Hidrolik fren sorunları ve çözümleri

Konu, 'Frenler' kısmında suat akman tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. suat akman

  suat akman Onursal Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  30 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  1.938
  Beğeniler:
  3.075
  Şehir:
  Muğla - Bodrum
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  HD (hidrolik disk) fren olayı maalesef çok kişinin başını ağrıtan bir konu. HD fren sessiz, güçlü, az bakım gerektiren, hemen her yol ve hava koşulunda iyi performans sergileyen bir fren türüdür. Ancak problem çıkardığında her yerde herkesin kolayca çözemeyeceği, parçaları diğer frenlere göre zor bulunan ve pahalı olan bir sistemdir. HD frenlerde ilk problem mantığını ve özelliklerini kavrayamadığımız için sorunu anlayamamamız ve çözemememiz.

  İkinci problem sorunumuzun kaynağında fikir sahibi olamadığımız için bisiklet servisinin teşhisine ve uygulamalarına mahkum olmamız. Aşağıda ne nedir, neden olur ve ne yapılabilir konusunda açıklamalar getirmeye çalıştım. Umarım yeni başlayan ve mekanik kısmı hakkında bugune dek pek ilgilenmeyenlere yardımı olur. HD Freni incelersek (ki mekanik diskte aynı mantığa yakın, ana fark hidrolik hortumun ve yağın işlevini fren teli üstleniyor):

  • Fren kolu ve mineral yağ deposu (gidonda bulunur)
  • Hidrolik yağ hortumu (fren kolu ve kaliper arasındaki kablo gorunumlu hortum)
  • Kaliper (diskin içinde döndüğü, piston ve balataları içeren, hidrolik hortumun son bulduğu, maşa ve/veya kadroya bağlı olan fren mekanizması)
  • Kaliperdeki pistonlar (kaliperin diski kavrayan iki yanına bağlı hareketli ancak kalipere entegre kısımlar)
  • Kalipere takılan balatalar (kalipere pim ile bağlanan, pistonların hareketi ile diske yapışarak kavrayan ve serbest bırakan değişebilir parçalar)
  • Rotor (disk; tekerlek göbeğine bağlı, kaliperden geçen parlak dairesel metal parça)

  Çalışma prensibi;
  fren kolu çekildiğinde hortumdaki yağa basınç uygular, sıkışan yağ pistonları iter, pistonlar ayni anda ve eşit baskıyla balataları rotora iterek rotoru sıkıştırır. Fren koluna uygulanan baskının şiddeti ile doğru orantılı olarak disk sıkışır ve dönüş hızını kaybeder.

  SORUNLAR
  1. Sorun Başlığı
  Fren kolu boşalıyor; sisteminizde yeterli yağ yoktur veya hava yapmıştır. Frenlerim iyi durumdaydı ancak şimdi tutmuyor. Fren kolu yumuşadı ve sanki boşaldı; sisteminizde yeterli yağ yoktur veya hava yapmıştır.

  Her iki durumda da sorunun kaynağı ortada. İkinci durum aniden ortaya çıktıysa bisiklet tamir, ayar veya lastik sökmek için ters çevrildiğinde mevcut olan hava fren kolunda yağ deposunda etkisizce dururken, bisiklet ters çevrildiğinde fizik kuralları gereği harekete geçmiş, kalipere ilerlemiş ve pistonları iten kısma yerleşerek “hava” yapmıştır. Bu da piston üzerine ve balataya yeterli basınç iletilemediği için fren boşalması etkisine neden olur.
  Çözüm; havanın alınması, gerekiyorsa (ki hava olduğuna göre gerekir) yağ takviyesi yapılması gerekir. Veya komple yağ boşaltılıp sistemde hava kalmayacak şekilde yeniden yağ konulur. Sisteminize uygun yağ kullanıldığına emin olun.

  2. Sorun Başlığı
  Fren kolunda yumuşama var ve sürtme sesi geliyor; sisteminizde yeterli yağ yoktur veya hava yapmıştır. Bu nedenle pistonlardan birisi frenlemeden sonra yerine geri dönmüyor ve bağlı olduğu balatayı baskıda tutarak sürtme sesine neden oluyordur. Emin olmak için tekerinizi sökün. Teker sökülüyken asla fren sıkılmaz. Balataları çıkarın. Pistonların konumuna bakın. Pistonlardan birisi dışarı doğru duruyorsa sürtmenin kaynağını buldunuz demektir.

  Çözüm;
  Sert bir malzeme (lastik levyesi olabilir, geniş yüzeyli ve plastik olduğu için zararsızdır) ile pistonu kalipere doğru bastırın yerine oturur. Lastik levyesini pistonlar arasında tutarak frene basın. Piston yerine dönmüyor ve yine sorun çıkarıyorsa, bunun sebebi ilk başta denildiği gibi sisteminizde yeterli yağ yoktur veya hava yapmıştır. Bu durumda pistonu yerine iterek düzeltiyor ve 1. çözüme dönüyoruz.

  NOT:
  Tekerlek sökülüyken freni sıkmayın. Yoksa balata ve pistonlar birbirine yapışarak durumu güçleştirir. Teker sökülüyken yanlışlıkla freni sıktınız ve yapıştıysa ince sert bir malzeme (tornavida – bıçak – çakı vb.) zedelemeden balataların arasına sokun ve yavaşça ayırmaya çalışın. En kötü ihtimal, balatalarınızı zedeler ve bozarsınız. Yeni balata alınca düzelir.

  3. Sorun Başlığı
  Fren kollarımda sorun görünmüyor. Kollarda hafif bir yumuşama var ancak fren etkisi düşüyor, fren sırasında ses geliyor; balatalarınız bitiyor, balata ve rotor arasındaki mesafe milimetrikte olsa arttığı için fren kolunun bir parça daha fazla sıkılması gerekiyor. Ayrıca balata metali üzerindeki balata malzemesi tükendiği için artık frenlemede rotorlarınıza sürtüyor ve sese neden oluyor.
  Çözüm; Fren balatalarını gözle inceleyerek üzerindeki frenlemeyi sağlayan katmanın durumunu inceleyin. Eğer bitmiş veya bitmek üzereyse yeni balata alın ve değiştirin.

  4. Sorun Başlığı
  Fren kollarımda sorun yok. Ancak fren tutmuyor / fren etkisi zayıflıyor; fren balatalarınıza veya rotorunuza bulaşan bir madde nedeni ile (yağ, kimyasal vb.) balatalarınız rotoru kavrasa bile kaydırıyor, fren etkinizi zayıflatıyor.

  Çözüm;
  Rotorunuzu iyice yıkayıp temizleyin. Balata temizleyici kullanın veya yakın. Ancak sorun devam ediyorsa rotorunuzu degil balatalarınızı yenileyin. Sonucta rotor metaldir ve iyice yıkanıp temizlenirse sorun kalmaz. Balatanın frenleme yapan kısmı yağı/kimyasalı içine çektiyse, gözenekli yapisi nedeni ile tamamen maddeden arındırılması mümkün olmayabilir ve frene olumsuz etkisi devam eder.

  5. Sorun Başlığı
  Fren kollarımda sorun yok ancak sürekli sürtme sesi geliyor; Bunun farklı nedenleri olabilir. Basitten zora doğru aşağıdaki işlemleri takip edin.

  a. tekerlek sökülüp takıldığında yerine tam oturmamışsa, rotor kaliper ve balatalar arasında milimetrikte olsa çarpık hareket ederek sese neden olabilir.

  Tekerleği sökün doğru yerleştiğinden emin olun. Ses kesildiyse sorun çözülmüştür.
  b. Rotorunuz yamulmuş olabilir. Tekeri yerden keserek çevirin. Rotor dönerken sağ ve sol pistonlara doğru düzenli olarak yaklaşıp uzaklaşıyorsa rotor yamulmuştur. Ya düzeltmeyi / düzelttirmeyi deneyin ya da rotorunuzu değiştirin.

  c. Balatalarınızı kontrol edin. Balata üzerine yapışan yabancı bir madde veya balataları tutan düzenekte bir yamulma var mi kontrol edin. Eğer bu iki durumdan birisi varsa ya temizleyin/duzeltmeye çalışın ya da yeni balata alıp değiştirin.

  d. Kaliper ortalaması gerekiyor olabilir. Kaliperi maşaya veya kadroya bağlayan iki aylan vidasını bir parça gevşetin. Freni sıkın ve sıkılı tutun. Bu durumda piston ve balatalar sorunsuz ise rotorunuzu doğru şekilde kavrayacak ve kaliperi ideal konumuna oynetecektır. Freni bırakmadan alyanları kademeli ve eşit olarak sıkın. Sıkma işlemi bitince freni bırakın. Ses kesildiyse sorun çözülmüştür.

  e. Pistonlar yerinden oynamıştır. 2. sorun başlığındaki çözümü uygulayın. Sorun çözülürse yağ ve hava probleminiz yoktur.

