Hoşgeldin Shimano CUES

vvvooo

Üye
Tepki
119
İsim
Volkan
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Şehir - Tur
52-36'nın yokuşta üzeceğine dair yorumlar yol rubleleri içindir, 11-32, 11-34, en fazla 11-36. Arka 11-40 veya daha büyük olduğunda pek öyle olmaz.
8'li sette aynı kollar kullanılır.

Attırıcının kapasitesi 41 dişli. 50-34 aynakolla kullanmak için (50-34) + (46-11) = 51 desteklemesi lazım, 50-34 ile olmaz bu set. Daha büyük kapasiteli arka attırıcı ve/veya daha küçük ruble gerekir. Yukarıda örnek verdiğim 11-40'lı Acera sette kapasite 45'miş, 11-40 ruble + 50-34 aynakol (50-34) + (40-11) = 45, tam geliyor. 4120 eski bir model, daha yeni modellere bakmak lazım.
CUES setleri içinde kombinasyon geniş sandım ama mümkün değilmiş.

51 kapasiteyi kaldıracak arka aktarıcıların, 2x aynakolu desteklediği bir model bulamadım. Ayna kolu büyütmedikçe, hızım artmayacak. Ayna kol büyüdüğünde, ruble ve arka aktarıcı seçenekleri çok daralıyor. 8 ve 9'u atladım, 10 vites kombinasyonlarında, ürün gamı ve desteklediği kapasite sınırlı kaldığı için oluşturamadım. Özellikle ruble dişli sayısının max rakamını karşılayamıyorlar. CUES setlerin seçeneği bol gibi gözüküyor ama demek ki her anlamda değil.

Ancak şu kombinasyona bakabilir miyiz? Zincirler HG-X11 uyuyor. Aynakolda 11 viteslere geçince tiagra yok, mecbur 105, ultegra vb üst seviyeye geçiliyor.

Ruble: (link)
Arka aktarıcı: (link)
Aynakol: (link)
Ön vites: (link)
Arka vites: (link)

Scudo

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
12.007
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
CUES setleri içinde kombinasyon geniş sandım ama mümkün değilmiş.

51 kapasiteyi kaldıracak arka aktarıcıların, 2x aynakolu desteklediği bir model bulamadım. Ayna kolu büyütmedikçe, hızım artmayacak. Ayna kol büyüdüğünde, ruble ve arka aktarıcı seçenekleri çok daralıyor. 8 ve 9'u atladım, 10 vites kombinasyonlarında, ürün gamı ve desteklediği kapasite sınırlı kaldığı için oluşturamadım. Özellikle ruble dişli sayısının max rakamını karşılayamıyorlar. CUES setlerin seçeneği bol gibi gözüküyor ama demek ki her anlamda değil.

Ancak şu kombinasyona bakabilir miyiz? Zincirler HG-X11 uyuyor. Aynakolda 11 viteslere geçince tiagra yok, mecbur 105, ultegra vb üst seviyeye geçiliyor.

Ruble: (link)
Arka aktarıcı: (link)
Ön vites: (link)
Arka vites: (link)
Teoride uygun gibi görünüyor, bir de ön attırıcı seçmek lazım ama daha önemlisi kadroya tam olarak uygunluk için daha büyük aynakolun kadroya uygunluğu, zincir hattı, orta göbek açıklığı gibi konuları araştırmak ve belki denemeler/modifikasyonlar yapmak gerekebilir. Daha büyük bir aynakol kadroya sığmıyorsa diğer konuları düşünmeye gerek kalmaz.

1716118801348.png

Bir de aşağıdaki konuyu biraz daha araştırmak gerekebilir:

1716117310336.png

1716116927782.png
Burada listelenen bilgilere göre XT RD-M8000'lerden kısa bacaklı olan ön diş farkı ve toplam kapasiteden, uzun bacak olan ise sadece 3x11 uyumlu olmasından uymuyor gibi görünüyor ama resmi sitede bu "sadece 3x11" bilgisi yok. "Max büyük arka dişli dişleri: 40 diş" bilgisi de resmi sitede sadece 3x'te 40, 2x'te 42, 1x'te 46: (link)

Mythshaman

Daimi Üye
Tepki
484
İsim
Bora KARA
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Lütfen yanlış anlaşılmasın ama illa ki yeni diye hemen almak, deneyimlemek ekonomik durumu bilmiyorum fakat bizim ülkemiz için ne kadar doğru onu düşündüm bir an.

Kullanıcılar deneyimlesin, hatalar giderilip yeni modelleride piyasaya ciksin, fiyatlar otursun, şuan çok elzem degil ise o zaman alinmasi daha mantıklı geliyor bana, kaldı ki bizi tatmin edecek eski model dediğimiz setler halen var iken. Hatta yenisi var iken eskisi daha ekonomik duruma bile gelebilir herkes yeniye yuklenince bir anda.

• Beğen
Tepkiler: vvvooo

vvvooo

Üye
Tepki
119
İsim
Volkan
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Teoride uygun gibi görünüyor, bir de ön attırıcı seçmek lazım ama daha önemlisi kadroya tam olarak uygunluk için daha büyük aynakolun kadroya uygunluğu, zincir hattı, orta göbek açıklığı gibi konuları araştırmak ve belki denemeler/modifikasyonlar yapmak gerekebilir. Daha büyük bir aynakol kadroya sığmıyorsa diğer konuları düşünmeye gerek kalmaz.

317262 dosyayı görüntüle

Bir de aşağıdaki konuyu biraz daha araştırmak gerekebilir:

317261 dosyayı görüntüle

317260 dosyayı görüntüle
Burada listelenen bilgilere göre XT RD-M8000'lerden kısa bacaklı olan ön diş farkı ve toplam kapasiteden, uzun bacak olan ise sadece 3x11 uyumlu olmasından uymuyor gibi görünüyor ama resmi sitede bu "sadece 3x11" bilgisi yok. "Max büyük arka dişli dişleri: 40 diş" bilgisi de resmi sitede sadece 3x'te 40, 2x'te 42, 1x'te 46: (link)
Yarın bir bisikletçiye gidip, 105 aynakolun çapını, göbek uygunluğunu soracağım. Eğer uyarsa, tırmanıştan kısmen ödün vererek, rubleyi değiştirmezsem GS kısa bacaklı aktarıcı, max kapasitede tam denk geliyor. (32-11)+(50-36)=37

Ya da...

Ruble ve arka aktarıcı: (link)
Ön aktarıcı: (link)

almak. Mevcut arka aktarıcım microshift 26. Max kapasite 45 ancak max 36 dişlide tıkanıyor. Ön aktarıcı max 48'de tıkanıyor. Yani önerdiğiniz ruble-aktarıcı sete geçmek şart. Sanırım en ucuz çözüm bu olur.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
12.007
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
...Ön aktarıcı: (link) ...
👆 Bu braze-on/doğrudan montaj. Sizin bisiklete kelepçeli model ya da adaptör lazım:
1716229478545.png

Bundan: (link)

İşin kötü yanı, bu down-swing/aşağıdan salınımlı. Bad Boy'daki üstten salınımlı. Kelepçe epey yukarıda duracak, alt suluk vidasının oralarda.

İşin daha da kötü yanı, MTB vites kollarının kablo çekme miktarı yol ön attırıcılarına uygun değil. Ön vites için bir friction shifter ya da Claris düz gidon tipi kol gerekir: (link)

Sınır ayarlarına güvenerek 2'li MTB koluyla 2'li yol ön attırıcısının çalışacağını iddia edenler var ama pratikte denemek lazım.

Çok fazla ayrıntı var. Daha zincir hattı da bir kenarda duruyor.

• Beğen
Tepkiler: vvvooo

vvvooo

Üye
Tepki
119
İsim
Volkan
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Şehir - Tur
👆 Bu braze-on/doğrudan montaj. Sizin bisiklete kelepçeli model ya da adaptör lazım:
317310 dosyayı görüntüle

Bundan: (link)

İşin kötü yanı, bu down-swing/aşağıdan salınımlı. Bad Boy'daki üstten salınımlı. Kelepçe epey yukarıda duracak, alt suluk vidasının oralarda.

İşin daha da kötü yanı, MTB vites kollarının kablo çekme miktarı yol ön attırıcılarına uygun değil. Ön vites için bir friction shifter ya da Claris düz gidon tipi kol gerekir: (link)

Sınır ayarlarına güvenerek 2'li MTB koluyla 2'li yol ön attırıcısının çalışacağını iddia edenler var ama pratikte denemek lazım.

Çok fazla ayrıntı var. Daha zincir hattı da bir kenarda duruyor.
Fotodaki gibi değil, suluk vidalarının arasından yani zaten yukarıdan tutuyor bendeki model. Adaptörle takılmadan olmayacak belli.

Viteslerden çok memnun değilim aslında, vites kolu değişmesi gerekiyorsa değişirim. Tek kafama takılan, bazıları fren koluna takılıyor galiba, o nedenle fren seti de değişmek gerekecek gibi duruyor. Her model gidona doğrudan tutunabilmesi için aparatları var mı, sanırım yok.

Yarın shimano servisi olan bir bisikletçiye, bu olasılıkları bir soracağım. Belki daha iyi bir seçenek sunar.

Seyran Ari

Üye
Tepki
7
İsim
Seyran Arı
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bugün Cues grup setli carraro 227c 18v almayı planlıyorum, amatör 40-50 km süren bisikletçiyim ilk orta segment bisikletim olacak. Deneyimli arkadaşlarin önerisi varsa çok memnun olurum.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
12.007
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Bugün Cues grup setli carraro 227c 18v almayı planlıyorum, amatör 40-50 km süren bisikletçiyim ilk orta segment bisikletim olacak. Deneyimli arkadaşlarin önerisi varsa çok memnun olurum.
Öneriden çok, alırsanız bir süre kullandıktan sonra deneyimlerinizi aktarmanızı bekliyoruz. Forumumuz şimdilik CUES tecrübeleri konusunda biraz fakir.

227 teknik olarak trekking kategorisinde bir model.
1716364518194.png

Kullanım tarzına bağlı olarak Shimano'nun CUES'i içinde tuttuğu Lifestyle kategorisinin tanımı şöyle:
"Shimano's lifestyle components have a rider-centered design that differs from our traditional racing approach. Their user-friendliness helps people feel at ease on the saddle and supports bike-based lifestyles." - "Shimano'nun yaşam tarzı bileşenleri, geleneksel yarış yaklaşımımızdan farklı, sürücü merkezli bir tasarıma sahiptir. Kullanım kolaylığı, insanların sele üzerinde kendilerini rahat hissetmelerine yardımcı olur ve bisiklete dayalı yaşam tarzlarını destekler."

Bence düşünmeniz gereken en önemli konu 227c'de kullanılan 46-30 / 11-36 oranlar size uygun mu? 46/11 yüksek hız, 30/36 tırmanma ihtiyacınız için yeterli mi?
227'de oranlar 48-36-26 / 11-34.

227c'de en hızlı oran 46/11 = 4.19
227'de 48/11 = 4.36
227 daha yüksek hıza uygun.

227c'de tırmanma oranı 30/36 = 0.83
227'de 26/34 = 0.76
227 tırmanışa daha uygun.

Daha sonra "yüksek hızda pedal boşa dönüyor" ya da "yokuşları daha rahat çıkmak için ne yapmalıyım" dememek için bu oranların üzerinde düşünmekte fayda var. Her ikisi de önemli değilse içinize sinen neyse onu alın.

-----------

Carraro fotoşopçu olmuş, CUES'li bisikletin resmini çekmek yerine aynakola CUES yazısını fotoğrafta oturtmuş. Herhalde çekimi yaparken ellerinde CUES set yoktu.

1716364269727.png

Seyran Ari

Üye
Tepki
7
İsim
Seyran Arı
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Öneriden çok, alırsanız bir süre kullandıktan sonra deneyimlerinizi aktarmanızı bekliyoruz. Forumumuz şimdilik CUES tecrübeleri konusunda biraz fakir.

317364 dosyayı görüntüle

Kullanım tarzına bağlı olarak Shimano'nun CUES'i içinde tuttuğu Lifestyle kategorisinin tanımı şöyle:
"Shimano's lifestyle components have a rider-centered design that differs from our traditional racing approach. Their user-friendliness helps people feel at ease on the saddle and supports bike-based lifestyles." - "Shimano'nun yaşam tarzı bileşenleri, geleneksel yarış yaklaşımımızdan farklı, sürücü merkezli bir tasarıma sahiptir. Kullanım kolaylığı, insanların sele üzerinde kendilerini rahat hissetmelerine yardımcı olur ve bisiklete dayalı yaşam tarzlarını destekler."

Bence düşünmeniz gereken en önemli konu 227c'de kullanılan 46-30 / 11-36 oranlar size uygun mu? 46/11 yüksek hız, 30/36 tırmanma ihtiyacınız için yeterli mi?

227'de 48/11 = 4.36

227'de 26/34 = 0.76

Daha sonra "yüksek hızda pedal boşa dönüyor" ya da "yokuşları daha rahat çıkmak için ne yapmalıyım" dememek için bu oranların üzerinde düşünmekte fayda var. Her ikisi de önemli değilse içinize sinen neyse onu alın.

-----------

Carraro fotoşopçu olmuş, CUES'li bisikletin resmini çekmek yerine aynakola CUES yazısını fotoğrafta oturtmuş. Herhalde çekimi yaparken ellerinde CUES set yoktu.

317363 dosyayı görüntüle
Aldım, hiç iyi bisiklet tecrübem olmadığı için ilk sürüşü çok keyif aldım.İzmirin ilk Cuesli bisikletini almış olabilirsin dedi bayi, Hafta sonu 40 km turumuz olacak, deneyimledikçe yazarım.

IMG_20240522_112626.jpg

317364 dosyayı görüntüle

227'de 48/11 = 4.36

227'de 26/34 = 0.76

-----------

317363 dosyayı görüntüle
Ayrıca şöyle bir ayar var çözemedim, bayi de söylemedi bu ne işe yarar cahilligime verin.IMG_20240522_150915.jpg

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
12.007
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Hayırlı olsun, iyi günlerde kullanın.

...

Ayrıca şöyle bir ayar var çözemedim, bayi de söylemedi bu ne işe yarar cahilligime verin.317379 dosyayı görüntüle
Orada ayar yok. MOUNTAIN-VC diye yazıların olduğu kısım harici rulman yapılı hollowtech göbeğin rulmanının bulunduğu kısım, üstündeki çentikler sökme anahtarının dişlerinin girmesi için olan çentikler; pedal kolu ile onun arasındaki parça da sadece kolla göbek arasındaki mesafeyi belirleyen "adjust nut" adlı parça.

1716380799731.png ve 1716380862735.png
(link)

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.

-Deniz-

🌴🌴🌴🌴
Tepki
1.072
İsim
Deniz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Hayırlı olsun, iyi günlerde kullanın.

Orada ayar yok. MOUNTAIN-VC diye yazıların olduğu kısım harici rulman yapılı hollowtech göbeğin rulmanının bulunduğu kısım, üstündeki çentikler sökme anahtarının dişlerinin girmesi için olan çentikler; pedal kolu ile onun arasındaki parça da sadece kolla göbek arasındaki mesafeyi belirleyen "adjust nut" adlı parça.

317381 dosyayı görüntüle ve 317382 dosyayı görüntüle
(link)
Abi u8000 altındaki modellerde hollowtech göbeğe uyumlu aynakol yoktu diye hatırlıyorum. Yanlış mı hatırlıyorum?

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
12.007
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Abi u8000 altındaki modellerde hollowtech göbeğe uyumlu aynakol yoktu diye hatırlıyorum. Yanlış mı hatırlıyorum?
Bu devirde başka neye uyumlu olacak ki?

Carraro 227C: (link)
1716381762207.png

FC-U4010: (link)
1716381858287.png
En alttaki press fit, diğer ikisi hollowtech

BB-MT501: (link)
1716381958534.png

-Deniz-

🌴🌴🌴🌴
Tepki
1.072
İsim
Deniz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
12.007
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Görsellerde aynakol göbekleri hep dolu olunca ben hep pressfit sandım. İkisi ile de mi uyumluymuş? Bu bütçeyi aşağıya çeker o zaman.
Trek FX 2'ye press fit olmaz zaten. Press fit göbekte o rulman kısımları kadronun içine giriyor, doğal olarak kadro o kadar geniş oluyor:

1716383721834.png

Aynakol göbeği doluluğu ayırıcı bir etken değil, işte hollowtech göbekli Gitane Reis'imin dolu dolu göbekleri:

