Yurtdışından bisiklet getirmek

Fatih Balkış

Forum Demirbaşı
Başlık
76
Tepki
292
merhaba, haziran başında kuzenim amerikadan gelecek ve yanında bir bisiklet getirecek, gümrükle ilgili herhangi bir problem olur mu, 10 kg lik devasa bir paket için sorun çıkarırlar mı, kuzenim 17 yaşında ve yalnız geliyor, ne olur ne olmaz sizlere bir danışayım dedim,
p.s.bu konuyu forumlarda bulamadığım için soruyorum, yanıtlar için teşekkür ederim...

• Beğen
Tepkiler: Serdal Apardım

En beğenilen 5 mesaj

ekranci

Daimi Üye
    18
    Bildiklerimi madde madde özetledim, buna eklemeler varsa yapalım, sonra eli grafik tutan biri de akış diyagramı (flow chart) olarak çizsin, faydalı olur...

1a- Sitede buldunuz. İnternetten alacaksınız.

2a- Türkiye'ye gönderteceksiniz
    3a- Ürün bedeli (posta hariç) 1500 euro üzeri mi?
    4a- Üzeri -- Gümrük müşaviri ile ithalat işlemleri yapmanız gerekecek, %18 + %25 + çeşitli masraflar
    4b- Değil -- Ürün bedeli üzerinden %18 KDV'yi postacıya ya da taşıyıcı şirkete ödeyip teslim alacaksınız

2b- Yurtdışına gönderteceksiniz
    3b- Bisiklet AB üyesi ülkede, ve siz de AB üyesi bir ülkeye mi göndertiyorsunuz?
    4c- VAT (%18) ödeyeceksiniz
    3c- Bisiklet AB üyesi ülkede değil ve siz AB üyesi bir ülkeye mi göndertiyorsunuz?
    4d- Bisiklet ABD'de mi?
    5a- Satın alım sırasında fiyata eyalet satış vergisi (Sales Tax) eklenebilir (her koşulda değil), onu geri alamayacaksınız
    4e- Değil mi?
    5b- Burası ülkeden ülkeye değişiklik gösterir. 4a-b-c gibi olabilir.
    3d- Bisiklet AB üyesi ülkede değil ve siz AB üyesi ülkeye mi göndertiyorsunuz?
    4f- Postane/Gümrük ziyareti yapıp VAT (%18-19) ödeyeceksiniz. (Ziyaret dışında, kapıda tahsilat da olabilir, internetten de yatırılıyor olabilir. Ülkeden ülkeye değişir)

2c- Yurtdışına otele gönderteceksiniz (gönderdiğiniz kişinin oturum izni yok / turist / kendi otelinize göndertiyorsunuz)
    3e- Satıcı ile iletişime geçip bazı durumlarda Tax Free formu doldurtabilirsiniz. Buralar karışık. Devamı için 2f

1b- Vitrinde buldunuz. Dükkandan alacaksınız.
    2d- AB üyesi bir ülkede misiniz?
    3f- %18-19 VAT ödeyeceksiniz, pasaportunuzla Tax Free formu doldurtacak, sınır kapısında AB gümrüğünden çıkartırken belgeyi onaylatıp bir kısmını hemen ya da gelecekte geri alacaksınız. Bunun için bisikletin kullanılmamış olması gerekiyor. Devamı için 2f
    2e- ABD'de misiniz?
    3g- Eyalet satış vergisi (Sales Tax) ödeyecek, geri alamayacaksınız. Devamı için 2f

2f- Uçakla gelirken bisiklet için önceden rezervasyon yaptıracak, muhtemelen bisiklet taşıma bedeli ödeyeceksiniz. Her gelişinizde 1 adet bisikleti TR gümrüğünden geçirme hakkınız var.

tgbhzln

Moderatör
    13
    Gümrük mevzuatı der ki, 1 yolcu beraberinde 1 bisiklet ile ülkeye giriş yapabilir ve vergilendirmeden muaf olur. Fazlasına kişisel kullanım değil, ticari amaç gözüyle bakılır.
    Yani ülkeye girişte siz bunları kırmızı hatta beyan etmez, yeşil hattan geçmeye çalışırken memur tarafından kontrol edilir ve yakalanırsa vergisini hesaplar ve tahsil ederler, üzerine kendiniz beyan etmediğiniz için ceza da yiyebilirsiniz.
    Bir başkasının 3-4 bisiklet getirip sorunsuz geçmiş olması sizin de aynı şeyi yaşayacağınız anlamına gelmez. Kural bellidir, uyup uymamak ile doğacak riski almak tamamen kişinin inisiyatifindedir.

Tabi sizinle beraber gelen başka yolcular varsa, sayıyı o oranda yükseltebilirsiniz.

Murat B.

