Bisiklet hırsızlarına karşı önlem

Burak B.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.982
İsim
Burak
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@LucaDondoni

Cihazı getirtmek sorun değil, İMEİ kaydı yaptırmamız ve gümrüğe takılıp geri gönderilme sorunu var.

Scudo

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
hırsızlık.png

43439931_273364856847692_8504750723207004160_o.jpg

Böyle bir uyarıya denk geldim ve paylaşıyorum. Bisikletlerinizi asla bağlamayın arkadaşlar. Apartman boşluklarına veya otoparklara, bodrumlara da asla bırakmayın. :harika:

Heisenberq

Üye
Tepki
103
İsim
Walter White
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Downhill-Freeride
Tüm hırsızların Kolunu kesmek. İnanın en etkileyici ve başarılı çözüm.

Tepki
64
İsim
Diyar Tunçyüzlü
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Şu blok katlanır olanlardan var anti hırsızlık anca onlarda dayanmaz hırsıza kilit dayanmaz anca caydırıcı olur tabi iyi kilit almakta fayda var

Aruera

Aktif Üye
Tepki
165
İsim
B. BUDAK
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@Serkan Mıstınoğlu
Kısa kablolular kullanılırsa kıramazlar diye düşünüyorum ancak kısa kabloluları da bilmediğiniz bir yere giderseneniz hiç kilitleyeme ihtimaliniz var ;)

Orkun KnighTR34

Kara atlı prens
Tepki
2.038
İsim
Orkun
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Peugeot
Arkadaşlar ben evdeyken bodruma bırakıyorum 3 yıldır ama bodrum kapısında kapı kolu yok ve muhakkak anahtar ile açılması gerekiyor. Ve kapıyı bıraktığınız zaman kapı yaylı bir mekanizma ile kendiliğinden kapanıyor. Yani bodrum kata anahtarsız giriş mümkün değil. Yine de çalarlar mı?

Tepki
41
İsim
Burak Y.
Bisiklet
Kron
@turbotx150
Sonuçta hırsız bunlar bir şekilde çalabilir. Apartmanda başkalarında da anahtar varsa yine çalınmak ihtimali var tabii

ben bisikleti aldığım günden beri odama koyuyorum. dışarı çıktığımda ise yanımdan hiç ayırmıyorum. markete giriyorsam bisikletle beraber giriyorum :D
bisiklet almayan kafe vs mekanları tercih etmiyorum.

Ned Stark

Giant Escape 2
Tepki
153
İsim
Onur
Bisiklet
Giant
Bisikletimi evimde odamda bisiklet askısı alıp duvara astım odayada güzel hava katıyor ve kafam rahat apartman boşluğuna bırakmam bıraksam uyuyamam bırakın çalınması çoluk çocuk çizer güvenemem asla en iyisi ev arkadaşlar

• Beğen
Tepkiler: yunus42

Orkun KnighTR34

Kara atlı prens
Tepki
2.038
İsim
Orkun
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Peugeot
@pedallıyoruuz
Ben dışarıdayken bisiklet park yerlerine veya sağlam direklere 1 kg ağırlığında u kilit ile kilitliyorum kafam rahat oluyor ama apartmandaki bodrum katta açıkta güvenli u kilit kullanımına uygun metal bir boru yok olanlar da plastik pimaş tipi borular apartmanda bisiklete binen de olmadığından (son 2 haftadır ben de dahil olmak üzere) bodrum kat kapalı otoparka bitişik, kapalı otoparka bisiklet park yeri de yaptıramayız muhtemelen.

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.271
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Mevsim bisiklet hırsızlarının sezonu...
Kendi deneyimlerimizi paylaşarak olası çalıntı olaylarını önleyip, kayıpları bulmak içinde yol gösterici olmaya devam edelim....

Tepki
1.235
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Son dönem de özellikle havaların soğumasıyla ve mevsimsel olarak çoğu bisikletçi bisikletini evin de , bulunduğu katta , bodrumun da , balkonun da , otoparkın da vb yerler de zorunlu olarak muhafaza altına alıyor. Kış mevsimin de fazla da sürüş yapılamadığı ( istisnalar olabilir ) için bisikletlerin güvenlik önlemini almaz isek savunmasız biçim de hırsız bekliyor. Konuyu açmam da ki amacım sizler bisiklet severler nasıl önlemler alıyorsunuz ? Bir gözün göremediğini diğer bir göz görür diyerek fikir alışverişin de bulunabiliriz. Birbirimizin eksiklerini fark edip uyarabiliriz. Sonuç olarak hırsıza fırsat vermeden bisikletlerimizin güvenliğini sağlayalım hep birlikte ortak görüşler sunalım varsa değişik önlemleri olan forum sakinleri fikirlerini alalım. Öncelikle benim kendimce aldığım önlemleri fotoğraflarla paylaşayım dediğim gibi görüşlere açığım .Tüm forum sakinlerine sevgi ve saygılarımı sunuyorum paylaşım ve fikirlerinizi bekliyorum.IMG_E3260.JPGIMG_E3261.JPGIMG_E3262.JPGIMG_E3263.JPG

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

Kutay P

Aktif Üye
Tepki
144
İsim
kutay
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
1- Titreşime duyarlı alarm kullanıyorum
2- Koltuğu kitliyorum
3- Bisikleti kadrodan kitliyorum
4- kadro + koltuğu birlikte kitliyorum

Tepki
1.235
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Lastikleri kilitlememişsiniz, bazı tipler bisikleti çalamayinca lastikleri götürüyor yada vandallığa başvuruyorlar.
Sadece arka lastikler kilitli değil harekete duyarlı kameram da var 24 saat aralıksız kayıt yapan artı alarm var harekete duyarlı fotoğraflar da görünmeyen önlem olarak.

• Beğen
  • İnanılmaz
Tepkiler: TafLan ve Kutay P

Burak Uğurlu

Forum Bağımlısı
Tepki
4.132
İsim
Burak Uğurlu
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Kamera hiç bir işe yaramaz. Temmuz 12 de pazar günü güpegündüz 6. Katta bulunan evimin önünde merdiven demirine kilitli bisikletimi çalmak için binaya gelen 15-17 yaşlarındaki zibidi kapıdan girer girmez 6. Kata çıkıp kilidi bir marifet ile kırıp bisikleti merdivenden indirip çıkıp gidiyor. Saat 16.00 pazar günü dikkatinizi çekerim.
O esnada ben de evdeyim fakat aykırı bir ses duymadığım için kıllanıp bakmadım.
Polise gitmenin yasak savmak dışında hiç bir ehemmiyeti yok.
Her gün sahibinden ve letgo dan çıkan ilanlara baktım. Her gün. Ciddiyim. Sonunda ilan alarmı koydum her yeni scott girişi yapıldığında bana bilgi gelsin diye. Kesmedi her mtb ilanı ayarladım. O da kesmedi her bisiklet ilanı geldiğinde diye kurdum.
Ekim ayının ilk haftası yeni aldığım bisiklete çocuk koltuğu (bobike ön tip) takamayacağımı düşünerek ucuz bir şehir bisikleti alayım diye ilanlara bakarken hooop 3. İlan benim bisiklet.
Önce baskın basanındır yapayım dedim sonra baktım ilanı veren çalan kişi olamaz gibi geldi arayıp meramımı anlattım. Şaşırdı, inandı ve 1 hafta sonrası için sözleştik. Başka bir şehirden çıktı. Sonra gidip tanıştım. Düzgün insanlardı. Onlar da madur. Aldıkları yere gittik bit pazarı gibi bir yer. Satan adam sa şaşırdı. (ayak yapmış gibi gelmedi açıkçası) çocuğa parasının büyük bir kısmını verdi. Bende ikram yaptım malum aradığım andan itibaren sıkıntı çıkartmadı. Alıp geldim bisikleti.

Lafın özü. O sağlam olan Amerikan malı U kilitler iyi evet. Ancak taş motoru ile kesiliyor. Ama vandalizme kurban gidebilir bisikletiniz.
Ben artık evde tutuyorum. Çalınan bisikletin yerine aldığım bisikleti eve koyma kararıma 10 yıllık evliliğimizde kapıdan içeri bisikleti sokmayan sevgili eşim tabi ki bunu içeri koyabilirsin dedi ve bir odanın duvarına astım. Akabinde çalınan da bulununca sevindik tabi ama onun için aldığım duvar askı takımları eve geldiğinde eşimin bakışlarını unutamıyorum. Şimdi bisikletin çalınması tamam kötü ama bulunması da kötü mü oldu acaba der gibiydi 🤣🤣

Siz siz olun ne olursa olsun bisiklet(ler)inizi kesinlikle ama kesinlikle eviniz dışında bir yere bağlamayın, bırakmayın. Garaj ve depo da buna dahil. Çalıyorlar arkadaş önlem mönlem yok. Adamlar haplanıp dayanıyor kapıya. Pandemi de var artık herşey daha kolay. Tak bir şapka tak bir maske (zaten maske takmazsan suç) dayan kapıya çal malı defol git. Oh ne ala memleket.

Yaz ya da kış asla evin dışında bırakmayın. 1 kere çalınıyor. Benim çalınanı bulmam da büyük şans. Her zaman olmaz yani.

Tepki
28
İsim
Emrah
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
kendinize ait kapali garaja koyuyorsaniz, oraya bir de alarm sistemi ekleyin, kabaca 1500tl maliyeti olur, ancak bisiklet veya bisikletlerinizi korursunuz. zaten alarm sistemini goren hirsiz girmez. kamera korumaz, ses yapmali, otmeli.

ayrica alarm sistemi varsa bile hirsizin zaman kaybetmesi acisindan kitleyin biryerlere sabitleyin. hirsiz hem alarm sistemi olan hem sabit bisikletle ugrasamaz. eger dagin basinda falan degilseniz...

1500tl az masraf degil, ancak fotolarda gordugum birkaz tane u kilitle korumaktan daha pahaliya gelmez. ayrica garajinizdaki diger esyalari da korumus olursunuz.

EDIT: KAMERA ISE YARAMAZ HIRSIZ ALARM SISTEMI ISE CAYDIRICIDIR. GURULTUSUNE BIRILERI KOSAR DIYE HIRSIZLAR PEK BULASMAZLAR. AYRICA HIRSIZ ALARM SISTEMI VARSA BILE BIR DE KILIT OLSUN, HEM ALARM CALACAK, HEM KILITLE UGRASMAK ZAMAN HARCAYACAK. HIRSIZ BENCE UGRASMAZ. AMA O BISIKLET 100.000TL EDIYORSA BUNU BILEMEM TABI...

Son düzenleme:

SEL PER

Forum Demirbaşı
Tepki
792
İsim
Selçuk
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Hırsıza kilit dayanmaz. En güvenli yer evinizdir. Dışarıda ise kilidi kırmaya niyetlenen hırsız için kildin en fazla dayanma süresi 1 dakikadır.