Kilitli pedala alışma süreci ve antrenmanı

suyunsesi

Forum Bağımlısı
Tepki
6.025
İsim
Turgay
Başlangıç
1979—80
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar benim gibi kilitli pedala ve ayakkabıya yeni başlamış olanlar için soruyorum. Bu işte ustalaşmış, yıllarca kullananlar olarak, kilitli pedaldayken ani bir refleks ile fren yapmak zorunda olduğunuzda pedallardan nasıl kurtuluyorsunuz? Bunu nasıl refleks haline getirdiniz?
Ben kilitli pedala geçeli yaklaşık 1 ay kadar oldu, ancak bisikleti bu şekilde daha 150 km kadar bile kullanmamışımdır. Henüz alışma sürecindeyim ve bisikletimi genellikle işe gidip gelirken kullanıyorum.
Kendi kendime bir kez boş bir halı sahada pedallara alışmak için biraz vakit harcadım. Bu sırada rastgele ani fren denemeleri yaptım ve bir kaç tanesinde düştüm. En büyük çekincem işe giderken başıma gelirse ve yol kenarında araçlardan tarafa devrilmek. Henüz başıma gelmedi, çok temkinli kullanıyorum ve duracaksam çok öncesinden ayaklarımı çözüyorum. Ancak dalgınlıkla da olsa iki üç kez bisikleti durdurmaya yakın bir ayağımı çözdüm ve neredeyse düşecek oldum.
Peki sizler her fren yapmada ayakları otomatik çözebiliyor musunuz? Bunun refleks olabilmesi için nasıl çalışmalar ve antrenmanlar yaptınız? Yoksa bunun için bir tarafı platform olanlardan mı kullanmak mantıklı?

Scudo

Tolga Özdemir

Gereksiz Üye
Tepki
2.090
İsim
Tolga Özdemir
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Konu akşam saatlerinde açıldığı için araya kaynamış sanki. Bende kilitli pedal ve ayakkabı aldım fakat daha kullanmadım . Taktikleri bilen arkadaşlar yazarsa faydalanabiliriz.

Scyleia

Aktif Üye
Tepki
363
İsim
MKR
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben sol ayaktaki pedalı gevşek kullanıyorum. Böylece çok kolay sökülüyor ani durumlarda. Sol pedalı gevşetmenin şöyle bir avantajı daha var düşme durumunda sola(yani yola doğru) düşmüyorsunuz. Evet 1 pedalı sökülü olduğu halde düşme ihtimaliniz olabiliyor.

Yapabileceğiniz diğer birşey, durmaya yaklaştığınızda veya herhangi bir şekilde durma durumu olduğunda hemen pedallardan birini çıkarmanız. Durmazsanız, takar devam edersiniz, düşmekten iyidir.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.191
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Kilitli pedalla 25 bin km yaptım. İlk 5-10 dk yı kaldırım kenarı bir yerde önce tek ayağı kitleyerek alıştırma yaparak geçirmiştim.
Trafikte - dur kalk olan yerlerde pedal kestiğimde sol ayağımı çözüyorum hazırlık olarak. Kilidi çözme işini son ana bırakmamakta fayda var. Artık refleks oldu elimi frene götürürken bir pedalı çözmüş oluyorum. Kilitli pedal yüzünden bir kez düşer gibi oldum onda da yırtılan ayakkabı kılıfı pedal ile kal arasına girip sıkışmıştı. Park halinde bir arabaya yaslanıp durmuştum. Bisikleti durdurup sonra pedalları sökmeye çalışmak korktuğunuz devrilme hadisesinin en büyük sebebi sanırım. Durmadan önce en azından sol ayağı çözmüş olun derim.

