Fatbike tavsiyeleri

Tepki
83
İsim
Gürkan Kalkavan
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Claud Butler
Bisiklet türü
Şehir - Tur
arkadaşlar geçen yolda 29 inç lastikli fatbike gördüm. adamcağızı durdurup soracaktım nerden aldın diyede yetişemedim bisikletin üzerindede okunan yazıyı göremedim mat siyah üzerine turuncu yazılıydı. internete bakıyorum 29 inç bisiklet yok nerden bulma şansım olur acep

Scudo

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.125
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@gurkankalkavan fatbike'ta 29" lastik yok. Aslında var ama şöyle var oluyor. Normalde fatbikelarda 26" jant kullanılıyor fakat lastiğin yanak yüzü geniş olduğu için janta ve lastik birleşince 29" şeklinde oluyor. Aynı 700C ile 29" mtb lastiğinin aynı janta olması gibi, ikisi de 28" janta uyuyor fakat yol ve şehir lastikleri 28" veya 700c olarak geçerken mtb lastikleri 29" olarak geçiyor. Hatta Türkiye'de yok denilecek kadar az olan 27.5+ lastiklerde 29" lastik ile aynı boyutta. Alttaki resimde 27.5+ ve 29" yan yana lastikli boyutları aynı fakat jant boyutları farklı. Bildiğim kadarı ile 20-26-27,5-28(29) ve 36" jant boyu dışında jant yok. En azından seri üretimde popüler olarak kullanılanlar dışında.
Yani eğer fatbike alacaksanız 26" olan herhangi bir fatbike alabilirsiniz. Bianchi'nin ülkemizde satılan modellerinde 24 ve 20" olanlarını gördüm çocuklar biniyordu.
purgatory-conmarison-1463044714793-1xkw05on7n5o-630-354.jpg MTB Teker boyutu.JPG

Tepki
83
İsim
Gürkan Kalkavan
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Claud Butler
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@MakRo benim gördüğüm lastik ve jant 26inçler kadar küçük değildi maalesef lastikte ve jantta danagözü kadar 29 yazıyordu o yuzden ilgimi çekti. ilk başta sizin dediğinizi bende düşündüm acaba lastik boyutundanmı öyle göründü diye ama yok...

sanırım bunun gibi birşeydi.
buarada 29 inç fatbike var. ama 3. sınıf ülkelere göndermiyorlar sanırım.

• Beğen
Tepkiler: MakRo

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.125
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@gurkankalkavan dediğiniz bildim yine fatbike olarak geçmiyor. ama fatbike'a yakın 29+. Dediğim gibi yok denecek kadar az olan 27.5+ ve 29+'lar var. Şahsen Türkiye'de sadece 1-2 defa görme fırsatım oldu hatta bir ara carraro markarsı big plus olarak 27.5 x 3.0 lastikli bir bisiklet yapmıştı. Gidip Accell'e sorduğumda onlar dahi şaşırmış daha sonra katalogda görmüştük. Şuanda kross markasında da var buna benzer +(plus) lastikli bisikletler. (link) linkteki gibi 27.5x3,0 lastik var dediğiniz bisiklette büyük ihtimal öyle. Maalesef bizi yine adamdan sayan olmuyor böyle bisikletler ülkemize gelmiyor zaten gelse de belirli kullanıcı dışı bunlara fiyat bazında ulaşacak insan olmuyor. Trek 1120 29x3.0 (link)

Dosyalar

Tepki
83
İsim
Gürkan Kalkavan
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Claud Butler
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@MakRo tekrardan bi yurtdışı seyahatim olacak benim. eğerki avrupada büyük boy bi fatbike bulursam busefer kaçırmayacağım. malum 1.92 boy 100 kiloya 26 inç bile komik durabiliyor

• Beğen
Tepkiler: necmeddin ve MakRo
Tepki
83
İsim
Gürkan Kalkavan
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Claud Butler
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Mehmet Metin Levent çok fazla kullanmıyorum ben 2 günde bir günde 40 45 km öylesine laf olsun diye sahile iniyorum.. küçükyalı - fenerbahçe - fenerbahçe kartal-pendik - küçükyalı

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.125
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@gurkankalkavan

Bu konuda tam sizin istediğiniz tip bisiklete ait olan kadroların isimleri var. Belki işinize yarar.
(link)

Tepki
0
İsim
Burak Sefa KÖYLÜ
Öncelikle iyi günler değerli forum üyeleri. Ben kısa bir zaman önce yaptığım araştırmalar sonucunda gittim kendime Btwin Rockrider 340 aldım. Ancak yalan değil hep aklımda fat bike alma düşüncem vardı. Fakat malum Adana da fat bike bulma imkanım olmadığı için fiyatı da uygun olduğu için gittim dağ bisikleti aldım. Şimdi de ben bu bisikleti fat bike a çevirmek istiyorum. Ama yine önce sorayım istiyorum. Bu bisikletin fat bike a evrilmesi mümkün müdür?

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.125
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@WarriorLawyer Fat bike'lar gördüğün gibi geniş lastiklerle geliyor. Bu tip bir lastiği bırak plus(26+, 27.5+, 29+ genelde 2.4 ile 3.0 lastik boyutundaki bisikletler) olarak adlandırılan bir lastiği bile sizdeki bisiklete takamazsın, taksanız bile muhakkak bir yere sürter. Benim kullandığım mtb'de 29x2.25 lastik var kadroya ucu ucuna giriyor. En basitinden bu olaydan dolayı maalesef uymaz.
Örnekteki gibi.
20160217_122107-2-1024x678.jpg

• Beğen
Tepkiler: Çağdaş Lale
Tepki
0
İsim
Burak Sefa KÖYLÜ
@MakRo Peki ben benim bisikletimde 26 inç lastik takılı bu lastiği büyütme yani daha kalın bir lastik takma imkanım var mı? Yani tamam fat bike gibi değilde mtb lastiğinden bir tık daha kalın lastik takma imkanım yok mu?

bigfoot

Üye
Tepki
0
İsim
Eren Ç.
Bisiklet
Diğer
Merhabalar efendim iyi forumlar öncelikle,

Bir süredir fat bike kullanıcısı olma yolunda ilerliyorum Corelli Forte 2.0’a erişimim var ve muhtemelen bunu alacağım. Aklımdaki en önemli soru şudur ki: Bir bisiklet mekanik disk frenli ise tercih edilmemeli midir? Mekanik disk frenli bir bisiklet daha sonradan hidrolik disk frene yükseltilebilir mi? Masrafı ne kadar olur? Bir de bunun vites kolları şu basmalı olanlardan sanırım, bu durum hidrolik frene engel olur mu?

Tepki
38
İsim
Muhammet Çelik
Bisiklet
Carraro
Cumleten selamun aleykum degerli forumdaslar,

Daha once Carraro Sportive 225 kullanmaktaydim ardindan motosiklete gecis yaptim simdi Allah nasip ederse tekrar bisiklete gecme niyetindeyim :) Fat Bike cok hosuma gidiyor sizce almalimiyim? Yoksa o parayi ona verecegine git su dag bisikletini, yol bisikletini veya sehir bisikletini al diyeceginiz modeller var mi? Carraro, Mosso vs diger markalar arasinda cok ciddi farklar var mi? Siz olsaniz max 1750 TL butce ile hangisini onerirdiniz? Onlerde suspansiyon olmamasi nedeniyle cukurlara girince yamulma veya kirilma olur mu? Acikcasi suan gonlum Mosso'dan yana 24 vites olmasi sebebiyle. Carraro 21 vites olmasi nedeniyle biraz dusundurdu acikcasi. Giant Momentum guzelmis ama Turkiye'de artik ya satisi yok ya ilanlarda bulamadim. Gerci bulsam bile fiyati suan ki dolar kuru nedeniyle cosmustur herhalde :) Corelli Forte 2.0 Mosso'ya gore daha mi iyidir? Bianchi felan nasildir? Detayli bir sekilde f/p bakimindan yardimci olabilecek arkadaslara simdiden tesekkurlerimi sunarim.

Sevgi ve Saygilarimla.

Tepki
79
İsim
Kerem Tarık
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Selamlar,

Fat bike bisiklette kadro seçimi nasıl oluyor. 17incden büyük kadrolu bir fat bike bulamadım. 19-20inc yerine 17inc kadro sorun çıkarır mı? Bulunduğum yer dolayısıyla (ege adası), mağazaya gidip alma bakma gibi bir şansım yok. İnternetten arkadaşımın adresine alacağım o bana getirecek. Boyum 183. Bildiğiniz boyuma uygun kadrolu fat bike modeli varsa tavsiyelerinize ihtiyacım var.

Teşekkürler.

Superevo

Daimi Üye
Tepki
339
İsim
Arif
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
fat bisikletler biraz fantazi işi gibi geliyor bana üreticilerde bu nedenle sanırım kadroya çok fazla yatırım yapmak istemediklerinden dolayı kadro ölçülerini tek tip tutmaya çalışıyorlar.

Tepki
289
İsim
Mustafa Şener
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Diğer
Bende Salcano Snow var. Şu an üretiliyor mu bilmiyorum ama ben aldığım zaman tek kadro seçeneği vardı. 182 boyumla zorlanmadan kullanıyorum, kelebek gidon takılı.
Size 2 yıllık fatbike tecrübemle bir şeyler anlatayım. Almak isteyen olursa tavsiye niteliğinde olsun.
Avantajlar;
- Bozuk yol derdiniz yok. Yolda ufak tefek çukurlar, çakıllar, tramvay raylar vs gibi hiçbir engel sizi etkilemiyor. Geniş lastikler gerçek anlamda byüük konfor. Dağ bisikleti olan iki arkadaşımla çakıllardan oluşan bir yolda bir süre sürüş yaptık. Onlar amortisörlü maşalarına rağmen titreşim moduna geçtiler. Benimki de titredi tabi ancak o yolda benim kadar rahat ilerleyemediler.
Genelde şehirde ve asfalt yolda sürdüğüm için Sedona 410 almıştım zamanında. Yüksek hızlarda çok korkuyordum çünkü daha ilk sürüşümde yüksek hızla giderken yoldaki bir çukura girip dengemi zor toplamıştım. Yine aynı bisikletle hafif arazi şartlarına girdim. Yoldaki taş parçaları nedeniyle dengem sürekli bozuluyordu ve asfalt yola dönmek zorunda kaldım. Kısaca Fatbike her koşulda dengeli, konforlu ve güvenli bir yolculuk sağlar.
- İlgi çeken lastikler, lastik kalemiyle lastiğin üzerine şiir bilr yazabilirsiniz. Benim bir bisiklette en çok hoşuma giden bu büyük lastik tasarımıdır. Bu çok kişisel bir mevzu olduğu için bazıları çirkin bulup avantaj olarak görmeyebilir.
Fatbike'ın bu ikisinden başka bir avantajı yok. Ama diğer bisikletlerle kıyas yaparak bir kaç madde daha söyleyip sonrasında dezavantajlarına geleceğim.
Bu bisikletlerin normal dağ bisikletine göre 2 kat veya daha fazla olan lastiklerine değinelim. Bisikletin lastik kalınlığı hakkında herkes aynı fikirde aşağı yukarı. Kalınsa yorar, inceyse yormaz. Ben bu bisikleti almadan bu tarz yorumları çok okudum. Hiç kullanmamış adamlar bol keseden sallamaktan çekinmiyorlardı. Bu sürülmez gibisinden bir çok yorum okudum. Kiralayıp denedim ve normal bir bisikletle gittiğim yerlere giderek test yaptım. Benim için arada hiçbir fark yok. Aldıktan sonra da bu konuda en ufak sorun yaşamadığım gibi yukarıda bahsettiğim avantajlarından bolca faydalandım. Soranlara da göründüğü kadar yorucu değil deyip geçiyorum. Çünkü sokakta bu yormuyor mu diye soranlardan yıldım. Yormuyor arkadaşım.
Almayı düşünen arkadaşlar piyasada bolca bulunan Mekanik Diskler yerine Hidrolik Diskli modelleri alsınlar. Fiyatı ucuz olsun diye mekanik koyuyorlar. Frenden fiyat kısılmaz.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Sorusu olan varsa cevaplarım, yardımcı olurum. Gelelim dezavantajlara.

Dezavantajlar;
- Yedek Parça sorunu. Evet bu bisikletiniz için bir çamurluk bulamayabilirsiniz, ben ülkemizde bulamadım. Yurtdışında fahiş fiyatlılar. Yağmurda çok sürdüm ve bir çözüm bulamadım. Arka tarafa bir portbagaj alayım dedim. Dürüst olayım çok araştırmadım, bulamadım. Dış ve iç lastik. İç lastiklerin tanesi 100TL civarı, içiniz yanmıyorsa bulup alabilirsiniz. Dış lastik almak isterseniz ülkemizde CST ve bir çin markası daha var. İkisi de 150-250 arasında adet fiyatına sahip. Ben eski bisikletimde iki lastiğimi bu fiyatlara değiştirebiliyordum. Şimdi ne durumda olduğu belli olmayan, ne zamandır dükkanda durduğu belirsiz CST lastiğe bu parayı vermek bana koyuyor. Yurtdışında çok ama çooook yüksek fiyatlara dış lastik seçenekleri var. Kısaca bu bisiklete yedek parça vr aksesuar bulmak çok zor ve çok pahalı.
- Nadir olması. Uzun bir turda lastiğiniz patlarsa, tamiri mümkün değilse yenisini alabileceğiniz bir bisikletçi bulamazsınız. Hep derler ya uzun turlarda 26 lastikli dağ bisikleti ve V fren kullanırsanız en ufak bisikletçide bile bunları yenileyebilirsiniz. Fatbike kullanıyorsanız bunları unutun.
- Ağırlık. Benim hiç önemsemediğim bir konu. Ama normal bir bisikletten az daha ağır olduğu aşikar. 15 kilodan fazla değildir diye düşünüyorum. Eski evimde iki kat merdiven çıkarırdım. Hiç bir zaman keşke almasaydım demedim. Alacağınız bisikleti almadan şöyle bir kaldırırsanız, bir tur atarsanız daha net olacaktır bu konu.

Yani her bisiklet gibi kendine göre avantajları da, dezavantajları da mevcut. Yani diğer bisikletlerden bir farkı yok. Sadece ne istediğinizi bilin.
Kendi bisikletimin sağlam bir bakıma ve yeni lastiklere ihtiyacı var. Bir fiyatlara bakıp bakıp vazgeçiyorum. Satmaya çalıştım ama istediğim fiyata satamayınca vazgeçtim. Katlanır bisiklet ve fatbike hayatımda kullandığım en keyifli ve konforlu bisikletler. Fatbike ile belli bir hızın üzerinde lastiklerden gelen ses sizi gaza getirir, çok hoşuma gidiyor lastiğin sesi.
Bu bisikleti normal bir bisiklet değilmiş gibi görenlerden de bıktım. Fatbike, bisiklet piyasasında çok önemli bir işleve sahip benim için. Sonuçta biz arka teker yerine araba lastiği takan apaçiler değiliz. Kullanmadan yorum yapanlara kulak asmayın. Ben bu bisikletten sonra başka bir bisiklet kullanabilir miyim bilmiyorum.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Arkadaşlar fatbike ın olayı nedir çölde yada karda kullanmayacaksak avantajı neidr yormazmı?

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.125
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşlar fatbike ın olayı nedir çölde yada karda kullanmayacaksak avantajı neidr yormazmı?
Elbette yapıldığı amaca uygun kullanmak en doğrusu ama gerisi kişinin tercihine kalmış bir durum. Yol bisikletindeki 25c ile dağ bisikletindeki 2.25 lastik genişliği ne kadar farklı yol tutuşlarına sahipse hali ile fatbike ile mtb lastiğinin de yada farklı bisikletin lastiğinin sürtünme yol tutuş performansı farklı olacaktır. Yorulma olayı biraz da bacaklarla ilgili. Aylar sonra ile kez bisiklet bindiğim zaman 2 gün bacaklarım ağrıdı. Fat bike ile tur yapan bir çok kişi var. Fatbike bisiklet yapan yerli firmaların bisikletleri genelde çelik oluyor ve donanımsal olarak çok tatmin edici değil. Yurt dışı örneklerde cidden iyi bisikletler var. İk kullandığım mtb ile aynı ağırlığa hatta dahi hafifi olan bisikletler var. Alttaki 2 kanal takip ettiğim fatbike ile tur yapan kişi, birisi hala aktif güncel ve yeni video yüklemeye devam ediyor.
@MustafaSener dediği gibi Türkiye'de yedek parça konusu sıkıntılı olabiliyor ve birde sürekli yormuyor mu sorusu olabilir. Yine normal bisiklete az çok alıştılar eskisi kadar soru gelmiyor. Yurt içinde imkanlar dahilinde fatbike ve 26+/ 27,5+ / 29+ bisiklet konuları çok aktif değil. Takipçisi olduğum yabancı forumdan link ekliyorum. Bende de 27,5+ ve 29+ (plus) takıntısı var ama ülkede öyle bisiklet yok.
(link)
(link)

• Beğen
Tepkiler: necmeddin
Tepki
289
İsim
Mustafa Şener
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Diğer
Onca şey yazmışım hemen altında sorulan soruya bakın. Ülkemizdeki bisiklet firmaları ve kullanıcıları bu güzelim bisikletleri böyle böyle harcadılar işte. Benim aldığım zaman mosso, carraro ve corelli firmasında da vardı. Kadroları ucube gibi, frenler mekanik. Ya adam gibi bisiklet yap, parası neyse verip binsin insanlar. Düz kadrolu ve hidrolik frenli tek seçenek salcano snow modeliydi, mecbur salcano aldım. Onlar da bıraktılar bu modeli üretmeyi. Forumda bile ıvır zıvır her bisikletin ayrı bir bölümü varken fatbike için bir bölüm oluşturulmadı. Varsa yoksa yol bisikleti. Kimse dillendirmiyor ama bu piyasa üzerinde yol bisikleti terörü mevcut bence. Bazı yolcular diğer bisikletleri bisikletten bile saymıyor. İşin en üst noktası yol bisikletiymiş. Kusura bakmayın bazıları çukura girince jantları eline almak istemeyebilir. Yok efendim asfalt yolda dağ bisikleti mi sürülür, o koca lastikler dönmez vs... Bitmediler, bitmeyecekler.

Fatbike düşünenlere tavsiyem olsun.
Şuan sıfır fatbike alacaksanız yerli markalarda alınabilir model yok. Yurtdışı imkanınız varsa alın. Yoksa yol bisikleti alın ki adam yerine koysunlar.

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.125
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@MustafaSener Katılıyorum. Bisiklete yeni başladığım zamanlardaki bisikletim ile bir kaç tura katıldım. "Gerçekten bunla mı geldin? Buna bisiklet mi diyorsun? Bence yol yakınken bu işi bırak"
tarzında çok laf eden oldu yolda gördüğüm her bisikletçiye selam veririm. Ama bazısı sana bakıp görmezden geliyor ego kalkanları baya kuvvetli olsa gerek. Yol bisikletine ilk başladığım zaman formasız çıkıyorum diye selam vermeyen dahi çıktı. Şimdi umurumda değil formalı da formasız da bisikletimi kullanıyorum, kaç km yaptığım kaç rpm veya ortalamam hiç önemli değil keyif aldığımca sürüyor ve dönüyorum.

@gurkankalkavan dediğiniz bildim yine fatbike olarak geçmiyor. ama fatbike'a yakın 29+. Dediğim gibi yok denecek kadar az olan 27.5+ ve 29+'lar var. Şahsen Türkiye'de sadece 1-2 defa görme fırsatım oldu hatta bir ara carraro markarsı big plus olarak 27.5 x 3.0 lastikli bir bisiklet yapmıştı. Gidip Accell'e sorduğumda onlar dahi şaşırmış daha sonra katalogda görmüştük. Şuanda kross markasında da var buna benzer +(plus) lastikli bisikletler. (link) linkteki gibi 27.5x3,0 lastik var dediğiniz bisiklette büyük ihtimal öyle. Maalesef bizi yine adamdan sayan olmuyor böyle bisikletler ülkemize gelmiyor zaten gelse de belirli kullanıcı dışı bunlara fiyat bazında ulaşacak insan olmuyor. Trek 1120 29x3.0 (link)
Kendime güncelleme, beyaz bisiklet carraro big plustan galiba 1 tane var. O da Manisa'daki Accell Bisikletin vitrininde duruyor. Adamlar özel seri sadece bir tane var diye satsa daha çok para eder. :)
Tamam fatbike kum ve kar için ideal ama kum ve kar üzerinde kullanınca yağ gibi akmıyor ya. Manisa içinde bir tane carraro fatbike kullanan var, yanımdan bir kaç kez geçti lastiğin giderken çıkardığı o gıcırtılı sesi çok hoşuma gidiyor.
(link) 29x3.0 lastik var kısmen fat bike gibi

(link)