2. el bisiklet alabiliyor ve satabiliyor musunuz?

BurakLEE

Daimi Üye
Tepki
107
İsim
Burak
Bisiklet
Giant
şimdi gelelim bu konuda benden çok tecrübeli pedaldaşlarımdan fikir istiyorum.

2 yıldır şehir bisikleti kullanıyorum. 2. bisikletimi satılığa çıkarttım. marka modeli Carraro 225 .

Bisikleti satılığa letgo ve sahibindene yükledim. satış fiyatı 950 yazdım pazarlıklı olarak. 300-350 TL fiyat kıranlar oldu. "getir 650 ye alayım" mesajları geldi her iki siteden.

Anlaştıktan sonraki fiyattan pazarlık edenlerlen ikinci-üçüncü kez pazarlık edenler oldu.

Tabi bu arada bende istediğim merida ve giant şehir bisikletlerine bakıyorum.

Bir ara bianchi slr 500 bakmaya yöneldim. Şehir bisikleti yeter yola mı gelsem diye düşünüyorum.

+-1000 TL bandında bisiklet bakıyorum.

Benim istedigim 2 yıllık bisikletlerden ise satıcılar 50-100 TL zor kırdılar. ben bişey diyemedim.

Bugün gittim 850 TL ye anlaştık bir arkadaşla gittim . dedi bunda çizikler var . Yahu sıfır satmıyorum ki bende böyle aldım ancak apartman içindeki parmaklıkalra kilitlerken ön maşanın solunu çizdirmişim dedim.

sonradan farkettim ."haklısınız çizikler mevcut, binip bir tur atın vites geçişleri ve gidişine bakın içinize çizikler sinmiyorsa almayın" dedim. tabi dedi bindi ve çizik takıntım var dedi. almadı. sağlık olsun . ama nedense ben satarkan 750 TL üzerini göremedim eder mi etmezmi çokta bilemicem. Kimse fiyat kırmazken ben 100-150 TL gibi fiyat kırdım. Ayıda muadil modellerde fiyatlar .1000 TL yazanlar var.

Sadece sürekli soranlar isteyenler var tamam arkadaş deyip alan yok. Benim sorduklarımda fiyat kırmıyorlar. napacağımı şaşırdım. Herhalde 700 TL bandında satmaktansa 1 yıl daha binerim diye düşünüyorum.

Siz nasıl alıp satıyorsunuz? Ben nerde hata yapıyorum. ( Bisikletimin fotoğraflarınıda ekledim )

Dosyalar

Scudo

Deniz A

Forum Bağımlısı
Tepki
1.253
İsim
YDA
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dostum selam
Öncelikle sahibindene vs ilan verirken çiziklerinden bahset ve çizik yerlerini net gösteren fotoları ilana ekle.
Şuan sezon off olduğundan dolayı insanlar 2.elde pazarlığı daha zorlayıcı yapmaya çalışıyorlar buda normal sayılır.
Tavsiyem kendine alt bir limit belirle ve altına teklif gelse de satma.
Ve maalesef 2.el bisiklet satışlarında zarar etmen kaçınılmaz

Mutantt

Üye
Tepki
13
Resimlerine baktim gayet iyi ama şöyle bisey var banada oluyor tam alirken acaba kazikmi yiyorum daha iyisini bulabilirmiyim sorulari aklima geliyor.Bu dusunceden dolayi ns bike metropolis 1 2011 model 500 tl aliyimmi almayimmi derken elemanin biri kapti

olympos

Daimi Üye
Tepki
193
İsim
Enes
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
şu an en durgun zamanlar bu aralar satmaktan çok almaya bakmak lazım. yaza doğru satarsanız bisikletinizi daha çok ciddi alıcılar çıkar büyük ihtimalle ve evet şu an ölücüler kol geziyo benimde yazdığım fiyatın yüzde ellisini geçemedi teklifler

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BurakLEE
Bitmeyen şarkı yapmışlar adını pazarlık koymuşlar Pazarlık yap yap bitmez.
Fiyatını belirle 1050 tl de bisiklet başında ufak bir pazarlık vardır de geç.En fazla kusuratını at.Bisiklet başında demen önemli.Kararlı ol, kokmuş balığın yok.

@BurakLEE
Merida ve Giant açıkçası senin bisikletinden daha iyi ancak şehir bisikletinden inip şehir bisikletine binmeye değer mi?Bence değmez.Yol bisikleti almayacaksan kendi bisikletinle devam et.