suyunsesi

Forum Bağımlısı
Tepki
6.025
İsim
Turgay
Başlangıç
1979—80
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar verilen bilgiler için teşekkür ediyorum. Peki, önceki mesajımda da sorduğum gibi, önünüze aniden çıkan bir engel karşısında ani frenlemede durum nasıl oluyor sizlerde?
Sanırım bu gibi durumlarda refleks haline getirene kadar hemen her gün, çimen olan bir yerde sürekli alıştırma yapmak gerekiyor.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.191
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Sanırım bu gibi durumlarda refleks haline getirene kadar hemen her gün, çimen olan bir yerde sürekli alıştırma yapmak gerekiyor.
Yukarıda da yazdım. Benim için alışma süreci 5-10 dk oldu. Kaza veya kaza riski olan ani frenler dahil ayaklarımın pedaldan çıkmadığı, çıkarmayı unuttuğum olmadı. Fren ile aynı hareket olarak düşünün bunu. Nasıl elleriniz fren kollarını sıkmayı unutmuyor, ayaklarınız da durmadan önce pedalları sökecekler.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.523
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@suyunsesi Mtb pedalı mı, yol pedalı mı kullanıyorsunuz. Ben Yol pedalından MTB pedalına geçtiğim günden bu tarafa yaklaşık 2 sene kadar oldu hiç düşmedim. Yol pedalında yaklaşık 10 sürüşümde 3 defa düşmüşümdür. MTB pedalı hemen hemen her yöne çıkmaya meyilli.

Bıyıkov

Forum Bağımlısı
Tepki
3.079
İsim
Ayhan Bıyıklıoğlu
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
10 aydır kilitli pedal kullanıyorum. 3 defa düştüm :) 2si unutkanlıktan biri de pedalı çözememekten kaynaklandı. Pedallarda sertlik ayarı mevcut ayaktan ne kadar kolay çıkması gerektiğini ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıca muazzam(!) bir tespitimi de paylaşayım, bisiklettrn düşerken o pedal ayaktan çıkıyor bir şekilde :D Her üç defa da aynı şekilde düşerken çıktı, çok da endişe etmeyin o konuda :D

Seyda Ünlü

5 Vakit Bisiklet ve Kamp
Tepki
1.129
İsim
Seyda Ünlü
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
m520 pedalı Sh56 kal ile birlikte kullanıyorum. Kal'in özelliği kolay çıkması. Dolayısıyla hiç zorluk yaşamadım gerçekten çıkarmak istediğinizde çok kolay bir şekilde çıkıyor. Kolay çıkması sizi yanıltmasın hiç sürüş esnasında çıkmadı. 3 kere ayağımda kilitli pedal olduğunu unuttum ve tam durduğumda o refleksle yine açıldı kilitler. Tavsiye ederim. (MTB ve Tur Bisikletleri için)

Osman Selman

Forum Demirbaşı
Tepki
405
aldığım gün 2 kez bir kaç gün sonrasında 1 kez önüme aniden çıkan bir yaya yüzünden düştüm. onun dışında bir daha düşmedim. Kız arkadaşım hala hiç düşmedi ( umarım düşmez hiç )

bir süre sonra refleks oluyor. genelde nerelerde sürüyorsunuz bilmiyorum ama tehlike sezdiğiniz anda hemen bir pedalı çıkarın. zaten bisikletçi olarak algınızın son derece açık olması önemli. bu şekilde yaparsanız tehlikeyi önceden sezip önlem alıyorsunuz.

• Beğen
Tepkiler: Clal ve necmeddin

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.238
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
3000 km olmuştur, şehir içinde nadiren kullanıyorum, hiç düşmedim. 2 kere düşmek üzereyken açıldı şükür..Şehirde ani durmam gerekse düşebilirim hala, yalan yok...🙁

Monomorph

Üye
Tepki
183
İsim
Alperen
Bisiklet
Specialized
Ben ayakkabımı pedaldan ayırmayı her istediğimde bu işlemi biraz sert ve hızlı bir şekilde yapıyorum, normalde daha az güçle çıkarmanın da mümkün olmasına rağmen. Böylece refleks haline gelmesi kolaylaşıyor, güven ve kontrol hissi de artıyor. Ayrıca daha nazik çıkarmaya çalıştığım zamanlarda bazen çıkmayabiliyor.

suyunsesi

Forum Bağımlısı
Tepki
6.025
İsim
Turgay
Başlangıç
1979—80
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kullandığım MTB pedal ve ayakkabı. Bisikletim yol. :) Demekki biraz sabır gerekiyor. Alıştırma yapmaya devam. Kendimi parmaklar frene yöneldiğinde ayakları çözmeye odaklamalıyım. Her ikisini birden eğiteceğim. :) Gerekirse, ilk araba kullanmaya başladığımda yaptığım gibi (boş bir yokuşa gidip uzun süre dur kalk çalışmıştım) her gün boş bir alanda çalışacağız. Ta ki refleks olana kadar.

