Hacamat

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.572
İsim
Çağdaş
Marifet insanların hasta olmaması , sağlıklı ve insanca huzurla yaşayabilmesi. ( Çalışması , uyuması, eğlenmesi , dinlenmesi , spor yapması , yemesi içmesi , eğitim almasi, sanatla ilgilenmesi ,......)
Kotu beslenme, stres, hava kirliliği, kalabalık ortamlarda çalışma , alış-veriş yapma , ikamet edilen yer ile iş/okul/eğlence yeri vb. yerlere saatlerce ulaşmaya çalışma, şehirleri ağaçlandırılmak yerine beton yığınlarına dönüştürme , saatlerce ortopedik olmayan alet, eşya vb. ile ofiste yada fabrikada çalışma , güzel duygu ve düşünceler huzur verecek şarkılar yerine aşırı gürültülü , şiddet ve şehvete duygularını azdıran şarkılara maruz kalma, ekonomik sıkıntılara ve gelecek endişesine sebep veren sistem, ......... gibi etkenlerin sebebi olan modern yada dindar sistem/kisi olduğunu iddia edenler arasında fark göremiyorum.
Insanların stresten dişleri kırılıyor, sırt ve boyun kasları gündüz ve gece uykuda bile kasılmaktan ağrı ve fıtığa sebep oluyor. Kotu , dengesiz ve eksik beslenme yuzunden kan değerlerinin ne hallerde olduğu , vucud direnci zayıflarken öfke nöbetleri ve aşırı sinirli olduğunu görmüyormusunuz ? Daha binlerce örnek .....
Madem gelenekseli savunacagiz ki ben de savunurum. Önce şu ülkedeki tüketilen kişi başı koyun eti miktarı yükselsin. Şehirlerin yüz olcumu ve nüfus sayısına göre yeşil alan miktarı arttirilsin. Çalışma saatleri azaltilsin. Konutların sık ve sıkışık bir şekilde yığılması engellensin. Ayda 2 sefer milyonluk eşeklerin gelişirken onları izleyen yiginlarin küfürle rahatladığı , bir kaç kocamanın işlerini görmede paravan yapıp bir kac sirketin kar yaptığı " arenalar " yerine sehirdeki genç-yaşlı , çalışan-emekli , kadın- erkek .. farketmeksizin spor yapabildiği hatta belediyelerin az önce bahsettiğim akildisi organizasyonlara sponsor ve de sahibi olduğu vaziyet çok az miktar harcama yaparak ve personel tahsis ederek toplumun hem ruh hem de beden sağlığına katkı sağlaması lazım. Daha neler neler ......
Kısaca adamı hasta etmeyin başka ihsan istemez. Mesele arabanın iyi kullanılması , bakımlarının aksatilmamasi, kalitesiz taksit , yağ ve parça kullanılmaması, bozuk yollarda kullanılmaması gibi.......
Yoksa adamı hasta ettikten sonra ister uzay istasyonuna benzer ithal cihaz yada ilaçlarla , ister sünnete uygun yöntemlerle " Allah rızası için ! " iyilestirmeye çalış..
Tıbba yeni ticari ortak kollar ilave edileceğine en eski ve en ucuz olan Koruyucu ve Önleyici Tıbbın ölümü gerçekleşmek üzere.
Sağlıcakla pedallayın.

Son düzenleme:
Scudo

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.238
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bilim literatürü hakkında bilginiz olmamasını doğal buluyorum, ilgi alanınız yahut mesleğiniz gereği uzak olabilirsiniz.
Çobanım, uymazsa yapabileceğim bir şey yok.

Tam olarak bu attığınız mesajdan dolayı aslında yazmıştım bu mesaj bile bu foruma fazla diye.
Benim gibi bir cahillerde olabilir bu forumda, sonuçta bisiklete binmek 7 den 70 e, okumayı bilmeyenden profesore kadar herkes tarafından belgesiz yapılabilen birşey.. Forumun yapıtaşı buysa sorun benmiyim sizin paylaşım tarzınız mı?
Arap dini derken hangi dinden bahsettiğinizi anlamadım
Burada "islam" kastedildiğini anlamadığınıza inanmam..Yani savunmaya hazırsınız belliki, birinin "islamı kastediyorum" demesini bekliyorsunuz..

Hocam verdiğim yazıların üçüde en az 20 alıntılanmalı ve 2016 sonrası yazılmış makaleler.
Ne yapmalıyım, gidip netten 21 alıntılamalı " hacamat bilim dışıdır " makalesi mi bulmalıyım, ben bulunca siz 22 makale mi bulacaksınız..Niye yapıyoruz bunu?

Ben size verdiğiniz 3 kaynağında uzmanlığını ve hacamatla direk alakalı olup olmadıklarını sordum..

Sizin kaynaklar biraz " yoğurdum ekşi" demeyen türden..

cember3454

Kendi halinde...
Tepki
891
İsim
Berke Uslu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çobanım, uymazsa yapabileceğim bir şey yok.

Benim gibi bir cahillerde olabilir bu forumda, sonuçta bisiklete binmek 7 den 70 e, okumayı bilmeyenden profesore kadar herkes tarafından belgesiz yapılabilen birşey.. Forumun yapıtaşı buysa sorun benmiyim sizin paylaşım tarzınız mı?

Burada "islam" kastedildiğini anlamadığınıza inanmam..Yani savunmaya hazırsınız belliki, birinin "islamı kastediyorum" demesini bekliyorsunuz..

Ne yapmalıyım, gidip netten 21 alıntılamalı " hacamat bilim dışıdır " makalesi mi bulmalıyım, ben bulunca siz 22 makale mi bulacaksınız..Niye yapıyoruz bunu?

Ben size verdiğiniz 3 kaynağında uzmanlığını ve hacamatla direk alakalı olup olmadıklarını sordum..

Sizin kaynaklar biraz " yoğurdum ekşi" demeyen türden..
Çinli bir biliminsanının yazdığı, hakem heyetinden geçip dergide yayınlanan bir makaleyi “çinlilere güvenmiyorum” diyerek reddeden bir insansınız ve sorduğunuz soruya bakın.
ilk mesajımda da belirttiğim gibi bilmemek değil öğrenmemek ayıp. Orda da yazmıştım, yan etkileri ve olumsuz yönleri hakkında da makaleler mevcut. Ben bir savunma yapmıyorum ki. Bakış açısı oluşması için 3 tane referans “makale” paylaştım.Amacım doğru ya da yanlış savunması yapmak değil. Anlamadığım bir şekilde başlıktaki ilk mesajdan son mesaja kadar herkes kendi görüşünü savunmakla meşgul.
Tek derdim böyle bir konu tartışılacaksa bilimsel bir literatürde makale referanslı tartışılması gerekliliği. Yoksa arap yazmış inanmam, çinli zaten bu, diğerinin nerede çalıştığı önemli değil doktor değil bir kere diyerek bir yere varamayız.
Benim tavsiyem makale nasıl yazılır, ne şartlarda onaylanır gibi konular hakkında önce bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Tui Lui

Daimi Üye
Tepki
487
İsim
Tuğba
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Sevgili Romalilar, forum dostları, hepinizin malumu olduğu uzere konu basliginin bisiklet sporuyla ilgisi oldukca zayif ve zaten okudugum kadariyla bisiklet sporu bağlamında tartışılmiyor. Bu başlıklar hepimizin bildiği gibi kimseye fayda sunmuyor, forumumuzda tartışma yararacak postlardan lütfen ama lutfen uzak duralım. Benimle aynı dusunceleri paylastiginizi umuyorum. Yaşasın bisiklet kardeşliği, iyi forumlar.

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.971
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Forumdaşın birisi vegan başlığı açıyor millet hurra hemen sen dinsiz misine bağlıyor?
Forumdaşın birisi hacamat başlığı açıyor millet hurra ben ateistim sen nasıl bunu açarsına bağlıyor, dine imana saldırıyor.
Konunun birinde koç kesiliyor, olay eşcinsellere uzanıyor.
Türkçeyi düzgün kullanın deniyor orada bile kutuplaşmak için uğraşıyorsunuz.
Herkes herşeye bir reaksiyon,bir kontra atak veriyor.Kabul edin ayrışmayı, kutuplaşmayı seviyorsunuz, kendiniz gibi olmayanı kabullenemiyorsunuz, rövanşizmi seviyorsunuz.Sadece din için demiyorum, benim dinimden olmayan patates dininden mantığıyla herkese yaklaşıyorsunuz.Bu durum hemen hemen hepimize sirayet etmiş,en kötüsü de bu.

Sonra da @BF Okuru bizi topla diye çağırıyorsunuz, adam milleti hakikaten çözmüş.Sonra yönetime kızıyorsunuz ''pes''

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.238
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Forumdaşın birisi hacamat başlığı açıyor millet hurra ben ateistim sen nasıl bunu açarsına bağlıyor,
Bu ben değilim ama ateistlikten bahseden başka biride yok, niye çarpıtıyoruz ki? Ben hiç kimsenin inancına saygısızlık etmem, ama ne olur kimselerde ateist olmayı islama saldırı olarak almasın sayın @hamlet2006 ...

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.971
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@HakanAydn
Biz kimin ne olduğunu iyi biliyoruz.
Sinir uçlarına dokunmak için kim neler yapıyor, kim olayları farklı yönlere çekiyor herkes farkında.

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.238
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ömer murat bey bu topiğede el atmalı bence, sadece bir tavsiye.
Bunu söyleme sebebim de sokak köpekleri konusunu 2 gün önce kapatmış olması, yardım, medet vs söz konusu değil.

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.572
İsim
Çağdaş
@hamlet2006 hocam yaşadığımız sorunların kaynağı aslında bir iki maddeye bağlı. Ama hepimiz küçük parçalarla uğraşıp bütünü kaçırıyoruz. Bu şekilde tartışmalar bile buna hizmet ediyor. Bana göre bugün yolda bir hafriyat kamyonu altında kalmak ile hacamat arasında bir fark yok . Sorunun kaynağı yada kaynakları belli. Bunları düzeltmedikçe de sağlık ve huzur içinde yaşamak çok zor. Kadın/erkek, doktor/işçi , genç/yaşlı hiç kimse de bu sorunlardan azat değil.
Leonard Cohen 'in şarkısı gibi ; "Everybody knows"

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.238
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Benim tavsiyem makale nasıl yazılır, ne şartlarda onaylanır gibi konular hakkında önce bilgi sahibi olmanız gerekiyor.
Neden?
bu yeterli benim için hacamat hakkında, makale nasıl yazılırdan başlayıp, nasıl onaylanır diye donanmaya hiç ihtiyaç görmem..ilgi alanı olan yapsın..benim değil..

cember3454

Kendi halinde...
Tepki
891
İsim
Berke Uslu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çünkü cahilim diyorsunuz ama makale beğenmiyorsunuz nasıl bir cehaletse(!)
Benim bu durumdan anladığım bilimin ve makalenin ne olduğunu tam olarak bilmiyor olduğunuz. O yüzden önerdim hocam. Yanlış anlamayın, bilmemek değil öğrenmemek ayıp diye düşünüyorum.
@HakanAydn tamam hocam teşekkürler. Siz haklısınız deyince kavga çıkmazmış.

Siz haklısınız...

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.444
Bisiklet
Scott
Forumdaşın birisi hacamat başlığı açıyor millet hurra ben ateistim sen nasıl bunu açarsına bağlıyor, dine imana saldırıyor.
Bence siz öyle anlamak istediğiniz için size öyle geliyor.

İlk mesaja bakın; hacamatla ilgili yoğun bir din / hadis referansı göreceksiniz. "Peygamberimiz de yapardı, o yüzden faydalıdır, siz de yaptırın" mealinde cümleler var. Benim gibi bazı arkadaşlar da "Bir fiilin dini referansı olması, o fiilin olumlu/yararlı olduğunun kanıtı değildir" diyoruz ve hacamatın yararlı olduğuna dair bilimsel kanıt arıyoruz.

Bu şuna benziyor. "İslam dininin peygamberi gökteki Ay'ı önce ikiye böldü, sonra tekrar birleştirdi" dendiğinde bu söyleme körü körüne inanmak yerine, bilimsel kanıt ararız. Ay yüzeyinde böyle bir ikiye bölünme ve tekrar birleşmenin izlerinin olması, bu olayın Dünya üzerinde de, kütleçekimden kaynaklanan devasa etkilerinin olması ve bu etkilere dair günümüze ulaşan kanıtlar kalmış olması gerekiyor. Bu kanıtları bulamadığımızda, "Peygamber Ay'ı ikiye böldü" iddiasının düpedüz yalan olduğunu söylemek, o dine hakaret etmek, dine saldırmak değildir. Sadece gerçeği söylemektir.

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.238
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Daha önceki konularda giriştiğimiz diyalogları göze alarak cevap hakkımı kullanmak istiyorum: Ateist değilim ama sizin dininiz mi yoksa ateizm mi deseler bin defa ateizmi seçerim. Öte yandan, senin inancın sadece "seni" bağlar. Onu şuursuzca bir başkasına dayattığında veya gözüne gözüne soktuğunda karşılaştığın reaksiyon bir saldırı değil sadece "savunmadır"; kavrayabilirseniz eğer, burada saldırı zaten bizzat ilk defa sizin tarafınızdan başlatılmış ve gerçekleştirilmiş olur.

Hacamat konusunda gelince @necmeddin arkadaşımızın (ki kendisini şahsen hiç tanımasam da arkadaş olarak çok severim) ilk mesajında: "Yaptıran kişi İslam Dinine özgü bir hacamat istiyorsa ilk önce niyet etmelidir. Sonra hem hacamatı yapan hem kendisi Ayet-el Kürsiyi kan alınırken okumalıdır." demektedir.

Ben varsayılım ki Budist'im. Şimdi burada meditasyonun ne gibi yararları olduğunu çarşaf çarşaf anlatsam, din propagandası yapmış olmaz mıyım? Bence bu tür konular tartışılmalı ama hoşunuza gitmeyen bir şeyle karşılaştığınızda "dinime saldırıyorlar, dinime saldırıyorlar" diyecekseniz boşuna oynamayalım.

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.971
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Forumdaşın birisi vegan başlığı açıyor millet hurra hemen sen dinsiz misine bağlıyor?
Konunun birinde koç kesiliyor, olay eşcinsellere uzanıyor.
Türkçeyi düzgün kullanın deniyor orada bile kutuplaşmak için uğraşıyorsunuz.
Herkes herşeye bir reaksiyon,bir kontra atak veriyor.Kabul edin ayrışmayı, kutuplaşmayı seviyorsunuz, kendiniz gibi olmayanı kabullenemiyorsunuz, rövanşizmi seviyorsunuz.Sadece din için demiyorum, benim dinimden olmayan patates dininden mantığıyla herkese yaklaşıyorsunuz.Bu durum hemen hemen hepimize sirayet etmiş,en kötüsü de bu.

Sonra da @BF Okuru bizi topla diye çağırıyorsunuz, adam milleti hakikaten çözmüş.Sonra yönetime kızıyorsunuz ''pes''
Yukarıda anlatmak istediğim anafikrin bu olmadığını çok çok iyi bildiğiniz halde sadece bir cümle alıntılıyorsunuz.
Ayrıca konu sahibi din propagandası yapıyor olsa bile siz de gidip deve sidiği gibi daha hadis olup olmadığı daha içeriği net olmayan bir şeyi daha ilk mesajdan yazarsanız ben burada da iyi niyet aramam.Kusura bakmayın.
Kutuplaşmaya çalışan varsa gidersiniz yönetime şikayet edersiniz, bu kadar basit olduğunu düşünüyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Yukarıda anlatmak istediğim anafikrin bu olmadığını çok çok iyi bildiğiniz halde sadece bir cümle alıntılıyorsunuz.
Ayrıca konu sahibi din propagandası yapıyor olsa bile siz de gidip deve sidiği gibi daha hadis olup olmadığı daha içeriği net olmayan bir şeyi daha ilk mesajdan yazarsanız ben burada da iyi niyet aramam.Kusura bakmayın.
Kutuplaşmaya çalışan varsa gidersiniz yönetime şikayet edersiniz, bu kadar basit olduğunu düşünüyorum.
Abicim, deve sidiğide, (bildiğim kadarıyla) hacamatta, yiyiecek/içeceğe düşen sineğin kanadında ilaç olduğu ve düşen sineği yemeğe batırarak şifa bulunacağı da aynı kitaplarda yazıyor! Aynı referanslar! burada art niyet yok, kılavuza bakıyoruz sadece...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.572
İsim
Çağdaş
Beyler acı ve açık konuşmak istemiyorum. Bu konudaki hatta forumdaki hiç kimsenin mevcut sorunlarda bir sorumluluğu yok iken boşu boşuna birbirimizi yıpratıp gerçek sorumlulardan dikkatimizi kaçırmayalım. Sabahın 6 sında kalkıp , aynı otobüslerle aynı işyerlerine gidip saatlerce çalışan , ayni dertlerden muzdarip kişilerin kalkıp futbol, siyaset, din, vb.... konularda - üstelik bu sektörlerden ! para kazanmamalarına rağmen - aralarında bu şekil tartışmalarla biribirimizi yıpratıp ayrılığa düşmemize neden olur. Bu sektörlerin profesyonelleri ne yapıyor ona bakalım. Bizim ne düşüncelerimiz ne duygularımız ne söylediklerimiz ne hayat standardımız hatta ne de yaşamımız umurlarında değil .
Sağlıcakla pedallayın. Saygılar.

• Beğen
Tepkiler: mazot

mazot

Daimi Üye
Tepki
1.011
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Daha önceki konularda giriştiğimiz diyalogları göze alarak cevap hakkımı kullanmak istiyorum: Ateist değilim ama sizin dininiz mi yoksa ateizm mi deseler bin defa ateizmi seçerim. Öte yandan, senin inancın sadece "seni" bağlar. Onu şuursuzca bir başkasına dayattığında veya gözüne gözüne soktuğunda karşılaştığın reaksiyon bir saldırı değil sadece "savunmadır"; kavrayabilirseniz eğer, burada saldırı zaten bizzat ilk defa sizin tarafınızdan başlatılmış ve gerçekleştirilmiş olur.

Hacamat konusunda gelince @necmeddin arkadaşımızın (ki kendisini şahsen hiç tanımasam da arkadaş olarak çok severim) ilk mesajında: "Yaptıran kişi İslam Dinine özgü bir hacamat istiyorsa ilk önce niyet etmelidir. Sonra hem hacamatı yapan hem kendisi Ayet-el Kürsiyi kan alınırken okumalıdır." demektedir.

Ben varsayılım ki Budist'im. Şimdi burada meditasyonun ne gibi yararları olduğunu çarşaf çarşaf anlatsam, din propagandası yapmış olmaz mıyım? Bence bu tür konular tartışılmalı ama hoşunuza gitmeyen bir şeyle karşılaştığınızda "dinime saldırıyorlar, dinime saldırıyorlar" diyecekseniz boşuna oynamayalım.
"İslam dinine özgü hacamat istiyorsa" ibaresi var. Yani bilgi veren kişi "bir dünya hacamat türü var ama İslam'a özgü olanından söz açacağım" diyor. Bu propagandaya girmez, doğru mu? Ayrıca vegan arkadaşlarımız da veganizme dair paylaşımlar yapıyor, bir şeyler koyuyorlar ortaya, bu da mı propagandaya giriyor? Ve siz dediğiniz için sormak zorunda kalıyorum, madem a yerine b tercih ediyorsunuz, neden hala a'dasınız?

Kısacası propagandayı veya bilgi vermeyi birbirine karıştırmamak gerekiyor. İkinci olarak, az önce arkadaşlardan biri ifade etmiş, herkes kendi cebindeki taşları koruyor, saklıyor. Ki konu sahibinin niyetini bilmesem, olumsuz bütün yorumlara hak vereceğim.

Malum hadis olduğu söylenen rivayete gelince, arkadaşlar, daha hadisin bile genel olarak üstünde, İslam içinde mutabaka sağlanamamışken niçin bel altı vurur gibi kullanıyorsunuz? Hacamat konusuna faydası ne? Birisi de çıkıp sigara İkinci Dünya Savaşı'nda askerlere motivasyon olarak dağıtılıyordu, doktorların tavsiyesiyle dese, bilim de bozdu mu diyeceğiz?

Fakat niyet farklı. Hep bundan söz açıyoruz, iki kutup beliriveriyor, bir taraf dini/vatan konularında hassasiyet taşıdığını söyleyenler, öbür taraf pozitivizm dogmasından vazgeçmeyenler. İki tarafın da defoları ortadayken, birbirinden farkı yokken ve bu mevzular "bisiklet" çatısı altında konuşuluyorken insan bir yerden sonra forumdan soğuyor. Sahi biz bisiklete binecektik, ne oldu o iş? Buradaki harareti niçin bisikletle alakalı mevzularda göremiyoruz? Niyet başka çünkü, cebimizde taşları korumak güdüsüyle saldırıyoruz.

Yok mu karbona laf atacak birisi? Bir karbon/alu gerilimi akşama iyi gider, yarına da başka bir faz noktası buluruz.

• Beğen
Tepkiler: necmeddin

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.971
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Abicim, deve sidiğide, hacamatta, yiyiecek/içeceğe düşen sineğin kanadında ilaç olduğu ve düşen sineği yemeğe batırarak şifa bulunacağı da aynı kitapta yazıyor! Aynı referans! burada art niyet yok, kılavuza bakıyoruz sadece...
Hacamatın bilimsel olup olmadığını yine bilimsel makale göstererek ispatlarsın.Biz de deririz ki anlaşılmıştır.Ama siz gidip sadece bunları yazarsanız buradan hacamata değil dine karşı olduğunu anlarız.Ha karşıysan da karşısındır, o da sizi bağlar.

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.