2. el bisiklet alabiliyor ve satabiliyor musunuz?

Y

Yunus Emre Küçük 18

Misafir
@amasseia bisikletle yıllık asgari 1.000 km yol yapmak , kişinin bisiklet kullanmayı becerebildiğinin göstergesidir, 1.000'den aşağısı bisiklet kullanmayı bilmiyor, yani oyuncak gibi kullanıyor onu, hızlı yürüyen yayalarla kafa kafaya gidiyorlar veya biliyor ama vakti yok, günde 3 km etmiyor. (1.000 temsili rakam)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Scudo
B

BF Okuru

Misafir
1999 Model 7005 Alü, Diamondback bisikletimi sahibinden üzerinden sattım ve çok üzgünüm.
Üzerinde Acera arka aktarıcı, deore lx ön aktarıcı vardı, Çok güzel bir kadroya sahipti, ağır bakım, lastik istiyordu. Uğraşmamak adına sattım ama pişman oldum. Farkında olmadan ciddi anlamlar yüklemişim bisikletime.
Tek tesellimse alan kişinin çocuğuna alması, sırf bu yüzden çok uyguna verdim.

Mellec

Üye
Tepki
28
İsim
Gökhan Melleç
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
İkinci el az kullanılmış bir tane bulup aldım , sıfır fiyatlar çok uçuk , 2 gün aradım en sonunda kafama yatan bir tane denkgeldi,

Tepki
0
İsim
Arda
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhabalar bi sorum olacaktı bu yaz Salcano xrs044 alıcam ama kaç model bilmiyôrum bilen yaza bilirmi lütfenIMG_20200427_155817.jpg

Despot

Üye
Tepki
69
İsim
Hakan C.
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Konuyu hortlatayım o zaman. Alamıyorum nedeni ise çok basit. Direk sahibinden bulamıyorum. İlanlar hep bisiklet firmaları vs. adamlara gittiğimde cümle direk şu bu sana harika bu olur. Kadro boyum diyorum uyumlu değil sanki. Nolacak koltuğu indirirsin diyorlar. Çok tatsız bir durum. Tam 2 aydır bir bisiklet bulamadım. Lanet mosso yeni bisiklet çıkaramıyor. Bütçe 2000-2500 arasını geçmiyor. Çok mu fazla dertliyim :)

Emin ak

Üye
Tepki
24
İsim
Emin ak
Hortlat konuyu bakalım hocam ,

Bende aynı konudan dertliyim fiyatlar aşırı pahalı , millet her şey pahalanınca bu neden ucuz olsun diye kar üstüne kar koyup bisikletini satmaya çalışıyor . Kar koyulur ama insaf bu kadarı da fazla bence .

Taha_

Üye
Tepki
166
İsim
Taha
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Konuyu hortlatayım o zaman. Alamıyorum nedeni ise çok basit. Direk sahibinden bulamıyorum. İlanlar hep bisiklet firmaları vs. adamlara gittiğimde cümle direk şu bu sana harika bu olur. Kadro boyum diyorum uyumlu değil sanki. Nolacak koltuğu indirirsin diyorlar. Çok tatsız bir durum. Tam 2 aydır bir bisiklet bulamadım. Lanet mosso yeni bisiklet çıkaramıyor. Bütçe 2000-2500 arasını geçmiyor. Çok mu fazla dertliyim :)
Seleyi indirirsin olayına hastayım ya, böyle bir şey yaşadığımda salsınlar diye profesyonelim ondan diyorum .d
Pek de yalan sayılmaz aslında, onlara göre uzun turlara çıkan herkes profesyonel.

Despot

Üye
Tepki
69
İsim
Hakan C.
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Konuyu hortlatayım derken kaosa neden olmayalım :)) Belli bu konu hafif de olsa tutar, bir de bisikletçilere giydiriyim.
Bir de şu ekip var danışıyorsun forumlara yada direk kişilere, bakıyorsun adam iyi sürücü , yıllardır bu hobi de yada işi olarak yapıyor. Direk net cevap: xxxx bisikletçiye git o çözer. Bu sözün açıklaması da şu. O mekan ya onun yada çok samimi olduğundan başkasından kazık yeme bir bizim abimizden kazık ye. O yüzden beklemede kalıp sıfır bisiklet almaya karar verdim. Tabi bisiklet firmalarında ki mühendis amcalar çalışmaya karar verip üretirlerse.

• Beğen
Tepkiler: Manzari

Robinson Crusoe

Daimi Üye
Tepki
838
İsim
Robinson C.
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
Güzel ülkemizde iki taraf için de zor durum.

Bisikletimi forumda ilana koyup 3-5 gün içinde aldığım fiyatın biraz altına sattım. Alan arkadaşla gayet medeni şekilde muhabbetimiz ve pazarlığımız oldu. Hatta haftasonuna denk geldi, yanında nakit getirmemiş, güven verdiği için hafta içi EFT yaparım dedi kabul ettim, aldı bisikleti götürdü. Ancak eleştirir şekilde "aldığın fiyata satıyorsun" deyince bir an durdum, satmayıp bir kenarda dursa mı diye düşünmedim değil. Sonuçta Türkiye'de yaşıyoruz, enflasyon ekside olan bir ülke değil ki burası. Şu anda ben o bisikleti aldığımdan beri 7 ay geçmiş ve yenisi tam 2 katı fiyata satılıyor(Bkz Mosso Legarda serisinin yeni fiyat listesi). Tahmin ediyorum garip garip satıcılarla muhatap olduğunu çoğu forumdaşın ama 2. el alıyorum diye ülke gerçeklerinden de çok uzaklaşmamak lazım.

Despot

Üye
Tepki
69
İsim
Hakan C.
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Robinson Crusoe tabiki zor bir durum ancak artık internet var ve araştırıp gidiyoruz. Mosso sıfır fiyat listesi belli 2121 aynı seri sıfır fiyatı ile 1621 aynı seri fiyatı arasında 100 lira var. Adama yazıyorum sıfır fiyatı şu diye çok biliyorsan git al diyor :) O da haklı piyasada yok. Olsa 5 yıllık bisiklete bu hareketi yapar mı?
Şimdi hakkını yemeyelim belkide ben kibar olmayanlara denk gelmişimdir. O da benim şansızlığım

Robinson Crusoe

Daimi Üye
Tepki
838
İsim
Robinson C.
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
@Despot ikinci elde Türkiye'de en büyük sorun üslup. Mantıklı fiyatlar belirlediğim için şimdiye kadar ne sattıysam birkaç gün içinde gitti. Ancak o birkaç gün içinde bile tonla kişi bloklamış oluyorum.

Benim bisikleti alan arkadaşla gelmeden anlaştık ama araç başında pazarlık gibi saçma bir muhabbet oldu. O sözü de muhtemelen pazarlık amacıyla söyledi, sonra ekledi zaten piyasada bulunmuyor gerçi diye. Yani garip bir durum oldu bizimki. Ben de uzatmadım, oldukça güzel bir indirimle verdim arkadaşa bisikleti uğraşmamak için. Beklesem şimdi aldığım fiyatın 1.5 katına da rahat satılırdı.

Benim bahsettiğim şey açık, ikinci elin de bir piyasası oluşuyor zamanla. Para yetmiyorsa alternatif bakmak lazım. Daum'un bir sözü var "Türkler Kartal parasıyla Ferrari'ye binmek istiyor" diye :) Öyle hayranlığım falan yok ama haklı :)

Despot

Üye
Tepki
69
İsim
Hakan C.
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Robinson Crusoe o zaman ne diyoruz. Bir daha bisikletinizi satarken bana da haberin :))

anlayışlı hoş sohbet adam bulmak zor. İyisine denk gelmek ümidiyle.

• Beğen
Tepkiler: Robinson Crusoe

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.524
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
El attığımız herşeyin suyunu çıkarma konusunda Dünya markası olduğumuz için, "pazarlık sünnet" geleneğimizin de üzerinden kamyon geçmiş halde.

Piyasa satarken fiyatı Everest dağından aşırtmaya çalışan sözde uyanıklar ile, aynı türün fiyatı magmaya kadar gömmeye çalışan versiyonu arasında sıkışmış durumda. Olan da satarken düzgün fiyat isteyen satıcı ile iyi niyetli alıcılara oluyor.

Şu anki piyasa fiyatının yarısının altına satışa koyduğum hem kendisi, hem jantları markalı karbon yol bisikletime alüminyum kadro Salcano fiyatı teklif edildiği zaman haliyle moral bozucu oluyor. O fiyattan satacağıma sobada yakar ısınırım diye düşündürüyor.

Kadir KARADEMİR

Forum Demirbaşı
Tepki
952
İsim
Kadir KARADEMİR
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sattığım bisikletleri hep yakın arkadaşlarıma ve tanıdıklarıma sattım. ( Toplamda 5 bisiklet sattım.) (Çok uygun fiyata verdim) 4 kere de hiç tanımadığım kişilerden bisiklet aldım. Onlarda her türlü kolaylık ve yardımı yaptılar. Hatta ilk 2. el bisikletimi forumdan almıştım. Bisiklet bana geldiğinde deneme sürüşünde 2 tane arka jant teli kırıldı. Durumu satan kişiye söylediğimde bana 72 tane jant teli alıp yollamıştı. 2. el gerçekten şans işi alan içinde satan içinde.

Son düzenleme:
Tepki
244
İsim
Serkan Sağlam
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Daha önce sattım fakat bu aralar sıfır gibi bisikleti (iki aylık) çok ucuza vermeme rağmen satamıyorum. Satsam alacağım ama maalesef satılmıyor...

bonder76

Daimi Üye
Tepki
699
İsim
Bumin
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Wiggle'a baktım şimdi.
Ayna kol bile 1.100 Dolar.
Adamlar Hollanda Almanya vb. ülkelerde Van Rysel Carbon 105 setli bisikleti 1499.99'a alıyorlar.
(link)

Bize ise sadece kaskını 420'ye satıyorlar.
(link)

Bizde bisiklet olarak sokakta çocukların kullandığı bisikletin 2. eli olmuş 1500-2500 TL
Dolarla maaş alana koymaz ama TL ile maaş alana alım gücü bu kadar düşmüşken birşey almak pek mümkün olmaz.

Biraz uzun oldu ama kusura bakmayın. Derdim büyük. :(

Son düzenleme:
B

BF Okuru

Misafir
Daha önce sattım fakat bu aralar sıfır gibi bisikleti (iki aylık) çok ucuza vermeme rağmen satamıyorum. Satsam alacağım ama maalesef satılmıyor...
Bu ara alışveriş alıcı için de satıcı için de zor. Herkes hem geçmiş hem de olası kur artışını fiyatlara yansıtmış durumda, ayrıca piyasada mal da yok. Bu yüzden çok çok uygun fiyat olmadıkça alacaklarımı olabildiğince erteliyorum, Satabileceğim malzeme ve bisikletleri de bu ortamda satışa koymuyorum.

Ekimde 300 liraya aldığım spd pedal şimdi 550 TLden başlıyor. Satıcılar nasılsa mal gelmiyor, az ama öz satarız diye marjları iyice abartmış durumda. Belki (önceki yüksek enflasyon dönemlerinde olduğu gibi) ilk başta garipseyip gelecek yıl bu fiyatlara alışırız, ancak bir kaç ay önce yarı fiyatına satılan bir şeyi çok zaruri ihtiyacım değilse şu anki fiyatlarla almak bana gerçekten zor geliyor.

slckats

Forum Bağımlısı
Tepki
1.140
İsim
Selçuk Atış
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Cyclocross
2019-04-17 07-56-08.JPGşu bisikleti uygun vermeme rağmen kimse yüzüne bakmıyor. İnsanımız da belki de haklı olarak en iyisini istiyor.