''28 ağustos -4 eylüle hazırlık -tam ring polinez''

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@Kudret Kurtcebe

Usta ben hazırım, bir aksilik yok.

Bu arada dün kaynarca ekibine katılayım dedim. akşam 20:30'da caddebostan migros'un ordan çıktık; ben arka gruptaydım yaklaşık 10-15 kişi arka gruptaydı ben onlara göre gittim sonra bir baktım ön grup yok. bu sefer ön grubu yakalamak için pedalladım ama bu defa da tek kaldım. ben pendik green park'a geldiğimde 2-3 kişinin dönüş yaptığını gördüm. benim dönüş yapmama 2 km vardı, tabii bu ön grup bana 4 km fark atmış. ben her ihtimale karşı kilitli pedalı kullanmadım. sağda araçlar kapılarını açıyorlar, aniden sağda duran araçlar vardı. iyi de etmişim kilitli pedalı kullanmamışım bu acemilikte zor anlar yaşardım.

eminim ön grupta gidenler kilitli pedal kullanıyordur çünkü şöyle bir şey farkettim: bir iki hafta öncesine kadar en üst viteste 60 kadansı geçemiyordum çok zorlanıyordum, ama şimdilerde en üst viteste 70'i geçiyorum ama şöyle bir sorun yaşıyorum: kadans arttıkça pedalı akıcı bir şekilde çeviremiyorum çünkü pedala bastığım zaman pedallar dik pozisyona gelene kadar hızlı çeviriyorum ama dik pozisyona geldiğinde bir yavaşlama oluyor ve sonra diğer pedala baskı yapıyorum yani düzgün hızda çevirme yapamıyorum bu da kilitli pedal olmadığından dolayı. bunu yüksek kadansta yaşıyorum.

bu arada izne çıktığımdan beri evdeki eski dostu keşfettim. yıllar önce yoğun şekilde koşu yaparken carfurdan ucuzundan antreman bisikleti almıştım. aslında amacım koşu bandıydı ama fiyatları o zamanlar bisikletin 7-8 katıydı. tabii bir de evde koşu bandı komşunun düşmanı olacaktı. bisikleti 3-4 ay kullanıp bir kenara atmıştım. yıllardır evde duruyordu. bugünlerde kendime bir program yapıp her gün 20 dk. antreman yapmaya başladım. zorluğunu da en üst seviyeye yakın yaptım. yani çevirmesi epey zor. bir de pedalları kemerli olduğundan kilitli pedal gibi çekme kaslarımı da geliştirme şansı verdi. bu antremanlara başlayalı beri asfaltta en üst viteste gitmekte sorun yaşamamaya başladım. hatta geçen dragos'a gittim orada da farkını gördüm. tabi bu ev bisikleti mekanik vites/pedallı bunun piyasada elektrikli olanları var, yani siz program veriyorsunuz inişli-yokuşlu bir parkur veriyorsunuz bisiklet ona göre vites ayarlıyor ve pedalı ona göre zorlaştırıyor.

ancak hiçbir ev antremanı gerçek sahanın yerini tutmuyor. spor salonunda hergün koşu bandında 18-20 km/s hızla koşabilen arkadaşlarımdan biliyorum. bu arkadaşları belgrad ormanına götürdüğümde önce nefessiz kalıyorlar sonra da o hızları yarıya düşüyordu.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Rıdvan UĞUR

evet gebertelim o vakit polonezi,,,

:boese157: :boese157: :boese157: :boese157:

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Bahadır Gürel

bahadır bey ,,kilitli pedala alışmak biraz zaman alabilir ama alıştığınızda göreceksiniz farkı ve sahada kilitli pedal kullanma yetenek ve tekniğine ulaşmak için çok sahada çok km ler devrilmeli ve kısa zamanda alınmalı amaç en uzun mesafeyi mümkün olduğu ölçüde kısa zamanda almaktır şimdi iznik turu hedef olacak partnerler a takımı orda aynı ,,,bu konuyu pazara etraflıca konuşacağız yalnız yeterli olunması için bu iki antremanda durumlar ortaya çıkacak ve değerlendirmeleri yapacağız,,,
ayrıca hedefiniz a takımın topçulardan -tavşanlı -ahmediye -örencik -sermayeci- mahmudiye ve çakırcıdan sahile kadar olan 30 km lik yaklaşık mesafeyi 2 saatte tamamlamanız 2 saatin üstüne çıkarsanız 4 saatte ora alınırsa durum a takım için vahim olacaktır bu nedenle onun için bu iki antreman önemli 18 eylülde gideceğiz izniğe ..geziden öte tempo olmak durumunda çünki mesafe fazladır rampa adet fazladır polinezden zordur ayrıca bıçkıdere olayı ile hemen hemen aynı sayılır .........yukarda saydığım etabın yarı yolu rampadır 10-19 eğimler mevcuttur ,,,,,,,,,,,,,,

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Rıdvan UĞUR

rıdvan iznik olayında bi düzenleme yapacağım a grubuna dördüncü bi adam geldi ,,

Salih Dinçer

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Sedona
@Rıdvan UĞUR
İznik'i yutacan inşallah...:)

Sağ olasın...

Neden olmasın, bir gün gelirim ama bayramdan sonra. Çünkü daha çok uzun mesafede kontrollü terleme çalışmaları yapıyorum. Arada 30 dk.'lık ve %10 eğim çalışıyorum ama dinlendiğim ve bakkala gittiğim günler. Flip-flop gibi bir uzun, bir kısa!

Lakabım flip-flop Salih olabilir...:)

Ozan Güner

Forum Bağımlısı
Tepki
379
Bisiklet
Diğer
@Kudret Kurtcebe
O zorlu yolu kat ettikten sonra bi yemek şart be Kudret Abi hem biraz oturup sohbet etme şansımız olur hem motivasyon. Çok ağır yemeyiz dönüşte tıkanmamak için

Ozan Güner

Forum Bağımlısı
Tepki
379
Bisiklet
Diğer
Bu turdan önce güzel rampaları olan şöyle 60-80KM arası bir güzergah çalışalım diyorum ben boş vakti olan arkadaş(lar)la hazırlık olsun, zira olurda turu tamamlayamayan olursa morali bozulacaktır.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ozan Güner

ozan bu turun amacı kesinlikle 4 eylüle hazırlıktır bu turda sınıfta kalan 4 eylülü başaramayacak bu arada anlayacağın biz burda aşama aşama dostlar ile 4 eylüle ve ordanda 18 eylüle hazırlanacağız senle çalışma yapılmadı bu nedenle seni bu turda göreceğim 4 eylülü yapıp yapamıyacağına polinezdeki performansın belirleyecek diğer arkadaşlardan salih henüz yeni aldı bisikleti ve o bisiklete alışması bence zaman alacak burda rıdvanın şansı çok büyüktür nedeni ise şudur ben bahadır bey rıdvan ,ile yaptığımız antremanda başıbüyük rampaların ve kayış dağı rampaların akabinde kartal içinden alınan rampalar sonucunda dragosun en dik rampasını rıdvan çıkmıştır turun sonuna doğru cila çekmiştir bahadır dost elinde çıkmıştır burda herşey anlatılacakki değerlendirmelerimizi ona göre yapalım ,benim anlayışım kendimi geliştirmektir yani yemekli turlardan ziyade uzun mesafeleri kısa zamanda almaktır kısa mola ile ,,daha önce aytekin erzan ile yapılan antremanlarda asla uzun mola yapmadık ve 2-3 saat süratli bisiklet kullandık kısa mola oldu o kadar bu işler zordur, süratli bisiklet kullanma tekniğini ve yeteneğini sahada ve trafikte çözene kadar çokkkkkkkkkkkkkkkk çalışmak gene çokkkkkkkkkkkkkkk çalışmak gerekir bilmem anlatabildinmi ,benim anlayışım ve antremanlarımdaki hedefim kesinlikle herkezin kendini geliştirmesi ve akabinde beni devirecek seviyeye gelmesidir benden çok düşük tempoya sahip olan arkadaşlar , 6 sene bana takıla takıla beni geçtiler ve şimdi ben onların tozunu yiyorum ayrıca bu arkadaşlar azdır yani beni geçen ve performansını hep iyi tutan kişiler, azdır onlar zati 3-5 adamdır benim derdim bisiklet kullanma olayında herkezin ferdi olarak performanslarını geliştirmesidir,, bu sürekli lay lom lom ile olmayacağı gibi bol bol işkembe turları şeklinde asla olmaz ha ayda bir bisiklet dünyasına yeni gelmiş dostlar ile belgradda düşük tempoda buluşacağız...........
bu forumda 3-5 kişi yıllarca performanslarından ödün vermeden bugünlere geldiler bunlar azdır bi arkadaş mtb de 35-40 tempo 2 saat durmadan basardı ama 6 ay bisiklete binmedi ve ilk polinez turunda darmadağan oldu olay nedir peki, disiplin aşk ve çalışmak ,,,,,,,,bunlar olmaz ise hiç bi şey olmaz 50-60-80 km gitmekle 200 km lik etaba bi günde soyunamayız ...........bize para vermiyorlar ama ideal olacak ideal olan spor yapmak kendimizi geliştirmek ,,,,,,,,,,onun için sahada benle kim ne kadar çok çalışırsa o kadar kazanacak eskilerden sadece performasını koruyabilen bu forumdan 3 arkadaş var düşünebiliyormusun,,, beni geçen diğer arkadaşlar ise çoktan bisikleti bıraktı evlendi çoluk çocuğa karıştı idealist olacağız başka çıkar yol yok ...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ozan Güner

bu turdan önce yatacaksın cumartesi hiç bi olay yapmayacaksın temponun babası olacak ona göre ,,,

Ozan Güner

Forum Bağımlısı
Tepki
379
Bisiklet
Diğer
@Kudret Kurtcebe
Aslında dediğin gibi biraz geç oldu cumartesi yatıcaz e cuma ya da 2 gün var.En son 1 buçuk ay önce 100km nin üstüne çıkmıştım istanbula geldiğimden beri 60km nin üstüne çıkacak bir güzergaha gitmedim o yüzden böyle birşey yapsaydık kendimi görme şansım olurdu neyse Pazar günü göreceğiz artık ama kararlıyım turu bitirme konusunda

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ozan Güner

görüyorum hırs var bu yeterli ama dikkat edeceğin olayda bu turda asla limitlerini aşma asla yoksa sakatlarsın kendini,,ayrıca ismini vermeyeyim bi arkadaş bu turda çok kötü düştü ve ameliyat oldu rıdvan olayı biliyor ölüm virajına gelmeden önce herkezi çavuşbaşı sapağında durduracağım ,,
üsküdarda herkez ile bi konuşma yapacağım turun karakteristiği üzerine bu tur yine tekrarlıyorum 4 eylüle hazırlıktır ,,,,,,,4 eylül ise 18 eylüle hazırlayacak bizi ,,,arada 11 eylül bi boşluk olacak gerçi ama psikolojik olarak bizi hazırlar yani 18 eylül iznik e ,,,,,,,,,,,,,,,,,
şimdi bir buçuk ay önce ise, olayın üzerinden çok sular geçmiş ama genede tempoyu yapacaksın ve yorulacaksın senin yorulduğunu gördüğüm an turu yavaşlatırım durum bu hiç kimseyi sakatlamak gibi bi niyetim yok kontrollü tempo olacak ve yorulan söyleyecek ,zati herkeze soracağım .............

Ozan Güner

Forum Bağımlısı
Tepki
379
Bisiklet
Diğer
@Kudret Kurtcebe

Tempo dediğin gibi 25 se düz yolda yorulmam fakat 25 yapıp üstüne yokuşlarıda çıkınca yoracaktır,yokuşlardan sonra nefesimi toplayıp yine tempoyu yakalamaya çalışacağım zorlayacağız başka türlü geliştiremeyiz kendimizi.
Ya bu arada Kudret Abi sana bisiklet üstünde yaşadığım 2 sorundan bahsedeyim belki sen biliyorsundur çözümünü, son günlerde eldiven takmama rağmen gidonu tutmaktan avuç içlerim ağırmaya başladı,birde benim koltuk çok rahatsız ediyordu, jelli kılıflardan aldım geltech in,eskisi kadar olmasada bir süre sonra yine ağrı yapıyor, arkadaşımın Trek 3700D sine oturuyorum, ne rahatsızlık var ne bişey mis gibi sele.
Kollarım gidona biraz uzun geliyor sanırım o yüzden bileklerim bükük oluyo gidonu tutarken, bir süre böyle tuttuktan sonra da elimi oynatırken bileklerim ağrıyor.Bisikletin Kadro boyumu küçük ondan mıdır acaba benim boy 1.77 Kilo 88 bisikletin kadro boyu 17" Medium diye geçiyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ozan Güner

haaaaa şimdi orda dur boy 1.77 ise , 1.75 boy benim,,,benim bisiklet large 18 inç, seninki midyum ondan zati ,ben uzun yol meraklısı olduğum için 2008 de midyum scott scale karbonu almadım bisikletin inci uymuyor sana large alacaktın, uzun yol sonunda gene bilekler ağrıyacak bence ,,,

Ozan Güner

Forum Bağımlısı
Tepki
379
Bisiklet
Diğer
@Kudret Kurtcebe
Bu zamana kadar hiç problem yaşamamıştım, sele boyunu yükseltsek-alçaltsak falan yapamazmıyız bişeyler kadroyu değişmek şart mı ?

aykut yiğitel

Aktif Üye
Tepki
141
Bisiklet
Cube
@Ozan Güner

Muhabbeti boldum kusura bakmayin ama Ozan acele kilo vermen sart. 77 boy ile 88 kilo cok fazla. Seleye temas eden bolgelerdeki agrinin en buyuk nedenlerinden birisi birim alana dusen basinctir, ki bu da dogrudan kiloyla ilgili.

Ustadlar bizden daha bilgece cevaplar verir zaten.

saygilar.

• Beğen
Tepkiler: Ozan Güner

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@Ozan Güner

bazı mtb'cilerde elcike takılı barendler görüyorum. çok iyi bildiğimden değil ama barend'i ileriye doğru eğim vererek takıp da kol mesafesini uzatma imkanın olabilir belki. tabii bisikletinde barend yok kabul ediyorum varsa önerim hükümsüzdür :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ozan Güner

şimdi bu işin icabına bakmak nasıl olur pek bilemeyeceğim ozan ama 100 km yi aşacak olan bu turda gene bi bilek ağrısı olacak bu pazar turun sonuna doğru sana sorarım bileklerde ağrı varmı diye o vakitte tempo düşer ağrı senin konsantrasyonunu bozar bence ,,,sele boyuna bakarız bostancıda dizler kırık olmayacak onu hallederiz..........
aykut bey doğru söyledi ozan, kilo vermen şart evet zati artık benlesin bundan sonra , 3 ay içersinde tığ gibi olursun ,hiç merak etme yeterki antremanlara gel,,,

Ozan Güner

Forum Bağımlısı
Tepki
379
Bisiklet
Diğer
@Bahadır Gürel

Yok evet, barendlerede baktım ama hem dağ bisikletine yakışmaz hemde fren kollarını kullanmak çok zor olur barend olan bisikletlerin genelinde frenler dikey oluyor.

• Beğen
Tepkiler: Bahadır Gürel

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Bahadır Gürel

bahadır bey boya göre bisiklet önemli hele hele uzun yolara gitme merakı olanlarda, bu çok önemli ,ben midyum almadım nedeni bu bilek durumu,,,,,,,,,,