Bir babayiğit aranıyor.

Ogulcandaan

Daimi Üye
Tepki
192
Bisiklet
Merida
1-ankara fişek fabrikası (1924)
2-gölcük tersanesi (1924)
3- şakir zümre fabrikası (1925)
4-eskişehir hava tamirhanesi (1925)
5-alpullu şeker fabrikası (1926)
7-uşak şeker fabrikası(1926)
8-kırıkkale mühimmat fabrikası (1926)
9-bünyan dokuma fabrikası (1927)
10-eskişehir kiremit fabrikası (1927)
11-kırıkkale elektrik santrali ve çelik fabrikası (1928)
12- ankara çimento fabrikası (1928)
13-ankara havagazı fabrikası (1929)
14-istanbul otomobil montaj fabrikası (1929)
15-kayaş kapsül fabrikası (1930)
16-nuri killigil tabanca, havan ve mühimmat fabrikası (1930)
17-kırıkkale elektrik santrali ve çelik fabrikası (1931- genişletildi)
18-eskişehir şeker fabrikası (1934)
19-turhal şeker fabrikaları (1934)
20-konya ereğli bez fabrikası(1934)
21-bakırköy bez fabrikası (1934)
22-bursa süt fabrikası (1934)
23-izmit paşabahçe şişe ve cam fabrikası (1934 temel atma)
24-zonguldak antrasit fabrikası (1934 temel atma)
25-zonguldak kömür yıkama fabrikası (1934)
26-keçiborlu kükürt fabrikası (1934)
27-ısparta gülyağı fabrikası (1934)
28-ankara, konya, eskişehir ve sivas buğday siloları (1934)
29-paşabahçe şişe ve cam fabrikası (1935 - tamamlandı)

30-kayseri bez fabrikası (1934 temel atma)
31-nazilli basma fabrikası (1935- temel atma)
32-bursa merinos fabrikası (1935 temel atma)
33-gemlik suni ipek fabrikası (1935 temel atma)
34-keçiborlu kükürt fabrikası (1935)
35- ankara çubuk barajı (1936)
36-zonguldak taş kömür fabrikası (1935)
37-barut, tüfek ve top fabrikası (1936)
38-nuri demirağ uçak fabrikası (1936- ilk türk uçağı nud-36 üretildi)
39-malatya sigara fabrikası (1936)
40-bitlis sigara fabrikası (1936)
41-malatya bez fabrikası (1937 temel atma- bu fabrika hariç bütün bez ve dokuma fabrikaları atatürk'ün sağlığında açılmıştır.)
42-izmit kağıt ve karton fabrikası (1934- temel atma)
43-karabük demir çelik fabrikası (1937- temel atma)
44-divriği demir ocakları (1938)
45-izmir klor fabrikası (1938- temel atma)
46-sivas çimento fabrikası (1938-temel atma)

Bugünlerde de elde olmayanı kaybediyoruz, 1000 kilogram patates bir aynakol :D

Scudo
Tepki
42
Bisiklet
Scott
Camide imam olsun diye yetişmiş adsmlar bugun tum ulkenin kilit yonetim yerlerindeyse 3TL olmasina sasmamali.

Cuneyt Erkman

Forum Bağımlısı
Tepki
702
Bisiklet
Salcano
land adlı 2010 yapımı belgeselde nıkaraguanın evvelki yıllarda benzer sorunla tecrubesı anlatılıyor ızlemenızı tavsıye ederım

erkan_harman

Daimi Üye
Tepki
177
İsim
Erkan Harman
Bisiklet
Salcano
tabi okuyan bilim adami olan turk cocuklari da, yurt disinin heveslerine kapilip elimizden kaciyoruz, ki bilimde gelisemiyoruz. neden hukumet olarak bilim adamlarina destek sunulmuyor. ortaya atiyorlar yok bu yapi yok su kumpas film surekli ayni, ekonomiden kimse konusmuyor artik konussada kimsenin dikkatini cekmiyor. bir halk olarak televizyonlara kitlenmis elimizden telefon dusmemekde esir alinmis durumdayiz, yapamiyoruz, ugrasmiyoruz. nerde hile hokkabazlik var bizim millet isi ogrenmeden kurnazligina kacan bizler tabiki hep tuketmeye muhtac kaldik.

B

BF Okuru

Misafir
Ferrari,Aston martin , Campagnolo gibi firmaların hepsii tamamı belgesellerini izlediğim için konuşuyorum devletle yada hükümetle gelmişmemiştir. İşini ve vatanını seven bir kaç iyi mühendis yada otomobil sevdalısı ile gelişmiştir ve geliştikçe devlette destek olmuştur önünü açmıştır. Bizde olsa diye klasik şekilde cümleye başlayayım diyelim otomobil üretmek istedin markası önemli değil Türkiye'de ki bayiilikler çoğunlukla yahudilerin elinde ve yahudiler böyle girişimleri görüp önceden önlerini keserler, mühendisleri öldürürler gerekirse uçakları düşürürler yapamayacakları şantaj,tehdit yoktur. Bu insanlar uyanmasın böyle köle , koyun gibi yaşasın diye de herşeyi yaparlar bu yüzden Fransız İhtilali büyüklüğünde bir olaylar serisi olmadıkça bu ülke böyle giderrrrr.

B

BF Okuru

Misafir
@Hasan SAYLIK

katılıyorum ,yeltsin zamanında 80.000 işletme oligartlara verildi ,garbocov ise zemini hazırlamış idi,peki putin ne yaptı hepsini kovdu ,7 tanesi yahudi,ben yahudi düşmanı değilim ,yalnış anlamayın bunlar paraca kuvvetli yahudiler,
israil ise ,sizi koruyamayız dediler,evet londraya gittiler,hatırlayın israil bizden mavi marmara için özür dilemiş idi,ertesi günü bu oligartlardan biri ölü bulundu,evet bu oligart putin muhaliflerine para desteğinde bulunuyor idi, putinin derin devleti işi bitirmiş olabilir ,evet mı5 ve mossada karşı, rus gizli istihbaratının başarısı olarak görülebilinir,ama küresel sermaye ne yaptı kadife devrimleri diye rusyayı kuşattı,küresel sermayeye dikkat edilecek ,bunun için bu adamları izleyecek istihbarat ajanlarınız olacak ,evet dünyada kurallar acımasızdır süper olmak istiyor isek abd ve rusya gibi ,devlete çalışan çok kuvvetli derin devletiniz olmalı ,yani istihbarat ajanlığı,direğe çekilen türk bayrağının ,askeri açıdan ekonomik açıdan ve siyasi açıdan bağımlı olmadığınız zaman anlamı vardır evet bunun adına gerçek milliyetçilik denir,

S.Koca

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Bisiklet
Fuji
Çok çok çok ama çok derin bir konu. Ancak şöyle br giriş yapayım. Kiminiz katılır, kiminiz katılmaz ama bu benim gerek meslek gerek eğitim hayatımda öğrendiklerimden anladığım. Elbette fikirlerim dogma değil, değişime ve eleştiriye açık. Bu arada ilk önce siyasetten ve siyasilerin yaptığını düşündüğünüz her türlü hata ve art niyetli yaklaşımlardan ayrı değerlendirmenizi rica ederim yazdıklarımı. Sonra yine istediğiniz gibi değerlendirmekte özgürsünüz tabi.

Devletin bir bütçesi var ve hemen hepsi vergilerden oluşuyor. Bunu çeşitli alt yapı, sağlık, eğitim vb. yatırımlara harcar. Yine bu vergilerin büyük bir kısmı ücretliden gelir ve bunun emekli olan vatandaşlarımızın maaşlarını karşılaması ve fazla vermesi beklenir. Bizde ise geçmiş yıllarda 40 yaşında emekli olanlardan dolayı ciddi sıkıntı yaşanmakta. Aslında 2023 muhabbeti de buradan geliyor 10 sene içinde çalışan kesimin vergilerinin emekli maaşlarını karşılayacak düzeye gelmesi ve bütçenin ciddi anlamda rahatlaması bekleniyor. Ha bu arada araştırmak isteyenler son 30 yılda SSK nın kaynaklarının nerelere kullanıldığına da bakmalarını tavsiye ederim.

İkinci olarak ülkeden sadece cep telefonu için çıkan para miktarına bir bakın derim. Sonra otomobil ve ardından benzin. İşte her hükümetin iktidara gelene kadar eleştirip sonra da el atmadığı vergilerin sebebi burada yatıyor. Otomobilde ciddi vergiler olmasına rağmen vatandaş borç harç alıyor. Eee alınca da kullanıyor haliyle ama suyla kullanmıyor elbet. 2013 yılı ithalatımızın 5 te 1 'i enerjiye gitmiş. Yaklaşık cari açık kadar. Bu cari açığı da finanse etmek gerekiyor, ediyoruz da "sıcak para" ve "dış borç" ile. Bu da bizi kırılgan bir ülke yapıyor "sıcak para" kaçınca ya da ufak bir "iç" ya da "global" kriz çıkınca da euro, dolar fırlıyor.

Veee evet çözüm üretmekten sonra da satmaktan geçer diyorsunuz değil mi, aslında biraz da ayağımızı yorganımıza göre uzatmaktan geçer. Üretirken katma değer yaratmaktan geçer. Nasıl mı? Hammadde satmak yerine işleyip satmak gibi. Tam hatırlamıyorum ama Osmanlı'nın son zamanlarına ilişkin bir hikaye var; özetle 3 yahudi kardeşten biri İstanbul'da hurdacılık yapıyor, diğeri bu demirleri İtalya'ya gönderiyor. Sonuncusu da o demirlerden soba yaptırım maliyetinin 10 katına bize geri satıyor. Şu an da çok farklı değiliz aslında. Tek tük firmamız var elbette ama nüfusa göre yetersiz.

Devletin ekonomide olması çok iyi sonuçlar vermeyebiliyor günümüzde. Mesela Tüpraş dışında rafinerimiz, PETKİM dışında bir petro-kimya devimiz yok. Bunlar devlet sayesinde oldu ama o kadar, devlet bu sektörde olduğu için başka yatırımcı girmedi. Cumhuriyetin ilk yıllarında ya da ülkede daralma olduğu yıllarda el atması güzel ama en kısa zamanda tekrar çıkmasında fayda var. Bu özel sektörün gelişmesi için cesaretlendirici bir yaklaşımdır. Rekabeti ve tüketici için ekstra faydayı beraberinde getirir. -Gerekli yasal düzenlemelerin yapıldığını varsayıyoruz elbette-

Son değil belki ama benim yazacağım son şey mali kurumlar -anladınız siz-. Bu noktada açıklama yapmayacağım ama işleyiş temeli yanlış o kadarını söyleyim.

Hamit E.

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Mosso
videoda herşey açıklayıcı.

bukadar sayfada herşey fazlasıyla söylenmiş.
biz basit vatandaşlarız eksikleri görebiliyoruz ancak başkaları göremiyor. garip
diziler, sosyal medya ve bunların oluşturduğu günlük yaşamımız lüks tüketim teşviki. herkes bir şekil çok para kazanıp bunu hemen harcamak istiyor. iphone 5 yada üst düzey telefonlar normal bir şeymiş gibi gider kalemleri arasında sayılıyor.
yerli marka dediğimiz birçok ürün aslında yabancı.
gümrük kanununda ve yönetmeliğinde menşe ilgili hükümlerde mallar hangi işlemler sonucunda Türk menşesini kazanır açıklamaları var.
yani siz bulaşık çamaşır makinası yada başka birşeyin can alıcı motor elektronik aksamını dışarıdan getirip tenekesini köpüğünü ambalajını burada yaptığınızda ve montajladığınızda yerli üretim olmuyor. evet Türk menşeli oluor ancak bizim o mala kattığımız nitelik gerçekte sıfır.

ne kanunumuz kanun nede kanunu uygulayışımız uygulayış. yanlış yere park edildiğinde ceza kesilmesinden tutunda bir şirketin soyulmasına kadar her kişiye aynı ceza maddesi uygulanmıyor. adamına göre.

2 tane vida 3 tane dişli 4 kabloyu yan yana getirsem acaba ne yapabilirim diye merak eden genç çocuğumuz yok kalmadı.
teblet kullanmayı bilen çocuğa zeki diyoruz :D

ben kendi adıma bu kadar ağlaşırken, yaşam mücadelesi için çabalarken; tatil yörelerinde bir tosta 50 tl veren insanlarda var ve biz onların umurunda değiliz. mallarında gözlerim yok. dahada çoğunun sahibi olurlar inşallah. sadece bu kadar pervasız olmasınlar ve bizim yaşam alanlarımızı daraltmasınlar.

B

BF Okuru

Misafir
konunun en başına açtığım topiğe bi daha döner isem yok mu bir baba yiğit idi aslında evet 75 milyon babayiğit olacağızda ama önce düşüneceğiz ,yav arkadaş bu yuro ne ayak bu dolar ne ayak benim paramı yiyip bitiriyor buna çare bulmalıyım ,o vakit bi şeyler üretmeliyim petrolü çıkartıp işlemeliyim gazı çıkartıp kendi gazım ile ısınmalıyım,özel sektörümü geliştireyim askeri açıdan kendi üstün teknolojimi yaratmalıyım ,otomotiv sanayisinde yüzde yüz üretim dünya standatlarının en üstünde herşeyi üretebilme gücü,dünya parası olan doların hakimiyetinin son bulması akabinde yuronun,tük parasının geçerli olması ve tüm dünya paraları ile birbirine eşit olması 1 türk lira eşittir 1 dolar terside aynı,1 yuro eşittir 1 lira,1 ruble 1 türk lira ,olurmu yoksa hayalmi,önemli olan tüm dünya devletlerinin huzurundan yana olmak değilmi ,kimsenin kimseye saldırmadığı,eşitçe hakça huzur ve barış içinde yaşayan tüm uluslar tabi hayal ,bize düşen ise zenginleşmekve üretmek güçlü olmak, insanımızın refahı vizyon bu.

B

BF Okuru

Misafir
O değil üniversite harçlarınada zam yapıldı ne halt yeriz bilmiyom :S suriyeliler mülteciler gül gibi yaşıyo bize her şey paralı, dayanılacak gibi değil artık

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Beni seçin :D

İlk yapacağım şey üzeri kapalı ama havalandırmalı şehirlerarası bisiklet yolları.Tabi yokuşlarda yorulmayalım diye yürüyen bantlı yokuşlar....... :alkis:

Ali Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
145
Ben asıl şunu merak ediyorum lütfen siyasi anlamda cevap vermeyin ben ekonomi konusunda uzman arkadaşlardan cevap bekliyorum arkadaşlar çünkü sadece sayılar ilgilendiriyor beni siyaset değil. bu ülkenin 11 sene önce imfye 50.000.000.000₺ borcu vardı 1.000.000₺ daha borç alıp başka borçlara vermek için kapı kapı dileniyorduk avrupanın cücük devletleri burun kıvırıyordu.. Şimdi nooldu da 4-5 yıl önceki krizde amerika bankalarına dolar yardımı yapmasaydı bankalarının bir çoğu batacaktı hatta buna rağmen lehman brothers battı ama Türk bankalarının hiçbirinde bir sorun çıkmadı etkiler diğer ülkeler kadar olmasa da çok az oldu ve resmen teğet geçti... 2-3 yıllık dönemde avrupa birliği üyesi ispanya yunanistan ve birçok ülke resmen istifa etti yani yunanistana bizim borcumuzun 3 katı 5 katı borçlar verdi Avrupa birliği yine de paça sını kurtaramadı yani 150.000.000.000₺yi tek seferde verdiklerini yine de keizin bitmediğini hatırlıyorum bütün ülkelerde milli anlamda krizler var amerikada bile sorunlar varken bu ülke 50.000.000.000₺lik borcu kapatıyor büyümede yıl bazında diğer avrupa ülkeleri küçülürken hatta amerikanın büyüme tahminleri azaltılırken türkiyenin artıyor çinin arkasından 2. Oluyor... altımızda savaş var üstümüzde savaş var kendi içimizde bile paralel yapı tabiriyle yapılmaya çalışılan darbe planı balyoz ardıç internet ardıcı ve aralarından en büyüğü ergenekon darbe planları var... Bütün bunlara rağmen paradan 6 sıfır atılarak ciddi anlamda türk parası değer kazandı yani şimdi 3.000.000₺ nin1$'a eşit olduğunu düşünsenize yani şimdi 3₺ 1€'ya eşit oldu marmaray yapıldı avrasya tünelleri yapılıyor 3. Köprü yapılıyor hızlı tren açıldı izmit körfez köprüsü açılıyor sizin bilmeyeceğiniz birçok şirkete birçok yeni girişimcilerehibe krediler veriliyor 300 bin liralar 500 bin liralar gibi az değil kanal istanbul açılıyor yani açıldığında hiçbir gemi para vermeden geçemeyecek mısıra suveyş kanalı Nasıl bir darphane bilginiz vardır herhalde daha bilmediğimiz bir çok şey daha vardır kısacası nasıl oluyor da eskiden diğer devletler yükselirken biz düşerdik kriz varken diğerleri 2 düşerken biz 10 düşerdik de şimdi herkes krizdeyken heryere kriz vurmuşken biz yükseliyoruz millet amerikanın ağzına bakarken biz para bulup da bir çok hibe veriyoruz bir çok işler yapıyoruz ? (Arkadaşlar yukarıda yazdığım bir soru var ve soruya cevap verebilecek yeterlilikte arkadaşlar cevap versin yoksa hiç cevap vermeyin ben yukarıda siyasi bir soru sormadım siyaset yanar dönerdir bugün şöyleyse yarın böyledir yukarıdaki sorum burdan bile siyasi olmadığı anlaşılıyor çünkü sabit bir veri var şu çalmış bu bunu yapmış hırsız yobaz dinsiz kemalist ülkücü bunlar açıkçası umrumda değil benim umrumda olan yukarıdaki soruma verilecek cevap anlayışınız için ve cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkürler

B

BF Okuru

Misafir
@Ali Ç.

evet doğru bunlar gerçek,ımf gitti artık, ordunun yedek parça sorunu yarılandı ama yeterli değil, malesef ekonomi siyaset birlikte yürür ,kalkınma hiç bir partinin tekelinde değildir,tüm partilerin ortak noktası olmalıdır ,malesef geçmişte içimizde bazı kişiler ülkenin aleyhine ekonomik kararlar aldılar,bakın şu anda yuro 3 lira bunun indirilmesi gerekiyor eşitlenecek ,benim sanayicime girişimcime batı kota koymayacak,

bu ülkenin acilen yapması gerekenler,

1-ağır sanayi hamlesi
2- motor yapacaksınız ,uçak motoru-gemi motoru tank motoru,otomobil motoru,elektrik motoru
3-üretim a-dan z ye
4- bilgisayarlar yapacaksınız yüksek teknoloji hamlesini başlatacaksınız
5-askeri araçların 100 de yüzünü biz üreteceğiz tank, top, savaş helikopteri,savaş uçağı,radar telsiz vs vs ,evet telsiz yapıyoruz aselsanın başarılarını ayakta alkışlarım,
6- ekonomik açıdan yabancıdan borç alınmayacak,ne özel sektörünüz ne de kamu dışarıya borçlu olmayacak
7- dünya pazarlarında kendi ürettiğiniz tüm teknolojik malları satacaksınız rakip olacaksınız,sadece tekstil ile kalmayacaksınız
8-dünyanın en iyi doğal gıdalarını üretecek dünyaya satacaksınız,ve içeriyide ucuza besleyeceksiniz et pahalı olmayacak hayvancılıkta, yetiştiricilikte ,birinci olacaksınız
9- arge geliştirilecek araştırmalar yapacaksınız
10- dünyanın en iyi süper uzay teknolojisine sahip olmakla kalmayacak nükleer silah yapacaksınız
11-petrol çıkartacaksınız işleyeceksiniz gaz çıkartacaksınız ,boru çıkartıp işleyeceksiniz hidrojen gaz ile işleyen araçlar üreteceksiniz
12- durmak yok üretmeye devam diyerek yola devam edeceksiniz
13- evet dünya hava yollarına rakip olacaksınız deniz yollarına kara yollarına,deniz taşımacılığında dev petrol tankerlerimiz olacak,ve türk ticari uçaklarımız dünyanın her yerine uçacak,kanal projesi ile geçen gemilerden ücret alacaksınız 3 .büyük istanbul hava alanı zati avrupada bazı uçak firmalarını endişelendirdi varsın endişelendirsin yola devam,
14-nato boyunduruğundan çıkacak size bağlı olan gerekirse müslüman askeri paktı oluşturacaksınız,ve arapların kendi aralarındaki kavgaları bitireceksiniz.
15-ortadoğuda süper devlet olacağız dengeleri bozacağız amaç budur nihai hedef budur,kimse askerimin başına çuvalı geçiremiyecek abd bizden korkacak rusya susacak avrupa birliği hazır ola geçecek ,
16- yüzde yüz ilaç sanayisinin geliştirilmesi...

evet güçlü süper devlet süper türkiye istiyorum ,askeri açıdan tam bağımsız ekonomik ve siyasi açıdan tam bağımsız
türkiye diyorum ve istiyorum bu ülke süperliği hak ediyor,yeterki kendimize acımayalım batıyı örnek gösterip bu ülkeyi aşalamakta iş değil icraat yapılacak,halkımız zenginliği hak ediyor sokaklarda dilencilerin kalmadığı ,çöplerden geçinen insanların olmadığı türkiye ,
her vakit görüyorum arkasında koca torba ile çöpten teneke kutu arıyanları,eller pislik içinde üst baş pislik içinde sokaklarda üstü başı temiz bakımlı insanlar görmek istiyorum yüzleri gülen......

Hamit E.

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Mosso
Soruyu uzun sormussunuz cevap basit.
Araplardan alinan altinlar. Peskes cekilerek elde edilen sicak paralar. Bunlar gizli oldugu icin kanitlanamiyor.
Bisiklet aldiniz ancak ucuz oldun diye fatura almadiniz ancak bisiklet sizin.

B

BF Okuru

Misafir
@Hamit E.
Özelleştirme paraları en büyük kaynak resmi olarak milyar dolarlar resmi olmayarak ise bilinmiyor bu paralar herşeyin kaynağı. Satılmayan yer mi kaldıi Arablara satılan arsala, kuleler....

Hüseyin Külcüoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
675
Bisiklet
Ghost
O değil de şu Ankara'da kapanan tayyare fabrikasına ne demeli ?

" Efendiler,

Avrupa'nın bütün ilerlemesine, yükselmesine ve medenileşmesine karşılık Türkiye tam tersine gerilemiş ve düşüş vadisine yuvarlana durmuştur. Artık vaziyeti düzeltmek için mutlaka Avrupa dan nasihat almak, bütün işleri Avrupa'nın emellerine göre yapmak, bütün dersleri Avrupa dan almak gibi bir takım zihniyetler belirdi. Halbuki,

Hangi istiklâl vardır ki, ecnebilerin nasihatleriyle, ecnebilerin planlarıyla yükselebilsin?.. Tarih böyle bir hadiseyi kaydetmemiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk.

Muhterem milletime şunu tavsiye ederim ki, sinesinde yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki öz cevheri çok iyi incelemek dikkatinden vaz geçmesin". Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Nutuk "

Tepki
38
askeri alanda dışa bağımlılık bitti . otomotivde hala bağımlıyız (avrupa amerika. ) . sağlıkta değil ama ilaç sanayiinde bağımlıyız . tarım öyle böyle ilerliyo onlarda artık bizi yontma derdinde . elektronikte tüm dünyaya bağımlıyız . demir çelik bizde , onda bağımsızız . aklıma gelenleri yazdım. avro ve doların düşmesini istiyosanız bağımlı olduğunuz sektörlerde kendi payınızı almalısınız . yoksa onun parasına para katarsın seninki değersizleşir bunu herkes biliyo artık . KOÇ biz yaparız yerli arabayı dedi 2 yıl daha oyaladı bizi sonra tasmasının ipini çektiler bu bir intahar dedi ve yine bize üstü kapalı ihanet etti herzamanki gibi . en büyük gelirlerden biri bizim için bu olacaktı. ama dünyanın sonu değil tekrr kalkıyoruz ayağa olumsuz düşüncelerinizden kurtulun onlar savaş zamanlarında kaldı. artık krizlerle yönetiliyo ülkeler . bizi yönetemiyolar . bizimde günümüz gelecek . geleceğe bakalım

B

BF Okuru

Misafir
@engin özdemir

parçalarını yurtdışından aldığın helikoptr imal ettiğimiz için mi?
yapmayın....

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@emre önenHepsi burada yazıyor: (link)
(Eski versiyon ama ana hatlarıyla bin senelik vizyon ve strateji aynı. Taktik detayları zamana göre rötuşlanabilir.)

@Kudret KurtcebeBen de okumak isterim (belki de okuduğum bir kitaptır). Kitabın ismini, yazarını bildirebilir misiniz Kudret bey?