z_g_h

Daimi Üye
Tepki
494
İsim
Ziya
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Hep akşam trafiğinde şehir içinde sürdüğüm için bu pedallardan çekiniyorum ben de. Almadığım kullanmadığım birşey için böyle sorular da soramıyorum. Kafamı kurcalayıp duruyordu iyi olmuş bu konu.

alembey

Üye
Tepki
98
İsim
Dinçer
Bisiklet
Fuji
Aslında uzmanlaşılması gereken konu kilidi açmak değil, dururken bile 2-3 saniye selede dengede kalmak. Kilidi açmak zaten zamanla refleks haline geliyor ama ani durma gibi anlarda soğukkanlı olup bisiklet üzerinde dengede kalmak daha faydalı.

suyunsesi

Forum Bağımlısı
Tepki
6.025
İsim
Turgay
Başlangıç
1979—80
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Önceki bisikletlerimde bisikleti hareket ettirmeden 8 sn kadar kalabiliyordum. Bu ise aynı zamanda ilk yol bisikletim. Bir de üzerine hemen kilitli pedal taktırmıştım. Bisikletin zaten dropbarına henüz dört dörtlük hakim değilim. Kaldı ki ani fren yapınca bisikletin o an ki pozisyonu gereği hangi açıda olduğu da sabit durmamızı engellemez mi? Artı istem dışı ayağı yere koymak ihtiyacı ve o anlık kilitli kalması sonrası kilidi çözme çabası derken 3 sn içinde yere yapışılıyor zaten :)

• Hahaha
Tepkiler: necmeddin

necmeddin

Acemi Balıkçı
Tepki
12.809
İsim
necmeddin
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ani fren yapıp düşmüşlüğüm hiç olmadı. Bir şekilde açtım. Birinde açılmadı yumuşak bir düşüş oldu. Birinde açmayı unuttum tatlı bir düşüş oldu. :koptum:
Mükemmel uçuşum ön tekerin mazgala saplanması sonucu oldu. Bak nasıl açıldı hiç farkında değilim ama gidonun üzerinden kurbağalama atladığımı biliyorum. Yani uçuşlarda kesinlikle açılıyor. Ani frenlerde de açılıyor bir şekilde. Unutunca yumuşak ve tatlı bir düşüş oluyor. O kadar faydanın yanında lafı dahi olmaz.
Kullanmaya çok geç başlamış bir kişi olarak kilitli pedal bisiklet dünyasının en güzel icadı diyebilirim.:harika:

Bıyıkov

Forum Bağımlısı
Tepki
3.079
İsim
Ayhan Bıyıklıoğlu
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
10 aydır kilitli pedal kullanıyorum. 3 defa düştüm :) 2si unutkanlıktan biri de pedalı çözememekten kaynaklandı. Pedallarda sertlik ayarı mevcut ayaktan ne kadar kolay çıkması gerektiğini ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıca muazzam(!) bir tespitimi de paylaşayım, bisiklettrn düşerken o pedal ayaktan çıkıyor bir şekilde :D Her üç defa da aynı şekilde düşerken çıktı, çok da endişe etmeyin o konuda :D
Bu sabah yine düştüm 4 oldu :) Ama bu defa ne unutkanlik ne pedalin sertliginden degil. Tamamen isiklarda hareket etmek uzereyken taksisini uzerime kiran taksiden can havliyle kendimi saga attigim icin dustum. Elde ufak bir ezik disinda iyiyim. Kilitli pedal tabi ki yine açıldı duserken:)

Tolga Özdemir

Gereksiz Üye
Tepki
2.090
İsim
Tolga Özdemir
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bu sabah yine düştüm 4 oldu :) Ama bu defa ne unutkanlik ne pedalin sertliginden degil. Tamamen isiklarda hareket etmek uzereyken taksisini uzerime kiran taksiden can havliyle kendimi saga attigim icin dustum. Elde ufak bir ezik disinda iyiyim. Kilitli pedal tabi ki yine açıldı duserken:)
Öncelikle geçmiş olsun Allah beterinden saklasın. Düşerek pedalı açabiliyoruz madem , ben düşme antremanlarına başlasam rahatça pedali açabilir miyim ?