Forum Trolü
    13
    @BisikletKolikK

Öyle tabii, şuna bakın mesela:
    Bağlantıyı görüntüleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.

Ülkemizde bisiklet çok ucuz, Almanlar bizi kıskanıyor.

umutcelik

Forum Demirbaşı
    10
    Nedir o söylede bende faydalanayim. :D

Tamam Umut anladim ve bende arkadaslar yazmadan önce faturali ve gümrük olayini bilmiyorum ve bu konudada birsey diyemem diye yazmistim. Bunu yazdigim halde neden yinede yaziliyor. Oysa ben onlardan önce bilmedigimi ve bu konuda hic bir bilgim olmadigi icin bilgide veremiyecegimi yazmistim.
    Neyse yinede sagolsunlar onlardan ögrenecegimiz cok seyler var. Bir arada almanyaya 2-3 ayligina turist olarak giden kisiler vardi bana almanyanin kanunlarini,sokakalarini vs ögretiyorlardi, hani olurda birgün bende onlar gibi almanyaya gidersem zorluk cekmeyeyim diye. Aynen ben hayatimda daha amsterdama hic gitmedim ama sana amsterdami ögretmeye kalkismam gibi bir sey iste. Ben bu tiplere sadece üzülüyor ve aciyorum.

Kal saglicakla
    Kulaktan dolma bilgi, kisitli tecrube ile ahkam kesenler konusunda tamamen haklisiniz. Ben de buraya video koydugumda Amsterdam'da insanlarin kasksiz bisiklet kullanmamasi gerektigini, aslinda yanlis yaptiklarini yazan bir suru arkadas cikmisti, sakin sakin aciklamaya calissam da bildiklerini okuyorlardi. Tamam dedim gectim, uzulmeye acimaya da gerek yok aslinda. Baktiniz cok can sikiyorlar, basarsiniz blogu gecersiniz yapacak bir sey yok.

Anlayabildigim kadariyla size tepki gosterilmesinin sebebi mevzuatin ve uygulamanin 2. el/kullanilmis urun icin objektif olmamasi.
    Siz "Ben bu malzemelerle gectim defalarca, yasadiklarimda bunlar bunlar" diyorsunuz, baskalari da "Auwww bu gumruk mevzuatina aykiri, nasil olur diyor". Bir tarafta siz yasadiginiz tecrubeyi anlatiyorsunuz, mevzuat hakkinda yorum yok. Diger yandan mevzuat boyle olmaz oyle sey diyorlar.

Benim kendi tecrubeme gore Turkiye gumrugunde her an her sey olabilir. Benim anneme getirdigim peynire el koymaya kalkan gumruk memuru da oldu, yasal limit 1 sise olmasina ragmen 2 sise icki gorup sallamayan da oldu. Amsterdam yolcusuyum diye kopek getirtip butun bavulumu koklatan da oldu.

Neyse, herkesin kendi tecrubesini paylasmasi gayet guzel. Forum gibi platformlar bunun icin var zaten, anlatilanlarin samimiyetine/dogruluguna inanmayan arkadaslarin bunu sorgulamasi da gayet normal ( bkz: hiz rekolari basliklari :) ) bu durumda sizin yaptiginiz gibi aciklarsiniz, ikna olmuyorlarsa yapacak bir sey yok. Dunyanin duz olduguna inanan insanlar var sonucta.
    8
    Merhaba ikiteker sürerken benzin yerine kendi gücünü kullanmayı seven arkadaşlar. 3 gün önce Amerikadan bisiklet getirdim ve bununla ilgili tecrübelerimi sizinle paylaşmak istiyorum. Sürecin yaklaşık 3 ay sürdüğünü belirtmek isterim. Kullanmakta olduğum Marin XC karbon dağ bisikletim var ancak daha çok yolda kullandığım için süspansiyon olayını bitirmeye karar verdim. Araştırmalarım sonucu cyclocross tarzı bisikletin bana daha uygun olduğunu gördüm. Neden diye soranlara öncelike süspansiyondan doğan problemler tamamen ortadan kalkıyor ve kas gücün tamamen yola yansıtıyor neden yol bisikleti değil diye sorarsanızda Türkiye şartlarında düz yolda giderken birden yol çalışmasına veya bozuk yola denk geldiğinizde daha stabil ve kalın tekere ihtiyaç duyuyorum. Birde ıslak havalarda yol bisikletinin kayganlığı ciddi travmalarla sonuçlanabiliyor.