  6. Sorun Başlığı
  Fren kollarımda ve frenlemede sorun yok ancak frenleme yaparken aşırı ses geliyor; Rotor veya balatalarınıza bir şey bulaşmıştır. Su veya çamur benzeri maddeler buna sebep olabilir. Yıkandıktan ve kuruduktan sonra devam ediyorsa geçmesi gerekir. Eğer yanlış balata kullanıyorsanız (organik yerine metal icerikli vb.) rotorunuzla uyumsuz olduğu için ses yapıyor olabilir. Balatalarınızı değiştirin.

  Ayrıca fren boşalması sorunu yaşadıysanız ilk olarak kaliper ve yağ deposunu kontrol edin. Sızma veya akıtma olup olmadığından, yani sistemin yağ kaçırmadığından emin olun. İkinci olarak hidrolik hortumlarınızı kontrol edin ezilme, kırılma, delinme olmadığından, yerinden çıkmadığından emin olun. Sorunsuz ve güvenli frenler ile birlikte, trafikte herkesin birbirine saygılı olduğu, kazasız, belasız, patlaksız, arızasız nice keyifli pedallar.
   
 2. chnkrmz

  chnkrmz cimi cimi qua qua

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  16 Şubat 2014
  Mesajlar:
  6.082
  Beğeniler:
  6.517
  Şehir:
  54karya
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  mesajım bulunsun başım sıkıştıkça bakarım :)
  elinize sağlık konu için.
   
  mariokaldato ve suat akman bunu beğendi.
 3. Berke

  Berke Road Bike Cyclist

  Kayıt:
  21 Haziran 2013
  Mesajlar:
  5.934
  Beğeniler:
  9.435
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Yararlı bilgiler, teşekkürler.
   
  suat akman bunu beğendi.
 4. Enis Arslan

  Enis Arslan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  31 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  208
  Beğeniler:
  44
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Gercekten çok iyi olmuş :) Tesekkürler
   
  suat akman bunu beğendi.
 5. Gürkan Ç.

  Gürkan Ç. Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  30 Nisan 2014
  Mesajlar:
  638
  Beğeniler:
  212
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Elinize sağlık. güzel bir anlatım olmuş. ama her zaman v fren. Ayarını yordamını biliyoruz nede olsa.
   
  mariokaldato ve suat akman bunu beğendi.
 6. volkan Öz

  volkan Öz Forever Young

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  28 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  535
  Beğeniler:
  830
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Normal şartlarda haftada 2 veya 3 kere kullanılan bir bisiklette aşırı frenli kullanılmıyor ise bir fren balatası ömrünün ne kadar olduğunu biliyormusunuz?
  Teşekkürler.
   
  suat akman bunu beğendi.
 7. LeventK.

  LeventK. Kıdemli Üye

  Yaş:
  23
  Kayıt:
  23 Ocak 2014
  Mesajlar:
  232
  Beğeniler:
  84
  Şehir:
  Trabzon
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  önlerden rezerve edeyim yarın öbürgün lazım olur :)
   
  suat akman bunu beğendi.
 8. burak ilhan

  burak ilhan Üye

  Yaş:
  22
  Kayıt:
  3 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  79
  Beğeniler:
  47
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Mineral yağına kaç bin km'de ekleme yapılmalı?
  500 km'den fazla yol yaptım ve şuan arka frende biraz boşluk var gibi. Bisiklet tamircisine gitmeli miyim?
   
  suat akman bunu beğendi.
 9. Sanberk E

  Sanberk E Onursal Üye

  Kayıt:
  4 Haziran 2013
  Mesajlar:
  2.286
  Beğeniler:
  2.378
  Şehir:
  Kocaeli
  Bisiklet:
  Pinarello
  Seviye:
  Bu bilgiler yıllarca lazım olacak... Teşekkürler :)
   
  orkansipahi, mariokaldato ve suat akman bunu beğendi.
 10. Bahadır Aktaş

  Bahadır Aktaş Kıdemli Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2013
  Mesajlar:
  382
  Beğeniler:
  212
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Elinize sağlık
   
  suat akman bunu beğendi.
 11. Musa Karaoğlan

  Musa Karaoğlan Üye

  Kayıt:
  27 Haziran 2010
  Mesajlar:
  57
  Beğeniler:
  8
  Şehir:
  Samsun
  Seviye:
  Konuda sabitlenmesi gereken çok değerli bilgiler vermişsiniz, çok teşekkürler.
   
  mariokaldato ve suat akman bunu beğendi.
 12. ibrahim COLAK

  ibrahim COLAK Yeni Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2011
  Mesajlar:
  32
  Beğeniler:
  12
  Şehir:
  MUĞLA
  Seviye:
  Peki kavrama noktasini nasil daha one alıyoruz, bunu yaparken sisteme zarar verme ihtimali var mı
   
  suat akman bunu beğendi.
 13. ali.baytekin

  ali.baytekin Yeni Üye

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  17
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  diyarbakır
  Seviye:
  Bilgi ve deneyimlerinizi aktardığıniz için ağzınıza sağlık teşekkür ler
   
  suat akman bunu beğendi.
 14. #14
  suat akman

  suat akman Onursal Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  30 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  1.938
  Beğeniler:
  3.075
  Şehir:
  Muğla - Bodrum
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  Bu konuda bir bilgim yok. Fren kullanma aliskanliginiza, fren balatalarinizin kalitesine gore degiskenlik gosterecegi çıkarımında bulunabiliriz. Sadece soyle bir ornek verebilirim shimano br m-446 fren setinde BS01 organik balatalar kullaniyorum su anki bisikletimde. Arka balatalar yaklasik 3000 km'de bitti ve degistirdim. On balatalar halen iyi durumda ve bisiklet 3500 km'de. Aslinda km saati almadan kullandigim mesafede sanirim 250 km civarindadir. Ancak bunun kesinligi yok! Fren kullanma aliskanliginiz, bulundugunuz cografyanin yol kosullari (inis-cikis yogunlugu), fren balatalarinizin kalitesi / markasi degiskenlik yaratacaktır.

  Eger frende sorun hissediyorsaniz ve fren veriminiz dustuyse servise goturmeniz veya kendiniz merakliysaniz arastirarak sorunu cozmeniz en dogrusu. Ancak hicbir yerde saglikli bir bakim veya yag degisim bilgisi yok. HD frenler icin kimi yerde "yilda bir bakim yaptirin" deniliyor, kimi yerde "5000 km'de bir yag degistirin" deniliyor. Ama bu tip bilgilerle guvenilir bir kaynakta karsilasmadigim icin bir yorum yapamayacagim. Sanirim en dogrusu sorun hissettiginizde bakım yaptırmak veya eksilme oldugunda yag takviyesi yapmak / yag degistirmek.

  "kavrama noktasini nasil daha one alıyoruz" derken tam olarak neyi kastettiginiz anlayamadim. Aciklayabilirseniz ve yardimci olabilecegim birseyse cevaplamaya calisirim...
   
  mariokaldato bunu beğendi.
 15. ibrahim COLAK

  ibrahim COLAK Yeni Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2011
  Mesajlar:
  32
  Beğeniler:
  12
  Şehir:
  MUĞLA
  Seviye:
  Yani freni siktigimizda fren kolu biraz geride tutmaya basliyor ben hemen fren kolunu biraz cekince tutsun istiyorum
   
 16. #16
  suat akman

  suat akman Onursal Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  30 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  1.938
  Beğeniler:
  3.075
  Şehir:
  Muğla - Bodrum
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  Sanırım sizin bisikletinizde Avid Elixir 1 HD fren seti var. Eger fren elcigini elinize oturacak sekilde ayarladiysaniz yapacak fazla bir sey kalmiyor. Elcigin ic tarafinda alyan ile cevrilen (sanirim 3mm) bir vida vardir. Bu vida ile fren kolunun gidona yakinlik ve uzakligini ayarlayabilirsiniz. El ve parmak olcunuze gore rahat tutus ve fren kontrolune yardimci olur.

  [​IMG]

  Sisteminizde hava yoksa ve yag eksiksiz doldurulmussa, freniniz en ust kavrama duzeyindedir. Sizdeki modelde olmayabilir ancak ust duzey modellere gittikce, Avid frenlerinde fren elcik takımı uzerinde degisik gorunumlu kavrama noktası ayar dugmeleri vardir. Kendi kullaniminiza gore kavrama noktasini ayarlayabilirsiniz. Alttaki linkte Avid Frenlerinin (hatta tum frenler icin gecerli temel baglanti sekli) ideal montaji ve ayarı anlatılıyor. STEP 3 fren elciginin elinize gore aci ayarını gosteriyor. STEP 4 farkli modellere gore (sizdeki modelde mevcutsa) kavrama noktası ayarini gosteriyor.

  http://www.evanscycles.com/product_.../bdf/435/avid-hydraulic-brake-setup-guide.pdf

  Yabanci diliniz varsa tamami cok yararli olabilir bu bilgilerin...
   
 17. ibrahim COLAK

  ibrahim COLAK Yeni Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2011
  Mesajlar:
  32
  Beğeniler:
  12
  Şehir:
  MUĞLA
  Seviye:
  Yabanci dil var ingilizce ogretmeniyim. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Sadece yanlis bisey yapmaktan korkuyorum. Gecenlerde pistonlarin vidasini gevsettigim icin hidrolik bosaldi. Neyse soylediginiz cozumu deneyeceğim.
   
  suat akman bunu beğendi.
 18. SerkanH

  SerkanH Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Nisan 2014
  Mesajlar:
  4.103
  Beğeniler:
  4.629
  Şehir:
  Türkiye
  Adı:
  Serkan
  Bisiklet:
  Canyon
  Seviye:
  İyi ki incelemişim bu konuyu. Yarından itibaren HD fren sistemli bir bisiklet kullanmaya başlayacağım. Ne zamandır merak ediyordum bu bilgileri nereden bulurum diye. Harika oldu. Artık içim rahat. Sanırım çatlatacak patlatacak bir şey yok çok komplike bir sistem gibi görünse de aslında basit bir mantığı varmış. Bisiklet tamir ve bakımlarını yıllardır kendim yaptığım için bu konu benim için askıda kalmıştı. Bu yararlı bilgiler için çok teşekkür ederim.
   
  mariokaldato ve suat akman bunu beğendi.
 19. kartal erdoğan

  kartal erdoğan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  25 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  328
  Beğeniler:
  23
  Şehir:
  ANTALYA
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Her zaman göz önünde olması gereken bir kılavuz. :alkis:
   
  mariokaldato ve suat akman bunu beğendi.
 20. Halil Barış Çaldıran

  Halil Barış Çaldıran Kıdemli Üye

  Kayıt:
  19 Haziran 2014
  Mesajlar:
  220
  Beğeniler:
  80
  Şehir:
  Söke /Aydın
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  emeğinize sağlık... ben de hidrolik disk fren hakkında pek az şey bildiğimi düşünürken ilaç gibi geldi..
   
  suat akman bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

3-1468594337431-m30jxc42k218-960-540.jpg
Merhabalar, yine güzel mi güzel bir Bike Radar konusu yakaladım ve bunu hemen foruma kazandırmaya karar verdim :) Konu, çok eğlenceli ve hepimize hitap ediyor. Ben, konuyu okurken ve konunun...
tatuirovki-samie-samie-37.jpg
Güzel öneriler veren bir tırmanış makalesini paylaşıyorum :) Linkin orjinali: Cycling Tips: How To Climb Faster And Easier [ATTACH] Zirveye hızlı ve kolay ulaşmanın ağrısız yolları Her...
2.jpg
www.britishcycling.co.uk adresinde yayınlanan bir makalede uzun antrenman sürüşleri ve yarışlar için doğru beslenme mevzusu oldukça kapsamlı bir şekilde ele alınıyor. Sürüşlerin bir gün öncesinde...