Hoşgeldin Shimano CUES

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.793
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
CUES grup seti ülkemizde ne zaman satışa sunulur bir bilgisi olan var mı?
Bileşenlerin bazıları tek tek satışta bir süredir: (link)
Carraro da CUES'li modelleri satışa sürdü, kısa zamanda parçaları yayılmaya başlar.
(link)
(link)
(link)

Scudo

Elina_089

Üye
Tepki
0
İsim
Deniz
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Mosso
Acaba şuan cues 4000-6000 setli bir bisiklet mi almak daha mantıklı yoksa deore - alivio setli bir bisiklet mi ? Bu cues aksamların reddit dışında yerine geçtiği düzey ekipmanlarla karşılaştıran bir yer bulamadım.
Bahsettiğim bisikletler de aralarından birini almayı düşündüğüm:

Salcano City Sport 27S HD 14 500TL
Salcano City Sport 30 HD 20 000TL
Salcano DAYTONA 720 (19.790 TL önerilen fiyatı ama satılan bir yer bulamadım bile)

Hangisi mantıklı olur sizce?

Kadir Eskici

Forum Bağımlısı
Tepki
1.738
İsim
Kadir
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Acaba şuan cues 4000-6000 setli bir bisiklet mi almak daha mantıklı yoksa deore - alivio setli bir bisiklet mi ? Bu cues aksamların reddit dışında yerine geçtiği düzey ekipmanlarla karşılaştıran bir yer bulamadım.
Bahsettiğim bisikletler de aralarından birini almayı düşündüğüm:

Salcano City Sport 27S HD 14 500TL
Salcano City Sport 30 HD 20 000TL
Salcano DAYTONA 720 (19.790 TL önerilen fiyatı ama satılan bir yer bulamadım bile)

Hangisi mantıklı olur sizce?
Bence mantıklı değil CUES sistem. Yaygın şekilde kullanılmıyor. Shimano hg sistemi şu anda en çok kullanılan sınıf. Parçaları birbiriyle uyumlu. Aliexpresste bile shimanoya alternatif bir sürü parça bulmak mümkün ve kullananlar çok memnun.

Elina_089

Üye
Tepki
0
İsim
Deniz
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Mosso
Bence mantıklı değil CUES sistem. Yaygın şekilde kullanılmıyor. Shimano hg sistemi şu anda en çok kullanılan sınıf. Parçaları birbiriyle uyumlu. Aliexpresste bile shimanoya alternatif bir sürü parça bulmak mümkün ve kullananlar çok memnun.
Alternarif ürün demişken shimano altus ön aktarıcı yerine geçebilcek bir öneriniz var mı hesaplı? Aynakol deore. Ön aktarıcı ayarı yapınca ya 1 e atarken ya 3 e atarken sıkıntı çıkarıyor.

Kadir Eskici

Forum Bağımlısı
Tepki
1.738
İsim
Kadir
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Alternarif ürün demişken shimano altus ön aktarıcı yerine geçebilcek bir öneriniz var mı hesaplı? Aynakol deore. Ön aktarıcı ayarı yapınca ya 1 e atarken ya 3 e atarken sıkıntı çıkarıyor.
Önce kaç vites sistem kullanıyorsunuz ve dişli oranlarınız ne? Piyasadaki ucuz bisikletlerin bi kısmında uygunsuz ve yanlış ön aktarıcı kullanılıyor. Sizinki de bunlardan biri olabilir. Öncelikle gerçekten uyumlu mu öğrenmek lazım.

Örneğin ben 42 aynakol kullanırken sonradan 48 aynakola geçiş yaptım. Ön aktarıcı sorun çıkardı çünkü aktarıcı 42 ye kadar destekliyordu. Aktarıcım altus olmasına rağmen uyumlu diye daha düşük ama uyumlu olan tourney aldım. Önemli olan uyumlu olması. Sonra bi şekilde ayar yapınca her türlü oluyor. Tabi kullanılan aynakolla orta göbeğin de uyumlu olması lazım. Her aynakolun belli bir ölçüsü var o ölçüde orta göbek olmayınca yine ön vites ayarı sorun oluyor.

