Kilitli pedala alışma süreci ve antrenmanı

Kadir İLBAY

Forum Bağımlısı
Tepki
873
İsim
Kadir İlbay
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Kadir İLBAY
Bi de "150 euroluk platform pedallar BİLE" ye takıldım. Bir pedalın fiyatı zaten daha ne olacaktı da "bile" diyosun onu anlamadım. Burada detaya girmeyeyim ama, talaşlı imalat, talaşsız imalat, CNC, torna, döküm vs nedir bunların hangisi maliyetlidir, hangisi birim zamanda daha çok ürün çıkarır falan bu konularda yeterli bilgin olmadığı belli. Herkes bunları bilecek diye bişey de yok zaten. Ama bari bileni yanlışlamaya çalışma.
Cnc kesimi daha maliyetsiz diye biliyordum. Anlaşılan öyle değilmiş. :) 150 euroluk pedallar bile derken. Onlar bile böyle ucuz yolla üretiliyor demek istedim. Dövmek deyincede aklıma hemen bir ustanın terli terli ocağın başında demire çekiçle vurduğu canlandı. Şimdi kafama oturdu, teşekkürler. (Hala o pedalların mtb pedalı olmadığını düşünüyorum. :koptum: :komik:). Çarşı pazar gezme pedalı dediğiniz pedal, Shimano üretimi şehir bisikleti platform pedalıymış. (Gerçekten öyleymiş :D). Fakat diğer pedal mtb kullanımına uygun değil.
@Corelli Mağduru Yamuldu ise penseyle düzeltebilirsin. Ben öyle yapmıştım. Plastikler ıslanınca tutmuyor, değiştirme imkanın var ise çivili platform mükemmel olur. Güç kaybının aksine, engebeli yollarda ayağın pedaldan kaymadığı için hiç tempo düşmeden daha hızlı gidebiliyorsun.

Scudo

suyunsesi

Forum Bağımlısı
Tepki
6.023
İsim
Turgay
Başlangıç
1979—80
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim yol bisikletimde pedallarım bunlar. Bir tarafı düz, bir tarafı kilitli. Sıkışık, riskli ve kalabalık yerlerde pedalın düz tarafını çeviriyorum (Düz tarafında alttaki görselde gördüğünüz gibi silikon kafalı vidalar var. Böylece ayak kaymıyor). Diğer zamanlar kilitliyorum. :) Zaman ve yarış kaygım olmadığı için de sorun görmüyorum. Sürüş esnasında güvenli bir şekilde ayağı kilitten çıkarıp, tek ayak hareketi ile diğer tarafını çevirmek, ya da tersi, hiç zor değil. O esnada tabiki pedal çevirmediğiniz için bisiklet hız kaybediyor ama dediğim gibi benim için hiç önemli değil. Yarışta değilim sonuçta.
Bu yüzden bu pedallar benim açımdan gayet yeterli ve keyifli. :)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

Eshquia™

Forum Bağımlısı
Tepki
2.410
İsim
Ayhan Balbunar
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu pedal düz plakadan kalıpla kesilmiş ve şekillendirme kalıbıyla şekli verilmiş. CNC, dövme, dökme, çok maliyetli işler.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.937
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Eshquia™ Dövmeden kastım presleme idi. Genç arkadaş preslemeden neyi kastettiğimi bilmeyebilir, o yüzden "dövme" tabirini kullandım. Aslında tabi ki ikisi farklı şeyler.

Makine mühendisi misin abi?

Eshquia™

Forum Bağımlısı
Tepki
2.410
İsim
Ayhan Balbunar
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Eshquia™ Dövmeden kastım presleme idi. Genç arkadaş preslemeden neyi kastettiğimi bilmeyebilir, o yüzden "dövme" tabirini kullandım. Aslında tabi ki ikisi farklı şeyler.

Makine mühendisi misin abi?
Yok, yazılımcıyım. 😆 Altı sene Jumbo'da çalıştığımdan bu tip işlemleri yakından tanıyorum. Çatal, kaşık ta aynı yöntemle üretiliyor. 😊

Tepki
237
İsim
Murat KILIÇÇÖTE
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Diğer
Benim yol bisikletimde pedallarım bunlar. Bir tarafı düz, bir tarafı kilitli. Sıkışık, riskli ve kalabalık yerlerde pedalın düz tarafını çeviriyorum (Düz tarafında alttaki görselde gördüğünüz gibi silikon kafalı vidalar var. Böylece ayak kaymıyor). Diğer zamanlar kilitliyorum. :) Zaman ve yarış kaygım olmadığı için de sorun görmüyorum. Sürüş esnasında güvenli bir şekilde ayağı kilitten çıkarıp, tek ayak hareketi ile diğer tarafını çevirmek, ya da tersi, hiç zor değil. O esnada tabiki pedal çevirmediğiniz için bisiklet hız kaybediyor ama dediğim gibi benim için hiç önemli değil. Yarışta değilim sonuçta.
Bu yüzden bu pedallar benim açımdan gayet yeterli ve keyifli. :)

261430 dosyayı görüntüle
261429 dosyayı görüntüle
Yazdıklarınızdan yola çıkarak ben de aynı işi görecek bir pedal sipariş ettim. Hiç kilitli pedal deneyimi olmayan birisi olarak orta vadede işimi göreceğini düşünüyorum. Değerli paylaşımlarınız için ayrıca teşekkür ederim - Shimano PD-M324 aldım.

SPD.jpg

suyunsesi

Forum Bağımlısı
Tepki
6.023
İsim
Turgay
Başlangıç
1979—80
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yazdıklarınızdan yola çıkarak ben de aynı işi görecek bir pedal sipariş ettim. Hiç kilitli pedal deneyimi olmayan birisi olarak orta vadede işimi göreceğini düşünüyorum. Değerli paylaşımlarınız için ayrıca teşekkür ederim - Shimano PD-M324 aldım.

261448 dosyayı görüntüle
Gayet güzel görünüyorlar. Güle güle kullanın.
Paylaşımımı değerli bulmanız da benim için çok değerli oldu. Teşekkür ederim.

mustyy61

Üye
Tepki
84
İsim
Mustafa
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ben hiç alışamadım.

MstCnrMbt

Üye
Tepki
86
İsim
Mesut
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Selamlar.. Yol bisikletimde kilitli pedal kullanma ihtiyaci olustu artik bende de (spor ayakkabi ile bariz performans kaybi oluyor ve yokusta bir kac kez ayagim pedaldan siyrildi can sikici sekilde). Scott tour sehir bisiklet ayakkabisi kullanan varmidir? Yol bisiklet icin Tavsiye olunur mu yada baslangic icin ayakkabi-pedal ve kal seti tavsiyenizi varsa duymak isterim.. Tesekkurler..

erman35

Forum Demirbaşı
Tepki
1.174
İsim
ERMAN
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim ilk deneyimim.
pedalı decathlondan aldım ayakkabılarım shimano rp1(2.el aldım)giriş segmenti ikiside benim açımdan f/p ürün.ikisi de fazlası ile ihtiyacımı karşılıyor
Screenshot_20210417-215334_Chrome.jpg

Son düzenleme:

Burak Altaç

Forum Bağımlısı
Tepki
5.118
İsim
Burak Altaç
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: Tahtabalık

yavuzkosar

Kendi halinde bir yaşayan.
Tepki
3.155
İsim
Yavuz
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim ilk deneyimim.
pedalı decathlondan aldım ayakkabılarım shimano rp1(2.el aldım)giriş segmenti ikiside benim açımdan f/p ürün.ikisi de fazlası ile ihtiyacımı karşılıyor
261474 dosyayı görüntüle
Bu pedalı 200 TL ye almıştım, akıl alır gibi değil, işin tuhafı dönüşü halen açılmadı, bana dönüşü rahat gelmiyor, sizin aldığınız pedalda da bu durum var mı yani eliniz ile çevirince kaç tur atıyor?

Bu arada bir spd pedal el ile çevrilince rahatça dönmeli mi bu kıstas nasil tecrübeli olan varsa öğrenmek isterim?

Son düzenleme:

Burak Altaç

Forum Bağımlısı
Tepki
5.118
İsim
Burak Altaç
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu akşam Sm-Sh51 kal ile 35 km kadar yol yaptım. Pedallarım da Shimano PD-M520 . 56 kal ile kullanırken ,pedalın sıkılık ayarı en sıkıdaydı. 51'i takınca ,pedalları 3 tam tur gevşettim ama yine de 56'dan daha zor çıkıyor. İlk defa kilitli pedal kullanacak olanları biraz üzer gibi :) Ben alışkın olduğum için sorun yaşamadım ama trafikte kullanırken az da olsa 56'dan daha zor oluyor . 51'e geçtiğim için pişman mıyım peki? Hayır iyi ki geçmişim :)

Tepki
237
İsim
Murat KILIÇÇÖTE
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Diğer
Bu akşam Sm-Sh51 kal ile 35 km kadar yol yaptım. Pedallarım da Shimano PD-M520 . 56 kal ile kullanırken ,pedalın sıkılık ayarı en sıkıdaydı. 51'i takınca ,pedalları 3 tam tur gevşettim ama yine de 56'dan daha zor çıkıyor. İlk defa kilitli pedal kullanacak olanları biraz üzer gibi :) Ben alışkın olduğum için sorun yaşamadım ama trafikte kullanırken az da olsa 56'dan daha zor oluyor . 51'e geçtiğim için pişman mıyım peki? Hayır iyi ki geçmişim :)
@Burak Altaç bu habere biraz ürperdim. Hiç kilitli pedal tecrübem yok. Başlangıç için aldığım pedal Shimano PD-M324, 51 kal ile kullanırım diye düşünmüştüm. Süreç heyacanlı olacak anlaşılan :)

• Beğen
Tepkiler: suyunsesi

Burak Altaç

Forum Bağımlısı
Tepki
5.118
İsim
Burak Altaç
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Tahtabalık Ben hiç düşmeden başladım kilitli pedala ama 56 ile başladım :)

• Beğen
Tepkiler: Eshquia™

Burak Altaç

Forum Bağımlısı
Tepki
5.118
İsim
Burak Altaç
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
51 sade sağa ve sola hareketle çıkıyor ve daha sıkı şekilde çıkıyor.
56 ise sağa sola ve üst çapraz yönde çıkıyor hem de daha kolay çıkıyor.

• Beğen
Tepkiler: Tahtabalık