Karşı Çıkıyorum! Nükleere Karşı Pedal Çevirelim!

Roti

Aktif Üye
Tepki
182
Bisiklet
Diğer
Merhaba arkadaşlar,

Çoğumuzun bildiği üzere Mersin ilimizde "(link)" kurulacak.
Ben Mersin'de yaşayan bir birey olarak buna karşı çıkıyorum ve bu durumu protesto etmek için siz değerli arkadaşlarım ve abilerimle pedal çevirmek istiyorum.
Tabi ki sizin desteğinize ihtiyacım var. Organizasyon, rota, tarih her konuda yardımınız lazım.
Pedallarımızla savaşalım!

Gelelim nükleer santral meselesine.
Bazı arkadaşlar yok şu ülkede şu kadar santral var vs diyebilirler. Fakat önce kendi ülkemize bakalım arkadaşlar? Bu ülke bir nükleer santrali kaldırabilir mi? Bu ülke ona bakabilir mi? Binlerce insanın hayatını riske atmaya değer mi?
Nükleer Santral karşıtı videolar;

(link)

(link)

(link)

Nükleer Santral'in reklam videosu;

(link)
Not: Reklamda çevre dostu bisikletlerin kullanılması da ayrı ironi!

Dünyanın en gelişmiş ülkesinde bile Nükleer Santral felaketi yaşanabiliyor.
Biz işçi ölümlerinin hat safhada olduğu, rüşvet ve adam kayırmanın meşhur olduğu, denetimin neredeyse olmadığı bir ülkede yaşıyoruz arkadaşlar. Bunları ülkeyi kötülemek için söylemiyorum ama durumumuz ortada.
Daha yürümeyi öğrenmeden koşmaya çalışmanın amacı nedir?

Birleşelim arkadaşlar, organizasyon, fikir, tarih aklınıza destek için ne geliyorsa lütfen özel mesaj ile iletişim bilgilerimi isteyin.

Not: Önceden böyle bir konu açıldıysa kusura bakmayın.

Scudo

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
Elimden geldiğince yardım etmek isterim.Lakin ülkede böyle bir organizasyona vakit ayırıp düşüncesini göstericek çok az insan var.Tahmini olarak 10.000 kişi bile olmaz bence .Umudunuzu kırmak istemem ama baştakiler ne dediyse o oluyor artık.Organizasyonlara elimden geldiğince katılırım.Ayrıca dikkat çekmek için istanbuldan mersine pedallayabiliriz.Sonra basın açıklaması ses getirisi yüksek bir olay olur.

Orhan Akarkut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.092
Bisiklet
Cannondale
Artık, bütün gelişmiş ülkeler nükleerden kaçıyor. Avrupa'da, ABD'de, Japonya'da çok uzun yıllardan beri nükleer santral yapılmıyor, mevcutlar da yavaş yavaş kapatılıyor, güneş, rüzgar, dalga vs enerjilere yöneldiler çok uzun zamandan beri. Ellerindeki nükleer teknolojilerini de bizim gibi geri kalmış ülkelere kakalıyorlar...

Primattan Geldim

Forum Demirbaşı
Tepki
388
İsim
Onur G.
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
Forumdakilerin çoğu destekliyor hocam sen kalkmış napıyorsun :D

Neden desteklediklerini tahmin edersin...

• Beğen
Tepkiler: oskitos

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
@Orhan A forumda üyelerin çoğu nükleer istiyor diyor abi :) ne kadar doğru ne kdar yanlış tartışılır

• Beğen

Orhan Akarkut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.092
Bisiklet
Cannondale
Forumdakilerin çoğu neyi destekliyor, nükleer santrali mi, nükleer santrale karşı çıkmayı mı?

@mehmet ulaş Hiç sanmıyorum! O arkadaş ciddi şekilde yanılıyor. Doğa/çevre dostu bir araç olan bisikleti sevenler nükleere alkış tutmaz! Tutmamalı!

• Beğen
Tepkiler: aze22 ve apeironur

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
@Orhan A çeşke öyle olsa be abi .Nükleer olmaı bütün devletlerde var diyen bu forumda.Halbuki anlasalar nasıl bir pislik nasıl bir kötülük olduğunu.

• Beğen

turanilhan

Üye
Tepki
65
İsim
Turan
Bisiklet
Kron
Bu nükleer meselesi uzun tartışmalara açık bir konu, bireysel olarak nükleeri destekliyorum. Kendimi çevreci ve vatansever birisi olarak adlandırıyorum (çevreci olmayan birisi vatansever olamaz gözümde zaten). İyi yönetildiği sürece nükleer enerji çevre katili değildir (akepe bunu ne kadar iyi yönetir orası soru işareti tabi), günümüzde doğadaki en ciddi sorun yüksek seviyelere ulaşan karbondioksit ve metan problemi. Bu sera gazlarının sebebi ise fosil yakıt istasyonları. Nükleer enerji bu fosil yakıt tüketimini azaltacaktır. Nükleerin mühendislik ve ülke sanayisi için faydası saymakla bitmez.

