Araba çarparsa (hukuken) yapmanız gerekenler. (rehber)

mfurkan

Forum Demirbaşı
Tepki
551
İsim
Furkan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ah şu polisler bir kere olsun yardımını görmedim...

• Beğen
Tepkiler: Ali Eren
Scudo

ilkercom

Forum Demirbaşı
Tepki
533
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kesinlikle bişey yok diye bir söz söylemeyin. Hatta " ahh belim uyuşuyor" filan gibi sözler sarfedin. Özellikle omur ilikle ilgili bir rahatsızlıktan istediğiniz hastaneden rapor alırsınız ki bu kısım çok önemli. Bunlar malesef yapmamız gereken küçük "çakallıklar" . Diğer türlü karşınızdaki sizi önemsemeyebilir. 7 bin liralık fiat unosu ile 15 bin liralık karbon bisikleti pert edip umursamadan evine dönen tiplemelerle karşılaşabileceğinizi unutmayın. Defalarca başımıza geldi malesef.

İstanbulda yaşadığım dönemde çok kaza yaşadım. Anahtar kelime "Ben iyiyim" bunu dediğiniz an karşıdaki kendini suçsuz ilan edip çekip gider. Adam trafikte birden kapıyı açıp takla atmama sebep oldu. Çekip gitti.

Bu gibi durumlarda kendimizi kontrol ettikten sonra hemen plakayı almalıyız. hatta hemen not etmeliyiz. Anlık şok ile unutulabilir. Ama kesinlikle plaka alınmalı.
Polis çağırılmalı. Hastaneye gidip rapor alınmalı.

Bu süre zarfında karşınızdakini baskı altına almanız lazım. işler sadece prosedürle kanunla yürümüyor.

Bülent Gökmen

Forum Demirbaşı
Tepki
148
Bisiklet
Cannondale
A şahsına yahut B şahsına yazmıyorum ki yanlış anlaşılmasın. Hukuk konusunda ne konumda olduğumuzu tartmak istiyorsanız yolunuz mahkemeye düşsün. Basit bir alacak davasında bile tük. hak. heyeti ve bilmem hangi ceza mahkemesi beni haklı buldu bulmasına ama hakkım 3 senedir verilmiyor ne iş? Yaptığım masraf mağduriyetimi katladı ona mı yanayım yoksa dolandıran kişinin adresine sırf çoluğuna çocuğuna acıdığım için hacze gitmiyorum ona mı? Suçlunun toplma kazandırılabilmesi için açık açık maddeler mevcut ama ben mağdurun kazandırılabilmesi diye bir madde henüz görmedim. Yamalı bohça gibi o ülkeden bu ülkeden kanunlar almışız, göstermelik. Uygulayacak insan kalmamış.
Bırakın yaşadığım olayı, motorcu bir arkadaşıma ehliyetsiz bir kaltak aracıyla çarptı ve kendisi tekerlekli sandalyede yaşam mücadelesi veriyor. Eşi ve evlatları da perişan. Mahkeme hak hukuk herşey onu haklı çıkarıyor çıkarmasına da bahsi geçen kaltak yurtdışına kaçtı, hadi ulaşsın o kanunlar ona da. Şükrediyor insan haline, yine de yetmiyor bu dünyadaki çaba.
Herşeye rağmen pire için yorgan yakan birisiyim, yine de hakkımı imkanlarım dahilinde sonuna kadar ararım. Neticede hak verilmiyor, alınıyor.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Zaten durumu yok olanın mazereti hazır "canımımı alacaksın" ama bu tarz insanlarla muhatap olmamak için satın almalarda kurumsallık aramalıyız. Ben buna çok dikkat ediyorum ama bazende ufak tefek ürünler için zaten hak aramaya gerek yok, bozulursa atarım deyip satın aldığımda oluyor ama uzun zaman görev yapması gereken ürünlerde kesinlikle kurumsallık şart.

Çok geçmiş olsun, Allah bu gibi durumda olanlara sabır versin.

@Bülent Gökmen

Tondel

Üye
Tepki
1
İsim
Turgay O
Bisiklet
Scott
merhaba arkadaşlar,

burda unuttuğumuz önemli birşey var. yakın zamanda buna benzer birşey başımızdan geçtiği için kötüde olsa tecrübe etmiş bulunuyoruz.

Yapılması gerekenlere şöyle düzeltme yapılması bence yerinde olur.

ilk önce polis aranmalı. ardından da ambulans a haber verilmeli. ufak yaralanmalı dahi olsa. çünkü olay anında şokta olunma ihtimali çok yüksek. Ve olaya karışanlarda kendini haklı çıkarma durumları cabası. Öncelikle polise haber verilmeli. ardından da ambülans a haber verilmesi bence hukuki açıdan ilerde olabilecek durumlar açısından önemli. Zaten yukarıda belirtilen sırasıyla yapılması gerekenleri ambulans olay yerinde yapıyor. ilk yardım ekibi size ilk müdahaleyi yaparken şöför de gerekli kanıtları foto resim olay yeri ilk incelemelerini yapıyor diye bilgi aldım.

ÖNEMLİ!: oldu ki hastaneye gittiniz ve ambulans çağırılmadı. bunun için de hastaneye gittiğinizde mutlaka adli rapor tutturun. Hastane ekibi polise bilgi vermek durumunda. muhtemelen polisi aradıklarında polis şu soruyu soracaktır: birbirinizden şikayetçimisiniz ? diye. arkadaşlar aranızda anlaşsanız bile her iki taraf iyi niyetli olabilir. bu önemli değil. ilerde bu masrafların sigorta tarafında karşılanması için size dayanak oluşturacak belge bildiğiniz üzere polis tutanağıdır. polisin sorduğu soruya yani: birbirinizden şikayetçimisiniz sorusuna eğer hayır şikayetçi değiliz derseniz o zaman polis gelmeyecek ve ilerde hukuki boyut gerektiği zaman da bu rapor olmayışından dolayı da mağdur olacaksınız. oldu ki kırık var. platin vs takılması gerekli. bu durumlar ilerleyen yaşlarda bedensel yetinize engel oluşturabileceğinden belki ilerki safhalarda da ameliyat vs. olmanız gerekebilir. her ne kadar iyi niyetli aranızda anlaşma olsa da yaralanma durumu ciddi ise mutlaka adli rapor tutturun.!

en önemli nokta polis raporu. bu rapor da olayın sıcaklığında olması gerekli. şöyle ki siz yada size vuran araç sürücüsü alkollü olabilir. alkollü olan suçlu olacağı ve devlet de bu masrafı karşılamayacağından önemli. yani siz ambulans ile hastaneye gittinizde her halukarda size ilk müdahale yapılır. devlet bunun masrafını karşılar. ancak olası alkol durumu var ise de. ilerde devlet alkollü olana bu masrafı rücu eder diye biliyorum arkadaşlar.

• Beğen
Tepkiler: berktx

Bülent Gökmen

Forum Demirbaşı
Tepki
148
Bisiklet
Cannondale
@Asusmune Amin cümlemize.

Ben kendi adıma şahsı ve birkaç mağduru buldum ve savunmayı organize etmeye çalıştım. Diğer insanlarda aynı şeyi yaşamasın diye elimden geleni yaptım. Benim başıma gelmez dememk lazım. Geldiği zamanda hakkını aramalı insan. Aramayandan da uzak durmalı zira asıl tehlikeli olan onlar. Bu sebple bu zihniyetler artıyor zaten. İlahi adalet elbet tecelli ediyor bunu da yaşadım yaşıyorum da. Zaten okadar kazadan sağ kurtulmamı ona bağlıyorum :) Allah kimseyi düşürmesin diyorum ama bisiklet bu, usta bile olsan düşmeden olmuyor :)

lvtylmz

Üye
Tepki
27
İsim
LEVENT YILMAZ
Bisiklet
Canyon
Merhaba Arkadaşlar, 1996 yılında yaşadığım bir kaza neticesinde çarpan arabanın trafik sigortasindan tüm masraflarimi aldım. Unutmayın ki kurallara uydugunuz müddetçe bindiğiniz bisiklet bir taşıt, bu sebeble bildiginiz 2 aracın çarpışması şeklinde işlem yapılıyor. Yani adamın kaskosundan değil trafik sigortasından paranızı alacaksınız. Mutlaka rapor tutturun , fotoğraf çekin ve tanık yazdırmaya çalışın.
Kazasız günler dileğiyle...

• Beğen

Sefa01

Daimi Üye
Tepki
190
Bisiklet
Pinarello
Polisi geçin, bu kadar kokuşmuş bir teşkilat olamaz. Ben de hep böyle birşey başıma gelse ne yaparım diyorum? Ben çözümü direk ambulansı aramakta görüyorum. Hiç kimseyle muhattap olmadan( eğer basit birşey değilse)! Çünkü arkadaşların dediği gibi o stres anında salınan streoidler savaşta ayakta kalmanızı sağlıyor. Ama bir süre sonra bütün herşey ortaya çıkabilir. Kafa travmalarında epidural kanamalarda lucid interval denen bir durum var. Bir süre hiç bir bulgu olmadan yaşayabilir daha sonra küt diye gidebilirsiniz. Ayrıca ambulansı aradığınızda bisiklet kullanırken arabayla trafik kazası yaptım. Şuram buram ağrıyor sağlığımdan şüpheliyim dediğinizde hem ambulans gelir hemde 112 durumu polise iletip trafik kazası olduğu kayıt altına alınır. Eşşek gibi gelirler ondan sonra. Hastaneye gittiğinizde de durum doktora iletilir oda mecbur vakayı adli vaka olarak açar. Böylelikle hiç birşey ile uğraşmazsınız. Tabi gereksiz bu kadar birimi işgal etmemeye dikkat etmeli. Ciddi birşey olursa ben böyle yapmayı düşünüyorum.

Sipioreeee

Daimi Üye
Tepki
103
Bisiklet
Sedona
Şunu diyim.. Dünyada adalet yok, en adil adalet kendinindir.. Mesela bana sağ şeritte arkadan çarpan ve sigorta şirketinin de beni haksız bulduğu kazada ben kendi adaletimi verdim

• Beğen

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
Rehber, sayın Murat KILIÇÇÖTE'nin (@MURAK) tavsiyeleri ile güncellenmiştir. Özellikle 3. maddeye çok faydalı ve güncel, ülkemize uygun bilgiler eklendi. Kendisine çok teşekkürler ve saygılar.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Türka¥ Bi kere polis kendini işin içinden sıyırmak için elinden geleni yapar milletvekili çocuğu değilseniz bişey yapamazsınız. Sürekli yolda araçları şikayet eden birisiyim, adam ters yola girer kavga çıkartır vs. vs. Ne zaman polisi arasam geliyoruz yerine buraya gelip şikayet etmeniz gerekiyor diyor. Ters yöne giren araca sadece şikayet ile mi ceza kesiliyor ? Yani kurallara uymayan araca ceza yazmak yerine benle hata yapan kişiyi sürekli karşı karşıya bırakmaya çalışan bir polis teşkilatı mevcut. Burası Fransa, Almanya, İsviçre değil ! Zenginlerin kuralları koyduğu bir ülke. Ki ben demiyorum hakkınızı aramayın. Hakkınızı sonuna kadar tabi ki aramak lazım ama bunları bilip ona göre, bisiklet sürmek gerekir.

Nomad

Daimi Üye
Tepki
189
Bisiklet
Trek
Bilgiler için teşekkürler..

Tepki
211
Bisiklet
Scott
Adli süreçleri sabit tecrübem ile dile getireyim örnek olması açısından.

Geçirdiğim kaza kapı açılması sonucu takla vari düşüş ve dişimin kırılması,üst dudağımın geniş yırtılması ile sonuçlanan bir kaza.Hoş adına kaza diyoruz ama müfredat bizi bu tespitin esiri etmiş.Olayın şoku ile şöföre 'bir şeyim yok' dedim ama halimin harap olduğunu görüp ''ambulans çağır'' dedi.Dikkatinizi çekerim kendi çağırmıyor,benim çağırmamı istedi.Bu noktada sakin olun ve plakayı kesinlikle alın.Ambulans çağırmanız ile birlikte polis zaten gelecektir.(Yere göre değişir,olay yerim Bostancı) Polis 'kaza' olması nedeniyle siz hastaneye giderken,araç şöförünü bırakmıyor ve karakolda tutuyor.Taki 'ciddi' bir şey yok haberi gelene kadar bu da.Asıl önemli detay hastane.

Beni devlet hastanesine götürdüler.Sabaha kadar dikişler,filmler vs derken o arada polisler gelip size tutanak imzalatırlar.Bence bu tutanağı imzalamayın.Olayı tam iştirak edemiyorsunuz çünkü o an.Ben imzaladım ve hata ettim.Çünkü ayrıntılar atlanmış,hatırlamadığım anlar sonradan hatırlamıştım.Hastaneden rapor alırken çok dikkat edin.Raporu hazırlayan doktor uğraşmamak için basit bir rapor hazırlar,bana öyle hazırladı.Nitekim dava sürecinde istenen raporda ''basit yaralanma'' yazılmış.Oysa ağzımda onlarca dikiş ve bir dişim kırık.Sonuç olarak mahkeme şahısa 3-6 ay hapis/erteleme verdi ama ben vücudumda ve bisikletim de olan hasarlarımla başbaşa kaldım.Çünkü maddi kaybımın talebi mahkemece ''kusur yükleme'' iddiası ile red edildi.

İnsanın başına gelmeden bilemiyor.Yaşadığım tecrübeler umarım kimsenin başına gelmez.Gelirse de bu detaylara dikkat ediniz.Bu ülkede sizin hakkınızı koruyacak sahip çıkacak savunacak bir mekanizma yok. Var diye iddia ediliyorsa da,onunda dümeni sizin elinizde ne yazık ki.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Ersin Yılmaz Demek istediğim bu kendiniz takip edip uğraşmadıktan sonra polis,doktor, hakim,savcı hiç birisi bu "KÜÇÜK" işlerle uğraşmak istemiyor, bir şekilde kendisini sıyırıp tarafları kendi başlarına bırakmaya çalışıyor. Önce dikkat edin,şehirde sürmek ayrı tehlike bence yol bisikleti şehir içinde sürülmemeli. Hız yapacaksanız boş,sakin yollara gidin. Ulaşımda ise kullanırken aşırı dikkat şart. Yani kazaya karışmamaya çalışmak bence daha önemli. Şöyle bir örnek vereyim kaç yıldır bisiklet sürerim 1 defa lastik patlattım. Aşırı dikkatimi veririm yolda cam vs. ne varsa bakarım, bir arkadaşım ise hiç dikkat etmez cam kırığı falan dalar gider, haftada 3 kez lastik patlatır, beraber sürdüğümüzde ise hiç patlatmaz. o yüzden DİKKAT DİKKAT DİKKAT.

Sipioreeee

Daimi Üye
Tepki
103
Bisiklet
Sedona
@ommemo (link) yaptığım şey seviyesizce birşey oyüzden insan içinde anlatamam :(

Sipioreeee

Daimi Üye
Tepki
103
Bisiklet
Sedona
@bike__racer nasıl yakalandı peki? Ben kaza sonrası avukata sorduğumda bana savcılık takipsizlik verir dedi