Bisiklet kilidi tavsiyeleri

goktugX

Aktif Üye
Tepki
34
Ben bu konuya pek önem vermiyorum bisikleti amacına uygun kullanıyorum mtb olduğu için sadece araziye giderken çıkarıyorum ama şehir bisikleti kullanan yada bisikleti ile herhangi bir yere gidenler için pek güvenli bişey yok belki eğer bulunabilirse elmas uçlu kilitler kullanabilirsiniz, bazı çelik para kasalarının kilit sistemlerinde oluyor bunlar. Elmas en sert madde olduğu için elması sadece elmas kesebiliyor bu yüzden hırsızların pek açabileceğini sanmıyorum. Ama hiç görmedim böyle bir bisiklet kilidi belki yurt dışında vardır.. İnsanlar motosiklet, araba çalıyor, ev kapısı açıyor siz bisikleti dışarda çalınmaması için açılması zor kilitler bakıyorsunuz bence çok saçma çünkü ne kadar uğraşsanızda birisi çalmak istese çalar bisikleti. Avrupa bisikletlerinde belediyeye bağlı olanların bazılarında çip oluyor belki o tarz bişeyle çalındıktan sonra bulunabilir.

• Beğen
Tepkiler: Msah1n
Scudo

egecay

Daimi Üye
Tepki
151
Şöyle bir ürünü kalın zincirle kullansak güzel olur bence : (link)

Çağatay Çağlar

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Kilit işlerinden anlayan bir abinin söylediğine göre açılamaz kilit henüz yokmuş. Yeter ki hırsızın uğraşacağı kadar süre boyunca bisiklet boş kalsın. Bu hususta 20 liralık kilit de alsak 150 liralık kilit de alsak, çalan çalar. Adamlar neleri çalıyor bisikleti mi çalamayacak.. O nedenle benim şahsi önerim, yine kilit kullanın kullanmasına ama bisikleti bıraktığınız yer civarında tanıdık bir esnaf, orada bulunan birileri, onların görebileceği yere kilitleyip göz kulak olmalarını rica etmek gibi püf noktaları yardımcı olabilir. Gece yarısından sonra da bisikleti sokağa kilitlemeyelim artık bir zahmet..

Sercan Can

Daimi Üye
Tepki
40
Bisiklet
Carraro
Arkadaşlar çok pahalı olmayacak ama sağlam bir kilit arıyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Sercan Can

Daimi Üye
Tepki
40
Bisiklet
Carraro
Tavsiyeniz için teşekkür ederim, kilit güzel ama 50TL benim için fazla.

Atilla.C

Aktif Üye
Tepki
95
Bisiklet
Carraro
Merhaba, bu kilidi inceleme şansım oldu. çok sağlama benziyor ayrıca fiyatı da çok uygun. tavsiye ederim. (link)

Sercan Can

Daimi Üye
Tepki
40
Bisiklet
Carraro
@Atilla.C

90cm uzunluk kısa, yoksa kilit iyiymiş.

Tuğrul Şanlı

Aktif Üye
Tepki
26
Bisiklet
Castello
Sercan bey kilit ne kadar iyi olursa olsun hırsızın açamayacağı kilit yoktur.Dünyanın en iyi kilidini de alsanız bisikletinizi uzun süreli dışarda bırakmamanızı öneririm.hele hele gece dışarda apartman önünde filan bırakmak çok çok riskli bir şekilde mutlaka uçururlar.Kilit kısa zaman aralıkları için çözüm bence (markete girerken yarım saat biryere uğrarken v.s) bu yüzden 2-3 parmak kalınlığındaki zincirlerin bile 1-2 saniyede kesildiği günümüzde bence hiçbir kilit hiçbir bisikleti uzun süreli korumaz.Bence iyi pahalı bir kilit alın ama asla bisikletinizi dışarda uzun süreli bırakmayın

Devrim Uyanık

Aktif Üye
Tepki
97
Bisiklet
Salcano
Ben ciddi bir para verip güzel bir kilit almıştım 10 sene kadar önce. Ondan sonra anahtarı kaybettim. Bisikletçi'de kestirdim kilidi. 30 saniyede falan kesti vatandaş kilidi ki elindeki keski çok büyük bir alet değildi.
Düzgün ekipmanı olan tecrübeli bir hırsız 10-15 saniyede keser muhtemelen kilidi.

idinc

Üye
Tepki
15
İsim
Rehber İhsan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merahabalar arkadaşlar,

Bisiklet kiliti almak istiyorum. Aşağıdaki özelliklerde önerebileceğiniz kilit var mı ve aynı zamanda tecrübelerinizden istfade edebilmek üzere sorularımı cevaplayarak beni yönlendirebilirseniz, sevinirim.

1) Kilit anahtarlı mı olmalı 4 rakamlı şifreli mi olmalı?
2) Kilit hafif olmalı.
3) Mümkün mertebe uzun olmalı, zira ihtiyaç halinde ön tekerler+şase+elektrik direğini sarmalı.
4) Kilidin her tarafı plastik malzemel ile kaplamalı olmalı, aksi takdirde bisikletin şasesine sürteceği için boyayı çizebilir.
5) Sele aldı veya şaseye monte edilebilir olmalı.
6) Fiyat aralığı da 20-35 TL arası olabilir.

Not: Arkadaşların da yorumlarında dillendirdiği üzere %100 güvenli kilit olmaz, önemli olan kısa süreli parklarda bisikletin güvenliğini sağlaması, güvenliği sağlamasıyla beraber asıl caydırıcılık vazifesini ifa etmesidir.

Herkse bol pedallı günler diliyorum.

• Beğen
Tepkiler: Yusuf !!WOW!!

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Profil fotoğrafınız bisiklet forum yazarı M.Ozkul tarafından kullanılmaktadır.Herhangi bir karışıklığa sebebiyet vermemek için başka bir fotoğraf seçmenizde fayda var.

(link)

idinc

Üye
Tepki
15
İsim
Rehber İhsan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@kılınçumo

Bilgi birikiminiz ve tecrübeleriniz için teşekkür ederim. Uyarınızı dikkate alacağım.

İlaveten kilit önerisi konusunda da tecrübeleriniz varsa, önerilerinizi alabilirim.

Kilit tercihimde aradığım özellikleri yukarıda sıraladım. Bahsettiğiniz firma ile sıkıntı yaşamış olmanızdan dolayı üzüldüm, umarım bundan sonra güzel insanlarla karşılaşırsınız.

Teşekkürler.

Tepki
1
Bisiklet
Giant
Bence şifreli olmalı, böylece anahtar taşıma derdi olmaz. Anahtarlı kilitlerde, anahtarın kaybolma riski de var. Bir de kilitlerken mümkün olduğu kadar çok parçayı kilitlemeli örneğin sadece arka tekeri de alabilirler. Gerçe birkaç kilit taşımakta sorun ama aklıma bu şekil yöntem geliyor. Olabildiğince göz önünden ayırmamakta fayda var. Gerçe tur atarken bir mağazaya uğrayayım diyorsun, bisikletin çalınmasından çekindiğimden bırakamıyorum. Ama benim tercihim şifreli kilit olurdu.

• Beğen
Tepkiler: dgntkn

idinc

Üye
Tepki
15
İsim
Rehber İhsan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhabalar Çelik,

Yorumunda haklısın, genel olarak göz önünden ayırmamak gerekir. Özellikle de market, bakkala, mağazaya uğrayayım bir bakayım diyemiyorsun, çünkü bisiketli güvenerek bırakamıyorsun. Ancak yine de kısa süreli de olsa kilide ihtiyaç duyuluyor.

Dün bisikletimle Fatih-Unkapanı-Galata Köprüsü-Dolmabahçe Sarayı-Beşiktaş-Çırağan Sarayı-Mecidiye Cami-Arnavutköy-Rumeli Hisarı-Balta Limanı-İstinye Koyu güzergahı turu yaptım, çok zevkliydi. Tur dönüşü aynı güzergahla geri döndüm Süleymaniye Cami yanındaki meşhur kuru fasülyeden yiyeyim dedim. Bir yandan kuru fasülye yerken bir yandan da gözüm sürekli bisikleti kesiyordu, acaba yerinde duruyor mu diye. İşte bu gibi durumlarda birkaç kilit değil de bir adet uzunca bir kilitle kısa süreli bisikletin emniyetini sağlamış oluruz.
Bu sebeple de yukarıda belirtmiş olduğum üzere 3. madde olan "Mümkün mertebe uzun olmalı, zira ihtiyaç halinde ön tekerler+şase+elektrik direğini sarmalı." şeklinde uzun bir kilit arıyorum. Şifreli olmasıyla ilgili yorumuna katılıyorum, anahtar kaybetme derdin yok. Ancak şifrelileri (en az dört rakamlı kilitleri kastediyorum) kendine has yöntemlerle çabuk açabildikleri şeklinde yorumlar okumuştum, söz konusu yorumların doğruluk derecesi nedi bilemiyorum.

Aradığım kilit uzun kilit zincir şeklinde olması halinde çok ağır olacaktır, bu sebeple ince çelik telli bir şey olabilir. Çok aradım ancak henüz bulamadım.

Bilgilendirme ve tecrübelerinle katkın için teşekkür ederim.

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Bisikleti hiç bir şekilde bir yere kilitleyip bırakmam. Bazen bir kaç metre bisikletten uzaklaşmanız gereken anlar oluyor ben bu gibi durumlar için aşağıdaki ürünü kullanıyorum. Taşıması ve kullanımı kolay. Tabi yine ara sıra gözüm bisikletin üzerinde olması kaydı ile.