@BurakLEE
Bence de yazık etme; bisikletin güzel biraz daha bin,sonra gönlüne göre bisiklet al.Hayırlısı olsun

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@BurakLEE

3 yıl içerisinde 3 tane yol bisikleti sattım. Burada zarar kaçınılmaz, ancak acele etmemek ve ilan fiyatı ile çok oynamamak gerekiyor. Atıyorum 1000 TL'sına açtığınız ilan için, kendi dip fiyatınızı kafanızda belirleyin. 850 TL altına satmayın mesela, gibi. Her mesaj atana itibar edip alıcının üstüne çok düşmeyin, yani peşinden koşmayın, gibi. Zaten ciddi olan kişi gönderdiği mesajdan kendini belli eder. Aynı şekilde sizi oyalayacak olan kişi de ciddiyetsizliğini belli edecektir.

600 TL vereyim gibi saçma mesajlara cevap gönderip zaman kaybetmeyin. Net olun. Parayı almadan Bisikleti hiç bir şekilde teslim etmeyin veya kargolamayın. Karşı tarafın samimi konuşmasına aldanıp hadi tamam gel al, sana 500 TL demeyin!

Bu konu uzar gider, en önemli kuralı yukarıda yazdım. Acele etmeyin ve fiyatı yok pahasına düşürmeyin, sabırla bekleyin. Canınıza tak ettiği yer de, yeni bisikletinizi almak istediğiniz mağaza ile takas artı üste nakit şeklinde yeni bisikleti almayı deneyebilirsiniz. Bunu yapan yerler var.

ErHan72

Daimi Üye
Tepki
422
İsim
Erhan
Bisiklet
Carraro
Kusura bakmayın biraz uzun oldu...

Ben 7 ay kadar önce ilk yol bisikletime kavuştum 2015 Carraro CR 052 4600 Tiagra full set. İlanlar genelde 2100 TL civarında ve yukarısında idi. Aldığım bisikletimin ilanını aradım İstanbul Avrupa yakasında oturmama rağmen İstanbul Asya yakası Caddebostan'a gittim bisikleti görmeye. 6 ay garantisi vardı ve fiyatı 2000 TL idi. İlanlardaki en uygun fiyatlı bisikletti ve bakımlıydı. Şahsen pazarlığı sevmem; ne alırken ne de satarken. Sadece usulen sorarım son fiyat nedir, ne vereceğim diye? Satan arkadaş "binin isterseniz bir bakın dedi" sağolsun. Bisiklete binmeden vites geçişlerine ve frenlerine baktım sorun yoktu zaten bakımlı belli oluyordu. Bir de malum fiyatı yüksek bisikleti kimse denettirmek istemez; alıp kaçsa yakalayamazsın haklı olarak. Ben de satsam denettirmem kolay kolay. Deneyeceksen verirsin parasını hoşuna giderse alırsın hoşuna gitmezse alırsın paranı. Düşse zarar verse almasa o da ayrı sorun. Alışverişi tamamladık bir deneme yaptım hemen yanında, vites değişimlerini filan gösterdi. Verdim 2000 TL sını helalleştik alıp geldim.

Kısacası bu pazarlık olayını anlamıyorum; fiyat uygun gelmiyorsa almazsın, uygununa bakarsın. Her satıcı fiyatı esnek yapmak zorunda değil. Millet alışmış ölücülüğe illa fiyat kıracak. Hiç hoş değil. Paran yetmiyorsa yeteni alırsın. Fiyatları şişirenler ayrı bir problem; onlarda milleti keriz yerine koyuyor. Bisiklet piyasası zor bir piyasa. Neye göre fiyat belirlendiği belli değil.

2.el bir dağ bisiklet sattım; 100 küsüre aldım, masrafı falan 430 TL ye falan geldi. 2 ön vites, arka jant, iç lastik, frenler vs. derken bayağı harcadım. Fazla kullanamadım yol bisikletimi aldım. Dedim satayım yerimde yok. 250 TL ya ilan açtım inanın onda bile fiyat kırmaya çalıştılar. Birgün birisi eve kadar geldi arabası ile "böyle bir şey arıyordum" dedi. 230 TL ya aldı gitti.

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ErHan72
İnanın ben de hiç anlamıyorum.Yılların esnafıyım hala anlayamadım.Mertçe,edepli kar marjı ile fiyat söylüyorum fiyatın uygun olduğunu bildikleri halde yine pazarlık ediyorlar.

• Beğen
Tepkiler: Ozicu ve ErHan72

Ozicu

Aktif Üye
Tepki
211
İsim
Oğuzhan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben ilk bisikletimi sıfır alıp 300 km binmeden satmistim. Alacak olan insan gelir alır hatta fotoğraflar detaylı ve kaliteli ise fotoğraftan da bakıp alır. Benim gibi iki öğrenci geldi öğrenci yurduna yakın bir yere. Bisikletin üzerinde matara kafesi ayna ve -xcl olması lazim- fren pabuçları yedek iç lastik vardi. 600 yazdım sıfırı 700 lira civarında cityfun 70. Konustuk ettik 500 e anlaştık cocuklar bana ogrenciyiz bize kola ısmarla su elindeki gidon çantası da güzelmiş bize biraksana bilmem ne demeye başladılar. Ya ben de öğrenciyim bari bana yapmayın dedim. Paraya ihtiyacım olmasa satmayacaktim. Bizim memlekette mırtıf derler böyle tiplere. Bu nasıl sattığımdi.

Yol bisikletimi ise sahibinden sitesinde gordum. İlan yeni verilmiş faturası vs paylaşılmış kullandığı teknik kelimelerden bisiklet camiasının içinde olduğu belli bir abimizdi. 900 yazmıştı 2015 triban 500'e pazarlıkla 800 yaptı. İnternetten baktığımda oğuz cıgşar isimli daha önce de forumda düzgün satışlar yapan modern bir insan olduğunu anladım. Daha fazla indirim yapamayacağını ufak tefek hediyeler ekleyip kargoyu da tanıdığı anlaşmalı bir firma ile ucuza göndereceğini söyledi. Normalde yapmayacağım halde internette oluşturduğu imajı yerel doğa dostu gazetecilerle olan iletişimi beni bisikleti almadan parayı göndermeye itti. Bisikletimden ve yaptığım alışverişten son derece memnun kaldim.

İnsanımız satarken kâr edilmez alırken kâr edilir diyerek çok çirkin pazarlıklar yapıyor. Kendiniz gibi insanlarla muhatap olmanız dilegiyle..

• Beğen
Tepkiler: five ve ErHan72

ErHan72

Daimi Üye
Tepki
422
İsim
Erhan
Bisiklet
Carraro
@hamlet2006 Herkes alışmış kazık muhabbetine anlaşılan; zannediyorlar ki mutlaka fiyatı şişirip pazarlıkla indirecekler. Her satıcı böyle olmak zorunda değil. Bir malın alış fiyatı,masrafları vs. bellidir, üzerine kâr marjı konur o da abartılmadan. Kimseye hâk geçmez böylece. 10 TL ya aldığı malı 50-100TL ya satıyorsa bu kazıklamaktır. Elbette kâr edeceksin; ticaret yapıyorsun. Hem dükkanın dönecek hem eve ekmek götürüp aileni geçindireceksin. Ama el insaf bazen öyle şeylerle karşılaşıyoruz ki...
Gerçekten esnaflık zooor iş...

@Oğuzhan Çaylak Artık eskisi gibi insanlara güven olmuyor. Misal; ses sistemim bozuldu. 5+1. 2. el fiyatları 200-300 gidiyor. Yakın civarda bir arkadaş ilan vermiş 100 TL ya. Aksilik Logitech marka ve Türkiye'de maalesef hem servisi yok, hem de parça göndermiyorlar. Sadece garanti süresi içinde değişim falan imkânı var. 10 yıllık ses sistemi. Sağolsun arkadaş evine davet etti en son gelip deneyin diye. "kusura bakma birbirimiz tanımıyoruz dışarda bir yerde deneyelim" dedim. Sağolsun bir şekilde sözleştik gtittim ses sistemini almaya. Aldım geldim. 2 genç arkadaştılar, benle konuşanla muhattap oldum bir kafede aldım. Demem o ki dünyanın bintürlü hali var; o beni tanımaz ben onu tanımam. Evine gitsem başıma ne gelir belli olmaz; o tanımadığı adamı evine çağırıyor. Hırlı mı hırsız mı piskopat mı belli değil. Allah iyilerle karşılaştırsın ne diyeyim

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ErHan72
Size katılmamak elde değil.Allah, iyi esnaf ile iyi müşteri ile alışveriş yapmak nasip etsin.''Kendine yapılmasını istemediğini başkasına yapma'' düsturunu özümseyebilsek toplumsal hayatımız da düzelecek ticaretimiz de düzelecek diye düşünüyorum.

