E-ticaret sitelerinde ABD boykotu...

hsynzltn

Aktif Üye
Tepki
282
İsim
Hüseyin Özaltun
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
kimse şeriat gelsin demez. dese de gelmez. Türkiye demokratik laik bir hukuk devletidir zaten sadece osmanlıdan biri gelen bir rüşvetçilik adam kayırma adaletsizlik sorunumuz var. devletin her yerinde değil ama bir çok yerinde var yozlaşmışlık. gitgide azalıyor hiçbir zaman sona ermeyecek ama iyice azalacak. çok da pesimist olma güzel kardeşim.
Nato askeri anlaşmalar yapmış bir topluluk yani bizim şeriata gitmemize engel olmaz bu arada. Avrupa Birliği dediğin şekilde olabilir.

Scudo

Bisiklet sever 93

Pejocu genç :-)
Tepki
514
İsim
Mert
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ya ben şunu anlamıyorum zaten sen telefonun parasını vermişsin amerikada parasını senden almış neyin kavgasını yapıyorsunuz adamların umrunda mı sizin telefonla ne yaptığınız olan alana oluyor 3000 TL'ye aldığı telefonu 2000 veya daha altına satıyor yani onları boykot edebilmemiz için bütün Amerikan mallarını almayı kesmemiz lağzım yani
Marin
Schxinn
Specialized
Trek
Fuji
GT( BMX markası)
Dahon
Felt
Cannondale
Tommy Hilfiger
Nike
Hugo Boss
Calvin Klein
Levi’s
Timberland
Lumberjack
Giorgio Armani
Lee
Banana
McDonald’s
Burger King
Komili
Sırma
Rama
First Sakız
Falım
Kraft
Fritolay
Milka
Ruffles
Doritos
Lays
Cheetos
Coca Cola
Pepsi
Yedigün
Sprite
Fanta
Schweppes
Damla Su
Sırma
Hayat
Danone
Cappy Meyve Su
Sensun
Akmina
Ace (Çamaşır Suyu)
Air Wick
Ajax
Aldays
Alo (Çamaşır Tozu)
Ariel (Çamaşır Tozu)
Axe
Calgon
Carrefour
Cıf
Clear (Şampuan)
Clit Bang
Colgate
Dettol
Fairy
Finish
Head & Shoulders
Hacı Şakir
Ipana (Diş Macunu)
Jhonsons Baby
Loreal (Şampuan)
Lux
Max Factor
Oral-B
Orkıd (Özel)
Palmolive
Pantene (Şampuan)
Prıma (Bebek Bezi)
Rejoıce (Şampuan)
Prima
Protex
Rejoice
Rexona (Şampuan)
Sensodyne
Signal (Diş Macunu)
Viecnetta
Vanish
Vaseline
Veet
Sağdece ayfonu satıp Samsung almak kolay bunların hiç birini kullanmamak lağzım

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
@hsynzltn
Natoda olup şeriatle yönetilen bir ülke var mı?!

Ayrıca Türkiye hiçbir zaman laik/demokratik/hukuk devleti olamadı..Kuruluş aşamasında Türkiye böyle bir ülke olarak lanse edildi,hepsi bu..Yapılan devrim devam ettirilmedi..

Tepki
1.686
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@OnurÖzdağ

Kırılan telefon bu ülkenin servetidir artık ve apple dese bu telefonda şu sorun değiştirelim vs. Yasal olarak ürün sana ait olduğu için tamamen senin kararın.

Mevcut ürün senin malın, yeni apple almazsın olur biter.

Bu arada Hollanda da mağazada geçen gün Ipad patlamış.

Başka marka olsa posaydı. Bir sürü yerde haberi çıkardı. Tıs yok.

Üstelik 3 kişi yaralanmış. Bir de mağaza içinde. Samsung tel gibi güneşte bırakılan araba içinde değil.

(link)

Afyon35

Forum Bağımlısı
Tepki
528
İsim
Samet A.
Satılmasında bulduğum tek mantık 0'ını almak yerine 2.elini alıp Apple'ın Türkiye ayağını zora sokmaya çalışmak.

Tepki
47
İsim
Abdullah A.
Bisiklet
Dahon
İphone kırmak gayet mantıklı bir boykot metodu. Bizde ailecek boykot yapma kararı aldık. Mesela ben boykot için amerikan malı bisikletimi kırdım.
Buda kırık hali;
(link)
Amerikaya sinirlenince veya dolar fırlayınca babam ve ablamla defalarca kez kırarız.:harika: Bazen bu bisikleti sadece boykot içinmi aldık düşünmeden edemem. Arkadaşlarım ise iyiki almışsınız İphone kırmaktan kurtuldunuz derler.;)

Tepki
5
İsim
ALİ
Bisiklet
Carraro
@OnurÖzdağ
Bizim insanımız da biliyor elbet o telefonun kırılmasıyla amariganın yok olmayacağını veya ekonomisinin çökmeyeceğini.Ancak burda ufak bir çizgi var.At gözlüğü takıp ince düşünemeyenler bunu anlayamaz anlamadığını da gösteriyor ne yazık ki!Bunu yapmasındaki asıl sebep amarigaya karşı toplumsal bir birliktelik mesajı vermesidir.Size ve oyunlarınıza karşı biz 3 kuruşla kazanıp aldığımız mallarınızı bile yakarız yıkarız demek istiyorlar.Bu kadar da köstek olmayın şu ülkeye be arkadaş.Azcık da destek verin.Zaman birlik olma zamanı.İnsanların yaptıklarıyla dalga geçmek yerine nasıl boykot edilmesi gerektiğini destek vererek güzellikle anlatalım.İşi dalgaya vurarak,hakaret ederek değil.

OnurÖzdağ

Forum Bağımlısı
Tepki
694
@ALİ AKTÜRKK Saçma sapan konuşma bana ülkene köstek olma diyemezsin. iPhone kıran adamları alkışlayarak mı destek olacağım ülkeme. Yeteri kadar desteğim olması için çalışıyorum umarım seneye üniversite sınavında iyi bir başarı elde ederim de ülkeme -iPhone kıran malların aksine- katkım olur. Birlik olalım derken bana ters gelen davranışı desteklemem gerektiğini düşünüyorsan evet haklısın ben bir hainim!

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yerli telefon ureticiler (vestel vs.) %100 yerli olmadigini herkes biliyor

Ama soyle birsey var
İphone Turkiyeye bir firma tarafindan ithal ediliyor. Ornek 500 dolardan ithal edildi 600 dolara piyasaya sunuldu.
100 dolar yerli ithalatci firmaya kaldi.

İphone firmasina bir telefonun maliyeti ortalama 100-150 dolar ve sana satiyor 500 dolara kazandigi para kafadan 300-350 dolar minimum.

Yerli firmamız da kendi uretmeyip yurtdisindan anakart vs. İthal etse bile vs.vs maliyeti 50 dolar olsa.
Bu telefonu 200 dolara piyasaya sundu.

Ozetle
iphone ile yurtdisina 500 dolar cikti
350 dolar apple kazandi (net kar)

Vestel ile yurtdisina 50 cikti.
Vestel 150 dolar kazandi (net kar)
(Bu para Türkiye'de kaldi)

Esasinda burada %100 yerli olmasindan daha cok, yurtdisina cikan para onemli.

Ayrica yerli firma kazandigi parayi vergi, gerek istihdam vb. Ekstra Katkilarda da bulunmus olur.

Tepki
5
İsim
ALİ
Bisiklet
Carraro
@OnurÖzdağ
Bak kardeşim ben sana adamları alkışla demiyorum lafı çarpıtmayacaksın!Edebini de koruyacaksın.Üniversite sınavında da umarım başarılı olursun.İphone muhabbetine döndük tekrar.Bu telefonu kıran adamlara mal demişsin.Bunların ülkesine herhangi bir katkısı yok demişsin.Emin ol ki bir çoğu bir yerde çalışıyor.Bu da demek oluyor ki ülke ekonomisine elbette katkıları var!Sana hain diyen de yok mesajımı tekrar oku ondan sonra gel bana dönütünü dile getir.İlk cümlede de dediğin üzere sana ülkene köstek olma elbette derim bu benim vatandaşlık görevimdir.Atarlı ergen modundan çık ondan sonra mantıklı cevaplarla bana gel.

• Beğen
Tepkiler: Afyon35

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.438
Bisiklet
Scott
@ALİ AKTÜRKK İşte yine bir "Hepimiz aynı gemideyiz" safsatası.

Geminin dümeninde olan kaptanı defalarca uyarıyoruz. Bak bu rotada, bu hızda gitmeyelim. İlerisi kayalık, geminin motoru da bu hızı kaldırmaz. Lakin kaptan hiçbir uyarımıza aldırış etmiyor, bizleri de ajanlıkla, başka gemilerin uşaklığını yapmakla, ilerlememize mani olmakla suçluyor ve bizleri geminin mahzenine hapsetmekle, hatta gemiden atmakla tehdit ediyor.

Sonra bir de bakıyoruz ki bizim dediğimiz olmuş ve gemi kayalıklara oturmuş, gövde delinip su almaya başlamış, geminin motorları da aşırı yüklenmeyi kaldıramayıp iflas etmiş. Şimdi de kaptan diyor ki "Gün birlik olma zamanı, ne de olsa hepimiz aynı gemideyiz. Ama ben yine bildiğimi okuyacağım ve siz bana destek olacaksınız"

Gemiyi kayalıklara süren, motorların anasını belleyen ve bu belayı atlatmak için yine kendisine destek olmamızı isteyen kaptana ben neden destek olayım? Deli miyim ben?

OnurÖzdağ

Forum Bağımlısı
Tepki
694
@ALİ AKTÜRKK Normalde atarlı ergen modumda değilim belli bir çizgiyi geçene kadar. ‘Bu kadar da köstek olmayın şu ülkeye be arkadaş. Azıcık da destek verin.’ şu cümleyi tekrar tekrar okudum ve her seferinde aynı şeyi anlıyorum nedense işe bak yav. Telefonu kıran adamın ülkeye ne katkısı olabilir? Örnek ver mesela bir video göster bana bak şu adamda şu fabrikanın başında ya da ne bileyim bilim adamı vb. diye sonra tekrar konuşakım. Ülkemiz insanın en büyük sorunu duygusal davranması, mantığını dinlememesi bence. Ayrıca bu olayda duygusal olmayan mantığı bulunan tek bir nokta söylersen sevinirim zira daha fazla yazamayacağım kolum koptu.

Tepki
5
İsim
ALİ
Bisiklet
Carraro
Bir de
@Mehmet Altuğ
Ben siyaset yapıp ülkeyi bu hale getirenlerden bahsetmiyorum.Oraya girersek çıkamayacağımızı herkes biliyor elbette.Benim bahsettiğim şey ise olan zaten olmuş.Geri dönüşü var ya da yok orasını bilmem.Siyasetçi değilim.Gidin onu bunu destekleyin de demiyorum(devlet adamı olaraktan).Bu ülkede sadece bahsettiğiniz adamlar yaşamıyor.80 milyonun üzerinde insan yaşıyor.Olanlardan elbette bu insanlar suçlu diyemeyiz.O yüzden birlik olalım diyorum çok mu zor algılamak.Birlik olalım demek deyince hemen partililere destek verin gidin siz de iphone kırın demiyorum.Mesajımı lütfen dikkatlice,biraz da düşünerekten okuyun derim.

@OnurÖzdağ
Tamam kardeşim,haklısın.Telefonu parçalayan adamın ülkeye ne katkısı olabilir?Doğru düşünüyorsun.Bu adam telefonu kırıyor diye katkısı var demiyorum.Sen de biliyorsun bunu belirtmediğimi.Bir bilim insanı da ülkesine destek veririm algısıyla elbette telefon parçalamaz :D.Ben demek istiyorum ki bu adamların üstüne bu kadar gidileceği,dalga geçileceği yerde bunlara nasıl boykot edilmesi gerektiğini suratına vurarak değil alternatif yollarla öğretilsin.Doğru yanlış gösterilsin.

OnurÖzdağ

Forum Bağımlısı
Tepki
694
@ALİ AKTÜRKK Keşke hiç başka yollara bulaşmadan son cümleyi söyleseydin hiç tartışmazdık. Sadece bizim gibi muhaliflere karşı kullandığın cümleler için yazdım ben yazdığımı. İyi akşamlar ne diyeyim bu saatten sonra.

Tepki
5
İsim
ALİ
Bisiklet
Carraro
Son cümlende de demişsin ki 'Ayrıca bu olayda duygusal olmayan mantığı bulunan tek bir nokta söylersen sevinirim'
Duygusal olmayan ve mantığı bulunan şeyi ben zaten ilk mesajımda belirttim.Ama senin için tekrar yazarım elbette.
Bunu yapmasındaki asıl sebep amarigaya karşı toplumsal bir birliktelik mesajı vermesidir.Size ve oyunlarınıza karşı biz 3 kuruşla kazanıp aldığımız mallarınızı bile yakarız yıkarız demek istiyorlar.

OnurÖzdağ

Forum Bağımlısı
Tepki
694
@ALİ AKTÜRKK Aldığımız diyorsun alacağımız değil. Aldıktan sonra kimsenin umurunda olacağını sanmıyorum. Ve bu da duygusal bir yaklaşım çünkü o ürünün eksikliğini telafi etmek için başka bir ürün almak gerekir ki bu da cari açığı yükseltir ve içinde en azından bir içeriği Amerika’dan çıkmayan pek fazla ürün yok gibi bu devirde.

Tepki
5
İsim
ALİ
Bisiklet
Carraro
@OnurÖzdağ
Bak o kadar tartıştık bir sona bağlayalım kalpler kırılmasın.Muhalifsin veya değilsin bu senin tercihindir.Bu olay da zaten ülkenin başındaki adama karşıdır.Ben ise fark ettiysen hiç bu olaya değinmedim ve daha çok toplumsal olarak dile getirdim söylediklerimi,şahsi değil.
Hakkını helal et kapatalım konuyu yoksa uzadııkçca uzar.

• Beğen
Tepkiler: OnurÖzdağ