Kayboldum !

Tepki
38
Bisiklet
Scott
Arkadaşlar yaklaşık 3 gündür forumu okuyorum. Okumadan bu mesajı atmıyorum yani. Kafam allak bullak oldu resmen bilgilerin içinde kayboldum !

Geçen cumartesi günü Sirkeci'ye gitmiştim.

cebimdeki 500 lirayla güzel bişi alırım herhalde dedim. Genç bi elaman sağolsun (efor bisiklette çalışan) bildiklerini sabırla anlattı.

Benim aklımda şehir içinde kullanabileceğim, hem spor yapmamı hem sosyalleşmemi hem de keyif almamı sağlayacak bir bisiklet almak vardı.

Bildiğim kadarıyla MCT veya Dağ bisikleti benim kriterlerime uygun değildi. Satıcı çocuk önce İstanbul yolları falan geyiklerine girdi. foruma göz gezdirip gitmiştim Allahtan.

Dedim yok canım, bana şehir bisikleti göster.

Neyse bu bana City Tourer gösterdi. Çok şık beğendim. ama yüksek geldi 18 inch en alçağıymış. benim boy 1.68. olmadı bana. Zaten 1000 lira dedi :D sanırım bana 16-17 inch kadro boyları oluyor..

Dedim yavrucuğum bana şöyle uygun bişi göster. :)

XC-150 gösterdi 2013 modelmiş 480 TL.. Kadrosu aluminyum ve yuvarlak değil böyle üçgenimsi bişi.. Neyse anlamıyorum zaten hala üçgen olunca faydası mı var sanki ? :D

E bu bildiğin Dağ bisikleti değil mi ? dedim. Evet abi tekerlekleri değiştiririz olur dedi.

Niyeyse bu "kırma/melez" çözüm önerisi aklıma yatmadı. Oradan çıktım birkaç bisikletçiye daha baktım onlar da 1000 lira civarlarında fiyatlar söyleyince, dedim gideyim eve forumu adam gibi inceleyip bilgi sahibi olayım.

3 gün oldu kafayı yedim.

Hala şu teknik terimlerin fayda-avantaj-dezavantaj-yol şartları-kullanım amacı diye bilgilendirici bir şeye sahip değilim.

Düz maşa sanki bana uygun. Kilitli maşa nedir neye yarar ?

Amortisörlü olmasa da olur deniyor. Hadi tamam atlayıp zıplayacak yaşta da değilim kaldırımlardan.

HD hidrolik frene de lüzum yok sanki. V tipi frenin bakımı da kolaymış galiba. hayır 50 km sürat de yapacak değilim ki ABS gibi fren lazım olsun diye düşündüm. Doğru mu düşünüyorum onu da bilmiyorum :D
Başka ne tür frenler var niye varlar ne farkları var oturup bunu da öğrenmeli miyim ?

Burada sizleri okudukça ürktüm cahilliğimden. ARkadaş hepiniz modifiyeci olmuşsunuz. Garip garip ağırlık hesapları. Seleyi değiştirirsem 30 gram kazanırım diyen bile okudum. NEREYE KADAR ? :/

Aklımı yitireceğim, BİSİKLET ALIP MUTLU OLAYIM derken 3 gündür STRESTEN ÖLECEĞİM !

Cehaletim bi yandan, kararsızlık diğer yandan MUTSUZ etti beni :(

Sigarayı bıraktım 3 ay önce. Kendimi ödüllendireyim Bisiklet alayım dedim, neredeyse tekrar sigaraya başlayacağım.

Allah rızası için bilen birileri akıl fikir versin bana :D

Bütçemi 700-800e kadar çekebilirim sanırım. Yani daha fazla acı çekmemek için buna bile razıyım artık..

İlk gün ne iyiydi. Arkasında bagaj olsun, ekmek gazete falan taşırım diyordum. Çamurluğu da olsun ki üstüm yağmurda çamur olmasın falan. MEĞER NE SAFMIŞIM !

Scott - Trek - Merida tiplerini çok beğendim. ama arkadaş 1500 TL.den başlıyor sanırım bu markalar.

Ne çok yazmışım ya, dolmuşum sanırım.

NEYSE BEN AĞLAMADAN iyi akşamlar diliyorum.

YARDIMLARINIZ İÇİN teşekkürler.

Scudo

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.377
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
=)) Hoşgeldiniz diyelim size =)
Bu stres sanırım ilk bisikletini alacak herkeste oluyor.. Ben de böyleydim. 3-4 ay boyunca araştırdım, sonra gidip dağ bisikleti aldım.
Hata yaptığımı kısa bir süre sonra anladım. Hemen şehir bisikletine ardından da yol bisikletine geçtim. Araziye hiç girmedim, maşamı bir kere açmadım. Boşu boşuna 1,5 yıl boyunca amortisör taşıdım yani..
Hidrolik fren için de birebir sizin gibi düşünüyorum.

Dediğiniz aralıkta güzel bir bisiklet için ikinci ellere bakmanızı öneririm.. Geçen gün Trek FX7.1'i 500-600TL gibi bir fiyata satıyorlardı.
Kron'un Tourer modeli veya Salcano'nun City Sport modeli de işinizi görecektir. Hatta Salcano City Sport'u söylediğiniz fiyat aralığında bulabilirsiniz. ((link))

Ne alırsanız alın çok mutlu olacağınıza emin olun ama =).
O zaman bu stresi hatırlamayacaksınız bile, "ne kadar da iyi etmişim de bisiklet almışım" diyeceksiniz =)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Dostum otur bir rahatla derin bir nefes çek:) sonrada konuya geçelim disk fren iyisini ve pahalısını alırsan sorun yok,hidrolik frende öyle ama bakımı idi yağı idi şu idi bu idi oda pahalı ve iyisini aldınmı sıkıntı yok gelelim v- frene en basiti kullanım bakım kolay sıkıntı yok.ve hafif bu bir.diğer frenlerden hafif gelelim kadrolara ister şehir ister yol ister dağ bisikleti alabileceğin en hafifini al oda karbon,çelik ve alüminyumdan başlar karbon en hafifidir.sonra alüminyum ve en son çelik gelir ama karbon yol ve şehir bisikletleri en pahalı olanlardır.sonrasında diğerleri gelir.bunun dışında sirkeciye eğer uzmanlaşdıkca yolun düşerse sadece parça almaya bak bisiklet felan ordan alınmaz.heleki seni çözerlerse aaa bak bu anlamıyor yandın!!!!hiç polemiğe muhatablığa gerek yok.bisikletciler ve sattığı malın arkasında duran esnaf olmayı başarmış satış yapana kadar değil sattıkdan sonrada hem satıcı hem firma arkasında olacak yerlere bak araştır yoksa seni üzerler.'''''SONUÇDA KİMSE ANA KARNINDA İKEN BUNLARI BİLEREK DOĞMADI''''' zamanla öğrendik şu marka şöyle bu marka böyle yok o ağır bu hafif felan falan çokda kafa patlatma rahat ol gerisi gelir.:):):):)

Tepki
38
Bisiklet
Scott
@Edip Dinçer
Eyvallah teşekkürler hoşbuldum :)
MAŞA AÇMAK nedir ? :)) kilitli maşa ne oluyor düz maşa ne oluyor? bu teknik terimleri her seferinde sizlere sormadan forumda hangi bölümde bulabilirim ?
Kron Tourer modeline bakmıştım zaten bana çok ağır geldi zebellah gibi :) bi de 20 inch vardı satıcı en düşük kadro 18 inch dedi o da bana büyük geldi.
Salcano Türk işi, niyeyse Türk markalarına soğuk bakmaya başladım belki de haksızım bilemiyorum.

Tepki
38
Bisiklet
Scott
@oguzhan kadıoglu

Specialized Sirus Elit tipi de çok güzel geldi bana. yav her gün bi başka markayı beğenir oldum resimlerden :))
kısaca SSE diyosunuz galiba, işte bu SSE de karbon maşalı anladığım kadarıyla. Ama peki ya fiyat ? maksimum 1000 TLye karta çok taksit falan böyle afilli bişi bulsam gözümü karartıcam o noktaya geldim :D
Sirkeci'ye gitmeyelim Nereye gidelim ? meşhur vatandaş videosu geldi aklıma NEREYE YAPALIM ? hahahaha
geyik yaptığım için kızmıyorsunuz umarım sevgili forum yöneticilerimiz hehe
valla sinirim bozuldu artık haahaha

Yani Şehir-Tur bisikleti almak için başka bir bölge mi var ben pek bilmiyorum da :/
Saraçhane gördüm geçenlerde Fatih sanırım. Orada mı ahlaklı satıcılar var ?

Anladığım kadarıyla maksimum bilgilenip öyle gitmeliyim nereye gideceksem.

Taksiye İstanbul'da ilk kez binen insanın, yolu biliyormuş gibi davranması gibi yani..

Umut Kılınç37

Forum Bağımlısı
Tepki
139
Bisiklet
Salcano
O heyecanı karmaşayı bende yaşadım 430 tl param vardı bianchi speep 4000 e param yetti.O satıcı çocuğun dediğini bir kaç yerde daha duymuştum benim aklıma yattı çoğu şehir bisikletlerinde maşa var.Bir tane bagaj takarsın + heybe oldu sana şehir bisikleti.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.377
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Salcano gayet güzel bisikletler yapıyor, o konuda endişeniz olmasın..

Maşalar sabit veya amortisörlü olur. Amortisörü biliyorsunuz zaten, şu inip çıkanlar =)
Düz (sabit) maşa ise verdiğim linkteki gibi maşalar, amortisör özelliği yok, yani hiç yaylanmıyor. Bu size bisiklette güç aktarımı ve hafiflik açısından avantaj sağlıyor ama konfordan biraz ödün vermiş oluyorsunuz.
Bir de amortisörlü maşaların kilitlenenleri var.. Üzerindeki bir mandal aracılığı ile maşanın yaylanmasını engelliyorsunuz (maşa açmak-kilitlemek:))(çok ufak milimetrik hareketler oluyor tabii ki yine de), sabit maşaya yakın oluyor ama ağırlık yine aynı ağırlık.

Bisiklet almak için Sirkeci çok kötü bir yer değil, bir çok markayı bir arada bulabilirsiniz.
Bunun dışında Ortaköy'de Delta, Trek (Alaattin), Kaçkar ve Mosso Bisiklet,
Bahçeköy'de Trek (Alaattin) Bisiklet,
Beşiktaş'ta Bike and Outdoor,
Bakırköy'de Metin Bisiklet var..

• Beğen
Tepkiler: Erdinç Kalay

bajak

Aktif Üye
Tepki
47
Bisiklet
Salcano
Geçen sene motorsiklet almak üzere iken büyük bir tecrübe ile bilmediğim konularda tanıdıktan almaya karar verdim. Çok güvendiğim birine nereden alacağımı sordum. Ankara'da bir yer söyledi. (Giresun'dayım) Sitesinden modellerine baktım. Sonra aradım. İhtiyacım bu bu. 500 liraya bana birde eşime aynı gün kargoladı bisikletleri. MTB idi her ikiside. Lastiklerini de şehir lastikleri ile değiştirdim. Hiç sorunsuz çok güzel kullandım. Sürekli ev iş gittim. Haftasonları da tek şeritli yollarda dere-tepe de gezdim. Melez gibi düşünsende gayet güzel oldu bence. Hatta yol bisikleti almadan önce acaba sadece yol cantı ve lastiği taksam mı diye de iyice düşündüm. Her ne kadar ağır olsada, yarış kocak değilim, yorulduğum/sıkıldığım zaman vitesi tırısa aldık çok çok. Ha bu arada ortala 24 km nin altına da hiç düşmedim.
Benim düşüncem bu.

Ozan Duran

Forum Bağımlısı
Tepki
621
Bisiklet
Cannondale
Bütçenizi 1000 TL'ye kadar çıkardıysanız Sedona 311 veya 321'i de düşünebilirsiniz.

(link)
(link)

311 amortisörlü, çamurluklu ve bagaj demiriyle birlikte geliyor. Bunları sonradan takmayı düşünüyorsanız, fiyat olarak avantajlı.
321 ise amortisörsüz, daha spor bir model.

Tepki
38
Bisiklet
Scott
@Edip Dinçer

Heh ya çok teşekkür ettim , sonunda maşa kilitlenmesinin anlamını öğrenmiş oldum ARO :)

hmm o zaman Ortaköy'e gidip üst sınıf modelleri görebilirim. Beşiktaş'a geçerim oradan da tamam.