1716383982599.jpeg1716383992714.jpeg

• Beğen
Tepkiler: StanicEnemy

-Deniz-

🌴🌴🌴🌴
Tepki
1.072
İsim
Deniz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Trek FX 2'ye press fit olmaz zaten. Press fit göbekte o rulman kısımları kadronun içine giriyor, doğal olarak kadro o kadar geniş oluyor:

317389 dosyayı görüntüle

Aynakol göbeği doluluğu ayırıcı bir etken değil, işte Gitane Reis'imin sevgili dolu dolu göbeği:

317390 dosyayı görüntüle317391 dosyayı görüntüle
Anladım abi teşekkür ederim.

Sealed cartridge, 68mm
Sitede orta göbekle alakalı bana bu bilgi verilmiş. O zaman kadroya hollowtech uyar mı? 68 uyuyor herhalde?

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
12.007
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
...

Sealed cartridge, 68mm
Sitede orta göbekle alakalı bana bu bilgi verilmiş. O zaman kadroya hollowtech uyar mı? 68 uyuyor herhalde?
Uyar. 68 mm bize lazım olan kısım. "Sealed cartridge" bilyeli kartuş demek, şu anda üstünde takılı olanla ilgili bir konu.

Yol modellerinde en popüler iki model şunlar ama yol dışı bisikletlerde de kullanılabiliyor:

(link)
(link)

İkisini açan anahtarlar aynı değil, ilki standart anahtarla, ikincisi özel anahtarıyla ya da bazı satıcıların beraberinde de gönderdiği adaptörle sökülüp takılabiliyor.

MTB için üretilenler dış etkenlere karşı daha dayanıklı ama onları pek kurcalamadığımdan model bilmiyorum. Doğrudan Shimano'nun aynakol için önerdiği model kullanılabilir.

• Beğen
Tepkiler: -Deniz-

Seyran Ari

Üye
Tepki
7
İsim
Seyran Arı
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ustatlar valla ben okurken yoruldum neler yazmışsınız :) ben cuese atladım dün akşam 20 km sürdüm,dik rampa çıktım, yokuş aşağı sürdüm. Vitesler şıkır şıkır geçiyor, bisiklet yağ gibi ilerliyor, sizin yorumlarınız üstüne benimki çok saçma oldu ama durum bu:)

• Hahaha
Tepkiler: suat akman

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
12.007
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Ustatlar valla ben okurken yoruldum neler yazmışsınız :) ben cuese atladım dün akşam 20 km sürdüm,dik rampa çıktım, yokuş aşağı sürdüm. Vitesler şıkır şıkır geçiyor, bisiklet yağ gibi ilerliyor, sizin yorumlarınız üstüne benimki çok saçma oldu ama durum bu:)
Yeni bisiklette öyle olması gerekiyor zaten. Set CUES olmasaydı da öyle olurdu. Önemli olan bakımlı, ayarlı ve hırpalamadan kullanarak devam ettirmek. Bendeki 10+ yıllık 3x7 çin setli bisiklette de vitesler şıkır şıkır, ilerlemesi yağ gibi.

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
21.150
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Yeni bisiklette öyle olması gerekiyor zaten. Set CUES olmasaydı da öyle olurdu. Önemli olan bakımlı, ayarlı ve hırpalamadan kullanarak devam ettirmek. Bendeki 10+ yıllık 3x7 çin setli bisiklette de vitesler şıkır şıkır, ilerlemesi yağ gibi.
Bir hevesle yazılan övme yazılarının sonradan yermeye döndüğünü çok gördüm.😅

Seyran Ari

Üye
Tepki
7
İsim
Seyran Arı
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Teşekkür ederim, bisiklet literatürüne hakim olmak benim gibi acemiler için henüz çok zor o yüzden sizin için biraz anlamsız yazmış olabilirim kusra bakmayın. Şimdilik sadece biniyorum ve gidiyorum. Profesyonel bir gözle bisikleti değerlendirmem imkansız,ama gün geçtikçe de ilgim artıyor. . Mesela benim de merak ettiğim Tourney,altus,acera... Sıralamasında cues nerede konumlanıyor?

• Beğen
Tepkiler: -Deniz-