Yurtdışından bisiklet getirmek

estudiante

Daimi öğrenci
Başlık
11
Tepki
839
Önemli olanbirbirimizi kırıp küstürmek pahasına da olsa bir tartışmayı kazanmak mıdır yoksa bilgi ve tecrübeleri paylaşmak mıdır bilemedim şimdi. Taraflardan birinde kötü niyet yoksa haklı bile olsanız tartışırken üslup önemli geliyor bana. Yoksa tartışmayı kazansanız da birilerini kaybetmek kolay bir şey.

not: Bazen ben de kolaya kaçıyorum ama sonra pişman oluyorum.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Başlık
79
Tepki
13.372
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Murat hocam pireye kızıp yorgan yakmayın. İlacı var bu işin. ?
Nedir o söylede bende faydalanayim. :D

Murat Hocam, yasadiginiz tecrubeleri yazmaniza kimsenin bir sey dedigi yok fakat sizin tecrubeniz ile mevzuat farkli seyler. Kimse size, tecrubeniz yanlistir ya da hatalidir demedi.
Arkadaslar size gumruk mevzuatinin linkini verdi, orada da gayet acik sekilde

Diye yaziyor. Gumrukte rastgele cevirme ya da bagaj teslim alma sirasinda gumruk memuru yanindakileri ticari miktar ya da mahiyet arz etmiyor olarak degerlendirmistir. Okudugum kadariyla linkte miktar ya mahiyet icin objektif bir tanim yok. Fiyat icin tanim var ki bu da buyuk ihtimalle sifir, faturali urunler icin gecerli.
Havalimani gumrugunden 2-3 cep telefonu ile gecmek gayet normal fakat kutusu olmayan, 2. el 15-20 tane telefon varsa cantanizda o zaman isler degisiyor. Ayni sekilde bisiklet/bisiklet parcalari icin de gumruk memurlarinin degerlendirmesine gore durum degisebilir.
Tamam Umut anladim ve bende arkadaslar yazmadan önce faturali ve gümrük olayini bilmiyorum ve bu konudada birsey diyemem diye yazmistim. Bunu yazdigim halde neden yinede yaziliyor. Oysa ben onlardan önce bilmedigimi ve bu konuda hic bir bilgim olmadigi icin bilgide veremiyecegimi yazmistim.
Neyse yinede sagolsunlar onlardan ögrenecegimiz cok seyler var. Bir arada almanyaya 2-3 ayligina turist olarak giden kisiler vardi bana almanyanin kanunlarini,sokakalarini vs ögretiyorlardi, hani olurda birgün bende onlar gibi almanyaya gidersem zorluk cekmeyeyim diye. Aynen ben hayatimda daha amsterdama hic gitmedim ama sana amsterdami ögretmeye kalkismam gibi bir sey iste. Ben bu tiplere sadece üzülüyor ve aciyorum.

Kal saglicakla

• Muhteşem
Tepkiler: mariokaldato

umutcelik

Forum Demirbaşı
Başlık
16
Tepki
2.005
Bisiklet
Trek
Nedir o söylede bende faydalanayim. :D

Tamam Umut anladim ve bende arkadaslar yazmadan önce faturali ve gümrük olayini bilmiyorum ve bu konudada birsey diyemem diye yazmistim. Bunu yazdigim halde neden yinede yaziliyor. Oysa ben onlardan önce bilmedigimi ve bu konuda hic bir bilgim olmadigi icin bilgide veremiyecegimi yazmistim.
Neyse yinede sagolsunlar onlardan ögrenecegimiz cok seyler var. Bir arada almanyaya 2-3 ayligina turist olarak giden kisiler vardi bana almanyanin kanunlarini,sokakalarini vs ögretiyorlardi, hani olurda birgün bende onlar gibi almanyaya gidersem zorluk cekmeyeyim diye. Aynen ben hayatimda daha amsterdama hic gitmedim ama sana amsterdami ögretmeye kalkismam gibi bir sey iste. Ben bu tiplere sadece üzülüyor ve aciyorum.

Kal saglicakla
Kulaktan dolma bilgi, kisitli tecrube ile ahkam kesenler konusunda tamamen haklisiniz. Ben de buraya video koydugumda Amsterdam'da insanlarin kasksiz bisiklet kullanmamasi gerektigini, aslinda yanlis yaptiklarini yazan bir suru arkadas cikmisti, sakin sakin aciklamaya calissam da bildiklerini okuyorlardi. Tamam dedim gectim, uzulmeye acimaya da gerek yok aslinda. Baktiniz cok can sikiyorlar, basarsiniz blogu gecersiniz yapacak bir sey yok.

Anlayabildigim kadariyla size tepki gosterilmesinin sebebi mevzuatin ve uygulamanin 2. el/kullanilmis urun icin objektif olmamasi.
Siz "Ben bu malzemelerle gectim defalarca, yasadiklarimda bunlar bunlar" diyorsunuz, baskalari da "Auwww bu gumruk mevzuatina aykiri, nasil olur diyor". Bir tarafta siz yasadiginiz tecrubeyi anlatiyorsunuz, mevzuat hakkinda yorum yok. Diger yandan mevzuat boyle olmaz oyle sey diyorlar.

Benim kendi tecrubeme gore Turkiye gumrugunde her an her sey olabilir. Benim anneme getirdigim peynire el koymaya kalkan gumruk memuru da oldu, yasal limit 1 sise olmasina ragmen 2 sise icki gorup sallamayan da oldu. Amsterdam yolcusuyum diye kopek getirtip butun bavulumu koklatan da oldu.

Neyse, herkesin kendi tecrubesini paylasmasi gayet guzel. Forum gibi platformlar bunun icin var zaten, anlatilanlarin samimiyetine/dogruluguna inanmayan arkadaslarin bunu sorgulamasi da gayet normal ( bkz: hiz rekolari basliklari :) ) bu durumda sizin yaptiginiz gibi aciklarsiniz, ikna olmuyorlarsa yapacak bir sey yok. Dunyanin duz olduguna inanan insanlar var sonucta.

hakan hoca

Aktif Üye
Başlık
0
Tepki
256
İsim
hakan
Bisiklet
Bianchi
Olayı sidik yarışına çevirmenin anlamı yok. Yazı yazmadan önce buraya cv mi bırakacağız. Yok kaç yıldır bisiklet getiriliyormus da vs vs. Kimse kimseden üstün degildir. Fikrinizi söyleyin gecin. Fikrinizin kabul gormesi için devamli soyle yaptim boyle yaptim diye üste çıkmaya çalışmayi garip buluyorum. Kaldı ki kendi adıma bu başlıkta mesaj yazan çoğu kişiden yurtdışından daha fazla sayıda bisiklet almışımdır ve/veya getirmisimdir, belki sizden bile. Ben de şimdi bunların reklamını mi yapayım benden iyi kimse bilemez diye. Fikirleri argümanları konuşalım, doğruya doğru, yanlisa yanlış diyebilelim. Kimseye üstten bakmadan, kimseyi kucumsemeden. Kimseye saygisizlik yapmadan bildiklerimi soyledim, kaldi ki soylediklerimde en ufak bir yanlis yok. Konu niye bu kadar uzadi anlamis da degilim. Düzeltme/ekleme için teşekkürler deyip devam etseydiniz konu bitecekti. Konunun siz değil de yurtdışından bisiklet getirmek olduğunu hatırlanırsa tartışma daha saglikli devam eder diye düşünüyorum

sadi imren

Bursa Tur Komitesi
Başlık
14
Tepki
3.657
İsim
Sadi İMREN
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar, tırcı bir abimize katlanır ikinci el bir bisiklet aldık son 1 aya kadar tırına bağlayarak yurt dışına getirip götürüyordu yurt dışında markete bakkala gitmek ve gezinti için kullanıyordu. Geçen hafta gümrükten bisikletin faturasını istemişler "ikinci elin faturası mı olur cebimizdeki cep telefonunun, üzerimizdeki gömleğin , pantolonun faturasını da verelim" diyerek gümrükteki memurlar ile tartışmış mecburen tanıdık bir firmadan aynı marka model bir bisikletin faturasını bulduk watsaptan kendisine faturayı ilettim.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Başlık
13
Tepki
10.434
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu da enteresan bir deneyim olmuş gerçekten.

sadi imren

Bursa Tur Komitesi
Başlık
14
Tepki
3.657
İsim
Sadi İMREN
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@trainspotting35 Gümrükteki memur isterse ikinci elin de faturasını sorabilir, bu aralar devlet nereden para çıkaracağını şaşırmış durumda her yere saldırıyorlar. Yakında bisikletlilere de ceza yağdırırlarsa ya da tüve sokarlarsa şaşırmam ki bir kaç defa ceza örneğini forumda konuşmuştuk.

ahlaksahibi

Aktif Üye
Başlık
3
Tepki
146
İsim
yusuf
Bisiklet
Salcano
Yeri burası mı bilmiyorum ama yurt dışından bir bisiklet sipariş etmek istiyorum şu linkteki bisiklet
Bağlantıyı görüntüleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.

