübirlik bisikletli gezi turları falan oluyor, belki yarış günlerinde de yarış seyretme turları oluyordur.

Bisiklet turizmi yarış seyretme değil, bisiklete binme üzerine kurulu daha çok. Mallorca'da kış kampları ya da Maratona dles Dolomites veya Cyclo Ronde van Vlaanderen gibi önemli gran fondolara katılım içeren bisiklet turları oluyor. Bunların bazıları ertesi gün yapılacak profesyonel yarışı da VIP yerden (mesela Roubaix Veledromu'ndan veya Kwaremont'taki çadırdan) izlemeyi de içeriyor fakat çok pahalılar.

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
Sadece hafta sonu balığa gitmek için olta almak isteyen müşteriye ,200.000 dolarlık olta ,takım, ...tekne satan satıcı gibi olacağım . Ama senin ilacın bir (moto) karavan. ???
Bir arkadaşla çok hesaplar yapıp hayaller kurmuştuk. Bir de ufak bir tekne tabiki ???

• Beğen
Tepkiler: hamlet2006

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.969
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Çağdaş78
Tour de France takip etmek isteyenlere motokaravan kiralamayı tavsiye ediyorlar.Benim birinci hedefim; Ronde van Vlaanderen,Paris Roubaix veya Arden Kasikleri gibi tek günlük yarışlar.Ama yoldaş bulursam Tour de France'a da hayır demem.:harika:
Alp D'Huez,Mount Ventoux,Col du Tourmalet ; dadından yinmez.:D

• Beğen
Tepkiler: Çağdaş78

Saomi Miks

Aktif Üye
Tepki
331
İsim
Şaomi Miks
Sevgili üstad @hamlet2006 sizinle aynı duyguları paylaştığımı ifade etmek isterim.
Tam yılını hatırlamıyorum ama 2014 olması çok muhtemel. Bostancı sahilde finiş gören Türkiye turunun son etabında sporcuların arkasından Beşiktaş yıldız yokuşundan başlayan bir köprü geçiş etkinliği olmuştu. Sağanak yağmurlu gün de Kadıköy'e metro ile gidip karşıya otobüslerle transfer edilmiştik.

Yarışçıları ilk olarak yıldız yokuşunu çıkarken canlı izledik.
Onlar geçip yarışmaya devam ederken bizde köprü geçişini bitirip Bostancı Sahil de finiş alanında konuşlandık ve 3 veya 4 tur önümüzden geçtikten sonra sprint finişi ile bitip sanırım Cavendisch kazanmıştı.

Andre Greipel ve Mark Cavendisch i canlı izlemek çok keyifliydi. Takımların birinin arabasından suluk istemiştim enerji içeceği dolu şekilde vermişlerdi.

Tamamı bana çok keyif vermişti.

Bu sene Bahar klasiklerinden en azından bir tanesi için gitmeyi istiyordum ama bazı sınırlılıklarımdan dolayı ilerleyen zamanlarda inşallah.

Bu yıl için Vuelta da haftasonu 2 etap yerinde izlemeyi umuyorum.

Eğer gelecek yıl için plan yapar iseniz ve vaktim ve koşullarım uyarsa size eşlik etmek, yakından tanışmak ve en tecrübelerinizi etap sonunda parkur kıyısında çay yudumlarken dinlemek isterim.

Metro da biraz acele yazdım. İmla hatası veya anlam bozukluğu var ise affola...

Herkese iki teker üzerinde ve aklımızda o varken keyifli vakitler diliyorum...

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
Bence biraz taraftar olmak,bazı yarışçıları gerçekten beğenmek filan lazım..Yoksa,bir anlamı olmaz..
Gidebilseydim,mesela Giro'nun kraliçe etabının son kmlerinin yapıldığı yere çıkıp,beğendiğim ve favori olarak gördüğüm sporcunun yanımdan geçmesini ve onunla birlikte biraz koşturmayı filan isterdim..Mesela Dumoulin,Pinot,S.Yates gibi favori isimleri görmek isterdim..Yarışı yerinden izlemekle kalmamak,yarışın ne durumda olduğunu,genel klasmancıların aralarındaki farkları filan da bilmek lazım..Hele bir de yarışan favorilerden birisi,sizin vatandaşınızsa,müthiş bir heyecan yaşarsınız..Yıl boyunca Kolombiya'dan bir sürü insan,sırf vatandaşlarını/sporcularını desteklemek için yarışlara geliyorlar..Bahsettiğim gibi,dağların zirvelerinde Kolombiya bayrakları ile koşturuyorlar..Quintana ve Bernal gibi isimleri destekliyorlar..
Düşünsenize,bir Türk,Giro'da yarışıyor ve genel klasmanda ilk 3'te filan..O dağda deli gibi koşarsınız:D
Ya da geçen sene Sagan'ın paris roubaix'te Silvan Dillier ile kaçışı ve sonrasında Sagan'ın sprint attığı anları canlı izlemek isterdim..
Biraz da şans işi bu..İzlemeyi seçeceğiniz yarış sönükte geçebilir..
Para olmadığı için eurosporta devam:booo:

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Bugün de Milan-Sanremo yarışı var :harika: "Eurosport 2 16:30"

• Muhteşem
Tepkiler: smhkvs

canelmas

Üye
Tepki
249
İsim
can elmas
Bisiklet
Scott
Fransa Turu ve Giro yu yerinde izlemiş biri olarak avrupa da gidilecek bir bisiklet yarışının tadını hayat boyu unutmayacağınızı söylemek isterim. Ben her iki yarışa da bisikletim ve iki arkadaşımla gittim. Aylar önce yarışı nerde seyredeceğiz, otel rezervasyonları uçaklar vb ayarlanmadıkça bu organizasyon çok zor. Ama becerebilince yarışçıların parkuru 2-3 saat önden başlayıp geçecekleri yoldan gidebildiğiniz kadar gidiyorsunuz, yarış yaklaşınca çekip kenara piknik ve seyir sonra ister arkalarından git ister geri dön. O güzelim kasabalar, kalabalık insanlar müthiş atmosfer bisikleti seven biri için anlatılmaz yaşanır.
2013 ve 2015 deki bu üç etap seyretmelik geziler uçak dahil adam başı 1500 2000 eurolara gelmiş. Bugünkü para ile 10.000 TL .... Bu imkanınız varsa şiddetle tavsiye ederim

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.969
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şartlar olgunlaştığında en önemlisi de yeterli zamanı ayarladığımda Transcontinental Race'a başvuracağım.Flamanların yarışlarına gitmeden önce Flamanlarla bizzat yarışmak istiyorum.
Tek sıkıntım zaman