Hidrolik fren sorunları ve çözümleri

HaLiLÖz

Üye
Tepki
5
İsim
Halil
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@isamorgil

Peki alyen anahtarla ne yapmam lazim ve siz ses sorunu icinmi diyorsunuz az tutma sorunu icinmi

Scudo

isamorgil

Daimi Üye
Tepki
617
İsim
isa morgil
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
her ikisi içinde çözüm tek.

bakın öncelikle tekrar uyarayım yanlış bir işlemde ön freni komple elinize alabilirsiniz !

öncelikle diskin en çok sürten yerini buluyoruz bunu tespit etmek için ya sesi dinleyeceksiniz yada göz ile kerteriz alıp sürten yeri tespit edeceksin.
o en çok sürten noktada iken ön freni sıkın. (sıkılı kalsın)
uygun alyen anahtar ile karşılıklı fren kaliperini gevşetin (çok değil )böylece fren sıkılı olduğu için kaliper rahatlayacak ve uygun açıya kendi dönecek.
akebinde karşılıklı şekilde fren kaliperlerini tekrar sıkın. başka bir sorun yoksa ses gidecetir. disk yeni olduğu için rodajı tamamlanınca güzel tutmaya da başlar

• Beğen
Tepkiler: Gökay Akçay

HaLiLÖz

Üye
Tepki
5
İsim
Halil
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ve balatayi sokmeden distan silsem plurmu kolonyali bezle falan

isamorgil

Daimi Üye
Tepki
617
İsim
isa morgil
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@HaLiLÖz

hayır hayır. kesinlikle olmaz yapmayın öyle bir şey !
balatayı bunca yıldır hiç temizlemedim zaten fren kaliperi fren yaptıkça tertemiz yapıyor. heleki o balataya bir yağ flan bulaşır ise geçmiş olsun gitti fren papuçları.

• Beğen

Scutoid

TX 150
Tepki
77
İsim
Kerem Y
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@HaLiLÖz işinin ehli bir bisikletçiye götürün.

HaLiLÖz

Üye
Tepki
5
İsim
Halil
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Benim bisiklette farkli bi sistem var resim atsam soyleyebilirmisiniz ne yapacagimi

199404199405

Ses nerdeyse her yerinde ayni cikiyor pek kavrayamiyorum en cok ciktigi yeri ne yapmam lazim burde mesela tekeri sonuna kadar cevirip hani dondurme maksatiyla geri heri yurttugumdede ses daha siddetli cikiyor

Son düzenleme:

isamorgil

Daimi Üye
Tepki
617
İsim
isa morgil
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bisikletiniz de bendeki ile farklı bir sistem yok aynı şeyin farklı modeli.

ses her yerden aynı geliyorsa herhangi bir yerde freni sıkıp işlemleri uygulayın.

edit: en mükemmel sonucu almak için ses tamamen kesilene dek işlemi bir kaç kez tekrar etmek gerekebilir.

HaLiLÖz

Üye
Tepki
5
İsim
Halil
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Kaliper dediginiz alyen anahtarini taktiginiz vidalar dimi
@isamorgil

isamorgil

Daimi Üye
Tepki
617
İsim
isa morgil
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
fren kaliperi dediğim bu . alyen başlı vidaları gevşetip bunun açısını değiştirip rotoru balatalar arasında tam ortay alarak ayar yapmaya çalışıyoruz.
sizdeki sorun tarif ettiğinize göre rotorun bir taraftaki balataya sürtmesi.

199406

HaLiLÖz

Üye
Tepki
5
İsim
Halil
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Anladim yani sizin dediginizi uyguladigimda kaliper kendiliginden yerine gelecekmi
Birde tam kaliperin vidalarini siktigim zaman freni sikmayi birakacakmiyim

isamorgil

Daimi Üye
Tepki
617
İsim
isa morgil
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Evet. ?

Gevşetir ken de sıkarken de karşılıklı yapman önemli.
Sıkarken kaliperi oynatmayın.
Ve evet işlem bitince fereni bırakabilirsin.

HaLiLÖz

Üye
Tepki
5
İsim
Halil
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
isamorgil bey size tekrar bir sorum olacak arka frendede ayni islem gecerlimi yoksa farkli birseymi yapmam gerekiyor

Ve birde fazla hiz yaotigimda fren yaptigimda cizz sesinin gelmesi normalmi

isamorgil

Daimi Üye
Tepki
617
İsim
isa morgil
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@HaLiLÖz

merhaba

öncelikle şahsen birine soru sorduğunuzda kullanıcı adının başına @ işareti koyarsanız forum bizlere haber veriyor @isamorgil gibi. Sorunuzu tesadüfen gördüm hiç haberim dahi olmaya bilirdi.

cevaba gelince disk fren ayarında ön arka fark etmez ayar aynı. Frenleme esnasında ses gelmesi normal çünkü bir şey bir şeye sürtüyor. yani rotor fren pabuçlarına sürtüyor.

Son düzenleme:

iemek

Üye
Tepki
1
İsim
İlker
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Diğer
Merhabar arkadaşlar,

corelli trivor 3.0 bisiklet satın aldım, işe gidip gelirken kullanıyorum. aldığım günden beri asla arka frenim sağlıklı değildi.Şöyle ki frene basıyorsunuz bisiklet yavaşlıyor ancak ne yaparsanız yapın teker kaymıyor bile. Ön frende bu sorun yok. Kendim de ayar yaptım/bisikletçide de ayar yapıldı ama yok arka fren sadece yavaşlatma işini yapıyor ve ön frene basmadan asla duramıyorsunuz.

Ayar yapılıyor ancak kısa süre sonra (1-2 gün) yine frenler tutmamaya başlıyor. Rotorda/diskte yamukluk yok, ancak diskin bağlandığı plastik adaptör(ismini bilmiyorum) bollaşıyor (link) tekerlek sabit olsa da disk hafif ileri geri oynuyor. Yani arka frene basılı halde bisiklet 2-3 cm ileri geri gidebiliyor. Ve o adaptörün vidaları iç kısımda olduğu (link) de sıkamıyorum. 1-2 kez bisikletçide sıkılaştırıldı ve bi süre sonra(max 1 hafta 10 gün) yeniden bollaştı.

Fren kollarının kalitesiz oluşu, v frenden sonra mekanik disk frenin asla yanına yaklaşamaması, ve sorunun benim mekanik disk frenin kalitesizliği olarak düşündüğümden hidrolik frene geçmeye karar verdim.

Sonrasında Shimano "Hidrolik Disk Fren Seti BL-MT200+BR-MT200" satın aldım ve montajını/ayarını yaptım ancak yine disk bollaşmış durumda. Yine frenlerim tam tutmuyor, frene tam asılsam bile bisiklet yavaşlıyor ama kaydırmaya izin vermiyor, mekanik disk frene göre 1 -2 tık daha iyi olsa da hala tam işlevesel değil kesinlikle. 20 yıllık bianchi meta pro mun üstünde gelen v frenler bile şu an kesinlikle çok daha sağlam ve güven veriyor. Acaba diske yağ mı bulaştı düşüncesiyle balata spreyi ile diski temizledim ama sonuç yok.

Acaba tüm sorun bu diskin bollaşmasından mı kaynaklı, onu mu değiştirmek lazım yoksa başka bir çözüm mü gerekiyor? Anladığım kadarıyla benim disk takılan yer kilitli olanlardan değil, düz plastik bir aparat/adaptör var, kilitli olanlara geçiş yapabilir miyim ve bu sorunu mu çözer mi? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

isamorgil

Daimi Üye
Tepki
617
İsim
isa morgil
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@iemek bu yazdıklarınızdan sorununun kaynağını anlayamadım. nokta bir bir çözüm önerisi getiremeyeceğim ama şunlara bak.

aklıma gelen kontrol listesi sıra ile

-Yeni aldığınız fren doğru monte edilip havasını alındığına emin misiniz. sanki hava yapmış fren.
-rotor a balata spreyi sıktım diyorsunuz. deneme için ön arka rotoru yer değiştir.
-eğer samimi olduğun bir bisikletçi var ise fren balatalarını yenisi ile değiştirip test et.

• Beğen
Tepki
97
İsim
Adnan Aydınoğlu
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross
@iemek
Bende mekanik disc den sonra sizin hidrolik diske geçtim MT200 kullanıyorum sizin gibi. Çok memnunum. Sizde diskin bollaşması ile ilgili bi problem var anladığım kadarıyla onu çözmeniz lazım bence.

Can007

Üye
Tepki
0
İsim
Can
Bisiklet
b'Twin
Merhaba arkadaşlar forumda önceden bu sorun hakkında başlık açmıştım fakat çözümünü bulamadım, belki burada konu hakkında bilgisi olan vardır diye yazıyorum. Gelelim soruna, bisikletimde hayes radar fren sistemi var daha önce defalarca açıp temizleyip sesi kestiğim halde 1 2 gün sonra tekrar ses yapmaya başlıyor ve her açışımda balatanın üzerinde bir yağ katmanı oluyor. kaliperi ve rotoru temizleyip sıfır balata taktım yine 1 gün geçtikten sonra yağ oldu. Ben yanlış yapmışımdır diye bisikletçiye götürdüm fakat ertesi gün tekrar ses çıkmaya başladı. Acaba pistonlar yağ kaçırıyor olabilir mi ? derdime deva olabilecek birisi varsa şimdiden teşekkür ederim.

Can007

Üye
Tepki
0
İsim
Can
Bisiklet
b'Twin
@Serdar Alp @Baran Saldanlı sizde bu markadan kullanmışsınız, sizde böyle bir sorun var mıydı acaba ? bilgisi olan varsa yazsın lütfen, bisiklet süremiyorum fren yüzünden.

Serdar Alp

Üye
Tepki
15
İsim
Serdar
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Dostum benim bisikletim 2018 model rockrider540. ben de hayes radar yok benim bisiklette tektro fren sistemi var hidrolik. şu ana kadar sorun yaşamadım. bilemiyorum pistonlardan kaynaklı olup olmadığını...