Gelişmiş ülkelerde uzun yıllardan beri nükleer tesis yapılmıyor iddiası ise Green Peace Akdeniz gibi sözde çevreci özde plaza insanı olan tiplerin insanlar üzerinde yarattıkları bir yanılgıdır. @Orhan A, aşağıda linkini verdiğim yazıların orta taraflarında yeşil bir tablo var, o tabloda ABD ve İngiltere'nin son inşaatına başladığı ve gelecekte inşa etmeyi planladığı nükleer santral listelerini bulabilirsiniz. Mesela ABD 2013 yılı içerisinde 4 ayrı tesisin (veya reaktörün) inşaatına başlamış.G Gelecek planlarında da bir sürü nükleer tesis inşaatı var.

İnsanları doğa sevgilerini gayet iyi anlıyor ve haklı buluyorum ancak nükleer enerjinin biraz yargısız infaz kurbanı olduğunu düşünmekteyim.

(link)

(link)

Orhan Akarkut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.092
Bisiklet
Cannondale
Evet doğru, ABD, Fransa, Japonya...gibi sanayi için yüksek miktarda enerji ihtiyacı olan ülkeler nükleere devam ediyorlar, ama öte yandan büyük bir gayretle başka kaynak peşindeler. Ek olarak, ülkelerinde kullandıkları nükleer teknoloji yeni ve en güvenli iken bizim gibi ülkelere satmaya çalıştıkları güvensiz ve tehlikeli olan eski teknolojiler diye bir sav öne sürsem?
Ayrıca, nükleer atıkların saklanması sorunu bile, benim için, nükleere karşı çıkmak için yeterli bir etkendir. Kazaları vs bir yana bırakıyorum. Daha yeni Japonya'da oldu. Çernobil'den dolayı Karadeniz'deki kanser vakalarını kim inkar edebilir?..
Güneş gibi dev bir enerji kaynağından yararlanılamaması ne kadar büyük bir acı...

turanilhan

Üye
Tepki
65
İsim
Turan
Bisiklet
Kron
@Orhan A

ayrıca şunu da eklemek lazım, yapılan anlaşma gereği Akkuyu'da ortaya çıkan nükleer atıklar Rusya'da depolanacak.

• Beğen

Özer Koç

Daimi Üye
Tepki
91
İsim
Özer Koç
Bisiklet
Salcano
@turanilhan
Oh rahatladım şimdi. Rusya'ya depolanacaksa çok iyi. Abi insan insandır. Orhan abinin dediği gibi onlar da insan. Rusya'ya depolanacaksa endişelinecek bir durum yokmuş gibi söylüyorsunuz. Söylediğiniz şey kendini düşünmekten başka bir şey değilir. Ki Rusya'da yaşanan Çernobil faciası Türkiye'yi de etkilemiştir. Özellikle Karadeniz bölgesinde birçok insan kansere yakalanmıştır.

metin mülayimoğlu

Aktif Üye
Tepki
52
Bisiklet
b'Twin
Gelirim ben ve bu konudan dolayı kutlarım seni arkadaşım projem var kapsamlı bu konuda direk mesajlasalim ciddi ciddi bu konuda sosyal medyada ses getirecek bir kampanya şart nükleer kesinlikle hayır

• Beğen

Orhan Akarkut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.092
Bisiklet
Cannondale
(link)

Bizde durum nedir? Bizde böyle bir plan, planlama olduğunu sanmıyorum. Almanya gibi kuzeyin soğuk ve güneşi bizim yarımız kadar bile göremeyen ülkesinde bile "güneş tarlaları" var

Benim gariban ülkemde ise, 300 gün güneş içinde yüzmemize rağmen evlerde sıcak suyu bile hala fosil yakıt yakarak elde ediyoruz.

Ben nükleer santral soğutma kulelerinden önce ülkemde şöyle bir manzara görmek istiyorum:
(link) ya da (link)

Primattan Geldim

Forum Demirbaşı
Tepki
388
İsim
Onur G.
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
@Orhan A Yok abi genel konuşuyorum. Forumda ne yapsalar doğrudur kafasında çok insan var o yüzden diyorum onlar bunu da destekliyodur diye.

@turanilhan hocam Amerika ile Türkiye'yi bir tutuyorsun. Bizim o kadar enerji gerektirecek hangi sanayimiz var ? Üstelik çok zengin rüzgar ve güneş enerjisine uygun alanlarımız var öncelikle bunlar değerlendirilmeli. Bu ülkeyi yerin dibine sokanların eline nükleer de geçerse gör o zaman düşeceğimiz durumu . Ayrıca Türkler doğacı millettirler dinimizde (Tengricilik) doğa kutsaldır, risk alamayız ihtiyaç da yok .Kaçaksaray yapacağına 3-5 rüzgar enerji türbünü diksin hazretleri.

GökhanRR

Daimi Üye
Tepki
138
Gerekirse Suriye'ye 4 adam gönderip Türkiye'ye 8 füze attırırım olur biter diyen bir zihniyetin yönettiği ülkede;bu nükleer santral kurulduğunda biz bunu şimdi içeridekilerden mi yoksa dışarıdakilerden mi koruyacağız bilemedim ki !!!