Karşı Çıkıyorum! Nükleere Karşı Pedal Çevirelim!

S.Paker

Aktif Üye
Tepki
100
Nedir bu aşağılık kompleksi. Öcü gibi korkma anlayamadım ki? Termik santral her yıl binlerce insanı öldürüyor. Kesin, calculated. Medeni ülkeler nükleere geri kalmış ülkeler kömüre yönelmiştir. Buyrun Fransa. Yedi bölgeye yaparsak bütün memleketi kaybederiz dememişler:

http://photos1.blogger.com/blogger/475/1857/1600/carte%20des%20sites%20en%20france.1.gif

Avrupanın geneline bakalım, endüstrileşmenin geliştiği ülkelere bakalım özellikle. Bakalım bakalım.

http://theresilientearth.com/files/images/european_nuc_plants.jpg

Bizim ÖNCE rüzgar'ı %10lara Güneşi %5 civarına çekmemiz lazım ve ACİLEN nüklleer santrallare yatırım yapıp, özellikle sanayiye ucuz elektrik sağlamalıyız.

Rakamlarla konuşmak elbette daha doğru olur, ama gerçeklerden uzaklaşmamak lazım. Nükleer santral yerine rüzgar ve güneş demek toplama çıkartma bilmiyorum ben demekle ayni şey. Keşke 20-30 yıl içerisinde rüzgar+güneş enerji üretiminin %40'larına ulaşsa, ben de, benim gibi çevreci olan herkes de bunu ister elbette. Ama enerji tartışmasını lise kantini, kasaba berberi sohpetlerinden biraz daha yukarıda yapmak lazım.

• Beğen
Tepkiler: Alpaslan.Savacı
Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Arkadaş çoook çoook şaşırtıcı yorumlar görüyorum. Enerji ihtiyacıymış da bilmem neymiş de ? Lan napıyoz biz bu enerjiyle ? Valla cem yılmazın dediği kıçımızdan ihtiyaç uyduruyoz. Afedersiniz de ürettigimiz bi s.kim yok, ama görmeyeli enerjiye o kadar ihtiyacımız olmuş ki. Gören de bizi üretim devi falan filan sanacak, gerçekçi olun sıradan 3. 5. 15. bi dünya ülkesiyiz, boş laf kazanı, okeye de 5. yiz. Bi de nükleer diyonuz ya beni benden alıyosunuz yani. Lan oğlum bu ülkede 24 saat elektrik kesiliyo sen farkında mısın ? Yav aç bi binali yıldırımın teknoloji ile ilgili yaptığı açıklamayı bi dinle allasen ya lütfen ya.

Bu adamların eline para verip bakkaldan ekmek almaya gönderilmezken bi de nükleer santral yaptırıcaz aman allahım, yapamaz lan bunlar yapamaz yapamaz, yok çünkü o kafa. Ütopik bi örnek düşünelim; santralda bi tane suicide butonunun olduğunu varsaysak, mevcut enerjiyle ilgili işlerden sorumlu şahsiyetimiz "aa bu butona basınca noluyomuş acaba ? Hass... kendini patlatıyomuş ya bu." deyip ardından twitterdan sori diye mesaj atma ihtimali var. Üzücü tarafı düşünürken yok lan bunu da yapmaz artık diyebiliceğim bi yeri yok.

Herşeyi geçelim, yapanların bu işe destek verenlerin hepsinin mükemmel üstü, süper über adamlar olduğunu düşünelim, daha bu işin kendi doğasında olan bi riski var. Bir atık problemi var. Ben düşünürken daha bunları sıra gelemeden kafamdaki santral havaya uçuyo bile. Zaten bu tarz bi işi yaparken de hep başkasının şeyiyle gerdeğe giriyoz ve acil bi durumda o şeyden medet ummak zorunda olduğumuz da ayrı bi durum.

HikmetYılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
877
Bisiklet
KTM
Yapılması planlanan nükleer santrallerin elektrik üretimine katkısı %6 olacak. Şu an iletimdeki kayıp-kaçak oranı %25.
(link)

Nükleer santrallerin tahmini maliyeti 75 milyar dolar.
Kayıp kaçağı %25'den %5'e indirmenin tahmini maliyeti 10 milyar dolar.

Tabi nükleer çok gerekli, başka hiçbir çıkar yol yok değil mi?

Hakan Kök

Üye
Tepki
27
Bisiklet
Giant
Nükleer'den korkmuyorsanız gidip o bölgede yaşayabilirsiniz. Ben pislik saçan her şeyden korkuyorum ve o bölgelerde yaşamak da istemiyorum.

Siz çözümü pislik ve ölüm saçan başka bir yolda görüp o olmadan yapılamayacağını savunuyorsunuz. Bense petrol, kömür ve nükleerde çözüm aranamayacağını, en basit örneğini o sizin gelişmiş sanayileşmiş dediğiniz Avrupa'nın 2014 raporunda yazıldığı gibi petrol, kömür ve nükleere yatırım yapmadan, oraya harcanacak bütçelerin hepsinin çevre felaketine yol açmayacak, insan hayatını tehlikeye sokmayacak yollara aktarılmasını istiyorum.

Raporda 6.sayfayı okuduğunuzda nükleer ve benzeri şeylerin yeni yatırımlardan %0.01 bile pay alamadığını görürsünüz. Bizim gelişmiş, sanayileşmiş dediğimiz toplumlar biz bu santrali yaptıktan 10 yıl sonra enerji ihtiyaçlarının %70 belki de daha fazlasını yenilenebilir enerjiden sağlayacaklar. O zaman da biz bu enerji için geç kalacağız. Şu an %41.5'ini bunlardan sağlıyorlar. Yani sizin dediğiniz o sanayi tesislerinin yarısı yenilenebilir rüzgar, güneş gibi enerji hatlarıyla çalışıyor.

• Beğen
Tepkiler: pandelis

pandelis

Üye
Tepki
36
Fabrikalarımız ucuz elektrik bulunca iphone üretecek sanki... Arge ülkede sıfır kayıp kaçak %30 doğuda toprak reformu yapılmamış. Zannedersem tek eksiğimiz nükleerdi!

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
haa unuttum bazı akıllı arkadaşlar nükleer yapılınca elektrik ucuzlucak sanılıyor

1.burda üretilen elektrik yüzde 100 türkiyede mi kalıcak ?
2.Baştaki adamın indirim yapıcağını mı sanıyorsunuz ?

• Beğen
Tepkiler: Gökhan BİROL

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Ya bırak ya ne sanayisi, 5555 milyon yıllık tarım toplumu daha mahsülünü üretemiyo ülkenin sanayisi tavan yapıcak. Marketten geliyom buyrun sıcak değerler, Ankaradayım, domates 6 lira, biber 3-4 gün önce 10 liraydı şimdi 5.5 liraya düşmüş, patatesi geçen 3 liradan aldım, marul 3 liraydı. Geçen gün bi sebzeli makarna yapıyım dedim, öğrenci yemeği fakir işi hesabı, 27 lira tuttu.

Yanına salata da yaptık onu da söyleyim

Hakan Kök

Üye
Tepki
27
Bisiklet
Giant
Mesela bir başka yönden bakalım. Avrupa nükleer santrallerle elektrik üretiyor diyoruz. Şimdi Avrupa'nın nükleer santrallerinin hizmete giriş yıllarına bir bakalım.

Son yapılan nükleer reaktörlerin hizmete giriş tarihleri

Almanya: Neckarwestheim 03.01.1989 (2021'de kapatılacak.)
Birleşik Krallık: Sizewell 14.02.1995
Fransa: Civaux 24.12.1999
Hollanda: Borssele 04.07.1973

Avrupa'da son yapılan santral Çek Cumhuriyeti gibi birkaç ülkede 2002 yılında. Şu an Ukrayna ve Türkiye hariç kimsenin nükleer santral inşaatı yok, planları da yok.

Mesela ABD'ye bakalım. Son açılan tesis 1996 yılında.

Bütün Nükleer Santral devlerinin son reaktörlerinin hizmete girişi bundan 20 yıl öncesine gidiyor. Birçoğu kapanıyor. Geri kalanların da ömrü azalmış. Avrupa veya başkaları keyfinden yenilenebilir enerjiye yönelmiyor. Yakın zamanda nükleer reaktörlerinin neredeyse hepsi ömrünü dolduracak. Ya yenilenebilir enerjiye yatırım yapacaklar ya da enerjisiz kalacaklar.

Orhan Akarkut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.092
Bisiklet
Cannondale
@KaanG Çok çarpıcı bir noktaya değinmişsiniz. Teşekkürler.

S.Paker

Aktif Üye
Tepki
100
@Hakan Kök

NASIL yanlış bilgi bilemezsin. Haklı olduğun bir konu var aslında. Avrupada enerji uzun vadeli planlanır. Bugünün ihtiyacı için kullanılan santral 20 yıl önce planlanmıştır. BUyrun KISA VADEDE inşası planlanan santral listesi. Fransa da HALA DAHA yeni santral yapıyor. Japonya DEV nükleer santraller yapıyor.

(link)

Biz, Hindistan, Çin v.b. gelişmekte olan ülkelerGERİDEN geldiğimiz için daha fazla santral yatırımı yapmamız gerekiyor. AMA ABD'DE PLANLANAN SANTRAL YOK diyen arkadaşa sadece gülümsüyorum. Ben diyorum ki artık çocuğu okula yollamamız lazım okuma yazma öğrensin diyorum, komşu yollamıyo ama diyorsun. Onun çocuğu doktor olmuş 35 yaşında. Böyle bir örnek verdin.

Sanki sanayimiz var da enerji lazım diyen arkadaş. İYİ Kİ ATATÜRK SİZİN GİBİ GENÇLERİN DÖNEMİNDE GELMEDİ. Hiç bir şeyimiz yokken gelecek için yaptığı atılımları alay ederek izlerdiniz muhtemelen.

Ben de bisiklet konuşulan bir yerde nükleer savunur hale geldim ya e-tebrik ederim. Tek başına nükleere yönelmemek lazım diyorum ama pısırık bir güvensizlikle kendi insanını aşağılayan yaklaşımla ilerlemek mümkün değil. O zaman bize demokrasi de lazım değil basın özgürlüğü de adil çalışan adalet sistemi de.

Neyse bu başlığa daha fazla mesaj atmak istemiyorum. Nükleer karşıtlarının farkında olmadan fosil yakıt satıcılarına hizmet ettiğini hatırlatıp, enerjiyi dışardan aldığımız gaz ve kömürle üretmeye ve doğaya kaçınılmaz zararlar vermeye yönlendirdiklerini anımsatmalıyım.

Muhammet Ali Bulut

Daimi Üye
Tepki
161
İsim
MUHAMMET ALİ BULUT
Bisiklet
Sedona
DURMAK YOK YOLA DEVAM NÜKLEEERE EVEEET

Neyse bu başlığa daha fazla mesaj atmak istemiyorum. Nükleer karşıtlarının farkında olmadan fosil yakıt satıcılarına hizmet ettiğini hatırlatıp, enerjiyi dışardan aldığımız gaz ve kömürle üretmeye ve doğaya kaçınılmaz zararlar vermeye yönlendirdiklerini anımsatmalıyım GÜZEL EFENİM

BF Okuru

Üye
Tepki
2
yorumların az bi kısmını okudum. tek zararı nükleer cortlayınca nükleer serpintilerin başlaması değil.
o santral bacasından çıkan şey su buharı. onu nükleer reaksiyonlar çıkartmıyor reaksiyon ısısını düşürmek için su kullanıyorlar o yüzden su buharı ortaya çıkıyor. neden bütün nükleer reaksiyonlar doğanın en güzel yerlerine yapılıyor sanıyorsunuz, misal göller, akarsular, deniz kıyıları yanına...
su doğal ortamdan direk alınıp ısısı çok değişmeden soğutmada kullanılıyor. su ısı alışverişi sonucu ısınınca da doğaya salınıyor. olması gereken doğadan aldığın suyu aldığın sıcaklıkta geri vermek.

çed raporunu onun bunun elinde piç eden, daha izmit körfezini asit dolu tasa çevirmekten alıkoyamayan ülkenin bu hususa dikkat edeceğini sanıyormusunuz siz ?
sırf çalıştığı sırada kirlettiği su yüzünden önce bölgedeki balık ekosisteminin sonra floranın((bitki ekosistemi)(tabi tarım ürünlerininde), sonrada faunanın(hayvan ekosistemi) ırzına geçecektir. balıkların bünyesinde ki kirli kan dolaşımı yüzünden zaten ani sıcaklık değişimlerine kapalı canlılardır. kendilerini aniden aşırı sıcak suyun içinde bulduklarında toplu balık ölümleri nükleer santral çalışmaya başlar başlamaz görülmeye başlayacaktır. hee tüm dünya da nükleer var onlarda niye olmuyor diyeceksiniz... çernobil şu şalteri iki dakka kapatalım bakalım nolcak diyince o olay yaşandı. türk kafasını o zihniyetin içinde düşünemiyorum.

türkiye illa bi halt yiyecekse disiplin edinsin. başarı gösteren aselsan mühendislerini katletmeye değil sahip çıkmaya gayret göstersin. teröre ormanlarını yaktıran değil terörünü bitiren bi ülke olmayı becersin. eğitim sistemini düzeltsin. raylı sistemli toplu taşımasını oturtsun(tüm dünyada başlıca medeniyet göstergesidir), biraz dünya da yaşanan felaketlerden ders almayı öğrensin. angutça tv programları için oluşmuş tv bağımlılığını aşsın, kitap okumayı öğrensin. ondan o kadar bişey olmaz dememeyi öğrensin, burda ağaca ne gerek var dememeyi öğrensin, o ne orda koca koca ağaçlar kesin onları dememeyi öğrensin, KAÇAK elektriğini kurtarsın. teröre coğrafi olarak yakın bölgeye nükleer kuracakta ne kadar kollayabilecek (bakınız yürüyen türbe olayı...) kollayamazsa neler olur onu bi düşünsün. çanakkale boğazında ki akıntıdan elektrik üretmeyi başaranların önünü açsın, o rüzgar gülleri ne öyle çirkin çirkin demenin ne kadar salakça olduğunun farkına varsın...

nükleerlerini kapatan almanların 35 yıl nükleerin faaliyetinin tamamen bitip o alanların tekrar kullanılabilir hale gelmesini beklemesi ne demek iyi düşünsün...
türkiye bişeylerin artık farkına varsın ! azcık kafası çalışsın! sonra nükleer desin. her akşam acunu izlemenin şakır şakır reklam tabelalarının gece kulüplerinin projektörlerinin yanmasının, aksarayın 1 trilyon elektrik faturasının benden kazanacağı tek şey nefret.

adam sarayın ana salonunun ışığını açınca ülkeye elektrik yetmiyor elektrik kesiliyor, sen diyosun ki neyden korkuyoruz nükleer lazım. bi çektir git.

olayın ekoloji ve hayat dostu bir peyzaj mimarı açısından kritiği budur. iyi forumlar.

pandelis

Üye
Tepki
36
Nükleer karşıtı olmak suç da değildir. Vatan hainliği de değildir. Nükleer santral yapınca 100 euroya ihraç ettiğimiz ürünü imal etmek için 50 euroluk ithalat yapmayı bırakacak mıyız? Geçiniz.. Bu iktidarın nükleer santrali yapmakta ısrarcı olmasının sebebi çılgın projelerine bir de nükleer ekleyelim namımız yürüsün değilse ben de bir şey bilmiyorum! Bir havaalanı vardı adını unuttum şimdi sanırım Kütahya havaalanı, yolcu garantisi verilip ihale edildi ve bugün gelmeyen yolcunun parası çatır çatır veriliyor ihaleyi alanlara.. Bir siz akıllısınız, başkaları ahmak ve anlayışsız öyle mi? Nükleeri savunmuyorum deyip sayfalar dolusu nükleerin yararlarını anlatan ben değilim. Nükleer sevicileri bu sayfada neden nükleeri savunuyor bence kendi sayfalarını açıp orada devam etmeliler. Bu başlığı açan kişiye saygı duyuyorlarsa eğer. Bırakın da nükleere karşı olma özgürlüğümüzü kullanalım!

S.Paker

Aktif Üye
Tepki
100
E-doğru başlığı açan arkadaşa da ayıp oldu. Kusurumuza bakmasın. Elbette nükleere karşı olmak suç da değildir vatan hainliği de. Tartşılan illa ki santral yapılacak, hangisi daha az zararlıdır.

Orhan Akarkut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.092
Bisiklet
Cannondale
Elektrik kesintisinin nedenini bulmak için hem sherlock Holmes'u hem de James Bond'u getirmişlerdi, biri eski, diğeri yeni usullerle araştırsın diye ama, bir sonuç çıkmadı galiba daha...

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
@Orhan A abi bizim şu işe yaramaz bakanlar varya bi gitseler ülke rahatlıcak yeminlen aldıkları her kuruş haram.Bi insan grubu işini bu kadar kötü mü yapar ya ?

• Beğen
Tepkiler: sarkihalindekal

Orhan Akarkut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.092
Bisiklet
Cannondale
Herşeyi çok güzel yaptıklarını düşünenlerin sayısı o kadar çok ki... "Ne eylerse güzel eyler" diyorlar...