Kayboldum !

Tepki
38
Bisiklet
Scott
sadece kendim için istemedim bu karşılaştırmayı. hatta büyük ihtimalle bu 3 bisikleti alamayacağım kısa dönemde. yarın işe girsem anında alırım o ayrı :)

dua edin işe gireyim :(

objektif bir karşılaştırma yapılsa, uzman gözüyle hangi donanım nasıl karşılaştırılaştırılıyor onu da öğrenmek istiyorum.

eminim benim gibi merak edenler çoktur..

Scudo

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Look
bunların arasında çok bir performans farkı beklemeyin.zaten tur bisikleti alıyorsunuz ve anladığım kadarıyla yarış koşmayacaksınız hobi amaçlı süreceksiniz.benim tavsiyem hem markaya olan sempatimden hem de sizin de beğendiğinizi belirttiğiniz için specialized olur.aldıktan sonra da herhangi bir pişmanlık olacağını sanmıyorum.ben de çok büyük tereddütlerle başlamıştım şehir bisikleti ile ve boşuna çok uzun süren ince detaylara takıldığımı anlamıştım.bence specialized alın.ha bulamazsınız sorun olur da trek ya da scott un aynı seviye bisikletini alırsınız yine hiç bir şey değişmez emin olabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Erdinç Kalay

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Scott,Trek,Specialized,cannondale yabancı dört markanın çok güzel bisikletleri var.Hangisini seçerseniz pişman olmazsınız.Bisiklette ağırlıktan şikayetiniz varsa,çamurluk,aksesuarlı bisikletlerin çamurluk,bagaj gibi bazı aparatları çıkartarak bisiklet hafifler.Disk frenler 1 kg yakın ağırlık yapar.V-frenler hafif olur.Düz maşa olması iyi olur.

• Beğen
Tepki
38
Bisiklet
Scott
Scott Sportster 60 modeli nin Sub40 dan en temel farkı nedir tam olarak ?

lastiklerin daha kalın olduğunu görüyorum fotolardan, acaba 28 jant değil de 26 jant mı sportster ???

bir diğer sorum da, İstanbul'da karşıya geçerken VAPURLARA bisikletle girilebiliyor mu ?

acil cevaplarınız için teşekkürler

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Look
@Erdinç Kalay

en temel farkları biri 21 biri 24 vites.scott sub 24 vites sportster 21 vites.evet vapuru kullanabiliyorsunuz...

Tepki
38
Bisiklet
Scott
Jant farkı yok yani öyle mi fatih bey ? Tekerlekleri kalın gibi geldi bana fotolardan o yüzden sordum. Teşekkürler

Saim Deveci

Aktif Üye
Tepki
113
Bisiklet
Giant
@Erdinç Kalay

Merhaba Erdinç Bey,

İki model arasında jant ebatı olarak fark yok fakat Sportster serisi amortisörlü, Sub serisi ise sabit maşaya sahip, eğer yanlış hatırlamıyorsam.

Geçen yılın yaz sonlarına doğru Bike and Outdoor'dan aldığım Giant Escape 2 modelini size önerebilirim. Aslında amacım Scott Sub 40 2012 almaktı fakat bu model stoklarında kalmamıştı ve görme fırsatım bile olmadı. Giant Esacpe 2 2012 modelini orada gördüm, çok beğendim, fiyatı da makul geldi ve aldım. Donanım olarak üst düzey değil ancak benim için şu ana kadar herhangi bir sorun çıkarmadı, aksine gayet memnunum. Dilerseniz bu bisikleti de araştırın derim. Kolay gelsin :)

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
@Erdinç Kalay
sportster 60 da 28 jant bu açıdan sub 40 la aralarında fark yok.
sportster 60 çelik maşa, sub 40 alu,
sportster hibrit . yani dağ bisikletine yakın geometrisi var. Sub 40 ise şehir bisikleti yol bisikletine daha yakın geometrisi var. sub serisi için hatta. urban speed utility gibi bir tanımlama kullanılıyor
spordster kadrosu sub serisinden biraz daha ağır diye hatırlıyorum.

Bu arada specialized sirrus elit in maşası full karbon değil . sub 40 dan 120eu fiyat yüksekliğine rağmen yinede tercih edilmesi hata olur denemez.

Tepki
38
Bisiklet
Scott
Saim Bey öneriniz ve verdiğiniz bilgi için teşekkürler.
Amortisörlü değil sportster 60. Ama dediğiniz gibi diğer bazı sportsterlerde amortisörlü olanı var evet.
Ben de zaten amortisörsüz bir bisiklet istiyorum.

@caner ünsal

Caner Bey harika anlatmışsınız şimdi daha iyi anladım çok teşekkürler.

Tam bir KIRMA / MELEZ bu sportster serisi demek ki :D

hmm sıcak geldi düşününce. MELEZLERİ SEVERİM hahahaha

specialized sirrus elite-sport ya da scott sub 10-20-30 şu an için almam mümkün gözükmüyor.

ya bekleyeceğim ya da uygun bişi denk düşerse Melez hybrid (sportster) süprizi yapacağım..

esen koç

Üye
Tepki
30
selamlar... ayni sıkıntılari ben de yasiyordum.. cok uzun arastirmalar sonunda sse (specialized sirrus elite) ve sub 40 arasinda kaldim.. aslinda arada kalmadim.. gonlum sse den yana ama almaya gittigimde para durumum kotuyse sub 40 alicam.. umarim bunu da mart sonuna kadar halledicem.. size kolay gelsin :)

Tepki
38
Bisiklet
Scott
ve KARAR !

dün telefonla Scott bayilerini aradım önce.
* ilgilenler için söyleyeyim Kaçkar Bisiklet Bostancı şubesinde 2012 model SMALL Sub 20 var.. 800 euro idi yanlış hatırlamıyorsam.. bütçesi uyanlar kaçırmasın bence.. 2012 modeller tükenmek üzere

Göztepe şubesinde ise 2012 model (SMALL boy) Scott Sportster 60 var dedi eleman telefonda. 1054 tl. fiyat da iyiydi. benim kullandığım karta taksit imkanı olmayınca yıkıldım..

Dedim arkadaş yarısını peşin vereyim kalanına taksit yap bari. Nuh bile demedi..

O zaman bana adam gibi indirim yap, yarın gelip nakit alayım dedim. öyleydi böyleydi derken 850ye indi.

800e veriyorsun ben de yarın geliyorum dedim. TAMAM dedi !

sabah bir uyandım. KAR yağmış. deli gibi rüzgar, soğuk. yattım tekrar. bi daha uyandım. bu sefer deli gibi yağmur.

Enseyi karartma dedim kahvaltı bile etmeden vurdum kendimi yollara. Söğütlüçeşmeye metrobüsle, oradan banliyo treniyle Göztepe durağına. O kadar heyecanlıydım ki, mağazanın önünden geçmişim görmemişim. Pizzacıya soruyorum NEREDE BU 19 NUMARA ! diye. Adam, beyefendi bi soluk alın dedi hahahaha

Neyse buldum. Girdim baktım bindim elledim, TAMAM dedim.

ALDIM. evet hanımlar beyler SCOTT Sportster 60 BENİM ARTIK ! : )))

Ya resmen eziyet bitti diye bi huzur geldi anlatamam. Hacca gitmiş gibi oldum öyle bi rahatlama yani.

Mağazada kask - eldiven - Bisiklet Ayağı (niyeyse ayaksız veriyorlar bisikleti NE AYAK anlamadım) gibi arayışlarım sonuçsuz kaldı.

Ya boy (beden) uymadı ya da ben beğenmedim aksesuarları.

Dımdızlak çıktım altımda Scott ile.

Allahtan üstüme yağmurluk almıştım. Ağırlık olur sonra da bisiklet ile taşıyamam diye şemsiye almamıştım.

Yağmurluk özellikli mont diyelim daha doğrusu. Jack & Jones 'tan almıştım geçen sene. fiyatı ise asdjsaldja ya burada he

aldığımızı yazıyoruz ya gaza geldim bi an pardon aşldkjsdad

Neyse abicim, içime ince bi eşofman üstü, altıma da yağmur temas edince üşümeyeyim diye en kalınından (armani hehe) bi kot pantolon giydim. eşofman Beşiktaş eşofmanı böyle fermuarlı ve ince bişi. onun altına mavi'den aldığım bi sweatshirt altına da of tamam abarttım sonuçta.

Ama yola çıkınca robocop gibi giyinmekle çok doğru karar verdiğimi anladım.

Ya düşünebiliyor musunuz, TAM 20 SENE sonra ömrümdeki İKİNCİ bisikletimi almışım.. ve ilk aldığım gün KITALAR ARASI YOLCULUK YAPTIM !

Önce göztepe'de bir arkadaşımın çocuğu olmuştu 1 senedir görmüyordum büyümüş mü diye bakmaya gittim. çocukla oynadık. Evleri 3. katta VE ASANSÖRSÜZDÜ !

ilk darbeyi orada yedim.. merdivenleri de ALLAHSIZLAR öyle dik yapmış ki. kendilerini andım bi güzel..

neyse omuzlayınca ağır gelmedi. Zaten adrenalin salgılıyordum hiç anlamadım bile valla.

Arkadaşım ve eşi şok geçirdiler bisiklet omuzunda sırıtarak gelen bi tip görünce hehe.

Dediler ki, kapının önüne koy bişi olmaz. YOOO dedim ilk günden risk alamam sorry. gazete ser bakim dedim serdiler üstüne koydum Scott'umu. 2.5 yaşındaki ufaklık Kuzey Dylan, bisikletle pek ilgilendi. kendi bisikletini ve benimkini kıyaslayan saçma sapan şeyler söyledi biz de güldük.

2 tane mercimekli börek (kupkuru börekti arkadaşıma da söyledim zaten böyle börek mi olur diye) yedikten ve türk kahvesi içip fal baktırdıktan sonra , DEDİM ABBAS YOLCU !

Bisikletçiden arkadaşımın evine giderken aşırı süratli gelmişti bisiklet bana. Neyse misafirlikten sonra Bağdat Caddesi'nden basmaya başladım pedala. Acemi olmam itibariyle kaldırımda sürmeyi tercih ettim önce. Malum öyle bi yağmur ve soğuk vardı ki insan pek azdı.

Tıkırlı yollarda keyfim tıkırındaydı. PARDOOON dedim önüme çıkan sırtı dönük yayalara.

Bisikletçideki genç adama, vites nasıl kullanılıyor bi anlatsana demiştim. ARkadaş ömrümde ilk kez vitesli kullanıyorum ne bileyim ben. Çocuk üstünkörü bişiler anlattı daha da çok kafamı karıştırdı. Zincirler karışmasın ön vites 3 iken arka vites 3 olmasın çapraz gelir falan dedi hiçbişi anlamadım :/

Yolda anlarım yeaaa demiştim içimden kendime. ÖYLE OLMADI !

caddede hafif zıplatmalı yollarda sele üzerinde hoplamak başta zevkli gelmişti.

KAdıköy-Beşiktaş iskelesine kadar 1e1 vitesle geldim :/

Ya arkadaş sol vites sistemi farklı sağ farklı. Acemi olduğum için viteslere mi bakayım yola mı bakayım derken saçmalayıp durdum. Rahat giderken bi anda kaya pedal çevirir gibi oluyordu bisiklet. Sanırım ön vitesi artırınca oluyordu bu. Geri vitesi de aynı sayıya getireyim dedim, bu sefer de sanki o kaya o kadar ağırlaşıyordu ki sürterek çekiyordum. BİLMEM ANLATABİLDİM Mİ ÇEKTİĞİM EZİYETİ ? :D

