Araba çarparsa (hukuken) yapmanız gerekenler. (rehber)

Tepki
13
İsim
Batuhan Aytürk
Bisiklet
Salcano
@Turcu_75
benim lisansım var ben bu spor yaparken bilinçli yapıyorum ve tüm kuralları işaretleri biliyorum gibisinden herhalde lisansın olup onunla birlikte savunman

Scudo
Tepki
13
İsim
Batuhan Aytürk
Bisiklet
Salcano
Bisikletin masraflarını karşılasın da çünkü kolay alınmıyor
Banada ciddi hasar vermesin ki zaten hatalı sonuna kadar hakkımı savunurum
Böyle durumlarda bence hiç karşı tarafla muhattap olmayacaksın önce ambulans sonra polis çağrılacak bu konunun üzerine düşmezler ise herkesten şikayetçi insan canı bu kadar önemsiz değil
Zaten 2 tekerin üstünde böyle ortamlarda ALLAH'a emanet gidiyoruz.

@Turcu_75
Bisikletin masraflarını karşılasın da çünkü kolay alınmıyor
Banada ciddi hasar vermesin ki zaten hatalı sonuna kadar hakkımı savunurum
Böyle durumlarda bence hiç karşı tarafla muhattap olmayacaksın önce ambulans sonra polis çağrılacak bu konunun üzerine düşmezler ise herkesten şikayetçi insan canı bu kadar önemsiz değil
Zaten 2 tekerin üstünde böyle ortamlarda ALLAH'a emanet gidiyoruz.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Batuhanayturk İşte bende onu diyorum karşına bir öküz ve mal denek gelirse ne lisans, ne madalya, nede kuplar bir halta yaramıyor çünkü bu ülkede haksız haklıyı bastırır modunda.

• Beğen
Tepkiler: Batuhanayturk
Tepki
13
İsim
Batuhan Aytürk
Bisiklet
Salcano
@Turcu_75
Sizde haklısınız bir bisikletlinin korkup emanet taşıdığı bir ortamda adaletten veya trafik kurallarından bahsediyoruz:booo:

Tepki
1.680
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Trafik kazasında (arabayla) ambulans çağırdığımızda polis zaten geliyor.

Muhtemelen bisiklet ve araba kazaya karıştığı için gene polis gelir.

Bizim ayrıca her ikisini de aramamıza gerek yok.

Tepki
1.680
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Batuhanayturk

Maddi kaza varsa polis gelmiyor ve kendimiz tutanak tutup hallediyoruz.

Ama bedenen yaralanma vb olduğunda kanunen polis gelmesi gerekiyor.
Araçları yerinden oynatmamamız gerekiyor diye biliyorum.
Yani kaza tesbit tutanağını biz değil ekip düzenliyor:)

• Beğen
Tepkiler: Batuhanayturk

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisikletli için lisans - ehliyet sorgulayan, dikkate alan yok. Bana araba çarptığında gelen polis araç sürücüsüyle ahbap çıkmıştı, yaralı halde itirazlarıma rağmen kafalarına göre bir rapor düzenlediler. Mahkemede tutanağı pek kale almadı, ifademe baktı. Benim süreçte 2 dk.lık duruşmaların ardından sonuçta karşı tarafa ceza kesildi ama sistem nasıl işliyor ben de anlamadım :D Yaralıyken de bisikleti falan görmemişti gözüm, oracıkta bırakmıştım. Poliste çarpan araç sürücüsüne emanet etmiş :confused:

Tepki
15
İsim
Selim Ergün
Bisiklet
Kron
@Serkan Mıstınoğlu
Bu önemli ve faydalı yazınıza en çok da emeğinize teşekkürler,merak ettiğim bir konu var:
Ben 17 yaşındayım ve yaşadığım şehir Van,herhangi bir kaza durumunda muhatap olacağım kişinin anlayışlı ve sabırlı birisi olma ihtimali çok düşük ayrıca durumu hafife alıp olay yerini en kısa sürede terk etmeye çalışması ise çok büyük ihtimal...bu yüzden haklıysam ve olay yerini terk etmesine engel olamıyorsam öncelikle yapmam gerekenler nelerdir ve bu süreçte özellikle nelere dikkat etmeliyim?

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
@Selim Ergün hakkınızı arayabilmeniz için kanıtlara ihtiyacınız olacak. Öncelikle olay yerinden ayrılmayın, çekebiliyorsanız fotoğraf veya video çekin, aracın ve sürücünün. O olay yerinden ayrılsa bile olay yerine çağırdığınız polis ekiplerine fotoğraf ve videoları gösterirseniz eninde sonunda karakolda görüşeceksiniz şahısla :harika: Tıpış tıpış gelecek ve bu kez kuzu gibi olacak.
Etrafta insanlar varsa görgü tanığı, yani şahit bulmanız da önemli. Veya mobese kamerası, pek yok ama. Olay eğer işlek bir caddede veya kavşakta kavşakta olmuşsa çok büyük ihtimal kamera kayıtlarına takılmıştır. Polis çağırırken "araç dışı yaralanmalı trafik kazası" olarak çağırın. "Ben bisikletle gidiyordum, bana araba çarptı" derseniz gelmez. :snzdglsn:

Tepki
15
İsim
Selim Ergün
Bisiklet
Kron
@Serkan Mıstınoğlu
bu kadar bilgili olup özenle cevapladığınız için teşekkürler..:)
belki de herhangi bir akşam haberinde whatsapp haberleri yayınlamak yerine sizi röportaj için konuk etselerdi güzel ülkemde bisikletin sadece bir karne hediyesi olduğu algısı kırılabilirdi.Umarım bu forumda olduğu gibi emeğiniz bilginiz ve fikirleriniz hak ettiği değeri hep bulacaktır

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
@Selim Ergün pek fotojenik hissetmiyorum :D DC Rainmaker veya Sheldon Brown gibiyim ben, yazmak üzerine yoğunlaşıyorum :asik: Güzel dilekleriniz için teşekkürler :harika:

• Beğen
Tepkiler: Selim Ergün

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
@Serkan Mıstınoğlu
Polise bak ya:D
Böyle bir şey olabilir mi?O cümleyi kurarsan gelmiyor,bu cümleyi kurarsan geliyor..Çocuk oyunu gibi..Elma dersem çık,armut dersem çıkma gibi:D
Kaza geçirmişiz,ölüyoruz artık,kurduğumuz cümlenin,kullandığımız kelimenin ne anlamı var?Çık gel işte ama gelmiyormuş polis..Çünkü doğru cümleyi kurmamışız..!

Atasoy

Terörü ve destekcilerini Lanetliyorum
Tepki
12.350
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Allah göstermesin. Başiniza birşey gelirse acil servise gidip kazaya kariştiginizi beyan edip adli rapor alırsaniz. Polis Tıpış tıpış gelip tahkikat yapmak zorunda.

Özhan Akgöğ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.106
Bisiklet
Diğer
@Ersin Yılmaz

Bu konuda net bir dönüş oldu mu? Yani şu anda bisikletimin üzerindeki parçalardan bir çoğu faturasız diyebilirim veya bisikletleri zamanla farklı biçimlerde kullanıyorum. Yani jant setini değiştiriyorum vs. Faturadaki halinden farklılık gösteriyor. Bu durumda tam olarak beyan edilen ne? Bunun sağlaması nasıl yapılıyor? Muhtemelen sigorta firması 5000 tl lik malzemeye 1000 tl diyecek.

Faturası yoksa bu durumda ne yapılması gerekiyor? Bilirkişiye mi gidiliyor? Bilirkişi tam olarak kim oluyor. Yani mahalle arasından bir bisikletçiyi bilirkişi seçerlerse iş yine yaş. Bu konuda bilgisi olan birileri aydınlatırsa sevinirim...

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
@Kook alınsa iyi olur. Kaska, gidona veya göğüs aparatına takılarak çekim yapılabilir. Abartmak isteyenler bir tane de sele borusuna takıp arkadan gelen araçları görüntülüyor :naslyany:

Kook

Aktif Üye
Tepki
170
@Serkan Mıstınoğlu

Arkaya takınca da değişik oluyormuş. :)Sonradan izlenip arabaların davranışları hakkında kritik yapılabilir.

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner