E-ticaret sitelerinde ABD boykotu...

chuck_schuldiner

Daimi Üye
Tepki
591
ABD'nin Türkiye'ye uyguladığı yaptırımlara karşılık olarak geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Amerika'nın elektronik ürünlerine boykot uygulayacağız” açıklaması vatandaşlara telefonlarını sattırmaya başladı. Bazıları ise krizi fırsata çevirip iPhone marka telefonlarını gerçek değerinin bile üstünde satmaya çalışıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Dışarıdan dövizle aldığımız her ürünün daha iyisini üretip dışarı satacağız. Amerika’nın elektronik ürünlerine biz boykot uygulayacağız. Onların iPhone’u varsa öbür tarafta Samsung var. Kendi ülkemizde Venus var Vestel var. Ne yapacağımızı anlasınlar. Biz kendimize yeteceğiz. Olmayanı da üreteceğiz. Bu millet onlar gibi bakan değil, kazan-kazan esasına göre hareket eden bir millettir” açıklaması üzerine vatandaşlar internet üzerinden ikinci el satışı yapan sitelerde ‘Reisin boykot kararına uyduğum için satılık’, ‘ besmeleli kullanılmış, boykot niyetine satılık’, ‘boykot için kırmalık telefon’ gibi başlıklarla iPhone ilanları verdi.

Ne diyeyim Allah akıl fikir versin :)

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Cuneyt Erkman
hocam bir tanıdık almış. aldığım aracı görmek istiyorum demiş, köyün içerisinden geçen derede yatan virane aracı göstermişler. derede çürüyen araca 3000 lira verdim hay böyle sisteme diye gevrek gevrek gülüyordu.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@thieft3000
en iyi boykot, ellerindeki ayfonları dibine kadar kullanmakla olur. amarikan ekonomisi neylen yürüyor? tüketimle. örneğin o telefonu ıskartaya 5 sene de çıkartacaksa, özenli kullanıp 8 sene kullanması amerikan ekonomisine daha böyyük darbe olur ama. tabii popülist politikada benim dediğime kimse prim vermez.

soner canlı

Daimi Üye
Tepki
197
Bisiklet
Scott
ALMIŞŞIN PARASINI VERMİŞŞİN bu saatten sonra ne boykotu yaa.Ya bunlar çok salak ya da milleti salak zannediyorlar.Şimdi sen x marka telefonu yakıp z marka telefonu alınca ekonomiye zararın mı olacak yoksa faydan mı?Maalesef bu kafayla gidersek işimiz çok zor.Hükümete kızıyorum ama artık böyle insanları gördükçe onlara da kızamıyorum mlsf.Hakediyoruz.netttt

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@el_Aksa_1903
ramazan sofralarının vazgeçilmezi koka kola boykot edilir mi?

Noldor

Herr Bockolog
Tepki
2.032
İsim
Caner Kocaman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bir forum var, bazen bakıyorum ne kadar coşacaklar diye...
şunları gördüm orada
"iphone almayalım yerli milli telefon alalım...
ford fabrikasını kapatalım...
youtube, twitter, facebook hesaplarını kapatalım...
radyoda amerikan şarkıcıların şarkıları bile çalmasın" diyorlar...

şöyle bir yorum yazdım ben de;

"bu forumun hostingine bakabilirsiniz (link) sitesinden...
hosting firması : futurehosting.com diye bir yer...
yani amerikan firması... Southfield, Michigan'da kendileri...
siz youtube, twitter, ıvır zıvır'ı protesto ediyorsanız, burayı da boykot etmeniz gerek...
neden "yerli ve milli" hosting kullanmıyor???
benim anlatmaya çalıştığım bu...
bireysel olarak son ürüne yapılan boykot ne size ne de ülkeye hiçbirşey kazandırmaz..."

sonuç : banlandım... :)

TatanQa_tr

Forum Bağımlısı
Tepki
4.344
İsim
Taner
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Global dünya ve ticaret ekseninde içiçe geçmiş akışı kesmek öyle kolay değildir. Siyasi salvolardır yapılan karşılıklı , sakin olunsa yeterli.

Hollandaya kızıp portakal kesen pırıl pırıl kafaları gördü bu ülke. :)

hsynzltn

Aktif Üye
Tepki
282
İsim
Hüseyin Özaltun
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Noldor haketmişsin efem banı
daha önce fransayı boykot etmiştik adamın biri reno arabasını yaktıydı. biz boykot işini becerebilen bir ülke değiliz öncelikle neyi boykot ediyoruz onu anlayamıyoruz adam amerikayı boykot için cocacola içmeyi bırakıyor gidiyor pepsi alıyor. ben zaten amerikan arabasına binmeye karşıyım deyip gidip yakıtı şelden alıyor vs biz beceremeyiz boykotu

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yahu madem boykot edeceksiniz, ucuza satın elinizden çıksın :D Değerinde kendi vatandaşına aynı ürünü satmakta ayrı bir boykot kafası.
Boykot ile aptallık arasındaki kalın çizgiyi görmeleri gerek artık :D :D

Tepki
1.680
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Boykot edin demiyorum, ülkemizin üretimine sahip çıkın, Türkiyede üretilen ürün kullanalım.
Dışarı döviz gitmesin
Aldığımız ürün Çinli abd li işçinin cebini değil Türk işçisinin cebini doldursun. Ülkemizde istihdama dönüşsün.

Bu kadar basit.:)

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.392
Bisiklet
Scott
Sayın cumhurbaşkanımızın şu cümlesi, buram buram cehalet kokuyor:

"Onların iPhone’u varsa öbür tarafta Samsung var. Kendi ülkemizde Venus var Vestel var."

Samsung ve Vestel'in ürettiği akıllı telefonlarda kullanılan Android işletim sisteminin üreticisi Google, bir ABD şirketi.

Bu telefonlarda kullanılan işlemcilerin mimarisini geliştiren ARM, ABD ortaklı bir şirket.

Telefonlarda kullanılan, kırılmaya-çizilmeye dayanıklı "Gorilla" cam teknolojisini geliştiren Corning, bir ABD şirketi.

"ABD'yi boykot edelim, Amerikan malı kullanmayalım" kampanyasının sonu, tezek yakmaktır. Ama bizim cefakar milletimiz buna alışıktır :) Tornistan yapmaya, dün b.k dediğine bugün ak demeye alışık olduğu gibi.. Demem o ki, iPhone'larınızı saklayın, ileride ABD tekrar stratejik ortak ve değişmez müttefik olduğunda kullanırsınız.

orcunek

Üye
Tepki
154
İsim
Orçun
Bisiklet
Bianchi
Benim favorim "Besmeleli kullanılmış boykot niyetiyle satılık iphone 7" arayıp besmelesiz kullasak sakıncası olurmu diyesim geliyor :) ah yurdumun güzel insanı :)

• Beğen
Tepkiler: Cemil Dada