Kanal İstanbul

gezgino28

Edirne-Kudüs turu
Tepki
678
İsim
vizesizgezgin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Kuzey Ege bende vizedenim buralarda emlak satislari katladi

Scudo

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@10urr
AA doğru öyle bir şey vardı. Unutmuştum ben onu. Olağanüstü hal, olağan olunca böyle oluyor demek ki.

haldun31

Daimi Üye
Tepki
799
İsim
haldun e.
Bence bu dünyayı berbat eden ve yaşanmaz haline getiren ,bunun içinde mücadele etmeyi dahi beceremeyen nesil olarak tarihe geçtik bile.kanal istanbul sadece sıvanmışa tüy dikmek.başka birşey değil ne yazıkki.greenpeace gibi dünya vatandaşı olmazsak,heryerde olanı bizi etkilemez sanırsak işimiz çok daha zor olacak.

• Beğen
Tepkiler: 10urr

antika

Aktif Üye
Tepki
318
Bisiklet
Tern
Arkadaşlar, müsterih olun bu proje olmaz.

Haklı olarak dile getirdiğiniz çevre, dışilişkiler, su havzaları konularının karar vericilerin ipinde bile olduğunu sanmıyorum. Ayrıca bir de savaş durumunda Trakya'nın savumasının nasıl zaafiyete uğrayabileceği konusuna hiç girmeyelim bile, zaten karar vericiler bunu da sallamıyorlar. (not olarak düşeyim bir savaş durumunda düşmanın ilk işi kanal üzerindeki köprüleri imha etmek olacaktır, kim bize saldıracak diyenlere de bundan 5-6 ay önce ABD'nin Bulgaristan'daki birliklerini bizim sınıra kaydırdığını belirteyim, şimdilik bir saldırı ihtimali yok ama tarihten biraz ders aldıysak bir saldırı niyetinin ilelebet var olacağını söyleyeyim). Ayrıca uluslararası sermayenin Çatalca Yarımadası'nda, vaktiyle İngilizler'in Hong Kong'a yaptığı gibi fakir yerlileri (yani Türkleri) buradan varoşlara postalayarak kendine "Yeni Bizans" adıyla yer açması ihtimali de var, karar vericilerin bunu da kafaya takdığını sanmıyorum.

Bence projeyi iptal ettirecek mesele para. Maliyeti 50 milyar USD olarak hesaplanıyor, şimdilik. İş bitince bu maliyetin 2'ye katlanacağına bahse girerim, bunu karar vericiler de biliyordur. Beleşe boğazdan geçmek varken neden kanallara girsin gemiler, dolayısıyla bu proje, yaptırdıkları yap-işlet-devret köprüler tüneller gibi kendi kendini (kısmen de olsa) ödeyemez, Sırf ABD, Montrö'yü delebilsin diye böyle bir maliyete kimse katlanamaz.

Peki o zaman bu proje neden altı ısıtılıp servis ediliyor. Aslında cevabı yazmışsınız, buradaki araziler birileri tarafından kapatıldı. Projenin olmayacağı ortaya çıkarsa o araziler kimin elinde patlar sizce ?

ErHan72

Daimi Üye
Tepki
422
İsim
Erhan
Bisiklet
Carraro
Bu projenin içinde yer alan kanaldan çıkacak hafriyatla oluşturulması düşünülen yapay adaların kaynağı BBC Türkçe de ortaya çıktı. Bu yapay adalarla ilgili başka tehlikeler de varmış

(link)

Katar İncisi yapay adası, Doha, Katar.png

soner kalaycıoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
946
İsim
soner
Başlangıç
1968—69
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
Bir kanal meselesi daha..

Nikaragua kanalı;
(link)

(link)

• Beğen
Tepkiler: HakanAydn

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.617
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Az önce ATV'de (A-Te-Ve) malum kanalı gören arsa satışı vardı sanırım. Çok beklemeden geçtiğim için iyi hatırlamıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Batuhanayturk

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Aşağıda yazacağım iletinin siyasi hiçbir anlamı ve amacı yoktur.

İstanbul bu haliyle kalmalı. Binlerce yıllık tarihi olan ve dünyanın en gözde şehri olan bu şehirle oynanmamalıdır. Sanıyorum bu konuda hemfikir olmadığım pek kimse yok. Milletimizin büyük çoğunluğu istemiyor. Bir şehrin binlerce yıllık orijinal hali varken ada parçasına dönüştürülmesine, zaten zarar verilmiş olan doğanın daha da bozulmasına ve geleceğin risk altına atılmasına gerek olmadığını düşünüyorum. Yani uzun lafın kısası, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bireyi olarak bu kanalın yapılmasını istemiyorum.

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
Aşağıda yazacağım iletinin siyasi hiçbir anlamı ve amacı yoktur.

İstanbul bu haliyle kalmalı. Binlerce yıllık tarihi olan ve dünyanın en gözde şehri olan bu şehirle oynanmamalıdır. Sanıyorum bu konuda hemfikir olmadığım pek kimse yok. Milletimizin büyük çoğunluğu istemiyor. Bir şehrin binlerce yıllık orijinal hali varken ada parçasına dönüştürülmesine, zaten zarar verilmiş olan doğanın daha da bozulmasına ve geleceğin risk altına atılmasına gerek olmadığını düşünüyorum. Yani uzun lafın kısası, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bireyi olarak bu kanalın yapılmasını istemiyorum.
Bunu ifade etmek hakkınız var ama bu kanalın yapılmasını isteyen milyonlarca insan da var yani..Bugün bir referandum yapılsa,milyonlarca insan kanalın yapılmasından yana olduğunu belirtecektir..Peki,bu insanları kim durduracak?Yargı..Yargı hakkında şüpheler varsa,ne olacak?Yurtdışından uzman isimler davet edilecek ve bu kişiler iki tarafı da dinleyecek,analiz edecek ve rasyonel bir karar verecek..

Birkaç gün önce kaza yapan uçağı incelemek için Abd'den uzman bir heyet Türkiye'ye geldi..Niye?Türkiye'de uzman mı yok?Belki de yok,bilmiyorum..!

''Çoğunluk haklıdır'' diye bir şey de yok..Rasyonel olan haklıdır ve kimin rasyonel olduğunu da,bu ülkede belirleyecek şu anda bir güç (yargı) yok bence..Bu bakımdan bu çok önemli konuda,yurtdışından uzmanlar getirilmeli ve onların kararına herkes saygı duymalı..
Böyle bir çözüm önerisi sunsam bile,sorunlar ortadan kalkmaz..Çünkü bu sefer de,bu uzmanları kimin getireceği/getirteceği meselesi var..:)

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.236
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Triban çoğunluk neden haklı olamıyor onu anlamadım. istemek ya da istememek değil mi olay.bir tercih yani bu. yoksa kanal yapılmayınca türkiyenin bekası zarar görecek diye birşey yok. ister yaparız ister yapmayız. halka kalmış. halka kalmalı. uzman he dedi diye niye istemek durumunda olalım?

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.061
Bisiklet
Trek
@Triban çoğunluk neden haklı olamıyor onu anlamadım. istemek ya da istememek değil mi olay.bir tercih yani bu. yoksa kanal yapılmayınca türkiyenin bekası zarar görecek diye birşey yok. ister yaparız ister yapmayız. halka kalmış. halka kalmalı. uzman he dedi diye niye istemek durumunda olalım?
Cogunluk toplanip da "mavi gozlululer idam edilsin" derse bunu yapacak miyiz? Bu da bir tercih degil mi?

Misal uzmanlar yillardir sigara kanser yapiyor dedigi icin halk sagligini korumak adina kapali alanlarda sigara icme yasagi var. Halka kalmali ise eger, halk isterse kapali alanlarda sigara yasaginin kaldirilmasi mi gerekli?

Populizm diye bir kavrami duydunuz mu? Ya da hukukun ustunlugunu?

