2015 Bahar Klasikleri

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Yaklaşık 1 ay sonra yarış takviminin -en azından benim için- en zevkli bölümü başlayacak. Üst üste 6 Pazar günü birbirinden heyecanlı yarışlar izleyeceğiz, ayrıca arada 2 gün de haftaiçi yarış var. Fazla oyalanmadan UCI Dünya Turu'nun Bahar Klasikleri programını vereyim:

22 Mart Milan-Sanremo
27 Mart E3 Harelbeke
29 Mart Gent-Wevelgem
5 Nisan Ronde van Vlaanderen (Flandra Turu)
12 Nisan Paris-Roubaix
19 Nisan Amstel Gold
22 Nisan Fleche Wallonne (Valon Oku)
26 Nisan Liege-Bastogne-Liege

Bu yarışların en önemlileri olan Milan-Sanremo, Ronde, Paris-Roubaix ve Liege-Bastogne-Liege'e anıtsal yarış (monument) deniliyor. Bu yarışların ortak yanları 100 yılı aşkın süredir düzenleniyor olmaları ve 250 kilometreden uzun olmaları. Ancak parkurlar birbirlerinden oldukça farklı ve bu yüzden farklı özellikte bisikletçiler iddialı oluyorlar. Örneğin Milan-Sanremo'yu genelde spirinterler kazanırken Liege-Bastogne-Liege'de tırmanışçılar başarılı oluyorlar. Paris-Roubaix gibi arnavut kaldırımlı yarışlar ise başlı başına bir uzmanlık alanı zaten.

Ben klasikleri seyretmeyi büyük turlardan çok daha fazla seviyorum. Bunun çok sebebi var, öncelikle katılan takımların tamamına yakını kazanmak için çabalıyorlar, sprint takımlarının dağlık etaplarda, genel klasman iddalısı olanların düz etaplarda geri planda kalmalarına benzer bir durum söz konusu değil. Ayrıca başladıkları gün bittikleri için yarışı kazanmak isteyen hiç kimse "bugün kontrollü gidip enerjimi koruyayım, başka gün rakiplerimi geçerim" gibi stratejik hesaplar yapamıyor.

Scudo

Veliuyar

Daimi Üye
Tepki
107
İsim
Veli Uyar
Güzel bir bilgilendirme, tşk.....

Caner Kaya

Daimi Üye
Tepki
268
Bisiklet
Kron
@Sinan A.

Eurosport hepsini veriyor diye biliyorum. En azından ben geçe sene Paris-Roubaix, Amstel ve Liege-Bastogne-Liege izledim Eurosport'tan. Hatta Türkiye Turu'nun ilk etabı Liege-Bastogne-Liege'e denk geliyordu (bu sene de öyle galiba) Eurosport1'den (HD olandan) Liege'i, Eurosport2'den Türkiye Turu'nu vermişlerdi. Sonraki etaplar ancak Eurosport1'den verildi. Bahar klasiklerine doğal olarak çok önem veriliyor.

Upps ben yazarken @Murat B. açıklamış :D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Doping sonrası azalan yarışlar artık daha fazla artıyor, Eurosport çoığunu veriyor ama mesela bu sezon Katar ve Umman Turlarını vermedi onlar yerine Tour Yorkshire ,Humburg klasik gibi yarışlar eklendi yani Eurosport da büyük yarışlar hariç küçüklerde değişiklik yapabiliyor, fakat artık TÜrkiye de Eurosport 2'de HD olması lazım yarışlarda ben bu konuyu Caner Eler'e ileticem çoğu Avrupa ülkesinde iki kanalda HD olarak yayın veriyor ve normal yayını izlemek gerçekten tat vermiyor.

Sezonun en güzel kısmı bana göre bu klasikler Milano-Sanremo'yu çok sevmiyorum ama Mart ve Nisan en güzel yarışlar. Klasikler tek günlük ama zafer açısından bir büyük tur katar ses getiren ve önemi olan yarışlar. Ayrıca herkes kendine çalışıyor takım çalışması daha az, geçen sene ki Paris-Roubaix de Niki Tepstra kazanması büyük turlarda olmayacak birşey takım emri ile Boonen'in önünde çalışmaya devam ederdi. Cancellara'nın seneye son sezonu olması sebebi ile ben Flanders ve P-R ikilisine gitmeyi düşünüyorum. Umarım bol kaçışlı, ataklı, aksiyonlu,heyecanı yüksek yarışlar izleriz.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Birde bugün aklıma takıldı Boonen' e özel yapım Specialized Venge bisikleti gördüm instagramda, bu adam 4 P-R ,3 Ronde kazandı çoğunu da Specialized Roubaix modeli ile kazandı ama bu adama Custom Roubaix yapacaklarına gidip Cusyom Venge yaptılar. Aklıma almadı nedir bunun sebebi daha fazla satılsın diye mi ? Roubaix zaten satıyor diye mi ? Var mı tahmini olan?

Ali Demir

Forum Bağımlısı
Tepki
1.572
Bisiklet
Specialized
boonen normal yarışlarda uzun süredir venge kullanıyor. sanırım roubaix'de venge kullanmaz.
o yollarda vengein pek bir üstünlüğü olacağını biz bile düşünmüyorken, neden bu seçimi yapsınlar ki?

bildiğim kadarıyla geçen sene roubaix modelini kullanmıştı.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@Hasan SAYLIK

Şu anda Umman Turu'nda daha uygun olduğu için Venge kullanıyordur. Adamın uzmanlık alanı kuzey klasikleri diye her yarışta kuzey klasikleri için tasarlanmış bisikleti kullanacak değil...

Bu arada, yanlış hatırlamıyorsam Boonen'in 2012'deki Ronde ve Paris-Roubaix dışındaki klasik zaferleri Specialized Roubaix ile değil, Eddy Merckx marka bisikletler ile.

cenktamay

Forum Demirbaşı
Tepki
272
Bisiklet
Canyon
7 Mart Strade Bianche de keyifli yarislardan biridir. Ozellikle bozuk zemin dik tirmanislar toz toprak keyiflidir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Murat B. Tamam ama sonuçta Boonen bir klasikçi ve ona özel bir Roubaix olması lazımdı. Boonen sadece ilk galibiyetlerini Merckx ile aldı ondan sonra hep Speicalized ile kazandı yarışlarını, bir ara Time bisiklet de kullanmış ama onla kazandığı büyük klasik yok.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@Hasan SAYLIK

Boonen için Roubaix defalarca yapıldı zaten, hatta tüketiciye satılan special edition S-Works Roubaix bile vardı birkaç sene önce:
http://www.ciclisport.com/wp-content/uploads/2014/02/portfolio.png

Boonen'in hangi yarışı neyle kazandığı konusunda benim de aklım karıştı. İkimiz de yanılıyoruz galiba, iyice araştırıp kesin doğruyu bulursak ortada bir yerde anlaşacağız herhalde :)

http://i1.eurosport.com/2014/04/11/1216255-25383074-1600-900.jpg
2005, Boonen'in kazandığı ilk Paris-Roubaix, bisikleti Time marka.

http://bikeraceinfo.com/images-all/photo-galleries-images/racers-images/boonen-tom/2006-flanders-boonen-grammo.jpg
2006 Ronde, Boonen Dünya Şampiyonu mayosu ve Time bisiklet ile zafere gidiyor

http://cycling-passion.com/wp-content/uploads/2013/03/Fabian-Cancellara-Tom-Boonen-Tour-of-Flanders-2010.jpg
Bu da 2010, Cancellara'da Specialized Roubaix, Boonen'de Eddy Merckx bisiklet var (yarışı Cancellara kazandı).

• Beğen
Tepkiler: Ali Demir

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Evet @Murat B. hocam 2005 de Merckx olduğu kesin gerisinde yanlışlıklar var bir ara Time kullandığını biliyorum ondan sonra hep Specialized diye aklımda kalmış mesela resimde ki 2010 da ben yine Specialized diye biliyordum iyice araştırmak lazım . Eski yarışları hep izledim ama görüntü kalitesi kep kötü bisikletler belli belirsiz, zaten incecik kadrolar hep birbirine de benziyor anlamak zor.

Şöye bir sonuca ulaştım, 2005 Merckx, 2006 Time, 2009 Specialized,2010-11 Merckx, 2012 Sworks kullanıyor Tom Boonen .
Cancellara ise 2006, Cervelo, 2010 Sworks, 2012 de ise Trek kullanıyor.

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
:hrkbuya:program değişmezse Bu gün Eurosport da 16:30 dan itibaren 18:00 kadar , eurosport 2 de saat 19:00 da yarışlar bantan veriliyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Sanırım bugün başlayacak olan Endülüs Tur'undan bahsediyorsunuz, 17,30 Canlı yayın saat 20.00 da ise tekrarı var Endülüs Tur'u haftalık bir yarış yani klasik değil. ilginç yanı ise bir günde iki etap birden var önce 120 km lik düz etap sonra 8.2 km2lik zamana karşı.

bsavas10

Üye
Tepki
6
Bisiklet
Specialized
Öğlen kayda bıraktım , hd olarak seyredeyim diye 3 dk kayıt alabilmis, Eurosport 2 hd olmalı .Mesai sonrası yarış izlerim diye motive olmuştum oysa ki :(

bsavas10

Üye
Tepki
6
Bisiklet
Specialized
Sizin de beyan ettiğiniz üzere , Eurosport 2 kanalı bence de HD olmalı. Akşam tekrarını seyretmemek adına cihazı kayda bıraktım HD yayını seyretmek için ama aksilik 3 dk kayıt alabilmiş @Hasan SAYLIK

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ronde Van Vlaandaren 2015 özel davet alan takımlarda açıklandı:
Topsport Vlaanderen – Baloise, Wanty – Groupe Gobert, Cofidis Solutions Crédit, Team Europcar, Bora-Argon 18, Androni Giocattoli, Team Roompot ve MTN – Qhubeka.
Mtn takımını bu seneden itibaren çokca özel davet alırken göreceğimizi düşünüyoru. Ayrıca Bora-Argon 18 takımı da yegane Alman takımı olarak ve yaptığım yatırımlarla yarışlarda sık sık izleyeceğimizi düşünüyorum. Darısı Türkiye Tur'unun başına.