Deniz Duman

Daimi Üye
Tepki
156
Ben 3lü aynakol oranlarını ve kolaylığını seviyorum ama kullanıcıların geneli ikili hatta tekli aynakol tercih ediyor. Zincir 3 lü de yalnış kullanımda çapraza düşüp ön vitese sürterken tekli de çapraza düştüğünde ya kendine ya rubleye zarar verecek. Bu çok açık. Ayrıca arka tekerde kocaman rubleler hem gereksiz ağırlık hemde kötü bir görüntü. Bildiğin araba şanzımanı sökülüp oraya monte edilmiş gibi duruyor. Ayrıca arka rublenin büyümesi katlanır bisikletlerin vitesinin yere sürtme ihtimalini de arttırıyor. Bu nedenden genelde yetersiz tek yaprak aynakol oranlarını ile kısıtlı yerlere giren çıkan bisiklet satılıyor. 3 lü aynakol bence bitmez. Bir süre kaybolur gibi olsada kullananlar tekrar isteyecektir. Arka rublenin kocaman olması dengesiz ağırlık merkezi oluşturacak. Bunun önüne geçmek için dişliler sıkıştırılmış. Fakat incelen zincir sıkıntı yaratacaktır. Yokuşta vites geçmez arada kalırsa kopar. Bunu şuan kullanılan acera sisteminde yaşayan zaten oluyor. İnce zincir çelikten daha sağlam malzemeden yapamalı. Bu da maliyeti misliyle arttırır. Rubleyi sert zincir yer bitirir bu kez. Bence artan her vites mevcut sistemleri sıkıntıya düşünecektir. 6 vites arkada 3 vites önde sistemler bile bir çok işinizi görecektir. Kalın zincir her koşulda zımba gibi çalışıp sizi yolda bırakmayacaktır.

vvvooo

Üye
Tepki
46
İsim
Volkan
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Şehir - Tur
2x8 sistemi, 2x10'luya dönüştürmek ve cues set yapmak istiyorum. Sizce alttaki set uygun mu?

Adsız.png

vvvooo

Üye
Tepki
46
İsim
Volkan
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Zinciri de linkglide ile değiştirince uygun.
(link)
(link)
gibi
2x11'in çok büyük bir artısı olur mu? Yoksa 10 yeterli gelir mi? Yani tercih etmek için iyi bir neden olabilir mi görüşlerinizi merak ettim.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.474
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hoşgeldin cues bebek. yalnız biz campagnolo, sram red, shimano dura ace, xt lere aşina bir nesiliz. Sen biraz geri zekalıya benziyor gibisin yoksa tipin mi öyle gösteriyor bilemedim. Bakalım finanskapital bizi shimano sis e ne zaman ikna edecek. maalesef ve de maatteessüf gidişat o yönde gözüküyor.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.793
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
2x11'in çok büyük bir artısı olur mu? Yoksa 10 yeterli gelir mi? Yani tercih etmek için iyi bir neden olabilir mi görüşlerinizi merak ettim.
Maliyet katlanmıyorsa ne kadar çok o kadar iyi. Fiyat araştıramadım, psikolojimi bozuyor.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.908
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@vvvooo

Full set degisimi gerekmeyebilir. Shimano tech docs uzerinden uyumluluk/compatibility inceleyerek min. masraf ile devam edebilirsiniz..
RC500 drop bar dagilmiş bir bisikleti elden gecirdim. Bisiklette sora set mevcut:

VİTES SİSTEMİ
Shimano SORA R3000 vites kolu
Shimano SORA R3000 ön aktarıcı
Shimano SORA R3000 arka aktarıcı, kafes boyunca 9 vitesli
Toplam Ağırlık: 905 gram

Aynakol/ruble
MICROSHIFT CS-H092 9V 11/32 ruble
(11/13/15/17/19/21/24/28/32).

50/34'te kompakt PROWHEEL aynakol

Cues 2 x 9 vites kolları (U6000 ve U4010), Cues RD-U3020 arka aktarici ile sorunsuz calisiyor.

• Beğen
Tepkiler: vvvooo

vvvooo

Üye
Tepki
46
İsim
Volkan
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Maliyet katlanmıyorsa ne kadar çok o kadar iyi. Fiyat araştıramadım, psikolojimi bozuyor.
11'li set 10'luya göre, ruble için 800-900₺, arka aktarıcı için 500₺, vites kolu için 100₺ daha pahalı gibi duruyor. Total rakam 10'lu için 9000₺ 11'li için 10000₺ üstü bir rakama denk gelecek.

@vvvooo

Full set degisimi gerekmeyebilir. Shimano tech docs uzerinden uyumluluk/compatibility inceleyerek min. masraf ile devam edebilirsiniz..
RC500 drop bar dagilmiş bir bisikleti elden gecirdim. Bisiklette sora set mevcut:

VİTES SİSTEMİ
Shimano SORA R3000 vites kolu
Shimano SORA R3000 ön aktarıcı
Shimano SORA R3000 arka aktarıcı, kafes boyunca 9 vitesli
Toplam Ağırlık: 905 gram

Aynakol/ruble
MICROSHIFT CS-H092 9V 11/32 ruble
(11/13/15/17/19/21/24/28/32).

50/34'te kompakt PROWHEEL aynakol

Cues 2 x 9 vites kolları (U6000 ve U4010), Cues RD-U3020 arka aktarici ile sorunsuz calisiyor.
Ön aktarıcıyı değiştirmeden kullanma fikri geldi ama ayna kol değişince muhtemelen uymayacak. Haliyle vites kolu ve aktarıcı değişecek. Arkayı 11'li yapmak yeter mi bilmiyorum.

Mythshaman

Daimi Üye
Tepki
475
İsim
Bora KARA
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Setler çok pahalı, elektrik kiti fiyatına geliyor neredeyse üstelik.

Benim bisikletimdekiler bozulmadan asla degistirmeyi dusunmem. Hatta eski grup setler bile pahalı çok. Tamamen bozulurlar ise Deoreyi ve Alivio yu. Komple Altusla ikame eder gecerim.

• Beğen
Tepkiler: suyunsesi

vvvooo

Üye
Tepki
46
İsim
Volkan
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Microshift'in vitesleri geçiş olarak kötü değil ama en ufak engebede zincir düşüyor, benim shimano'dan beklentim biraz daha dengeli olması. Deore ve üstü setler çok pahalı. Cues en ideal seçenek gibi şu an.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.793
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
11'li set 10'luya göre, ruble için 800-900₺, arka aktarıcı için 500₺, vites kolu için 100₺ daha pahalı gibi duruyor. Total rakam 10'lu için 9000₺ 11'li için 10000₺ üstü bir rakama denk gelecek.
...
10'lu 9 birim, 11'li 10 birimken ben 11'liyi tercih ederdim. İstenen dişli oranlarına da bağlı tabii.

-Deniz-

🌴🌴🌴🌴
Tepki
981
İsim
Deniz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bazı bisiklet mağazalarında artık sadece Shimano Cues görüyorum. Fiyatla mı alakalı acaba? Eğer diğer modeller daha az bulunacaksa komple Cues'e geçmek mantıklı mı? Kendi içinde çalışan bir sistem ya emin olamıyorum.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.793
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Bazı bisiklet mağazalarında artık sadece Shimano Cues görüyorum. Fiyatla mı alakalı acaba? Eğer diğer modeller daha az bulunacaksa komple Cues'e geçmek mantıklı mı? Kendi içinde çalışan bir sistem ya emin olamıyorum.
O rubleyi almayacaktın, şimdi komple CUES'e geçecektin :)

• Üzgün
Tepkiler: -Deniz-

-Deniz-

🌴🌴🌴🌴
Tepki
981
İsim
Deniz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Kırılmasa almazdım abi 😀 ah keşke. Iki tane de rotor aldım yeni. Vidalı. Bunun olacağını bilsem beklerdim centerlock için.
U8000 serisi göbekler dahil, kaliperler falan hariç şekliyle 17792 lira yapıyor. Bu da yurtdışı fiyatı. Yuh yani. E hani uygun olacaktı bu seri :kötü:

Son düzenleme: