Bir babayiğit aranıyor.

Hasan Tunalı

Daimi Üye
Tepki
173
Bisiklet
Cube
seninle aynı görüşteyim Kudret abi ama şu anki durum onu gösteriyor ki çağdaş düşüncede olan insanların yok edilmesine 15 yıl önce başlanıldı. Artık çağdaş insan yetişemeyecek...

@Kudret Kurtcebe

Scudo

emre önen

Daimi Üye
Tepki
461
Bisiklet
Motobecane
malesef milletimizin ekseriyeti tarafından kabul görmeyen bir görüş olsada gerçek şudur ki
cumhuriyet tarihi boyunca sahiplendiğimiz mevcut ideolojimiz , yönetim şeklimiz , rejimimiz , ıvırımız zıvırımız her ne varsa
bunların hiç biri bizi dünyanın kabul gördüğü ve çekindiği bir devlet yapamaz.
yaylaya çıkacaksanız eğer üzerinize kalın giysiler giymelisiniz.

Hüseyin Külcüoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
675
Bisiklet
Ghost
Zorunlu askerlik kaldırılmalı, profesyonel orduya geçilmeli. Sağını solunu bilmeyen adamlarla dolu askeriye..
12 ay askerlik yapan adama tank emanet ediliyor. Böyle saçmalık olamaz.

Askeri eğitim verirsin, orduyu ve silahları tanıtırsın. 1 ay gibi süre yeterlidir.

Ama bunlar yakın zamanda olmaz belki de hiç olmaz çünkü herkes menfaat peşinde..
Asker, rütbelilerin uşağı resmen, subay karısının özel şoförü var, postacısı var vs.

Askeriyede dışa bağımlılık bitmişmişmişmişmiş...
Uçak fabrikasını kapatan zihniyet dışa bağımlılığı nasıl kapatıcak acaba..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
@halil ibrahim duran

evet bu konuyu araştırdım savaş helikopterleri italyanlar ile ortak tank ihalesi güney kore hyundai firması ile ,tankın motorunu yapamadıktan sonra bi anlamı yok,

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.022
Bisiklet
Merida
uçak motoru helikopter motoru vs olsun hiç bir ülke %100 yerli üretim yapmaz dünya da

parçaları yurtdışından almak başka amerika gibi yurtdışında yaptırmak başka.

en büyük örnek sermayesi ülke ekonomilerinden büyük olan apple ve samsung ikiside birbirinden teknoloji satın alıyor

bakın apple amerikan şirketi bütün ürünleri çin de yapılıyor sonra nıke aynen 1 dolara imal edip ucuz işçi gücüyle 1 verip 10 alıyorlar

çin de 1 çocuktan fazla yapmak yasak yapılırsa vatandaş olamıyor ilk çocuk kız olursa ikinci çocuğa izin var,

biz de ise insanlar 3 den fazla çocuk yapmaya teşvik ediliyor,

dış politika berbat iç politika berbat ekonomi berbat istanbul zaten mega köy şehir falan değil her ilçesi bir il neredeyse trafiği çarpık kentleşmesi tüm istanbul yeniden inşa edilene kadar düzelmez.

10 köprü yapılsa da yine düzelmez, bisiklet yollarımız belki 100 yıl sonra bir danimarka seviyesin de olur.

siyasete girmek istemiyorum yalnız hangi hukumet olursa olsun bu ülke bu kafa yapısı olduğu sürece yani tüketim toplumu olmaya devam ettiğimiz sürece beyin göçü verdiğimiz sürece sömürülen ülke olmaya devam edicez, üretim olması şart, ankaranın doğusuna gidenler bilirler doğu ve güneydoğu anadoluda dağlarda ne madenler var kimseler uğraşmıyor, bir fabrika bile yok neler neler var en basitinden dünyanın %70 den fazla bor rezervi biz de geleceğin enerji kaynağı olacağı söyleniyor, daha neler neler var bu topraklar da işte uğraşmıyorlar mı yoksa dış güçler mi sömürülen ülke olmamıza devam etmemiz için mi izin vermiyorlar asıl mesele bu...

