Dinç ve zinde kalmak için besin desteği

iamhasancanbam

Daimi Üye
Tepki
530
Bisiklet
Sedona
Dinç ve zinde olmak biz bisikletçiler için çok önemli. Bende dinç ve zinde kalmaya dair araştırma yaparken, sağlık sitesinde okuduğum yazıyı paylaşmak istedim. Umarım bir sorun olmaz. Beslenme şeklimiz, fiziksel ve ruhsal durumumuzu olumlu ya da olumsuz şekilde etkiliyor. Yorgunluktan şikâyet eden kişiler, besin desteği ile bu şikâyetlerinden kurtulup daha sağlıklı ve dinç bir bünyeye sahip olabiliyorlar. Dikkat edilmesi gereken ise hangi durumlarda ne tür besin desteğinin sağlanması.

B vitamin ailesi
B-6, B-12 ve folik asidi de içeren B-11 vitaminlerinden oluşur. B6 vitamin eksikliği de demir gibi anemi ve kronik yorgunluk ile bağıntılıdır. B6 vitamini ihtiyacınızı muz, tavuk, hindi, patates, meyve suyu, karpuz, ıspanak ve bal gibi besinlerden karşılayabilirsiniz. B-12 vitaminin eksikliği ise homosistein seviyelerinin artmasına yol açar. Yüksek homosistein seviyesi kalp hastalıklarına yakalanma riskinin artması anlamına gelmektedir. Bu açığı da baklagiller, bonfile, ton balığı, balık, hindi, yoğurt, süt, tavuk ve peynir yiyerek kapatabilirsiniz.

Bağışıklık sistemi için
C vitamini bağışıklık sistemini güçlendiren önemli bir antioksidandır. Hastalık veya stres durumlarında, bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için gereken bir vitamindir. Ayrıca C vitamini ile sağlıklı adrenal fonksiyonların çalışması da artıyor. Bu nedenle bu fonksiyonlar özellikle stresli durumlarla başa çıkabilmek için çok gereklidir. C vitamini açısından zengin besinler arasında brokoli, çilek, portakal, greyfurt, mango ve yeşilbiber sayılabilir. Magnezyum protein sentezi, enerji üretimi ve hücresel bölünme için gerekli olan çok önemli bir mineraldir. Günümüzde pek çok insanda magnezyum eksikliği görülmektedir. Demir eksikliği de anemi ve kronik yorgunluğa yol açan önemli bir faktördür.

E vitamininin koruyucu etkisi
E vitamini çok önemli bir antioksidan koruyucu olarak hücreleri toksinlerden ve serbest radikallerden korumaktadır. Ayçiçeği yağı, fıstık ezmesi, badem, ton balığı, somon, mısırözü yağı, zeytinyağı E vitamini açısından zengin besinler arasında yer alır. Potasyum eksikliği yorgunluk ve kas zayıflığına yol açmaktadır. Bazı CFS hastalarında potasyum enerjinin artmasını sağlar. Tıpkı bir yerimiz ağrıdığında olduğu gibi yorgunluk döneminde de vücudumuz bize bir takım uyarı sinyalleri gönderir. Mesajın özü vücudumuza daha dikkatli bakmamız ve ona güç kazandırmamız gerektiğidir. Kronik yorgunluk yaşayan bir insan da durmadan vücudundan bu tür uyarı sinyalleri alır. Ancak, önemli olan bu uyarılara gerek kalmadan sağlıklı bir şekilde beslenmek ya da uyarıyı aldığımızda hemen harekete geçmektir. Bu nedenle de bilinçli bir beslenme ile yorgunluğa bir son verip, yediklerimize dikkat ederek daha sağlıklı bir yaşama kavuşabilir ve yorgunluk hissetmeyiz.

Yorgunluk veren gıda maddeleri:
Alkol
Asitli içecekler
Hazır yemekler
Yağ
Sakatat
Kahve
Limonata
Sığır eti
Tatlı çeşitleri

Canlandırıcı etkiye sahip gıda maddeleri:
Avokado
Muz
Yeşil çay
Yoğurt
Patates
Kivi
Paraguay çayı
Turp
Zeytin
Pirinç
Kırmızı pancar
Balık
Bezelye

Scudo
Tepki
3
Güzel paylaşım teşekkürler böyle bir bilgiye ihtiyacım vardı.

Oğuz Taş

Daimi Üye
Tepki
217
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Paraguay çayı bulmak lazım :)

Atagün Elma

Forum Demirbaşı
Tepki
317
Bisiklet
Diğer
Çok güzel bir paylaşım,ayrıca dinlendirici ve canlandırıcı etkisini somut olarak uzun turlarda gördüğüm maydanoz ve limon ikilisini de belirtmek isterim...

• Beğen
Tepkiler: necmeddin
Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bağışıklık sisteminizi güçlendirme adına neler yapıyorsunuz arkadaşlar...

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.457
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dışarıdan alınan meyve suları ve kolayı bıraktık ailecek. Oğlum zaten kolanın tadını bilmez. Portakal ve limonu kabuklarıyla (güzelce yıkadıktan sonra) rendeleyip portakal-limon suyu yapıyoruz yemeklerin yanında içmeye. Kasaptan ilikli dana kemiği aldıktan sonra kısık ateşte kaynatıp ilikleri çıkana kadar gerekirse 24 saat kemik suyunu alıyoruz. Kemik suyunu yemeklerde ve özellikle çorba yapımında kullanıyoruz. Geç saatlere kadar ayakta durmuyoruz. Vücudun dinlenmiş olması bağışıklık sistemi için önemli.
Eklemek gerekirse sebze ve dengeli et tüketimi de bildiğim kadarıyla önemli. Yemeklerde ekmek kullanmıyoruz. Haftasonu kahvaltılarında simit yeriz sadece. Akşamları çay olmazsa olmazımız çayın yanına cips alışkanlığını da bıraktık kuruyemiş (ceviz, fındık vb.) tüketmeye çalışıyoruz.

Son düzenleme:

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.585
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu mutti vitamin mineral'i kullanıyorum. Dün başladım.

IMG_20200317_105158.jpg

1584431849393.png

• Beğen

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
40 i gecmis ve 25 sene civari bekar beslenmis biri olarak ev yemeginden uzak kaldigim icin hem dengesiz hem de zayif beslendigimi dusunuyorum. Makarna yumurta yogurt ve sarimsak agirlikli besleniyorum kiyma ve tavuk eti de protein amacli tuketiyorum. Yanlislarimin farkindayim. Ama mumkun mertebe zeytin yagi, sarimsak ve yogurttan uzak kalmam. ( koku problemi yok ; evde tek kalmanin getirdigi sultanlik 😁😁😁) Gecen kardesime Kapuska ( prebiyotik : yararlı bakteriler için besinmis) yaptırdım. Bu tarz bağırsaklara yönelik çalışır, tavuksuyu limon yeşillik ve meyve ile takviye edilirse kesin çare olmasa da en azından hasta bile olsak doktorların isini kolaylastiririz sanırım. Akciğer için tavsiyem sarımsak ve harnup. Ayrıca Kudret abiye selamlar.👋👋👋 Onun diyeti çok iyi ...🚴‍♂️🚴‍♂️🚴‍♂️

Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sn.dryakup23;sizin sormanız ilginç olmuş biraz:)
Bence yapılabilecek en iyi şey,insanlardan uzak durmak..İnsanlardan ne kadar uzak durursanız,o kadar mutlu/huzurlu/sağlıklı olursunuz..:hhhhhh:
nesi ilginç ?
nesi ilginç ?
ya ben açıkcası forum üyeleri neler yapıyor onu merak ettıgım için sordum ilginç kısmı oysa .. yoksa kendımce bende birşeyler yapıyorum elbette

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Deniz kenarinda olmanın avantajı!
5 litre siseye deniz suyu. Ailele uyeleri sokaktan gelince el sabunlama, tuzlu su ile gargara ve burun lavajı.
Dogal corbalar, tarhana, tavuk suyu vb.
Evde yapilan kefir yogurdu.
Portakal, mandalin, meyve
Kahvaltıda tahin, bal, yumurta.

Kısacasi duzgun beslenmeye calışmak. Biraz masraflı da olsa cocuklarin sagligi ve doktordan, ilactan daha ekonomik olmasi avuntusu..

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
bağışıklık sisteminizi güçlendirme adına neler yapıyorsunuz arkadaşlar...
Vegan besleniyorum. Her gün farklı bir yeşil yapraklı sebze, bakliyat ve tohumu/kuru yemişi menüme dahil edip yemek çeşitliliğimi yüksek tutuyorum. Kızartma değil buharda pişirmeye ağırlık veriyorum. Hazır gıdalar ve takviyeler yerine taze sebze & meyve tüketiyorum. Ek olarak hergün egzersiz yapıyorum, araba değil bisiklet kullanıyorum.

necmeddin

Acemi Balıkçı
Tepki
12.807
İsim
necmeddin
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@dryakup23 hocam bizi geç hele, anlat nasıl beslenelim, biraz tüyo versen fena olmaz diyorum:)
Bana sorsanız sabah kahvaltıda hamsi derim:koptum:

• Hahaha
Tepkiler: erman35

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
nesi ilginç ?

ya ben açıkcası forum üyeleri neler yapıyor onu merak ettıgım için sordum ilginç kısmı oysa .. yoksa kendımce bende birşeyler yapıyorum elbette
Bağışıklık sistemini güçlendiren asıl şey ''oksijen'' değil mi?
Bağışıklık sistemini güçlü tutan asıl şeyin yeme içmeden ziyade spor yapmak,yani oksijene boğulmak olduğu doğru değil mi?
Bir doktor olarak ''oksijen'' konusunda ne düşünüyorsunuz?

Yoldakiseruven

༼ ºل͟º ༽🧌
Tepki
1.261
İsim
Lemi Dolunay
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
Alkol, Şeker ve Hertürlü Endüstriyel gıdadan Sigaradan uzak durun. Sabah uyandığınızda aç karınla spor yapın ve daha sonra kahvaltı yapın,yeşillik yeyin temiz beslenmeye dikkat edin pekte vitamin takviyesine gerek kalmayacak he bide gece en geç 10 da yatakta olun .

• Beğen

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
Deniz kenarinda olmanın avantajı!
5 litre siseye deniz suyu. Ailele uyeleri sokaktan gelince el sabunlama, tuzlu su ile gargara ve burun lavajı.
Dogal corbalar, tarhana, tavuk suyu vb.
Evde yapilan kefir yogurdu.
Portakal, mandalin, meyve
Kahvaltıda tahin, bal, yumurta.

Kısacasi duzgun beslenmeye calışmak. Biraz masraflı da olsa cocuklarin sagligi ve doktordan, ilactan daha ekonomik olmasi avuntusu..
Şu bereketli topraklarda sağlıklı beslenmenin lüks olması. Varlık içinde yokluk.....vatani milleti düşünenler kimler değil belli oluyor.

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.585
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Alkol, Şeker ve Hertürlü Endüstriyel gıdadan Sigaradan uzak durun. Sabah uyandığınızda aç karınla spor yapın ve daha sonra kahvaltı yapın,yeşillik yeyin temiz beslenmeye dikkat edin pekte vitamin takviyesine gerek kalmayacak he bide gece en geç 10 da yatakta olun .
Hocam alkol mikrobunu alır öyle deme.

Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Oksijen çok çok önemli o yüzden açık hava da temiz hava desek daha doğru olur ki kesinlikle benimde favorimdir ... yani temiz ve açık havada egzersiz yapmak... bisiklet turlarında elverdiğince köy yolları trafiğin minimum olduğu lokasyonlarda sürüş..... beslenmede taze ve mevsiminde olan ürünleri tüketmeye azami özen gösteriyorum.... hazır ve paketli gıdalardan olabildiğince uzak durmaya çalışıyorum.... lezzete de önem veriyorum ama ağırlıklı olarak ona değil besin değerlerine önem veriyorum son 2 yıldır.... uyku inkar edilemez bir immünmodülatör onuda pas geçmeyelim

komançi

Üye
Tepki
0
İsim
remzi aydın
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@Triban Kesinlikle katılıyorum ne kadar az insan okadar huzur.@dryakup23 Mümkün mertebe doğal beslenmeye özen gösteriyorum, günümüz dünyasın da çok kolay olmasa da imkanlar dahilin de olduğu kadar.