Son Selim

Daimi Üye
Tepki
482
İsim
Selim A.
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Öncelikle "getir..." zihniyetindeki adam'larla alışverişe girmemeni tavsiye ederim.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bence hem alıcı hem satıcı konumdayken karşı tarafa ciddiyeti farkettirmek çok önemli.1000 mi yazdın adam dedi 800 eğer gerçekten 1000 lira hakkıysa " bye bye canım o paraya yok " diyeceksin,bu kadar param var dersede " parana göre al " diyeceksin.Ha mtb veya yol bisikletiyse ve üst düzeyse sporcu arkadaşlarımıza her zaman yardımcı olmak lazım o ayrı.Zamanında yok paraya ne malzemeler aldığımı bilirim,hemde lafını bile açmadan...

Fireblade

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Cube
Cube Analog marka bisikletimi satmayı denedim, ne bir çiziği var ne de ona benzer bir şey. Bebek gibi bisiklet. 1750' ye ilana koydum, 1000 lira teklif ettiler. Bu terbiyesizlik.

• Beğen
Tepkiler: parathoner

HakanAydın55

Forum Demirbaşı
Tepki
381
Bisiklet
Mosso
bu siteden 600 tl geotech air yol bisikleti almıştım. 1 sene sonra 800 tl sattım . sıfır borla almıştım o zamnan

BurakLEE

Daimi Üye
Tepki
107
İsim
Burak
Bisiklet
Giant
@Mutantt hocam o kadarda değil yav beğendiyseniz alın ben beğenirsem alırım yani bakalım artık yol bisikletine bakacağım beklemedeyim.

@hamlet2006 üstat her yazdığında haklısın katılıyorum. şehir dışına pek çıkmıyorum ama şehir bisikletinden sonra Yol bisikleti bakacağım. beklemedeyim.

@SonSelim haklısın bundan sonra getir diyene gitmem ben satıcıyım gelirsin kapıma bakarsın zaten bizim buralarda en uzak mesafe 20 dakika...

@thekingofbikes bana genelde letgo denen yerde oluyor. 950 yazdım adam" getir 550 vereyim hemen" yazmış. la havle..sahibinden sitesinde birkaç kişi attı abi öğrenciyim son 700 tl param var yada 550 var ama 700 borçla verebilirim bisikletin güzelmiş almak istiyorum diyenler oldu. bu arkadaşlara veririm en azından kıymet bilen öğrenci arkadaşlarımız..

@Deniz A hocam zarar mühim değil spor hobi ve model yükseltmek amacındayım bu işin ticaretini yapmıyorum ama tavsiyelerini dinleyeceğim. sağolasın.

şu aşamada 850 TL düşünüyordum ama fiyat veren olmayınca acelemde olmadığından yol bisikleti ilanlarına bakmaya devam edeceğim.

ayrıca face üzerinde 2. el bisiklet alım satım takas izmir / bursa vs.. gruplardaki ilanlara bakıyorum.satan adam tüm resimleri eklemiş ve altına bazı arkadaşlarda güvenilir satıcıdır diye yorumlamış. bizimde güvenilir satıcı referanslarına geçmemiz lazım.

bisikletin sıfırı 1450-1600 TL arasında satılıyor ben 850 TL istedim . 550-700 tl teklifler geldi. yol bisikleti gördüm geçen bianchi slr 500 kullanılmış baya adam 900 tl ye vereyim deyince bende almak için heveslenmiştim.

ancak satışta yarı fiyatından satamıyorsam satmayacağım. yine getir diyenlere, 2-3 kez pazarlık edenler direk bloklayın dostlar.

ancak kargoyla şehir dışı 2. el bisiklet almakda da çekiniyorum malı almadan havale nasıl yapılır sonra gönderir mi göndermez mi bu konuda nasıl yapıyorsunuz? gittigidiyordan filan get ilanmı açtırmak lazım?

kaju

Evlenmeyin olm. Ya bisiklet ya ben oluyo.
Tepki
291
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Dahon
Bu ikinci el işinde birazda marka ve türde önemli. Şehir bisikletleri daha zor alıcı buluyor. Yerli marka daha zor alıcı buluyor. Yani araba motorsiklet gibi bununda müşterisi olanını almak lazım. Mercedes A180 satmak var, birde volvo V40 satmak var. İkiside emsal iyi arabalar ama mercedes daha kolay alıcı buluyo. Bisiklet piyasasının darlığınıda düşünürsek doğru alıcıya ulaşmak zor. Ölücüleri saymıyorum cevap bile vermiyceksin onlara.

• Beğen
Tepkiler: Tuzlu_Fıstık