Krom maşa yapan bu güzel bisikletlerin 1000lira ve aşağısı satılanları yok mu ya ?

ikinci ele niyeyse sıcak bakmıyorum. zaten anlamadığım için ne kadar yıpranmış olduğunu çözemem diye düşünüyorum..

bence tasarım güzelliğinde

1-scott
2-SSE
3-trek
4-cube
5-merida

bu grupta 1000 TL ve azına, aynı tasarım güzelliğinde şehir bisikleti bilen var mı ?

Tepki
38
Bisiklet
Scott
@ozndrn

teşekkürler. evet ben de bu iki sedona modelini incelemiştim. gerçi sayenizde şu an, 311in amortisörlü diğerinin amortisörsüz olduğunu anladım :D

Çamurluk ve Bagaj , tüm şehir bisiklet severleri için elzem aksesuarlar değil mi ?

Yani kim üstü başı çamur olsun ister, dağda bayırda adrenalin peşinde değilse.

Şehirde kullanan adam tur yapan adam çamur sıçratmasın ister diye düşünüyorum.

He görüntü olarak çamurluk takılınca mülayim bi görüntü oluşuyor, spor görünümü bozuyor, diye ise mesele anlıyorum.

321in çamurluğu ve bagajı olsa tam benlik gibi sanki.

amortisör olsun derdim yok çünkü.

şu scott çok tarz bi bisiklet ya durup durup aklıma geliyor valla.

Tepki
38
Bisiklet
Scott
bu jant meselesi de hiç bilmeyen için bir şey ifade etmiyor.

kaçlık jant ne için iyi ? nasıl lastik neye yarar ?

valla ben ağır olmasın istiyorum bisiklet, çünkü asansör yok apartmanda 3. kat yükleneceğim her kullandığımda :)

Samet Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
516
O zaman sedona 321 alın arkaya 50 liraya sabit bagaj takın derim ben.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bak güzel kardeşim. Sen bisiklet sürücülüğüne terfi ediyorsun. Mutlaka ilk başta ufak tefek hatalar yapılacaktır. yapacağın hataların toplamı gidip beyaz eşyacılardan bisiklet almaktan daha kötü olmayacaktır. Bu açıdan endişe etme. Amortisörle, v frene, hidrolikle kafanı karıştırma. Bunlar sonraki mevzular. Şu an bisikletten zevk alıp almama aşamasındasın.
Benden sana tavsiyeler bike and outdoor da (web sitesindende alabilirsin) çok güzel ve uygun fiyatlara 2012 model bisikletler var.
Önerilerim scott sportster 980 tl, 2011 giant roam 1177 tl, veya bir scott sub 30 (bombır bir bisiklettir iyi kaçar) vadeli öteleyerek 1300 tl. Hiçbirinden pişman olmazsın. Zaten iki ay sonra ya nerden girdim bu işe diyecek bisikleti bedavadan biraz pahalıya satacaksın, yada yav arkadaş geçen bir cervelo gördüm 15000 tl hemen onu almak için parayı biriktirmeye başlayayım diyeceksin. Ortası yok.

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Trek 7.0 FX 490 Euro alabilirsin.21 vites fakat shimano megarance ruble var.Bu rubleyle yokuşları rahat çıkarsın.Az vitesli olması seni düşündürmesin.10'lu sistem bile gereksiz kalıyor.

Tepki
38
Bisiklet
Scott
Cevaplarınız ve önerileriniz için teşekkürler arkadaşlar.

Bugün önce Bike & Outdoor Beşiktaş mağazasına gittim. Mehmet Sunu arkadaşımızın tavsiye ettiği modellerin ne yazık ki mağazada bana uygunları yoktu, internet sitesi güncellenmemiş olabilir dedi oradaki arkadaş..
2013 modelleri çoğu markanın henüz mağazaya gelmemişti zaten..
Sedona 321 vardı kriterlerime uyan bi tek.

Sonra ORtaköy de sırasıyla Kaçkarlar - Trek - KMT ye gittim.

Trek FX 7.0 hoşuma gitti. ama yine de biraz ağır gibi geldi. tam kilosunu bilen var mı resmi sitesinde göremedim..

Scott Sub 40 hoşuma gitti ama bana uyan Small ne yazık ki yoktu Kaçkarlar'da. 2012 XL arayan için 1 tane var.

