Araba çarparsa (hukuken) yapmanız gerekenler. (rehber)

Scudo

Oguzdc

Üye
Tepki
15
İsim
Oğuzhan
Bisiklet
Ümit
@BağdatlıRuhi gerek yok başım dönüyor falan derseniz yeterli olur heralde :)

Ayrıca çukura falan düşerseniz de dava açma hakkınız var ancak idari yargıda unutmayalım ;)

Bakın burada bisikletliye çarpan adamdan tazminat alınmış :)

MAHKEMESİ :..........Asliye Hukuk Mahkemesi

Taraflar arasındaki tazminat davasının yapılan yargılaması sonunda; kararda yazılı nedenlerden dolayı davanın kısmen kabulüne dair verilen hükmün süresi içinde davalılar vekili tarafından temyiz edilmesi üzerine dosya incelendi, gereği düşünüldü:
- K A R A R -
Davacı vekili, davalıların maliki ve sürücüsü olduğu aracın, kavşakta kırmızı ışıkta bisikletiyle bekleyen davacıya arkadan çarparak yaralanmasına neden olduğunu, davacı hakkında alınan adli tıp raporuna göre müvekkinin yaralanmasının basit nitelikte olmadığını, mandibula kırığının yaşam fonksiyonlarını orta derecede etkilediğini, 4 dişinin kırıldığını ve çatladığını, çene kemiğinin kırılarak platin takıldığını, yüzünde his kaybı, çenesinde eğrilik oluştuğunu ve elinde iz kaldığını öne sürerek 1.000,00 TL maddi ve 10.000 TL manevi tazminatın olay tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte davalılardan müştereken ve müştereken tahsilini talep etmiştir.
Mahkemece, toplanan deliller ve benimsenen bilirkişi raporuna göre, davanın kısmen kabulü ile 440,06 TL maddi tazminat ile 2.500,00 TL manevi tazminatın kaza tarihi olan 15.06.2012 gününden itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte müteselsilen sorumlu olmak üzere davalılardan alınarak davacıya verilmesine, karar verilmiş;hüküm,davalılar vekili tarafından temyiz edilmiştir.
Dava, trafik kazası nedeniyle maddi ve manevi tazminat istemine ilişkindir.
1) Maddi tazminat talebi yönünden inceleme;
6100 sayılı HMK'nın geçici 3/2. maddesi delaletiyle 1086 sayılı Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun 427. maddesinde öngörülen kesinlik sınırı 2013 yılı için 1.820,00 TL'dir.
Temyize konu karar anılan yasanın yürürlüğünden sonra verildiğinden kesin niteliktedir. Kesin olan kararların temyiz istemleri hakkında mahkemece bir karar verilebileceği gibi, 1.6.1990 gün 3/4 sayılı İçtihadı Birleştirme Kararı uyarınca Yargıtay’ca da temyiz isteminin reddine karar verilebileceğinden davalılar vekilinin temyiz dilekçesinin reddine karar vermek gerekmiştir.
2) Manevi tazminat yönünden inceleme;
Dosya içerisindeki bilgi ve belgelere, mahkeme kararının gerekçesinde dayanılan delillerin tartışılıp, değerlendirilmesinde usul ve yasaya aykırı bir yön bulunmamasına, manevi tazminatın takdirinde 818 sayılı Borçlar Kanunu'nun 47.maddesindeki özel haller dikkate alınarak hak ve nesafet kuralları çerçevesinde karar verilmesinde bir usulsüzlük bulunmamasına göre, davalılar vekilinin aşağıdaki bendin kapsamı dışında kalan sair temyiz itirazlarının reddi gerekmiştir.
SONUÇ: Yukarıda (1) nolu bentte açıklanan nedenlerle, davalılar vekilinin maddi tazminat yönünden temyiz dilekçesinin hükmün kesin olması nedeniyle reddine, (2) nolu bentte açıklanan nedenlerle davalılar vekilinin manevi tazminat yönünden temyiz itirazlarının reddi ile hükmün ONANMASINA, 17/03/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ozan Yiğit Tabaş Yazınızın ilk bölümü ile ilgili olarak bahsettiğiniz motor, trafik siciline tescil edilen ve plaka takılmak suretiyle trafiğe çıkan bir taşıt olduğu için doğal olarak karıştığı kaza, trafik kazası niteliğindedir ve polislerin yaralı, ölü var mı diye sorması şehir efsanesidir. Bu gibi hallerde polis olay yerine mutlaka ve mutlaka gelir, tutanak tutulur, mağdur şikayetçi olmasa dahi karakolda ifade verir keza çarpan şahsın da ifadesi alınır. Bu noktada bazı arkadaşlar bisikletlerinin zarar gördüğünü ve mala zarar verme suçundan ceza davası açılıp açılamayacağını soruyor. Arkadaşlar ceza yasamızda düzenlenen mala zarar verme suçu yalnızca kasten işlenebilen bir suç olduğu için eğer karıştığınız kaza gerçekten kaza niteliğindeyse yani sığırın biri sizi bilerek ve isteyerek ezmediyse ve siz buna rağmen mala zarar verme suçundan şikayetçi olursanız, iddia makamı yani savcı takipsizlik(kovuşturmaya yer olmadığı) kararı verecektir. Sorunuza gelecek olursak, motorlu taşıtın kural ihlali sonucu meydana gelen kazada vücut bütünlüğünüzde bir zararın meydana geldiği sağlık kurumunca raporlanır ( genelde "BTM ile giderilebilir biçimde yaralanmıştır" şeklindedir) ve böyle bir olayda eğer karakolda alınan ifadenizde şikayetçi olursanız sürücü hakkında taksirle yaralama suçundan kamu davası açılır. Bu davanın açılabilmesi için muhakkak ifadenizde davacı ve şikayetçi olduğunuzu belirtmeniz gerekir, aksi halde takipsizlik kararı verilir. Avukat olarak bu tip kazalarla sık sık karşılaşıyorum. Bu ana kadar anlatılanlar işin cezai boyutuydu. Bir de hukuki boyutu mevcuttur. Bu gibi hallerde bisikletinizde meydana gelen zararı haksız fiilden kaynaklanan tazminat hükümlerine göre elde edebilirsiniz. Ancak burada ispat yükü zararının olduğunu iddia eden kimsededir. Yani işin özü mahkemeyi bu hususta ikna etme görevi size veya avukatınıza düşer.

Dipnot: BTM= Basit Tıbbi Müdahale

Berkay S.

Üye
Tepki
71
Bisiklet
Salcano
@Oguzdc sen çene kemiği ve dişlerini kır , çeneni yamult , platin taktır , yüzünde his kaybı oluşsun üstelik bisikletin perte çıksın sonra git 3000 liraya bile varmayan bir tazminat al. böyle bir durum yaşasam hem mahkemeye veririm hem de acısını çıkarırım tüm olayların . afedersiniz ama bu ne lan böyle,dalga mı geçiyorlar. ön iki dişimi bisiklet yüzünden kırdım daha doğrusu dilimin üzerine öğüttüm , hala çok soğuk birşey içemiyorum dudaklarımı siper ediyorum içerken. tüm bunlara platini , kırığı , yamuğu ekle al sana adama sağlam bir dayak atmak için sebep. motorsiklet-otomobil kazası olsaydı o meblağ nasıl artardı.

• Beğen
Tepkiler: Rocketman

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
@Onur YCL

maddi hasarlarda yaklaşım nasıl oluyor peki ? bisiklet plakası olan bi araç olmadığı için maddi zararlarda kendi başınıza tutanak doldurmak yetmiyor, mutlaka polis çağırmak gerekiyor, karşı tarafın kaskosu ancak o zaman zararınızı karşılayacak pozisyonda oluyor diye duymuştum.
gerçi araç sahiplerinin kaskoyu bozdurtmamak gibi dertleri de oluyor ama, ya çarptığı bisiklet arabasından pahalıysa ?
bir de çarpıp kaçma durumlarında plakasını almak bir şeye yarıyor mu ? hasarınızın maddi anlamda karşılanması anlamında ?

@Ersin Yılmaz

o ne demekmiş yaa ?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Tasogare Dikkat ederseniz kaskoya hiç değinmedim zira poliçenin neleri kapsadığı hakkında bilmeden yorum yapmak yanlış olur kaldı ki bu ihtimali gözetecek olursak atıyorum kaza yapacaksak bile kaskosu olmayan 76 model bir hacı murat bize çarpmasın diye dua ederiz. İlk mesajımdada vurguladığım üzere mutlaka ve mutlaka bu tip vakalarda polis çağırın ve karşı tarafın asli kusurlu olduğu iddianizi tutanak altına aldırdığınızda ve varsa bu iddiayı diğer delillerle de destekleyerek (kamera kaydı, tanık vb.) zararınızı borçlar kanunu hukuka aykırı eylem (haksız fiil) hükümlerine göre tazmin edebilirsiniz. Çarpıp kaçma durumunda da yukarıdaki açıklamam geçerlidir. Sigorta şirketleri bu gibi hallerde genelde zararı karşılamaktan kaçınırlar. Bulabildiginiz kadar delille mahkemeye başvurmaktan başka çareniz yok. Burada mahkeme dosya kapsamındaki mevcut deliller ışığında özellikle bilirkişi raporunu da dikkate alarak hüküm kuracaktır. Ceza davalarında sizin hiçbir şey yapmanıza gerek yokken hukuk davaları tamamen ispat üzerinden yürür ve hakimi zarara uğradığınıza ikna edebildiğiniz oranda tatmin olursunuz.

Gixxer

Forum Demirbaşı
Tepki
400
İsim
Yiğit Tabas
Bisiklet
Focus
Başlık için teşekkürler, çok işime yaradı

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
@Onur YCL
aynen bende zaten bakıyorum şahin - murat, hemen durup kaldırıma çıkıyorum :) murat o kadar olmasada şahinler sıkıntı :)

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Adalete bak cenen kırılıp platin takılsin yüzünde his kaybı.... kemiğin ve4 dişin gitsin.... ki sen bu arada ışıklarda bekliyor ol verilen para 3000 ....
Ben kaldırımdan gitsem daha iyi abi....bu nedir yahu???

• Beğen
Tepkiler: Hegera

Muh26ammed

Üye
Tepki
12
İsim
Muhammed
Bisiklet
Salcano
Hocam peki bir yaş sınırı varmı

Tepki
64
İsim
Bora Adıgüzel
Bisiklet
Bianchi
Merhaba herkese =)

Benim merakim bisikletle giderken kaza yaptiktan sonra neler yapmamiz gerekiyor?

Etrafta Insan Varsa Ne Yapmaliyiz
Bir yayaya carptiysak ne yapmaliyiz
Ve etrafta kimse yoksa ne yapmaliyiz?

Tesekkurler =)

kutsaruzgar

Daimi Üye
Tepki
267
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Sedona
Kontrollü kavşaktan karşıya geçerken, yandan gelen araca yol vermek için sağa döndüm ve birkaç metre ötede yaya geçidinde yolun karşısından geriye dönmek için hafif döndüğümde arkadan gelen aşırı süratli motor biçercesine çarptı. Karşılıklı şikayetçi olduk. Kamera kaydı var ve bu şekilde.Dava Sonucu hakkında fikri olan varmı?