evet dünyayı amerikada ki petrol zengini 2 büyük ailenin varisleri yönetiyor, bu bir gerçek işin ucunda petrol olunca 1 ay israilin doğalgaz rezervi bulduğu gazzede ki plajda ki çocukları nasıl bombaladığını bütün dünya izledi...

emre önen

Daimi Üye
Tepki
461
Bisiklet
Motobecane
1000 yıl dünyada süper güç olmuş bir milletin evlatları baştan aşağı yalanlarla bezenmiş , meseleler çarpıtılmış sözüm ona tarihi diziler ile kendi ecdadına sövdürülmüş...
dünyanın herhangi bir ülkesinde böyle azametli bir tarih olacakta onun evladı da çıkıp tarihine sövecek öylemi...
işte o biziz...
Fatih Sultan Mehmet Hz. dirilipte şu sokaktaki gençlerden herhangi birini görse soru bile sormadan tereddüt etmeden kılıcını çekip ortadan ikiye böler...
Neyi tartışmasını yapıyoruz ki...
Biz ecdadına , tarihine , kahramanlıklarına , destanlarına söven bir milletiz...

• Beğen
Tepkiler: Halil EROĞLU

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
@Ali Ç.

ekonomik olarak vereceğim cevaplara, imf'nin borcu silindi de, siz toplam dış borç yükümüze ve dış ticaret açığımıza bi bakıverin... bi de sıcak paralar ve illegal yollarla ülkeye akan paraları hesap ediverin... diyerek başlamak istiyorum... sonra asgari ücretle, yoksulluk sınırını bi kıyaslayıverin mesela...

ve ekonomik açıdan devam etmek istemiyorum...

sosyolojik açıdan devam etmek istiyorum... mesela kadın cinayetlerini gözlerimiz görsün artık istiyorum, çocuk evliliklerini, uyuşturucu batağını, tecavüzleri, ülkenin geldiği cinnet eşiğini falan da bi görelim... tamam her grip olanın üniversite hastanesine gitmesi iyi de, peki ya tıbbi gelişim, yeni şeyler üretmek... onlar nerde??

bisikletliler olarak haya yollarda tacizlere uğruyoruz... insanlar insanlıktan çıkmış...

eğitim deseniz hakgetire... her yeni neslin bi öncekini katlaması gerekirken... kimler neyin derdin de... MİLLİ eğitimpoltikamız, biat üstüne kuruldu, sorgulama yok, bilim yok... araştırma yok... ne eğitim var ne öğretim... -- şu forumda bile "bi araştırın önce" diyoruz, sanki kötü bi'şey diyoruz, linç ediliyoruz...

iyi olan ne varsa hedef altında...

basın özgürlüğü yok... hepsi kıstırılmış... -- en basiti gezi olaylarına katılanları -- ana akım medyayı takip eden vatandaş --- yakan yıkan bi güruh olarak görüyo... o kırılan camların polis gazıyla olduğunu söyleyen yok...

peki o yeni aksaray nedir allah aşkına... böyle bi görgüsüzlük var mı dünya da ???

3. köprünün, ve havalimanının ne için yapıldığı da belli zaten.... tamamen duygusal!!!

ekonomi umrumda diil şahsen... yani ekonomi derken kimin cebine ne girdiği umrumda diil.... bi baş soğan bi ekmeğe bakar karın tokluğu (EDIT: dedem hep derdi ki, toklukla açlık arası bir dilim ekmek :) -- allah rahmet eylesin)... 3 yıla toparlarız... da şu sosyolojik/psikolojik gerilemeyi-avamlaşmayı bence bundan sonra zor toparlarız....

yasin çalış

Forum Demirbaşı
Tepki
45
Bisiklet
Giant
Ekonomi öğrencisiyim. Yorumuma yapacağınız eleştiriler eğitim hayatım ve ülke geleceği için çok önem arz ediyor. Lütfen yanlış olan yerleri düzeltin. Genel olarak Türkiye ekonomisi tarım ve montaj sanayisi üzerine kurulu. Üretim yapamayan bir ülkeyiz. Genel olarak yorumları okudum şu konuya değinene gözüm çarpmadı. Eğitim. Evet evet eğitim konusu değerli forumdaşlar biz ülke olarak eğitime ne kadar önem veriyoruz. Yani yetiştirdiğimiz mühendis montaj sanayini değilde üretim sanayisine ne kadar hakim. Yetiştirdiğimiz işletmeciler kpss ye girip memur olmak dışında ne kadar bir işletmeyi dört dörtlük işletebilecek kapasitede. Yada ekonomistimiz ne kadar ülke ekonomisine sahip bunları tartışmak istiyorum. Daha yazıma başlamadım. Uzun bir yazı olacak sıkılan olursa burada bıraksın. Biz ülke olarak suçu orda burda değil okul sıralarında aramalıyız. Mühendisimize montajı değil yeni bişeyler üretmeyi öğretmeliyiz. Onların ufuklarını açacak ufku açık hocalar gerekli( ürün ithal edeceğinize yurt dışından eğitmen ithal edin) ayrıca girişimciler ve destek eğitim birimleri oluşturulmalı. Girişimciye destek sağlanmalı desteği bu şekilde değil adamın ayağına kadar giderek sağlayın. Küçük çapta da olsa üretim yapanlara ihracatın önünü açın.( ihracatla uğraşıyorum prosedür çok saçma ve aşılması zor engellerle dolu) en önemlisi üretmek her zaman için üretmeye yönelik çalışmalar yapacak kişiler eğitmeliyiz. Üniversite gençliği mezun olunca sadece kpss ye bel bağlamamalı. İthalat ihracat firmalarına destekler artmalı. Diyebilirsiniz kota ve gümrük vergilerini artırmaktan bahsetmemişsin. Evet kota koyduğumda o ürünün ülke üretimi artmaz sayın arkadaşlar. Ürün talebi karşılanmazsa kıtlık oluşur ve ürün fiyatında artış meydana gelir. Hükümetimiz bu politikayı bu Yüzden kullanmıyor. Eski kıtlık devri bu yüzden kapandı. Kuyruklar bu Yüzden bitti. Her zaman için üretim üretim ve üretim
Burada şirket sahibi abilerimiz ablalarımız vardır. Yeni fikirlere açık olun yeni fikirleri olan beyinleri ezmeyin destekleyin. Sizin yanınızda tecrübe edinmesine izin verin. Neyse bu ülke düzelmez okulumuz bitsin elimizden geleni yapacağız.

telefondan yazdım devrik cümleler ve anlam bozuklukları için çok özür dilerim metnin tamamına hakim olarak yazamadım.

Tepki
38
@halil ibrahim duran

böyle deyip kestirip atamazsınız. tank , silah , helikopter , iha yapıyoruz tasarlıyoruz artık . şimdi jet motoru üzerinde çalışılıyo. siz türkiye vatandaşı değilmisiniz ? neden böyle küçümsüyosunuz kendinizi ? yaptık oluyo ve daha da yapıyoruz. komşular sipariş veriyo daha ne olsun. araba yapsak lityumunu dışardan alıyoruz dersiniz siz ozaman. böyle olmazki sanki dğerleri yüzde yüz yerli. mükemmeli bekliyceğimize sadece çabalasak yeter. biz adım atalım kapılar kendiliğinden açılır... saygılar.

Tepki
38
evet mühendislerimiz üniversiteyi bitirince direk yan sanayiye yöneliyo. ben şu an otomotiv müh. okuyorum ve öyle bi niyetim kesinlikle yok. geleceğe yönelik bi motor tasarlamaya çalışıcam mesela.

Ali Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
145
Hayatımda belki de ilk defa bilinçli bir muhalif kesimin sitemlerini dinliyorum genelde içinde olduğum ortamlarda gençler çok bilgiye sahip değillerdi ve körü körüne inanıyorlardı öncelikle sizleri hükümete destek veren biri olarak şahsım adına tebrik ediyorum 2. Olarak bu konuştuğumuz ve sizin sitem ettiğiniz konularda kesinlikle haklısınız eğitim alanındaki konulardan ben de muzdaribim ama nedense hiç bir muhalefet partisi eğitim konusunu ortaya atmıyor eğitim alt etmiş neden şöyle yapmıyorsunuz demiyor kendi gözlemlerime dayanarak söylüyorum ranttan başka birşey yaptıkları yok bildiğiniz gibi samiyende bir asansör düştü ve 10 kişi hayatını kaybetti ana muhalefet partisi mensubu yetkili bir kişi oraya çıkmış diyorki hükümet şöyle yaptı hükümet böyle yaptı tamam kardeşim haklısın ama sen de zamanında bu haltler yenerken milletvekiliydin belki de senin de işine geliyordu sustun şimdi çıktın konuşuyorsun karalama politikası güdüyorsun peki o kadar ağır konuştun da bu konu hakkında yasa tasarısını meclise sunacak parti kim hükümet partisi peki sen ne yapacaksın buna karşılık?? Büyük ihtimal ret oyu verecek neden?? Hükümet yapıyor diye... Tamam kardeşim herşey doğru değil hatta bir çok yanlış da olabilir ama bir mahalli seçim kampanyasını yolsuzlukla yürüten bir parti var karşımızda bir de icraatlarla yürüten bir parti var demek istediğim şey şu bir yanda birşeyler yapmaya çalışan bir adam var diğer yanda ise sakyı bile yönetememiş yolsuzluktan hapse girecekken rahşan affıyla kurtulan bir adam bir de 3lü koalisyon döneminden kalmış kafatasçı bir adam(fethiyeye bakın) açıkçası muhalefet partileri zamanın en kötü isimleriyle yönetiliyor zaten öyle olmasa hükümet bu kadar oy alamaz... candan hanım/bey biz burda boş laf konuşmuyoruz hem kendinizi onlarla savunacaksınız hem de karşılaştırma işini ben yapacağım bana bunlarla gelmeyin sosyolojik açıdan demişsiniz siz sosyolojinin s sini biliyormusunuz peki bu ülkede 1 kilo bonzaiyi ihbar ederseniz 4bin lira ödül alıyorsunuz siz hiç haber izlemiyorsunuz galiba haber bültenleri yakalanan uyuşturucularla dolu en büyük geçim kaynağı uyuşturucu olan pkk bu darbeler sayesinde bu kadar elden ayaktan düştü siz uzun süre önce her gün gelen şehit haberlerini çabuk unuttunuz veya umrunuzda değildi gözümüz görecekmiş nedemek bu görmüyormuyuz sanki ne demek istediğinizi açıklayın çocuk evlilikleri...bıkmadınız dimi bundan bu konuda rant yapmaktan bıkmadınız değil mi çocuk evliliği yaptıran insanlara hapis cezası verildiği ve çocuklerinın ellerinden alınıp esirgeme kurumuna verildiğini de bilmiyorsunuzdur çünkü umrunuzda mı sizn rant elde et geç oh ne güzel cinnet eşiğiymiş biri bana açıklasın bunu bu neyin kafası anlamadım tecavüzlere ne demeli nasıl bir önlem alınacak açıkçası ben bilmiyorum hadım edilebilir mesela ve hapis cezası zaten veriliyor demişsiniz her grip olanın üniv hastanesine gitmesi iyi de... Siz hastaneye gidemediği için gripten ölen insanları çabuk unuttunuz veya umrunuzda değildi yalan mı yeni birşeyler üretmek çıkarın şu at gözlüklerinizi mesela çocuklarda damar tıkanıklığı rahatsızlığı var kronik olarak eskiden açık kalp amelliyatıyla yapılıyordu o çocuğun çocukluğunun bitmesi demek bu !!! Bir Türk doktor kalbi açmadan damardan ufak bir iğneyle buna bir çözüm buldu nerde bulduğunu biliyomusun TÜRKİYEDE peki şuan nerde bu doktor Halkalı kap hastanesinde daha bunun gibi birçok örnek sayabilirim geri kalanına söyleyecek bir söz bulamıyorum eski enflasyon artışlarını çabuk unuttunuz heralde açlığı 3 yıla toparlarız dimi hükümet toparlar biz atıp tutmaya devam edelim sonra milleti suçlayalım adamın karnını doyuran hükümet senmisin bu kadar kara cahil insanlar var ya ülkede hayret ediyorum ama sizlere bir lafım yok.cidden siz birşeyleri biliyorsunuz ama bu tür insanlar "hangi kesimde olursa olsun" beni çileden çıkarıyor adamla konuşuyoruz ağzından çıkanlar sadece duydukları idrak edip tahvil yaptıkları değil... Benim istediğim türk insanı herşeyi bilecek diyecek ki tamam hükümet şunları yaptı ama bunları da eksik yaptı şurada da yanlış yaptı şu politikaları hoşuma gitmiyor o yğzden şuraya oy veriyorum veya tam tersi burada konuşuyoruz da acaba 10 yıl önce bırak türkiye savaş helikopteri yapmayı almaya parası yoktu tank yapacaz deselerdi insanlar bi tarafıyla güler önce şu enflasyonu düzeltsin derdi ama ben muhalefetin bir konu hakkında hükümeti sonuna kadar desteklediğini biliyorum ne mi MİLLET VEKİLİ MAAŞLARI Atatürk maaşları belirlerken vekil maaşları öğretmen maaşlarını geçmeyecek diye söylüyor nerde o zamanki kemalist parti fransa cumhurbaşkanı seçiyor hollande şu anki oyu 13 1 ay önce 18di neden bu kadae az çünkü alternatif bol bizde tam anlamıyla komedi katılım %70 neden çünkü halka seçenek bırakılmıyor neden burdaki birçok kişiden biri çıkıp aday olamıyor sizin gibi insanlar görüşlerini belirttikçe bu ülke biyerlere gelecek başka türlü kimi getirirseniz getirin (belli şeyler dışında) bu ülke milim oynamaz

Tepki
38
@Hüseyin Külcüoğlu
iyi de siz içinizdekileri kusmuşsunuz buraya . uçak fabrikasını otomotiv fabrikasını kapatan zihniyet bir asır geride kaldı . siz de mi oralardasınız ki onlardan bahsediyosunuz. geleceğe giriş yaptık artık. 2014 yılındayız . arkamıza bakarak koşamayız gerçekçi olun .artık sadece önümüze bakıp ilerleyebiliriz yoksa 1 ileri 2 geri.....

• Beğen
Tepkiler: Ali Ç.

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
pardon ama ali bey, sormuşsunuz... ben de içimden geldiği ve düşündüğüm şekilde cevap verdim... hata mı ettim?
herşey güllük gülistanlık, muhteşemiz, 4/4 lük herşey mi deseydim...

ayrıca niye iktidar partisiyle muhalefet partilerini karşılaştırıyosunuz anlamadım... konu mühalefetin niye iktidara gelemediği veya iktidar ile muhalefet arasındaki farklar değil ki... yani siz onu sormamışsınız zaten... eğer muhalefet partileri hakkında ne düşünüyorsunuz diye sorsaydınız onlar hakkındaki düşüncelerimi de söylerdim...

bir de beni hiçbir konuda ikna etmek zorunda diilsiniz... edemezsiniz de, çünkü benim ülkem adına hayallerim biraz yukarılarda... uzun uzun anlatmanın anlamı yok... boşun hayal kuruyo gibi oluruz... ha diyelim ki oldu, o zaman yine ben memenun olmam, daha iyisini hayal etmeye çoktan başlamış olurum... şurası da gayet net ki bu ülkeyi yönetmeye aday kişilerin -- ister iktidar ister muhalefet olsn -- ortalama bir oranla %90'ı bana hitap etmiyor... ben şahsen, kendimce olumsuzluk olarak nitelendirdiğim şeylere ayak uydurmaya çalışarak, işte kendi dar alanlarımda kendimce çözümler üreterek yaşamaya, moralimi yüksek tutmaya, ve maddi-manevi hayat standardımı yükseltmeye çalışıyorum... bu konuda başarısız da sayılmam... bir vatandaş olarak kendime düşeni yapmanın rahatı ve huzuru içindeyim... gerisi de beni hiç mi hiç ilgilendirmiyor...

Mehmet H.

Forum Bağımlısı
Tepki
363
Bisiklet
Ghost
ali bey şu konuyu hükümet ve muhalefete çevirmeseydin tartışma uzun sürerdide sayende kapanır konu devamlı takip ediyordum

• Beğen
Tepkiler: Ali Ç.

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
2002 den evvel, içerideki finans kuruluşlarından borçlanırdı devlet. bankalara yıllık yüzde 120 faizle devlet tahvili satardı. bankalarda mevduat toplayıp bu tahvillerden almak için ahaliye yüzde 100 faiz verirdi. 2002 den sonra, yurtdışı finans kuruluşlarından faizle borç alır oldu. 2002 öncesi kendi yağımızla kavruluyor eksik kalanı imf den tamalıyorduk. 2002den sonra yüzde 4 ila 10 arasında dış finans kurumlarından borç alır olduk. ne değişti peki? 2008 finanasal krizi bizi nasıl oldu da teğet geçti? ya da bu ülkede kimlere direkt saplandı, kimler rahat etti? şimdi yandaş ve karşı medya ağzı ile konuşmadan yurt dışında 2008 krizini ne tetikledi, avrupa ve amerika bu finansal krize neden girdi incelemeniz lazım. ülkemiz krize bir çok sektörde girdi. ancak ithalatçılar ve düşük kurdan ithal mal satanların bu altın 12 yılı unutamayacakları kesin. 2002 yılında sizler hatırlamazsınız, ülkedeki ampül fabrikası tekfen üretimini ve fabrikasını bulgaristana taşımıştı. paşabahçe fabrikalarından bazılarını taşıyarak küçültme kararı aldı. 2-3 sene evvel sarımsak üreticisine şaka yaptı hükümet ve çinden ucuz sarımsak ithal etti, bir sene evvel sarımsak iyi para edince üretici sarımsak ekmişti ve bir sene sonra sarımsak elinde patladı. ukrayna çay üretmeye çalışıyor, bizde ise çay bahçelerini söküp yerine kivi meyvesi yetiştirme planları yapılıyor. ben ilkokuldayken konya tahıl ambarıydı ve kendi kendine yeten 10 tarım ülkesinden biriydik. şimdi yarı çöl konya ovasında hangi akla hizmetse sulu tarımın en aç gözlüsü şeker pancarı tarımı yapılıyor.

gelelim 2008 krizine. amerikalı bir üniversite öğrencisi okuldan mezun olduğunda ortalama 40000ABD doları borç sahibi oluyor. finans kurumları abd yi ele geçirdikten sonra, kendi halkının geleceğini ipotek altına almanın yolunu emlak balonu ile buldu. ilk yıl düşük faizden sonra ki yıllar ise hersene artan oranlarda faiz oranında 10-20-30 yıllık emlak kredileri sağladılar. ahali bir hevesle, evim olacak, emekli olunca kira ödemeyeceğim, bebenin üniversite zamanı gelince satarım yavrım mezun oldumu 40bin dolar borcun altına girmez diyerek evlere saldırdı. ekonomideki en basit kural bişeye çok istek olursa fiyatı artar. amerikan ahalisi evlere hücum edince evlerin değeri ufak ufak uçuşa geçti sonrasında ise fezayı buldu. ama ilk yıl düşük fazileri zarzor ödeyen ahali, kredi kartları ile geçinmeye çalışırken, ikinci yıl ödemeler aksadı ve bankalar haciz yoluyla evlere çöktü. elindeki birikmişi de kaybeden amerikalı, bir de artan işsizlikle karşı karşıya kalınca occupy wall street (wall street i işgal et) diye heyecanlandı. ama devlet ne yaptı, bunun sebebi finans kuruluşlarını kurtardı, ahalinin parası battı.