(link)
(link)
3. olarak da Trek FX 7.0

dersem

hangisini seçmemi önerirsiniz ?
he bi de bu Seda bisiklet İzmir'de değil mi? sipariş versem parça parça mı geliyor? o markanın yetkili servisine mi götürmem gerekiyor ?

sedona 321 i bu üçlünün içine koymadım. son alternatif olarak tutuyorum..

daha Fuji - Carraro modellerine hiç bakmadım..

bi tek şuna emin oldum.

Amortisörsüz tek maşa , v fren hafif bir şehir bisikleti istiyorum

SSE ve Scott kadroları niyeyse çok hoşuma gidiyor ama niye bilmiyorum :)

Burçak Erbil

Forum Bağımlısı
Tepki
2.691
Hocam aslında sizin istekleriniz gayet mantıklı ve net, ancak fazla araştırmaktan aklınız karışmış ;) İlk düşüncelerinizden sapmayın:

1.Çamurluk olsun, bagaj olsun (çamurluklar bildiğiniz klasik tekerleri komple kaplayan tipte olmalı, yoksa bir işe yaramaz)
2.Disk frene gerek yok
3.Amortisöre gerek yok
4.Yeterli vites aralığı olsun ve parçaları bilinen markalardan olsun

Zaten bu reçeteyle makul ağırlıkta bir bisiklet ortaya çıkar, sadece ilk söyediğiniz 500TL biraz düşüktü 700-800'e bulunabilmesi lazım.

Tepki
38
Bisiklet
Scott
Harika özetlemişsiniz Burçak hanım teşekkürler.
He bi de şunu anladım, hali hazırda bagajlı ve çamurluklu tüm modeller fazlasıyla ağır oluyor ya da kadrosu oluyor benim için.. Ve hak ettiğinden daha pahalı bence bu modeller. O yüzden spor bi model alıp zamanla tedarik etmeye karar verdim bu esssential malzemeleri..
Peki şunu sormam lazım ben niye 700-800 aralığında bu dediğim kriterlerde bulamıyorum :/
Fuji ve bikaç modele daha bakmam gerekiyor sanırım.

olgun şenel

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Bisiklet
Specialized
Yeni yeni başlayan birisi olarak düz maşa ve v fren kararından dolayı sizi tebrik ediyorum. Olayı kavramışsınız bence. Doğru yoldasınız :in:

• Beğen
Tepkiler: Erdinç Kalay

Koray Uzun

Daimi Üye
Tepki
253
Bisiklet
Sedona
Ben ilk bisikletimi alıyor olsam bütçeme göre (link) ya da (link) alırdım. Bana göre gerçekten araziye girmiyorsanız amortisör, disk fren, dağ bisikleti vs gereksiz. İhtiyaç duyarsanız bir suluk, km saati, bagaj, sepet, çamurluk vs takarsınız.
Araziden kastım bu:
http://www.masaustu-resimleri.com/d/3036-2/Patika+Yol.jpg
Piyasada güzel, daha hafif bisikletler de var. Ancak bu işi gerçekten sevip sevmeyeceğinizi ve ne tarz sürüşlerden hoşlanacağınızı bilmiyorsunuz henüz. Bu iki bisikletten birini alıp kullanmaya başlayın. Zamanla kendinizi ve isteklerinizi keşfedersiniz. Yeri gelir araziye de girersiniz. (Ben sedona 321ile kayalıklara da bir karış çamura da girdim.) Kaldırımda da sürersiniz. Yeterli tecrübeyi edinene kadar bu böyle gider.
Baktınız bisiklet işi sizi sarmadı. Aylardır bir kenarda yatıyor. Bu modeller sizin gibi yeni başlayanlar tarafından sıklıkla tercih edildiği için ikinci el olarak satmakta zorlanmazsınız.
Ya da zehir vücuda yayılır ve ne tarz bir bisiklet almak istediğinize karar verir uygun fiyatlar kovalamaya başlarsınız.
Belki bir dağ bisikleti:
https://www.deltabisiklet.com/Pub/images/4660_3178_l.jpg
Belki bir yol bisikleti:
http://cfs8.tistory.com/image/13/tistory/2008/07/20/15/34/4882dc7eae53e
Belki bir tur bisikleti:
http://bikejournal.com/images/rydabykReady%20to%20go3.jpg
Kalbinizdeki bisikleti bulduğunuzda yine ilk bisikletinizi kolayca satabilir. Gereken parayı tamamlayabilirsiniz.
Stressiz günler!