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
Şu filmi izlemenizi öneririm;
(link)

• Beğen
Tepkiler: Hami Bulut

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.236
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@umutcelik istanbula kanal neee...mavi gözlüleri öldürmek ne..güldüm..polemik istiyorsunuz belli de, yorgunum hocam, k. bakmayın..
@Triban bu tip "baak gördünmü" cevapları destekleme amaçlı şunu oku bunu seyretleri , okumuyor seyretmiyorum. sen fikrini söyledin bende fikrimi...film işine girmeyelim...cevap yazmıycam arkadaşlar...forum polemiklerinden hiç hazalmıyorum..

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.061
Bisiklet
Trek
@umutcelik istanbula kanal neee...mavi gözlüleri öldürmek ne..güldüm..polemik istiyorsunuz belli de, yorgunum hocam, k. bakmayın..
@Triban bu tip "baak gördünmü" cevapları destekleme amaçlı şunu oku bunu seyretleri , okumuyor seyretmiyorum. sen fikrini söyledin bende fikrimi...film işine girmeyelim...cevap yazmıycam arkadaşlar...forum polemiklerinden hiç hazalmıyorum..
Merhaba,
Amacim polemik değil, insanların taleplerinin gerçekçi olamayacağı konusunda uç bir örnek vermekti.

Size dünyanızda mutluluklar, iyi aksamlar.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Katar bile bir kanal ile arap yarımadasından ayrılacakmış. Kanal qatar olursa, kanal istanbul neden olmasın?

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
Bu projeyi öne sürenler,kimlerin bu projeye karşı çıkacağını iyi biliyorlar..Bu bir ''zoka'' bence..Aslında dertleri ne proje,ne para,ne de Katarlılar..Tüm dertleri,Gezi benzeri bir şeyin patlak vermesi..Bunu istiyorlar..O kadar çok istiyorlar ki bunu..

İnanılmaz bir ekonomik kriz var ülkede..Şu anda milyonlarca insanın sokağa çıkıp,bu projenin iptali için eylem yapması,bu krizin üstünü örter mi sizce?Bence örter..
Ekonomi yüzünden kafaları allak bullak olmuş milyonlarca seçmen,böyle bir eylemin etkisiyle,muhalefete oy vermekten kaçınabilir..

• Beğen
Tepkiler: notforheaven

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bu projeyi öne sürenler,kimlerin bu projeye karşı çıkacağını iyi biliyorlar..Bu bir ''zoka'' bence..Aslında dertleri ne proje,ne para,ne de Katarlılar..Tüm dertleri,Gezi benzeri bir şeyin patlak vermesi..Bunu istiyorlar..O kadar çok istiyorlar ki bunu..

İnanılmaz bir ekonomik kriz var ülkede..Şu anda milyonlarca insanın sokağa çıkıp,bu projenin iptali için eylem yapması,bu krizin üstünü örter mi sizce?Bence örter..
Ekonomi yüzünden kafaları allak bullak olmuş milyonlarca seçmen,böyle bir eylemin etkisiyle,muhalefete oy vermekten kaçınabilir..
Milletin, özellikle gezici tayfanın, kılını kıpırdatmaya ne hali, ne de niyeti yok abicim. Maden faciasının akabinde yapılan ilk seçimlerde soma'dan çıkan oy oranındaki sonra hepimiz umudu kestik bu ülke insanından.
Devlette desen kazmayı vurmaya para kalmadı. Kanal manal hikaye.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Milletin, özellikle gezici tayfanın, kılını kıpırdatmaya ne hali, ne de niyeti yok abicim. Maden faciasının akabinde yapılan ilk seçimlerde soma'dan çıkan oy oranındaki sonra hepimiz umudu kestik bu ülke insanından.
Devlette desen kazmayı vurmaya para kalmadı. Kanal manal hikaye.
2. Dünya savaşında yol vergisi varmış. Parası olan vergiyi verir olmayan ise yol yapımında çalışırmış. Kanal vergisi konur. O işin kolayı var. Parası olan kanal kazma parası verir olmayan bizzat gider kanalı kazar. Kazanıldığı kadar.