Bisikletin ağırlığından daha önemli 10 şey

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şu enerji barları muhabbetiyle ilgili bir şeyler sormak istiyorum, herhangi bir çikolatada işimizi görür bence. Üzerimizde veya çantamızda taşıyabileceğimiz, hemen erimeyecek türde çikolatalar var. Sürüş sırasındaki enerji kaybını karşılar bence. Lakin bisikleti birazda spor, zayıflama için sürenlerde bu şekilde beslenmeli midir? Zayıflamada amaç, çok enerji yakıp az almak...

Diğer bir sorum, bazen mataraya powerade kullanıyorum ve aynı mesafelerde daha az yorulduğumu hissetiyorum. lakin her defasında bu ürünlerden alamak masraflıda oluyor. Bu alternatif içecek öneriniz var mı? (şekerli su :koptum: )

Scudo

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@appendix
Bir yerde, şeker, tuz, karbonat vs den oluşan bir karışım okumuştum.Hazırladım ama içemedim.:D Birde bu aylarda demir matara kullananlar tekrardan plastike geçmesi gerekiyor gibi. Matara ve içindeki su günler geçtikçe her defasında soğumaya başladı.:)

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.372
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@shooter06 Zayıflamada amaç, çok enerji yakıp az almak... Kesinlikle katılmadığım yanlış bir düşünce.

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@trainspotting35
Neden anlam veremediniz? Vücuttaki kilo: yağ, kas, kemik vs den meydana geliyor. Bizim bunlardan atmakta, diğer bir değişle ödün vermekte ilk önce gördüğümüz şey yağ tabakasıdır. Oda, vücudun az enerji alıp çok yakmasıyla, stoktan yemesiyle olur. Günlük ihtiyacın 2000 kalori ise ve bunu karşılayıp 2500 kalori harcarsan(doğru beslenme alışkanlın var sayarsak) o 500 kalori yağ stoklarından azalma demektir.(teknikte tam çıkmasa bile aşağı yukarı) Bence mantıklı.:)

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.372
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@shooter06 Spor sırasında gereken miktar ve nitelikte besin almazsanız kas kaybeder ve sağlıksız zayıflarsınız. Yoğun efor sırasında muhakkak karbonhidrat takviyesi gerekir. Tam olarak demek istediğim bu. Ben Edirne amatör yol yarışından önce tecrübesizliğimden kaynaklı sadece bir muz ile katıldı. Resmen yıkım yaşadım. Daha sonra çıktığım uzun turdan önce haşlanmış yumurta, peynirden oluşan bir kahvaltı yaptım. 120 km lik turumun üzerine bir 120 km daha yapacak haldeydim. Demem o ki az yemek değil dengeli yemek önemli.

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@saglam.serdar

@trainspotting35

Bende onu diyorum, dengeli beslenme.
İşin sırrı orada. Yok ben çok efor sarffettim diye, tatlılara, aburcubura, dönere, patatese saldırırsak, kilo verme konusunda ilerleme kaydedemeyiz diyorum.(Orta halli efor sarfedenler için geçerli. Yüksek efor sarfedip, günler süren gezi çıkacaklar, kendilerini rahatsız etmeyecek şekilde istediğini yiyebilir. Lakin bugün AA kadar kalori yakmışım, AAA lık kalorilik tüketim yaparsak, kilo vermeye faydası olmaz.;)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
yol bisikletin de yüksek tempoda giderken ayakkabı ve pedalın ağırlığının kadansa herhangi bir etkisi var mıdır?

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@Pamuk
Hareketli (dönen) parçaların ağırlığı moment yüzünden çok daha fazla etkili bisiklet üzerinde. Yani 100 gr'lık bisiklet ışığı takmakla, 100 gr daha ağır pedal kullanmanın etkisi aynı değil. Ama bu etki kime ne derece etkili? Bu kısım değişir tabi. Ama hafif pedal ve ayakkabı kombinasyonunda güç kazancı olacaktır kesinlikle.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Mesela ben 7 kilo hafif bir bisiklet yerine 7.8 kilo komple aero bir bisiklet kullanıyorum.Ama aynı eforla daha hızlıyım çünkü Venge bana 40 km/h üstü 36 watt kazandırıyor yani 43 km/h civarına çıkarıyor beni.

kaju

Evlenmeyin olm. Ya bisiklet ya ben oluyo.
Tepki
291
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Dahon
@BerkEvren
ilk kalkışta fazla güç tükettirebilir ama hareketi aldıktan sonra ağırlıktan dolayı savrulma kolaylaşmaz mı? Kafamda deli sorular gibi oldu :)

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Raptor8
Çikolata ağızda şıp diye erimiyor, erise dahi benim boğazımı kurutuyor, yapışıp kalıyor. Jel kullanmadım ama böyle bir durum yaşatmaz sanıyorum.

• Beğen
Tepkiler: MakRo ve -Skynet-

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mustafa Zeybek
Erimeden kastım,arka cebe attığımızda vücut ısısından veya güneşin ısısından eriyecek olan çikolatalar kullanışlı olmaz demek istedim. Aslında bir kaç tane alıp, yoruldukça yemek gerekiyor ama ben dayanamıyorum, direk hepsini bitirip öyle devam ediyorum.:p

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Raptor8
Neyi kastettiğinizi anladım ama ben farklı bir noktaya parmak bastım :D ben bir çikolata bir kek falan alıyorum, mola verdiğimde yiyorum. Sonuçta yarış değil bir şey değil, ne gerek var :)
Sıcakta çantada olsa bile bir şekilde eriyor, ona yapacak bir şey yok sanırım.

• Beğen
Tepkiler: -Skynet-

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@kaju
Yer çekimine karşı yapılan iş miktarı artıyor ağırlık arttıkça. Artan ağırlık savrulmayı hissetmenizi sağladığı için bu algı oluşuyor. (Takalım 5 kg pedalı savuralım gitsin yoksa :) )

• Beğen
Tepkiler: Doğanay07

kaju

Evlenmeyin olm. Ya bisiklet ya ben oluyo.
Tepki
291
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Dahon

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@appendix
Abi en kral icecek ayran-soda ikilisi. Zeki-Metin , Oya-Bora, Polat-Memati gibiler . Elektrolit iceceklerine on basar ayran soda ortakligi. Tadida harika oluyor, ben ayrani biraz fazla koyuyorum mis oluyor

Tepki
122
İsim
Budak
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
lastiklerim 25 hacimdi ve 23 hacim yapayım bir de patlamaya dayanıklı olsun dedim.

ve gittim çifti 400 kusur gram olan 25 hacim lastikleri verdim. 23 hacim çifti 880 gram olan daha az patlayacağı söylenen lastiği aldım. ve aşırı bir şekilde hızım düştü. eskiden 53 55 ile gittiğim yollarda aynı eforu vermeme rağmen o hızlara çıkamıyorum artık uzun mesafede 2 3 dakıkalık kayıplarım oldu.

lastiğin + 400 gramlık ağırlığı çok aşırı şekilde fark etti. benim tecrübem bu şekilde... strava kayıtları da km saatide bunu kanıtlıyor...

daha hafif ve daha iyi koruyan lastiklerde var ama bir çift lastiğe 130 euro vermek ne bileyim yarışçı falan da değiliz yani 3 5 km daha yavaş gideriz...

arabayı aldım dolar 1.30 lira motosiklet aldım dolar 2 lira bisikleti aldım dolar yine yükseldi dolar 2.20 liraydı. şimdi dolar olmuş euro ile aynı nerdeyse ikisi el ele vericek 3 lirayı aşacak. yurtdışından da euro ile alıyoruz dolar ile onu da hatırlatmak isterim... ilerde mesajı görürsem 5 lira falan olursa dolarbilemiyorum.

şu anda ki gidişi pek iyi sayılmaz...
1 ABD Doları =
2,6629031 Türk Lira
Hortlasın bu mesaj zamanı gelmiş hortlasın :)