bizde toki toki evler patır kütür yapılıyor. toki inşaatları durduğu an, bizde de krizi bekleyin. ankarada kentsel dönüşüm adı altında bir sürü dağ başında bina oturacak insan bekliyor. ama insan yok beton çok. rant ve finans ekonomisi, tüm dünyaya hakim olmaya çalışmaktadır. ülkemiz oltadaki balıktır artık. suyun içinde debeleniyoruz sadece, biri misinaya asılıp bizi suyun yüzeyine çıkarır çıkarmaz öleceğiz.

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
kendi ülkesinde yıllık yüzde 2-3 kazanacak bir banka olsam, yüzde 4-5 veren bir ülkeye seve seve borç vermek isterim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
@öner yıldırım

babayiğit gelecek ama ben göremeyeceğim,:)

tekrar isteklerimi sıralayayım,

bu ülkenin acilen yapması gerekenler,

1-ağır sanayi hamlesi
2- motor yapacaksınız ,uçak motoru-gemi motoru tank motoru,otomobil motoru,elektrik motoru
3-üretim a-dan z ye
4- bilgisayarlar yapacaksınız yüksek teknoloji hamlesini başlatacaksınız
5-askeri araçların 100 de yüzünü biz üreteceğiz tank, top, savaş helikopteri,savaş uçağı,radar telsiz vs vs ,evet telsiz yapıyoruz aselsanın başarılarını ayakta alkışlarım,
6- ekonomik açıdan yabancıdan borç alınmayacak,ne özel sektörünüz ne de kamu dışarıya borçlu olmayacak
7- dünya pazarlarında kendi ürettiğiniz tüm teknolojik malları satacaksınız rakip olacaksınız,sadece tekstil ile kalmayacaksınız
8-dünyanın en iyi doğal gıdalarını üretecek dünyaya satacaksınız,ve içeriyide ucuza besleyeceksiniz et pahalı olmayacak hayvancılıkta, yetiştiricilikte ,birinci olacaksınız
9- arge geliştirilecek araştırmalar yapacaksınız
10- dünyanın en iyi süper uzay teknolojisine sahip olmakla kalmayacak nükleer silah yapacaksınız
11-petrol çıkartacaksınız işleyeceksiniz gaz çıkartacaksınız ,boru çıkartıp işleyeceksiniz hidrojen gaz ile işleyen araçlar üreteceksiniz
12- durmak yok üretmeye devam diyerek yola devam edeceksiniz
13- evet dünya hava yollarına rakip olacaksınız deniz yollarına kara yollarına,deniz taşımacılığında dev petrol tankerlerimiz olacak,ve türk ticari uçaklarımız dünyanın her yerine uçacak,kanal projesi ile geçen gemilerden ücret alacaksınız 3 .büyük istanbul hava alanı zati avrupada bazı uçak firmalarını endişelendirdi varsın endişelendirsin yola devam,
14-nato boyunduruğundan çıkacak size bağlı olan gerekirse müslüman askeri paktı oluşturacaksınız,ve arapların kendi aralarındaki kavgaları bitireceksiniz.
15-ortadoğuda süper devlet olacağız dengeleri bozacağız amaç budur nihai hedef budur,kimse askerimin başına çuvalı geçiremiyecek abd bizden korkacak rusya susacak avrupa birliği hazır ola geçecek ,
16- yüzde yüz ilaç sanayisinin geliştirilmesi...

bu ülke 3 ayak üstüne tam oturacak

1- askeri açıdan tam bağımsız
2- ekonomik açıdan tam bağımsız
3- siyasi açıdan tam bağımsız

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
@engin özdemir

engin bey,

bu düşüncelerinizden ötürü sizi destekliyorum.