Vapura ulaştım. Bisiklete para almamaları hoşuma gitti.

ama Metroda/trende/tramvayda +1 kişi ücret alıyorlarmış (Edip Dinçer arkadaşımız vermişti bilgiyi sağolsun)

Vapurda bi başka scott sahibi 1.90 boylarında fit bi eleman vardı belli ki tura çıkmıştı. adam taç teçhizat idi kıyafetinden bisiklete. HELAL dedim içimden. O beni farkettiyse ameleye bak, ne biçim giyinmiş demiştir kesin aslkdhaskjhda
kafada kask yok elde Beşiktaş eldiveni üst robocop, alt kalın kot :D Allahtan spor ayakkabı vardı ayağımda :/

Neyse vapurdan indim. Beşiktaş'a geçeyim de maça gitmesem de maç havasını soluyayım bi de döner ekmek kemireyim dedim.

Vazgeçilmezim Karadeniz Döner'de bi yarım götürdüm. O kötü börekten sonra ilaç gibi gitti valla. Bisikletin ayağı olmadığı için duvara dayadım. yanında bi kadın makyaj malzemesi satan dükkan vardı tam ona. tam o arka tekeri denk getirme uğraşımda şişman bi ablamızın montunun arkasına ön tekerimle güzel bi iz bıraktım :D
özür diledim ama pis pis bakmaya devam etti. Ne yani gidip yeni mont mu alacaktım altı üstü teker izi arkadaş ! hehe tepki vermedim içimden söyledim bunları.

Neyse ayran eşliğinde mideye gömdüğüm dönerden sonra, Şairler parkına çağıran gençleri göreyim istedim. ayak üstü yağmur altında skor söyledim 3-1 biter. skor tuttu da yenildik :(

Daha fazla ıslanmadan tekrar oradan yukarı doğru sürdüm. AMAN ALLAHIM bisiklet gitmedi resmen. Çok yorulduğumu işte o korkunç yokuşta anladım. Bisikletin vites ayarlarını can havliyle değiştirmeye kurcalamaya başladım . Yine o kaya etkisi baş gösterdi.

En iyi yol bildiğin yol deyip önü de arkayı da 1. VİTESE GETİRDİM :D

bi taraftan sıçan gibi ıslandım. üstümdeki mont su geçirmese de ceplerine kadar su doldu. pantolon keza öyle. bağcıklar çözüldü zırt pırt.

kenara çekip ayakkabı bağladığım yerlerden biri manav önüymüş. görevli arkadaş "abi çıldırdın mı bu havada ne işin var bisikletle aynaya baktın mı hiç???" dedi. İŞİM VAR ABİCİM KARŞIDAN geliyorum deyince çocuğun suratını görmeliydiniz :D

inanamadı bana. abi derdin ne falan filan dedi uzattı konuyu. neyse acelem var deyip o gazla pedalladım.

dedim vay arkadaş ben bayağı bi yol yaptım. neyse nişantaşına çıkmış o yol. arkadaş bisikletten o korkunç yokuşta defalarca indim yalan yok. bacaklarımın ağrısını mı anlatayım yoksa kıç kemiklerimdeki zonklamayı mı bilemiyorum..

BAŞKA BİR SELE İCAT ETMELERİ ZOR MU YA ? yarış bisikletçileri gibi ayakta sürdüm bi ara.. yan oturdum. türlü türlü saçma oturuş şekilleri denedim yeminle. neyse acıya iyice alıştıktan sonra mecidiyeköye giden yolda kurye gibi yol almaya başladım. tampon tampona arabaların yanlarından aralarından kenarlarından hızlıca geçmeye başladım.
bi ara yol sıkıştı kaldırıma çıktım. hafif bi frenle birlikte kayma maceram oldu. simitçi adam şaka yaptı. EHLİYETİ NEREDEN ALDIN dedi.

ben KAYARIM bazen dedim. mal mal baktı suratıma. devam ettim.