Şimdi sorum şu olacak bildiğim kadarıyla 1500 euro ya kadar sipariş lerde %18 vergiyle sipariş verebiliyoruz. Kafama takılan soru şu bu bisikletin fiyatı kargo ücreti ile birlikte 1500 sterlin yapıyor yani 1500 euro sınırını aşıyor bu durumda gümrük prosedürü değişiyor mu. Birde bu bisikleti almak mantıklı mı burada 19 bin lira fiyatı var

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Başlık
13
Tepki
10.434
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ahlaksahibi Merhaba kargo ücreti hariç 1500 € dur sınır.

Zaten 1300 pound u Euro ya çevirince 1507 € çıkıyor onun için getirtme şansınız yok. Aslında var ama astarı yüzünü geçer.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

hakan hoca

Aktif Üye
Başlık
0
Tepki
256
İsim
hakan
Bisiklet
Bianchi
Yeri burası mı bilmiyorum ama yurt dışından bir bisiklet sipariş etmek istiyorum şu linkteki bisiklet

Şimdi sorum şu olacak bildiğim kadarıyla 1500 euro ya kadar sipariş lerde %18 vergiyle sipariş verebiliyoruz. Kafama takılan soru şu bu bisikletin fiyatı kargo ücreti ile birlikte 1500 sterlin yapıyor yani 1500 euro sınırını aşıyor bu durumda gümrük prosedürü değişiyor mu. Birde bu bisikleti almak mantıklı mı burada 19 bin lira fiyatı var
Normalde kargo hariç değerlendirme yapılıyor ancak gümrük memurunun keyfi uygulamaları sözkonusu olabiliyor.
Bu arada rutlandcycling Türkiye'ye gönderim için VAT düşmeden fiyat veriyor. Bildiğim kadarıyla rutlandcycling'den VAT düşülmüş şekilde eskiden alışveriş yapılabiliyordu. Bilemiyorum belki değişiklik yapmışlardır veya sistemsel bir hatadan da vergiyi düşmüyor olabilir. Mail atıp Avrupa Birliği harici vergisi düşülmüş şekilde alışveriş yapılıp yapılamadığını sormanız faydanıza olabilir.

• Beğen
Tepkiler: ahlaksahibi

ahlaksahibi

Aktif Üye
Başlık
3
Tepki
146
İsim
yusuf
Bisiklet
Salcano
Evet sepette VAT düşmüş görünüyor fakat ödeme ekranında"Your order total including delivery (VAT adjusted)"ibaresi beliriyor ancak
Vergi fiyattan düşmüyor. Acaba Amazon gibi vergiyi peşin mi alıyor.

hakan hoca

Aktif Üye
Başlık
0
Tepki
256
İsim
hakan
Bisiklet
Bianchi
Öyle olduğunu düşünmüyorum. Sistemsel bir hata olabilir gibi geliyor. Mail ile iletişime geçmek bence en iyisi.

ahlaksahibi

Aktif Üye
Başlık
3
Tepki
146
İsim
yusuf
Bisiklet
Salcano
Öyle olduğunu düşünmüyorum. Sistemsel bir hata olabilir gibi geliyor. Mail ile iletişime geçmek bence en iyisi.
 alakanız için teşekkür ederim firma mesajlara cevap vermiyor. 1. Resimde vergi düşülmüş görünüyor lakin 2. Resimde ödeme ekranında vergiyi düşmüyor

Dosyalar

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Başlık
35
Tepki
722
Bisiklet
Colnago
 alakanız için teşekkür ederim firma mesajlara cevap vermiyor. 1. Resimde vergi düşülmüş görünüyor lakin 2. Resimde ödeme ekranında vergiyi düşmüyor
Arkadaş sistemsel hata olduğunu yazmış ona katılıyorum, hata var. Böyle sitelerden alışveriş yapmayın.

• Beğen
Tepkiler: ahlaksahibi

Oğuzhan Y.

Forum Bağımlısı
Başlık
30
Tepki
2.512
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Felt
Aslında vergi düşüyor ama 200 pound kargo ücreti var siz o yüzden vergi düşmüyor diye hesaplıyor olabilir misiniz?

Daha önce ben de buradan başka bir model almaya niyetlendiğim için site ile tecrübem var.

hakan hoca

Aktif Üye
Başlık
0
Tepki
256
İsim
hakan
Bisiklet
Bianchi
Aslında vergi düşüyor ama 200 pound kargo ücreti var siz o yüzden vergi düşmüyor diye hesaplıyor olabilir misiniz?

Daha önce ben de buradan başka bir model almaya niyetlendiğim için site ile tecrübem var.
Screenshot_20191108-101516_Chrome.jpg
Bisikleti vergi dahil fiyatı 1299 pound. Vergisi düşmüş ve kargosu eklenmiş fiyati yaklaşık 1280 pound olması lazım. En azından bende vergiyi düşmüyor. Yalnız şöylebir durum farkettim sitede, kargo adresini girip ödeme sayfasına ilerledigimizde kargo dahil fiyatı ilk olarak 1283 pound olarak görünüyor, 1-2 saniye sonra 1499 pound olarak değişiyor. Websitesi kaynaklı bir sorun olabileceğini düşünüyorum hala. Bu arada firmanın güvenilirliğinden şüpheniz olmasın.

fandango

Üye
Başlık
0
Tepki
215
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Brompton
Arkadaşlar, hangi yabancı siteleri tercih ediyorsunuz, özellikle yurt dışından bisiklet satın almış olan arkadaşlara soruyorum, çünkü ben baktığım zaman çok fena kargo ücretleri ile karşılaşıyorum. Anladığım kadarı ile vergiyi düşen/düşmeyen satıcılar var. Vergi düşülürse ve kargo ücreti de makul bir seviyede tutulursa, gümrüğe vereceğimiz %20 vergi ile birlikte hala Türkiye'de satın almaktan ucuza mal etmek mümkün olabilir diye düşünüyorum. O bakımdan bir kaç web sayfası önerebilirseniz iyi olur. Teşekkürler.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Başlık
13
Tepki
10.434
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
mesela bu bisiklet vergisi, kargosu hepsi dahil 7864 TL ye geliyor Türkiye ye. R7000 setli ve karbon. Türkiye de bu fiyata varsa buyursunlar hodri meydan.

FELT FR5 9478 TL vergiyle nakliyesi 22 pound yani 165 TL. 9600 TL ye karbon R7000 setli makina. Başka sitelerde vardır elbet.

umutcelik

Forum Demirbaşı
Başlık
16
Tepki
2.005
Bisiklet
Trek
Arkadaşlar, hangi yabancı siteleri tercih ediyorsunuz, özellikle yurt dışından bisiklet satın almış olan arkadaşlara soruyorum, çünkü ben baktığım zaman çok fena kargo ücretleri ile karşılaşıyorum. Anladığım kadarı ile vergiyi düşen/düşmeyen satıcılar var. Vergi düşülürse ve kargo ücreti de makul bir seviyede tutulursa, gümrüğe vereceğimiz %20 vergi ile birlikte hala Türkiye'de satın almaktan ucuza mal etmek mümkün olabilir diye düşünüyorum. O bakımdan bir kaç web sayfası önerebilirseniz iyi olur. Teşekkürler.
Almanya ya da Hollanda'ya 150-200€ civarina gidis donus bilet almak mumkun. Buyuk bisiklet magazalarinin hepsi vergi iadeli satis yapiyor.
Bu durumda kargo + vergi iadesi > bilet + konaklama ise gidip almak cok daha mantikli.

Hollanda icin buyuk fiziki magazasi olan siteler ise asagidakiler.

Bu sitelerin hem indirim, hem de outlet kismi olabiliyor. Internet uzerinden hangi magazada hangi stok var onu da gorebiliyorsunuz.

mesela bu bisiklet vergisi, kargosu hepsi dahil 7864 TL ye geliyor Türkiye ye. R7000 setli ve karbon. Türkiye de bu fiyata varsa buyursunlar hodri meydan.

FELT FR5 9478 TL vergiyle nakliyesi 22 pound yani 165 TL. 9600 TL ye karbon R7000 setli makina. Başka sitelerde vardır elbet.
Bisikletci hanimlar icin sahane firsat.

Yukarı Alt