Kilitli pedala alışma süreci ve antrenmanı

Tepki
237
İsim
Murat KILIÇÇÖTE
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Diğer
51 sade sağa ve sola hareketle çıkıyor ve daha sıkı şekilde çıkıyor.
56 ise sağa sola ve üst çapraz yönde çıkıyor hem de daha kolay çıkıyor.
@Burak Altaç şimdi baktım ben de 56 kal Shimano PD-M324 ile kullanılabiliyormuş. Olmadı bir tane 56 alır onunla başlarım.

• Beğen
Tepkiler: Burak Altaç
Scudo

Burak Altaç

Forum Bağımlısı
Tepki
5.118
İsim
Burak Altaç
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.763
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Ben doğrudan kilitli pedal tecrübeme PD-M520 pedal ve SH-51 kal ile soğuk bir kış gecesi (o zamanlar geceleri sürebiliyorduk), yaklaşık 150 km'lik gezi ile başlamıştım.😁
Hiç düşmemiştim o gece. İlk başlarda ellerimi bırakamıyordum. Dümeni bıraktığım an bisiklet özgürlüğünü ilan edip kafasına göre gidiyordu.😅

Tepki
237
İsim
Murat KILIÇÇÖTE
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Diğer
51 sade sağa ve sola hareketle çıkıyor ve daha sıkı şekilde çıkıyor.
56 ise sağa sola ve üst çapraz yönde çıkıyor hem de daha kolay çıkıyor.
@Burak Altaç 56 kal tamam. Bir tane de ucuz yollu ayakkabı aldım. O da çıktı aradan.

AYAKKABI.jpg

erman35

Forum Demirbaşı
Tepki
1.174
İsim
ERMAN
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu pedalı 200 TL ye almıştım, akıl alır gibi değil, işin tuhafı dönüşü halen açılmadı, bana dönüşü rahat gelmiyor, sizin aldığınız pedalda da bu durum var mı yani eliniz ile çevirince kaç tur atıyor?

Bu arada bir spd pedal el ile çevrilince rahatça dönmeli mi bu kıstas nasil tecrübeli olan varsa öğrenmek isterim?
şimdi baktım sağ pedalım (sürekli bunu tak çıkar yaparım.) daha çok ve rahat döndü.
sol ise daha zor ve az tur attı.

• Beğen
Tepkiler: yavuzkosar

yavuzkosar

Kendi halinde bir yaşayan.
Tepki
3.155
İsim
Yavuz
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
şimdi baktım sağ pedalım (sürekli bunu tak çıkar yaparım.) daha çok ve rahat döndü.
sol ise daha zor ve az tur attı.
Bende ikisi de aynı yavaş dönüyor, kilitleri açılması normal onlarda bir sıkıntı yok.

• Beğen
Tepkiler: erman35

sydrotik

Üye
Tepki
12
İsim
Ahmet
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sizlere bir sorum olacak. Benim spd ayakkabım ayağımın tabanını ağrıtıyor ne yapmam gerekir.

okoyuncu

Üye
Tepki
72
İsim
Ömer
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sizlere bir sorum olacak. Benim spd ayakkabım ayağımın tabanını ağrıtıyor ne yapmam gerekir.
kal ayarını kontrol etmek gerekebilir. birkaç video izleyip biraz ileri geri deneyin isterseniz

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.594
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
kal ayarını kontrol etmek gerekebilir. birkaç video izleyip biraz ileri geri deneyin isterseniz
Çocuk dağ bisikleti sürüyor. Rumuzunun en alt satırında bisiklet türü yazıyor. Dağ bisikleti ayakkabısında nasıl böyle bir ince kal ayarı önerebiliyorsun. Konuyu açar mısın?

• Beğen
Tepkiler: ozkanburak

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.938
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Adil ÜNALDI SL kadar olmasa da açı ayarına izin veriyor MTB kalleri. Arkadaşın taban ağrısının kal açı ayarıyla alakası yok bence, o başka.

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru

yusuf_49

Aktif Üye
Tepki
403
İsim
Yusuf Aytaç
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dur kalklardan kaçınmamak lazım sanırım.Tıpkı arabadaki gibi.Kaçtıkça daha çok maruz kalıyoruz.Bu sefer elimiz ayağımız birbirine dolanıyor ve sonuç:stop ettirmek (asfaltı öpmek.)Kapalı ve düşünce nispeten az hasar verebilecek bir ortamda sıkılmadan tak çıkar yapmak gerekiyor.Ve pedalın çok sert sıkılmamış olması gerek yoksa çıkacağı varsa da çıkmıyor :) Daha sonrası dışarıda varsa bir parkta çimlerin üstünde falan deneme ve trafiğe kapalı bir alanda sürmeyi denedikten sonra tam olarak hazır hissedildikten sonra trafiğe çıkmak.Ama biz ne yaparsak yapalım diğer ''davar'' taşıt sürücüleri bizi beklemez o yüzden önce güvenlik !

Burak Uğurlu

Forum Bağımlısı
Tepki
4.133
İsim
Burak Uğurlu
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Aslında yazın 2hafta kadar kullandım. Bugün tekrar kullanmaya başlayınca ağrıyı hissettim.
Bazen ayakkabı tabanları size uyumlu olmayabilir.

Geçen yeni aldığım sidi ile binişte 35-40 dk sonra ayağım uyuşmaya başladı. 1.600 küsür para öde sonra uyuşunca tedirgin oldum. Sonra shimano spd içinde kullandığım nispeten yumuşak tabanlığı alta koyup sidi tabanlığı üzerine koydum. Olmadı. Sidi orjinal tabanını alta koydum diğerini üste. Ve bingo... Artık ne uyuşma ne ağrı hiç bir şey yok.

Siz de deneyin bir takım çeşitlilikler. Hiç olmadı ayakkabı değişimi..

Spd ayarı da önemli, fazla önde ise ağrı yapar tarak kemiğinde. Açısı kaçık ise dize doğru kaval kemiği ağrır vs vs vs. ..

Kolay gele 😉

• Beğen
Tepkiler: mazot ve BF Okuru

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.257
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
mtb de kilitli pedal çok uç kalıyor bana göre.. Yani mtb nin doğası gereği kilitli pedal gereksiz hatta tehlikeli bile.. Her an çıkarmak söz konusu ayağımızı ve kaline göre 3/4 derecelik harekete izin veren kal kullanılsa da ve farklı kas gruplarını kullanmak gibi bir niyet olsa da hatta ve hatta sadece basma değil çekme hareketi için de %30 a varan performans artışı söylenir kilitli pedalda, bu kal ya da kilitli pedaldan mtb bisikletlerde ne kadar fayda sağlanır ki? Elbette konuya hakim mtbciler vardır onlar işin aslını yazar okuruz fakat kişisel düşüncem mtb nin doğasına giriyor gibi gelmiyor bu pedallar..

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.755
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
mtb de kilitli pedal çok uç kalıyor bana göre.. Yani mtb nin doğası gereği kilitli pedal gereksiz hatta tehlikeli bile.. Her an çıkarmak söz konusu ayağımızı ve kaline göre 3/4 derecelik harekete izin veren kal kullanılsa da ve farklı kas gruplarını kullanmak gibi bir niyet olsa da hatta ve hatta sadece basma değil çekme hareketi için de %30 a varan performans artışı söylenir kilitli pedalda, bu kal ya da kilitli pedaldan mtb bisikletlerde ne kadar fayda sağlanır ki? Elbette konuya hakim mtbciler vardır onlar işin aslını okuruz fakat kişisel düşüncem mtb nin doğasına giriyor gibi gelmiyor bu pedallar..
Aşırı hakimiyet gerektiren, hoplayan-zıplayan bir bisiklette pedallar üzerinde tam kontrol sağlamak için?

Ekler:
MTB için bir kıyaslama: (link)
Tur için bir kıyaslama: (link)

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.257
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aşırı hakimiyet gerektiren, hoplayan-zıplayan bir bisiklette pedallar üzerinde tam kontrol sağlamak için?
Elbette hakimiyet sağlıyor ancak düşünüyorum, örneğin yol pedallarında belki saatlerce çıkarmıyoruz pedalları..Oysa dağ bisikleti için yoğun iniş çıkış olan, ağaçlı yoldan muhtemel yol üzerinden sıkça sapma, ani dönüşler hatta dik açılara varan dönüşler, bozuk zeminde bisiklet sürülürken sanki aşırı hakimiyetten yoksun kaldığımız zamanlar daha fazla.. Doğal olarak ayaklarımız, bacaklarımız, ayak parmaklarımız topyekün sürekli hareket halinde..Vallaha ben herhalde mtb ile başlasam bisiklet hayatım kısa sürerdi :D Allah mtb cilerin yardımısı olsun. ŞU halde herhalde yardımı olur

:komik: