Fatbike tavsiyeleri

Tepki
289
İsim
Mustafa Şener
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Diğer
bu fat bike a neden binilir? anlamış değilim.. yani sürekli karda gitmiyorsanız bu bisikleti kullanmakta ki amaç nedir? alın bir yol bisikleti su gibi akıp gitsin. işkence görmeyi mi seviyorsunuz?
İnsanlar hiç bilmediği bir şey hakkında böyle cahil cahil konuşunca midem bulanıyor. Bitirdiniz fatbike piyasasını. Hakkında zerre bilginiz ve tecrübeniz olmayan şeyler hakkında bu kadar rahat rahat sallamayın. Hayatın her anında.
Bir de bir zahmet yazılan yorumları okusanız bu sorulara gerek olmayacak. Bilmiyosunuz bari öğrenin.
aslında yolbiskleti olabilir ama ben bir defa fat bike sürmüştüm aşırı rahat güzel çok da hantal değil bence peki hangisi bisan savage ft1 mi corelli zengo mu acil cevap [bu arada sitelerinden bakabilirsiniz]
Yol bisikletini boşverip sevdiğiniz ve ilgi duyduğunuz bir bisikleti alın. Yol bisikletçileri zaten hiçbir şeyi beğenmez, aldırmayın.
Söylediğiniz gibi çok keyifli ve gayet akıcı ve atik bisikletler. Gözü yemeyen çamur atıyor.
Seçenekleriniz arasındaki modeller bana pek hoş gelmedi. Bisanın freni hidrolik olsa onu alın derdim. Hidrolik yok ama vitesler daha iyi. Corellinin de çok içime sinmediğini söyleyebilirim. Yani ikisini de öneremiyorum ama ben kendime alacak olsam görünüşünü beğendiğimi alırdım. Yine de hidrolik fren ve düz kadro biraz aklımı çelerdi. Donanım hakkında çok bilgili değilim, o yüzden net konuşamıyorum. Ama şöyle uzaktan bakınca bisandaki frenleri hidrolikle değiştirsek diğerinden daha düzgün donanımlı olur. Corellinin kadrosu dışında neresinden tutsam elimde kalıyor.

Son düzenleme:
Scudo

CIPTIS

Üye
Tepki
24
İsim
Ferdi
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadaşlar fatbike ın olayı nedir çölde yada karda kullanmayacaksak avantajı neidr yormazmı?
Kısmetse bir acemi olarak aranıza katılacağım ben asıl vitesli nasıl kullancam derdindeyim
Çocukluğumdan beri bisiklet kullanmadım
en son kontra lı bisikletim vardı yormak mı bayır yukarı biz taşırdık 😁
Motosiklet e 2 pedal tak bir de fren olarak kontra tam benlik
Adam o kadar açıklamalı yazmış sıkılmadan okudum ama sizin yorumu görünce gözümden yaş geldi gülerken

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
@CIPTIS ben göremedim açıklamayı baktım biraz da. Neyse sevmediğim bi tür zaten size kolay gelsin traktör tekeriyle :))

CIPTIS

Üye
Tepki
24
İsim
Ferdi
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@CIPTIS ben göremedim açıklamayı baktım biraz da. Neyse sevmediğim bi tür zaten size kolay gelsin traktör tekeriyle :))
Hocam bence zevk meselesi
Dediğim gibi ben çok acemiyim bu konuda
Benim de görüntü olarak hoşuma gitmeyen yol bisikleti çok ince lastik ve keçiboynuzu tutma yeri fakat sürüş keyfi farklıdır hepsinin
Ayrıca beni yanlış anlamadığınız için teşekkürler
Bu tür forumları seviyorum saygı çerçevesinde bilgi paylaşımı

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Mosso big foot vardı md frenli çok memnundum ama sattım şimdiki aklım olsa asla satmazdım.

Tepki
289
İsim
Mustafa Şener
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Diğer
Sakince bir kez daha açıklayayım. Bir kişiye açıklayabilsem kâr.
Arkadaşlar bisiklet çok yönlü bir hobi. Kimisi kendi sınırlarını zorlamak için biner, kimisi spor ihtiyacı için, kimisi ulaşım amaçlı biner, kimisi sadece keyif almak için, doğa gezisi için, yüksek rampalara tırmanmak için gibi bir çok amaçla binilebilir. Her ne kadar bisiklet çeşitleri oluşturulmuş ve bunlara yol, dağ, şehir gibi temel ünvanlar verilmiş olsa da bunların çok genel bir ifade olduğunu unutmayın. Fatbike aldın sadece karda sürmen gerekiyor gibi bir zorunluluğu ifade etmiyor. Tek gerçek bisiklet yoldur, dağdır gibi fanatik düşüncelere de gerek yok. Hepsinin keyfi ayrıdır.

Tertemiz bir asfalt, hafif toprak yol, bol taşlı ve çakıllı bir arazi. Günlük hayatta bir çok farklı koşullarla karşılaşıyoruz bisiklet sürerken. Sizce nasıl bir bisikletle her yol çeşidine gözünüz kapalı girebilirsiniz. Burada hepsine girebilmek, yol yüzünden farklı rotaya kaymamak, yoldaki ufak tefek bozukluk veya taş parçaları gibi engellerin dengenizi bozmaması, gerektiğinde lastiğin havasını düşürerek hafif amortisör kazanmak, bir çukura girince bisikletin minimum zarar görmesi veya hiç görmemesi, yerde kalın bir kar tabakası dahi olsa sizin sürmeye devam edebilmeniz gibi avantajlar benim gibi biri için göz ardı edilemeyecek avantajlar.

Benim kullandığım araç her koşulda gidecekse onun ağırlığı benim için önemsiz. Ben asla ama asla o taytları giyip bisiklet sürmek istemiyorum ve bu konuda özgürüm. Ben asla bir çukura girince lastiğim patlasın istemiyorum. En çok lastik patladan türü hepiniz biliyorsunuz. Yani benim keyfime ve bisikletten beklentime en net ve geniş bir spektrumla cevap veren tür Fatbike. Sizin isteğiniz asfalt yolda yüksek hızlar, ağır antrenmanlar yapmaktır ve bu da sizin keyfinizdir.

Tamamen düz yolda 25-30 km arası hız ile seyredebilmek benim tüm ihtiyacımı karşılıyor. Altıma 15-20.000 TL bandında bir yol bisikleti verilse sizce bu hızım ne kadar değişecek? Aynı eforla hızım ne kadar artabilir? Üstelik konforumdan da olacağım! Kendinizi kandırın da insanları bari kandırmayın. Gerçekten bir süre kullanıp rahatlık ve zevkini tattığınız zaman vazgeçmek çok zor bu bisikletlerden. Rica ediyorum, en azından bu konuya gelip de kalın lastik dönmez muhabbeti yapmayın. Market bisikletine araba lastiği takan apaçiler değiliz biz. 26x4.0 lastik ölçüsü ortalama bir dağ bisikletinin 1.5 katı kalınlığında. Yani bu abartılacak bir kalınlık bile değil ve lastik tamamen yola yapışık gitmiyor, temas yüzeyi çok daha ince. Bizim derdimiz çoğunuz gibi bisikletten keyif almak ve bu keyfi bununla alıyoruz. Lütfen artık şu forumda sokaktaki çöpçüden, 10 yaşındaki mahalle çocuğundan bir farkınız olsun. Onlar belki bilmedikleri bir konu olduğu için soruyor da sizin yaptığınız gerçekten ayıp.. YORMUYOR!

Mustafa Bilir

Olanlar oldu; ölenler öldü.
Tepki
470
İsim
Mustafa
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Sakince bir kez daha açıklayayım. Bir kişiye açıklayabilsem kâr.
Arkadaşlar bisiklet çok yönlü bir hobi. Kimisi kendi sınırlarını zorlamak için biner, kimisi spor ihtiyacı için, kimisi ulaşım amaçlı biner, kimisi sadece keyif almak için, doğa gezisi için, yüksek rampalara tırmanmak için gibi bir çok amaçla binilebilir. Her ne kadar bisiklet çeşitleri oluşturulmuş ve bunlara yol, dağ, şehir gibi temel ünvanlar verilmiş olsa da bunların çok genel bir ifade olduğunu unutmayın. Fatbike aldın sadece karda sürmen gerekiyor gibi bir zorunluluğu ifade etmiyor. Tek gerçek bisiklet yoldur, dağdır gibi fanatik düşüncelere de gerek yok. Hepsinin keyfi ayrıdır.

Tertemiz bir asfalt, hafif toprak yol, bol taşlı ve çakıllı bir arazi. Günlük hayatta bir çok farklı koşullarla karşılaşıyoruz bisiklet sürerken. Sizce nasıl bir bisikletle her yol çeşidine gözünüz kapalı girebilirsiniz. Burada hepsine girebilmek, yol yüzünden farklı rotaya kaymamak, yoldaki ufak tefek bozukluk veya taş parçaları gibi engellerin dengenizi bozmaması, gerektiğinde lastiğin havasını düşürerek hafif amortisör kazanmak, bir çukura girince bisikletin minimum zarar görmesi veya hiç görmemesi, yerde kalın bir kar tabakası dahi olsa sizin sürmeye devam edebilmeniz gibi avantajlar benim gibi biri için göz ardı edilemeyecek avantajlar.

Benim kullandığım araç her koşulda gidecekse onun ağırlığı benim için önemsiz. Ben asla ama asla o taytları giyip bisiklet sürmek istemiyorum ve bu konuda özgürüm. Ben asla bir çukura girince lastiğim patlasın istemiyorum. En çok lastik patladan türü hepiniz biliyorsunuz. Yani benim keyfime ve bisikletten beklentime en net ve geniş bir spektrumla cevap veren tür Fatbike. Sizin isteğiniz asfalt yolda yüksek hızlar, ağır antrenmanlar yapmaktır ve bu da sizin keyfinizdir.

Tamamen düz yolda 25-30 km arası hız ile seyredebilmek benim tüm ihtiyacımı karşılıyor. Altıma 15-20.000 TL bandında bir yol bisikleti verilse sizce bu hızım ne kadar değişecek? Aynı eforla hızım ne kadar artabilir? Üstelik konforumdan da olacağım! Kendinizi kandırın da insanları bari kandırmayın. Gerçekten bir süre kullanıp rahatlık ve zevkini tattığınız zaman vazgeçmek çok zor bu bisikletlerden. Rica ediyorum, en azından bu konuya gelip de kalın lastik dönmez muhabbeti yapmayın. Market bisikletine araba lastiği takan apaçiler değiliz biz. 26x4.0 lastik ölçüsü ortalama bir dağ bisikletinin 1.5 katı kalınlığında. Yani bu abartılacak bir kalınlık bile değil ve lastik tamamen yola yapışık gitmiyor, temas yüzeyi çok daha ince. Bizim derdimiz çoğunuz gibi bisikletten keyif almak ve bu keyfi bununla alıyoruz. Lütfen artık şu forumda sokaktaki çöpçüden, 10 yaşındaki mahalle çocuğundan bir farkınız olsun. Onlar belki bilmedikleri bir konu olduğu için soruyor da sizin yaptığınız gerçekten ayıp.. YORMUYOR!
Yol bisikleti dağ bisikleti ve katlanır bisiklet kullanmış biri olarak yazıyorum bunu ağırlık yerine dişli oranlarına dikkat edilirse tamam az daha fazla zorlanılır belki ama gidilmeyecek yer yok yazdıklarınız doğru

CIPTIS

Üye
Tepki
24
İsim
Ferdi
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben asla ama asla o taytları giyip bisiklet sürmek istemiyorum ve bu konuda özgürüm.

Hocam kesinlikle katılıyorum tayt giymeyi bırakın
Dar kesim pantolon ve body t shirt bile sevmem
Bazen geri kafalı mıyım diye düşünürüm 😁

Zevkler ve renkler tartışılmaz 👍

Tepki
49
Bisiklet
Sedona
İnsanlar hiç bilmediği bir şey hakkında böyle cahil cahil konuşunca midem bulanıyor. Bitirdiniz fatbike piyasasını. Hakkında zerre bilginiz ve tecrübeniz olmayan şeyler hakkında bu kadar rahat rahat sallamayın. Hayatın her anında.
Bir de bir zahmet yazılan yorumları okusanız bu sorulara gerek olmayacak. Bilmiyosunuz bari öğrenin.

Yol bisikletini boşverip sevdiğiniz ve ilgi duyduğunuz bir bisikleti alın. Yol bisikletçileri zaten hiçbir şeyi beğenmez, aldırmayın.
Söylediğiniz gibi çok keyifli ve gayet akıcı ve atik bisikletler. Gözü yemeyen çamur atıyor.
Seçenekleriniz arasındaki modeller bana pek hoş gelmedi. Bisanın freni hidrolik olsa onu alın derdim. Hidrolik yok ama vitesler daha iyi. Corellinin de çok içime sinmediğini söyleyebilirim. Yani ikisini de öneremiyorum ama ben kendime alacak olsam görünüşünü beğendiğimi alırdım. Yine de hidrolik fren ve düz kadro biraz aklımı çelerdi. Donanım hakkında çok bilgili değilim, o yüzden net konuşamıyorum. Ama şöyle uzaktan bakınca bisandaki frenleri hidrolikle değiştirsek diğerinden daha düzgün donanımlı olur. Corellinin kadrosu dışında neresinden tutsam elimde kalıyor.

Bir saniye bu şekilde seviyesiz bir şekilde bana cevap veremezsiniz. Burası bir forum ve bir konu tartışılıyor,herkes kendi fikrini yazıyor. Burada yazılanlar tamamen kişiseldir. Soruyu soran arkadaş yazılan yorumları okur ona göre cevap verir. Fatbike hakkında fikrim bu beni bağlar,bu fikre siz uyarsınız uymazsınız o sizi bağlar. Ama burada yorum yapana cahil diyemezsiniz. "Rahat rahat sallamak" nasıl bir ifadedir? FatBike hakkında yorumum bu benim siz beğenmez kendi fikrinizi yazarsanız ona da kimse karışamaz. Ama burada yorum yazarken uslubunuza dikkat edin...

Tepki
289
İsim
Mustafa Şener
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Diğer
Bir saniye bu şekilde seviyesiz bir şekilde bana cevap veremezsiniz. Burası bir forum ve bir konu tartışılıyor,herkes kendi fikrini yazıyor. Burada yazılanlar tamamen kişiseldir. Soruyu soran arkadaş yazılan yorumları okur ona göre cevap verir. Fatbike hakkında fikrim bu beni bağlar,bu fikre siz uyarsınız uymazsınız o sizi bağlar. Ama burada yorum yapana cahil diyemezsiniz. "Rahat rahat sallamak" nasıl bir ifadedir? FatBike hakkında yorumum bu benim siz beğenmez kendi fikrinizi yazarsanız ona da kimse karışamaz. Ama burada yorum yazarken uslubunuza dikkat edin...
Fikrinizi mi tartışıyosunuz? Peki.

- Sürekli karda sürmeyecekseniz fatbike'a binmeyin gibi bir algınız var. Gerçekten bunun böyle olduğuna mı inanıyorsunuz? Bence hayır. Eminim siz de dağ bisikletiniz olsa dağ başında yaşamaya başlayıp, sürekli dağda sürüp, yolunuza asfalt çıkınca "bu dağ bisikleti asfalt yolda sürmeyeyim" deyip de bisikletten inmeyeceksiniz. Eğer ben aynen böyle yapardım diyorsanız o zaman tamam. Çünkü bu mantığınızla yapmanız gereken bu.
- Fatbike önerisi isteyen bir insana yol bisikleti tavsiye etmişsiniz. Neden? Bir insan göz önünde olmayan bir bisiklet türünü almak istiyor ve araştırıp bu konuya geliyor. Siz de Fatbike kullanmadığınız halde bu insana yol bisikleti öneriyorsunuz. Bu adam sizin bu yorumunuzla yol bisikleti aldığında mutlu olmazsa ne olacak? Ben zamanında kullanmış olsam da şu an yol bisikletiyle hiçbir bağım yok. Bu nedenle gidip yol bisikleti tavsiyesi isteyen birine başka bir bisiklet önermiyorum. Siz de bilginiz olmayan şeyler hakkında, birileri uzun kullanım tecrübesiyle gereken bilgiyi verdiği halde, yorumları okumadan sallamamalısınız.
- Fatbike kullanmayı işkence görmeye benzetmişsiniz. Tecrübe ve deneyim yok. Belki bir tur bile atmadınız. Konforundan bihabersiniz. Sürmenin dışarıdan göründüğü gibi zor olmadığını, aksine çok kolay ve keyifli olduğunu bilmiyorsunuz. Tavsiye isteyen kişi deneyip çok beğendiğini söylediği halde bunun bir işkence olduğunu iddia ediyosunuz. Neye dayanıyor bu işkence iddianız? Açıklama yok, tartışma da değil, bu dümdüz sallamak. Yeterli bilgi olmadığı halde yargı belirtmek cahillik değil midir? Fikirt belirtmek, "dışarıdan bakınca yorucu görünüyor" demektir. Yargı belirtmek ise "işkence" olarak değerlendirmektir. Benim fikrime, deneyimlerime ve ihtiyaçlarıma göre işkence olan tek bir bisiklet türü var. Ne olduğunu tahmin edersiniz.

Buna neden bu kadar tepki gösteriyorum? Çünkü almadan önce bu güzelim forumda araştırma yapmak istedim. Yazılan yorumlar sizinki gibi yorumlardı. Almamış, denememiş, sadece fotoğrafa bakıp bu sürülmez diyen yorumlar yüzünden almaktan vazgeçmiştim. Çok kullanıcısı ve şu an olduğu gibi kendine ait bir bölümü bile yoktu forumda. Şans eseri kiralayıp deneme şansı buldum ve tam aksi olduğunu görüp almaya karar verdim. Bir yorumun forum amacına yönelik olarak zararlı olması kullanılan kelimelerle alakalı değil, yapılan yorumun desteksiz ve yanlış olmasıyla alakalı. Ve bilmediği şey hakkında sözde fikir yürütmek, yani sallamak forumlardaki en tehlikeli davranıştır. Çünkü iddia ettiğiniz gibi yaptığınız yorum veya belirttiğiniz fikir sadece sizi bağlamıyor, tavsiye verdiğiniz insanı ve burayı okuyacak diğer insanları da bağlıyor. Forumlarda sizden başkasını bağlamayan fikir, sizden başkasının etkilenmeyeceği fikirdir. Siz de forum için en faydalı şeyi yapıp bilmediğiniz, deneyimlemediğiniz bir bisiklet türü hakkında sallamayın. Benim de kendimce mantıklı sebeplerimle kötü gösterebileceğim bir sürü şey var ama bunları kendime saklıyorum. Kimseyi zehirlemeye gerek yok, çünkü herkesin ihtiyaçları farklı. Bu da size söylebileceğiniz her şeye yönelik son cevabım.

Tepki
49
Bisiklet
Sedona
Fikrinizi mi tartışıyosunuz? Peki.

- Sürekli karda sürmeyecekseniz fatbike'a binmeyin gibi bir algınız var. Gerçekten bunun böyle olduğuna mı inanıyorsunuz? Bence hayır. Eminim siz de dağ bisikletiniz olsa dağ başında yaşamaya başlayıp, sürekli dağda sürüp, yolunuza asfalt çıkınca "bu dağ bisikleti asfalt yolda sürmeyeyim" deyip de bisikletten inmeyeceksiniz. Eğer ben aynen böyle yapardım diyorsanız o zaman tamam. Çünkü bu mantığınızla yapmanız gereken bu.
- Fatbike önerisi isteyen bir insana yol bisikleti tavsiye etmişsiniz. Neden? Bir insan göz önünde olmayan bir bisiklet türünü almak istiyor ve araştırıp bu konuya geliyor. Siz de Fatbike kullanmadığınız halde bu insana yol bisikleti öneriyorsunuz. Bu adam sizin bu yorumunuzla yol bisikleti aldığında mutlu olmazsa ne olacak? Ben zamanında kullanmış olsam da şu an yol bisikletiyle hiçbir bağım yok. Bu nedenle gidip yol bisikleti tavsiyesi isteyen birine başka bir bisiklet önermiyorum. Siz de bilginiz olmayan şeyler hakkında, birileri uzun kullanım tecrübesiyle gereken bilgiyi verdiği halde, yorumları okumadan sallamamalısınız.
- Fatbike kullanmayı işkence görmeye benzetmişsiniz. Tecrübe ve deneyim yok. Belki bir tur bile atmadınız. Konforundan bihabersiniz. Sürmenin dışarıdan göründüğü gibi zor olmadığını, aksine çok kolay ve keyifli olduğunu bilmiyorsunuz. Tavsiye isteyen kişi deneyip çok beğendiğini söylediği halde bunun bir işkence olduğunu iddia ediyosunuz. Neye dayanıyor bu işkence iddianız? Açıklama yok, tartışma da değil, bu dümdüz sallamak. Yeterli bilgi olmadığı halde yargı belirtmek cahillik değil midir? Fikirt belirtmek, "dışarıdan bakınca yorucu görünüyor" demektir. Yargı belirtmek ise "işkence" olarak değerlendirmektir. Benim fikrime, deneyimlerime ve ihtiyaçlarıma göre işkence olan tek bir bisiklet türü var. Ne olduğunu tahmin edersiniz.

Buna neden bu kadar tepki gösteriyorum? Çünkü almadan önce bu güzelim forumda araştırma yapmak istedim. Yazılan yorumlar sizinki gibi yorumlardı. Almamış, denememiş, sadece fotoğrafa bakıp bu sürülmez diyen yorumlar yüzünden almaktan vazgeçmiştim. Çok kullanıcısı ve şu an olduğu gibi kendine ait bir bölümü bile yoktu forumda. Şans eseri kiralayıp deneme şansı buldum ve tam aksi olduğunu görüp almaya karar verdim. Bir yorumun forum amacına yönelik olarak zararlı olması kullanılan kelimelerle alakalı değil, yapılan yorumun desteksiz ve yanlış olmasıyla alakalı. Ve bilmediği şey hakkında sözde fikir yürütmek, yani sallamak forumlardaki en tehlikeli davranıştır. Çünkü iddia ettiğiniz gibi yaptığınız yorum veya belirttiğiniz fikir sadece sizi bağlamıyor, tavsiye verdiğiniz insanı ve burayı okuyacak diğer insanları da bağlıyor. Forumlarda sizden başkasını bağlamayan fikir, sizden başkasının etkilenmeyeceği fikirdir. Siz de forum için en faydalı şeyi yapıp bilmediğiniz, deneyimlemediğiniz bir bisiklet türü hakkında sallamayın. Benim de kendimce mantıklı sebeplerimle kötü gösterebileceğim bir sürü şey var ama bunları kendime saklıyorum. Kimseyi zehirlemeye gerek yok, çünkü herkesin ihtiyaçları farklı. Bu da size söylebileceğiniz her şeye yönelik son cevabım.
aynı hatayı yapıyorsun. Sen beni tanımadan kendince benim hakkımda yazıp duruyorsun. ben kimim,bisiklet geçmişim nedir bir bilgin var mı? Senin yaşın kadar benim bisiklet geçmişim var. ikincisi aklına gelecek her türden bisikleti her parkurda uzun uzun sürüp tecrübe etmiş birisiyim. O sebeple kim olduğumu bil bana burada ucuz numaralar yapma. sen kim oluyorsun da benim fikirlerim hakkında zehirlemek terimini kullanıyorsun? sen FatBike öneriyorsun o zaman bende sana desem bu fikirlerle insanları zehirleme ,sence hoş olur mu? Herkes fikrini konuşmayacak yazmayacaksa bu forum neden var? ayrıca ben koşudan yüzmeye,bisiklete 3 farklı sporla uğraşıyorum. sayısını unuttuğum bir sürü insanı bisiklete başlattım,özellikle bisiklet ve koşu kültürü gelişsin diye koşu ve bisiklet gurubu kurdum. Öyle fotoğraftan yorum yapmıyorum,rahat ol sen. Nedir bu stresin anlamadım. Rahat olun,herkes fikrini yazıyor,benim fikrimi beğenmek zorunda da değilsin sende fikrini yazarsın, insanlar okur değerlendirir. spor sana mütevazilik vermediyse,sabır vermediyse yazık yorma kendini. bırak başka bir uğraş bul kendine..
Ben asla ama asla o taytları giyip bisiklet sürmek istemiyorum ve bu konuda özgürüm.

Hocam kesinlikle katılıyorum tayt giymeyi bırakın
Dar kesim pantolon ve body t shirt bile sevmem
Bazen geri kafalı mıyım diye düşünürüm 😁

Zevkler ve renkler tartışılmaz 👍
yok hocam geri kafalılık neden olsun ki? önceleri bende giyemezdim. evde taytım var ve bir gören olsa ne der korkusuyla giyemezdim. sonra bi kaç kere cesaret ediğ tayt ile sürüşe çıktım konforunu gçrdükten sonra,özellikle yol bisikletinin tayt ile ve forma ile sürülmesi gerektiğine karar verdim. şimdi gayet rahatım kim ne derse desin benim rahatım ve sürüş keyfim önemlidir.
Hocam bence zevk meselesi
Dediğim gibi ben çok acemiyim bu konuda
Benim de görüntü olarak hoşuma gitmeyen yol bisikleti çok ince lastik ve keçiboynuzu tutma yeri fakat sürüş keyfi farklıdır hepsinin
Ayrıca beni yanlış anlamadığınız için teşekkürler
Bu tür forumları seviyorum saygı çerçevesinde bilgi paylaşımı
maddi durum elverirse hem mtb niz hem yol bisikletiniz olsun. her ikisininde keyfi başkadır. Ama sürekli asfaltta sürüyorsanız MTB biraz ağır kalıyor. Yol bisikletinin akıcılığını sürüş keyfini gördükten sonra asfaltta mtb hamallıktan başka bir şey değil. benimde ilk bisikletim MTB'ydi. şimdi yol bisikleti kullanıyorum,şehir içinde sürmek için katlanır bisikletim var. ikisi bana şimdilik yetiyor. arazi sürüşleride keyifli ileride onun içinde bir MTB alacağım ama bu fatbike olmaz. çünkü o işin biraz görsel kısmı. arazi konforundan çok görsel olarak farklı göründüğü için genelde tercih ediliyor gibi geliyor bana...

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: cengower ve CIPTIS

cuins

Üye
Tepki
2
İsim
Mahmut
Bisiklet
Diğer
Mayıs ayında Bisan Savage ft1 aldım.Çok memnunum.Bacak boyum 89 cm olduğu için diğer fatbike bisiketleri almak istemedim. Sürüşü oldukça konforlu geldi bana.Zaten kondisyon yapmak için özellikle yokuşları tercih ediyorum.Bundan öncede tek aynakollu btwin katlanır bisiklet almıştım ama onla kıyaslamak gerekirse yokuş performansı arasında dağlar kadar fark var çünkü vites oranları katlanırda yokuş için uygun değildi çok yoruyor eziyete dönüşüyordu. az bozuk yolda titreşimden aşırı konforsuz bir sürüş oluyordu son olarak da 3-4 cm lik çıkıntılarda bile teker yanlarında diş olmadığı için düşme tehlikesi atlatabiliyordum. FatBike ile katlanır kıyaslamak mantıksız tabiki ama görüşlerimi paylaşmak istedim. Ben oldukça memnunum ki ztn öyle uzun tur atma gibi bir planım yok.30 km lik turlar şimdilik yeterli benim için

Dosyalar

Tepki
289
İsim
Mustafa Şener
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Diğer
Mayıs ayında Bisan Savage ft1 aldım.Çok memnunum.Bacak boyum 89 cm olduğu için diğer fatbike bisiketleri almak istemedim. Sürüşü oldukça konforlu geldi bana.Zaten kondisyon yapmak için özellikle yokuşları tercih ediyorum.Bundan öncede tek aynakollu btwin katlanır bisiklet almıştım ama onla kıyaslamak gerekirse yokuş performansı arasında dağlar kadar fark var çünkü vites oranları katlanırda yokuş için uygun değildi çok yoruyor eziyete dönüşüyordu. az bozuk yolda titreşimden aşırı konforsuz bir sürüş oluyordu son olarak da 3-4 cm lik çıkıntılarda bile teker yanlarında diş olmadığı için düşme tehlikesi atlatabiliyordum. FatBike ile katlanır kıyaslamak mantıksız tabiki ama görüşlerimi paylaşmak istedim. Ben oldukça memnunum ki ztn öyle uzun tur atma gibi bir planım yok.30 km lik turlar şimdilik yeterli benim için
Uzun tura da gidersiniz zamanla. Lastiklerden memnun musunuz ben de yeni aldım sizin lastiklerden. Daha kullanma şansım olmadı bisikleti parçalayıp bakıma aldığım için. Haftaya anca biter işim. Vakit buldukça azar azar hallediyorum. Bir yandan da kaplama yapıyorum :)

cuins

Üye
Tepki
2
İsim
Mahmut
Bisiklet
Diğer
Uzun tura da gidersiniz zamanla. Lastiklerden memnun musunuz ben de yeni aldım sizin lastiklerden. Daha kullanma şansım olmadı bisikleti parçalayıp bakıma aldığım için. Haftaya anca biter işim. Vakit buldukça azar azar hallediyorum. Bir yandan da kaplama yapıyorum :)
Lastiklerden memnunum herhangi bir sıkıntı yaşamadım.Biraz daha gezdikçe belli eder kendini:)

jestercat

Aktif Üye
Tepki
188
İsim
Mirza
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Mosso
Bu bisikletle sürülmüş tarladan geçebiliyor musunuz?

Tepki
289
İsim
Mustafa Şener
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Diğer
Bisikletimin bakım ve kaplama işini bu sabah bitirdim. Biraz önce de markete gitme bahanesiyle ilk sürüşümğ yaptım. Bir kaç tane de fotoğrafımız var

Bu eski hali.
IMG_20200312_151016.jpg
Satın alırken tek renk seçeneğim buydu ve hiç sevmedim aldığımdan beri. Diğer modellere kıyasla hidrolik ve üst borusunun düz olması nedeniyle bunu almak zorunda kaldım. Lastiklere lastik kalemiyle defalarca farklı farklı yazılar ve şekiller ile karalama yaptım. Bu son haliydi.

Bu da yeni hali. Yeni lastikler ve siyah kaplama ile...
IMG_20200713_181516.jpg
Lastikler şimdilik iyi görünüyor. Eski lastiğime kıyasla yere daha az temas ediyor ve sesi sivrisinek gibi kalıyor diğerinin yanında. Eski lastiğimin dişleri bunun kadar büyük değildi. Kısaca memnunum şimdilik.

Gidon bandı yerine elcik alayım diye düşünüyordum ama bu kırmızı - siyah uyumu hoşuma gitti ve sanırım değiştirmeyeceğim. 2 yıllık gidon bandım çamaşır makinasında yıkandı. Yeni gibi oldu.
Kaliper bağlantıları ve teker yuvalarına kaplama yapmamayı tercih ettim. Fren ayarı ve teker dengesini ne kadar etkileyeceğini bilemediğim için böyle bırakmayı uygun gördüm. Yine kırmızı ayrıntı kattığı için bu tercihimden de memnun kaldım.
233870 dosyayı görüntüle

Kaplamayı tek parça ve kusursuz kaplamak istemiyordum. Piyasadaki en ucuz, kağıttan hallice kaplama malzemesini aldım ve küçük parçalar keserek bir puzzle yapar gibi kapladım. Bu alttaki fotoğrafta izler görünüyor. Bunu yapmamın ilk amacı nispeten daha kolay olması. Asıl önemli olan sebep ise hasar gören parçayı söküp, yenisini keserek yenilemek. Böylece kaplama zarar görür mü diye düşünmek zorunda kalmayacağım.
Yeni boya veya büyük parçalarla kaplamak ilk başta daha güzel görünse de yine çizilmesinden korkarak kullanacaktım.
Kaplama sırasında sadece çakmak kullandım. Isı tabancası veya fön cihazına gerek duymadım. Sonuçta ekstrem bir iş istemiyordum. Çakmağı da bunun gibi lanet kıvrım ve köşelerde kullanmak zorunda kaldım. Kusurlar açık ve net olduğu gibi aynı zamanda sadece bana özeller :) (alt borudaki izler de görülebilir. Nispeten daha büyük parçalar kullandım ve genel olarak iki kat atmaya çalıştım)
IMG_20200713_181541.jpg
IMG_20200713_181545.jpg
Son olarak zincirin çarptığı bacağa, tam karşısına, alın borusuna, ve genelde kilitle çok darbe alan üst boruya bir malzeme yerleştirdim. Bu malzeme kablo toplayıcı spiral diye geçiyor sanırım. 10 senedir evde boş boş bekliyordu. Ben de bisikletimin bu noktalarına bu malzemeyi sabitleyerek kadroya koruma sağlamış oldum. Görüntüsü de hiç fena olmadı. Ayrı bir havası var.
IMG_20200713_181556.jpg
Bunların yanında tüm parçaları temizledim. Hidrolik sıvısını değiştirdim ve balataları temizledim. Yeni bisiklet almış gibi keyifli hissettiriyor. Malzeme taşımak için de ön/arka portbagaj ve çantalar almayı planlıyorum ama şu an için ihtiyaç yok. Bu kaplama üzerine yazı yazabileceğim Uni Posca gibi bir kalem alabilirsem kadro üzerinde bazı planlarım da var. Şimdilik böyle kalacak. Hiçbir şey yazmaması Salcano yazmasından iyidir.

cuins

Üye
Tepki
2
İsim
Mahmut
Bisiklet
Diğer
Çok güzel görünüyor. Baya uğraşmıssınız. Bende ilerde mekanik diskleri hidroliğe çevirmek istiyorum.Şimdilik idare ediyor acelem yok.

hasanben

Forum Demirbaşı
Tepki
805
İsim
Hasan
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
Bende de hidrolik disk frenli 26*4 fat bike mevcut carraro marka... şöyle bir göz gezdiriyorum foruma da herkes sanki bu bisikletlere düşman ya da kullanım amacında kullanılmadığından çoğunlukla laf atmakta yahu günde 200 km yapıyorum rampa(aşırı dik değil) asfalt bisiklet yolu bazen şehirlerarası taşlık orman kum toprak yağmur yağışlar da(aşırı kaymakta ) banamısın demeyen keyif üzerine keyif veren(motorsiklet selesi ile diğer sele beni bitirdi orjinali) bakanlar soranlar foto çekenler ağır değilmi diyip binince bir tur ayılanlar lastikler orjinal mi diye soranlar vs vs vs amaç birileri yada kullanım amacı değil amaç kişinin aldığı haz yol tutuşu manevralar lastiklerin çıkardığı ses uzun yoldaki hissiyat hiç bir bisiklet bunları veremez vermiyor da bu şişman bisikletler çok başka binmeden anlayamassınız tavsiyem intagramda fatbike bloglarını şahısları vb kanalları takip etmeniz... her yola taşa bozuk asfalta toprağa kaldırıma merdiven inişlerine özgürce ama kontrollü dalmanın keyfi anlatılmaz tavsiye ederim bisikletimdeki tek eksik kelebek gidondu onu da yarın halledeceğim herkese tavsiye ederim unutmayın türkiye de yaşıyoruz maalesef(benim fikrim) her yol bozuk ....
20200927_075236.jpg20201008_121510.jpg20201009_203803.jpghas_android-20201012-0001.jpghas_android-20201012-0002.jpghas_android-20201012-0003.jpg

Dosyalar

Son düzenleme:
Tepki
289
İsim
Mustafa Şener
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Diğer
@hasanben Bisiklet alacağım sırada sizin kullandığınız modeli de incelemiş ve kadro düz olmadığı için almamıştım, hidrolik de değildi. Fat olsun çamurdan olsun.
Ara sıra gittiğim yerlerde kiralık bisiklete veya arkadaşlarımın bisikletlerine binmek durumunda kalıyorum. Dağ bisikleti bile olsa lastiklerin inceliği, yoldaki taş vs unsurların verdiği rahatsızlık ve tedirginlik yüzünden keyif alamıyorum. Sanki ufak bir bozukluğa denk gelip yan yatacakmış gibi hissettiriyor ve dengesi yeterli gelmiyor artık.
Ben kendi bisikletimle yol durumunu kafama takmadan keyifle ve güvenle sürüyorum. Lastik basıncını ayarlayıp konfor sağlayabiliyorum. Malesef yurtdışında olduğu kadar tercih edilmiyor bizde.
Forumdaki yol bisikleti partizanları yüzünden foruma giresim dahi gelmiyor artık. Yol bisikletiniz varsa siz de varsınız, yoksa yoksunuz. Tayt giymiyorsanız bisiklet hakkında yorum yapma hakkınız bile yok çoğuna göre.
Fat bike kullanmanın tek kötü yanı başka bir türe geçmenin çok zor olması. Konfor var, hız var, keyif var, güven var, görsellik var. Ağırlığını sürerken hissetmiyorum çünkü çok rahat hızlanıp, hızını çok güzel koruyor ve çok dengeli. Elektrikli alsam yine fat olanlardan alırım herhalde. Bu lastiğin verdiği avantajlar yok sayılamaz benim için. Söylediğiniz gibi her koşulda gözü kapalı sürebilirsiniz. Kaldırım, kasis, taş, çukur, mazgal, demiryolu vs düşünmeye lüzum yok.

Lastik basıncını bir tık düşük tutarsanız çok konforlu oluyor. Ben rotamdaki koşullara göre ayarlıyorum genelde, büyük avantaj. Çoğu zaman da arkayı fulleyip önden biraz azaltıyorum, kaldırım ve kasislerde çok faydalı oluyor. Amortisörlü bir maşam olsa tadından yenmez.
Söylediğiniz yurtdışı fatbike sayfalarında insanın ağzını sulandıran örnekler var. Bakıp bakıp iç geçiriyorum. Özellikle slick lastikleri çok merak ediyorum.

hasanben

Forum Demirbaşı
Tepki
805
İsim
Hasan
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
Yorumunuza harfiyen katılmakla beraber ön maşalı fatbikelar hızı yavaşlatıyor taktırmayı düşündüm vazgeçtim bendeki fatbike hidrolik kelebek gidonla kullanıyorum ekstra konfor sağladı düz maşa çok önemli değil benim için bu arada yol bisiklrtçilerini saygıyla selamlarım kendi tercihlerinin her bisiklet özeldir popülist söylemler bunlar yok ağır yok şehirde fatbikemı olur yok tayt yok vs vs inanın boş konuşuyor çoğu kişi sonuçta tercih ve zevk meselesidir tabi. Basınç konusundada bende sizinle aynı yöntemi izliyorum