neyse Mecidiyeköy sırtlarına geldiğimde dizlerimin titrediğini farkettim.. toplam kaç km yol kattettiğimi bilmiyorum. İnönü Stadı'nda maç yapsam en fazla bu kadar yorulurdum kesin..

benim evin yoluna geldiğimde sevinçten ağlayacaktım neredeyse ! tükenmiştim abicim bu ne bitmez yolmuş !

kapıya gelince 3 KAT GÖZÜMDE Bİ BÜYÜDÜ Bİ BÜYÜDÜ Çin'deki tapınaklar gibi gözüktü..

son bi güç omuzladım. size yemin ediyorum kapımın önüne geldiğimde az daha düşecektim.

bacaklarım 3 halı saha maçı üst üste oynamışım, kollarım bilmem kaç tekrar dumble kaldırmışım,
kıç kemiklerim ise falakaya yatırılmışım gibi AĞRIYOR !

evde aynaya baktığımda KIPKIRMIZI KAN TER içindeki yüzümü görünce ince kısık bi sesle FEDA ! dedim.

Kaybolmuştum

artık

HOŞBULDUM

ER

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Evet süper iyi pedallar kazasız belasız sürüşler hayırlı olsun scott :):)

Tepki
38
Bisiklet
Scott
çok teşekkür ederim Oğuzhan Bey :)

Scott'u sevdim de şu vites sistemini ve de SELEYİ hiç sevmedim :D

Ozan Duran

Forum Bağımlısı
Tepki
621
Bisiklet
Cannondale
Erdinç Bey, yazınızı keyifle okudum. :)
Hayırlı olsun. Güle güle kullanın.

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.161
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hayırlı olsun, kazasız belasız nice güzel yolculuklara...

• Beğen

Fatih Kibar

Aktif Üye
Tepki
78
İsim
Fatih K.
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Merida
Erdinç bey kararsızlığınız neyse ki son bulmuş ve içinize sindi ise bisikletiniz sorun yoktur demek. Ayrıca ilk kıtalar arası maceranızı keyifle okudum çok mütevazi yalın bir anlatım olmuş :) Hayırlı olsun bisikletiniz kazasız sürüşler dilerim.

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
vitesler derken neresini sevemediniz ve seleyi değiştirirsiniz ilerde spor sele herhalde bendekide spor sele biraz eskiteyim değiştireceğim malum popo büyük büyük popolara özel sele jean claude van damme gibi popom varmış büyük yani öyle derler :):):)

Tepki
38
Bisiklet
Scott
Vites ayarlarını anlamadım öncelikle :) yokuşları çok daha rahat çıkacağımı hayal etmiştim malum 12.4 kg bisiklet..
Ön ve arka viteslerin birinin aşağı birinin yukarı ittiğinde vites yükseltmesi kafamı karıştırdı durdu :/
Hiç vitesli bisiklet ömrümde kullanmadığım için bana tuhaf gelmiş olabilir.
Yokuş en rahat kaçıncı viteste çıkılıyor mesela ? Ben hep 1-1 e ayarladım ön ve arka vitesi. Ne zaman değişiklik yapsam kütle gibi zorlaşıyordu pedallar..

Geleyim seleye. Benim popom gayet küçüktür hanımlar da pek beğenir : ))) buna rağmen o spor ve daracık sele sanki kıç kemiklerimi dövdü :(

Yorgunluktan az evvel uyandım. Hala müthiş ağrıyor. Resmen falakaya yatırılmış gibiyim !

Dediğiniz gibi sele değişikliği şart gibi gözüküyor.. Bu jelli taytlar ne kadar acıyı dindirir hiç ümidim yok.. Ayrıca bu yaşta tayt giyme fikrine pek sıcak baktığımı da söyleyemeyeceğim :)

He sporcu olsam tamam kıçımı gere gere giyerim.

Neyse belki tayt alır üstüne de şort giyerim ne bileyim bişiler bulucam artık ..