Bu tarz bisikletlerin lastikleri genişlikleri 33-35 mm arası değişiyor yol bisikletlerinde bu genişlik 22-23 mm arası dağ bisikletinde ise 2.0-2.2 inç (50.8-55.8 mm) ve lastik üzerindeki dişliler yola daha sağlam tutunmayı sağlıyor. Yani dağ bisikletindeki yola aşırı tutunma ve yol bisikletindeki düşük yol teker teması arasında bir yerde. Cyclocross bisikletler istisnalar olsada (trek boone 7) genellikle disk fren sistemi kullanıyor. Yani çamurlu bir yola girdiğinizde lastik çevresinde biriken çamur tekerin dönmesini bloke etmiyor. Daha sonra ana gövdenin materyaline karbon mu aliminyum mu olması gerektiği. Yorum ve forum sitelerinde aliminyum olanların daha dayanıklı ve stabil olduğunu iddia edenler mevcut ancak üst seviye olarak adlandıran bisikletlerin hepsinin karbon olduğunu belirtmem gerekir. Bunları araştırdıktan sonra son olarak vites sistemi seçeneklerine geldi. Shimanonun 105, tiagra, ultegra Sramin ise Rival 1x11 force 1x11 ve force 2x11 li setleri mevcut. Elektronik Di stlerde mevcut ancak ne kadar komplike o kadar kafa karıştırıcı olduğunu düşündüğüm için onlara hiç girmedim bile. Sramin setleri cylocross bisikletler için özel üretilmiş.

Yani shimano gibi yoldan al buna tak değil. Birde dağ bisikletinde vites sorununu genellikle ön attırıcıdan geldiğinden ve bacak kas gücüme güvendiğimden dolayı Sram force 1x11 li sette karar kıldım. Yani sonuç olarak karbon frame, disk fren ve sram force 1x11 set kullanan bisiklet almaya karar kıldı. Öncelikle google sordum piyasadaki en iyi crosscyle bisikletler nedir diye.Piyasada bilinen markalar Focus, Fuji, BMC, Specialized, Trek, Cannondale, Gaint, Diamondback gibi markaların bisikletleri mevcut. Neler bunlar BMC crossmachine CX1, specialized crux expert cx1, specialized elite cx1, cannondale Superx Hi-mod cx1, Fuji Altimara CX1, trek Boone serisinden 5-7-9 modelleri mevcut. Fiyatlar 3500-5000 dolar aralığında. Sonra sıra geldi bu aletler nasıl ucuza alınıra. Yine yorum ve forum sitelerini taradım. Deniyor ki markalar yeni modellerini yani bir sonraki yıl serilerini ağustos eylül gibi satışa çıkarıyor ve bu dönemde fiyatlar daha uygun oluyor ancak ocak şubat dönemi tam ölü sezon ama bu sefer uygun boy bulmak zorlaşıyor.Yani en uygun dönem ağustos sonu ile eylül sonu arası.

Eğer sık satılan 54,56,58 boylarından birini kullanmıyorsanız ocak dönemi beklenebilir. Yani yukarıda saydığım modellerin liste fiyatlarını çıkarttım. Sonra başladım taramaya nereden alayım? İngiltere bisiklet satışı konusunda çok başarılı. Özellikle evanscyle.com sitesinde belirttiğim tarihlerde çok ciddi indirimler oldu ancak ingilterenin yeşil pasaporttan vize istemesi nedeniyle gidip alamadım. Zaten 1 haftada stoklar bitti. Avrupadan alırsanız tax free olayındanda faydalanabileceğinizi unutmayın. Ekimin ilk haftasında Washington D.C de bir toplantıya katılmam gerekince rotayı amerikaya çevirdim. Oradan daha öncede Marin bisiklet almıştım. Bilinen local ve büyük online ( rei, backcountry, competetivecyle, joes) siteleri taradım. Amerikada cannondalenin sitesine girip bisiklet alamıyorsunuz. Mutlaka local bir dealere yönlendiriyor. Ebayda bisikletler 2. El ve sıfır var ancak siz gitmeden önce alıp adresinize (otele) göndermek gerekiyor.

Buradada 2 faktör devreye giriyor sizin gideceğiniz tarihten hemen önce bulmak zor ve amerikada local kasırga tornado ve abuk subuk şeyler tüm ülkenin kargosunu etkileyebileceğinden kargonuzun gecikmesi halinde elinize ulaşmama ihtimali ortaya çıkıyor. 3000 dolar için bu riski göze almadım. Tanıdığınız var ise ona postalarım oradan geçerken alırım derseniz eywallah. Birde şunu bilmekte fayda var sizin internette araştırdığınız bisiklet amerika pazarı için üretilmiyor olabilir. Bunun en güzel örneği cannondale superx Hi-mod carbon modeli. Cannondaleye yazdım bu bisikleti bulamıyorum hangi local satıcıda var diye gelen cevap bu bisiklet avrupa pazarı için size daha yeni ve pahalı olan modelimizi öneririz diye J. Menuniyet anketinde bende onlara döşedim. Google haritalara girip kalacağım otele en yakın yada 50 km mesafe içindeki bisiklet satıcılarının listesini aldım. Mail adreslerine derdimi anlatan bir posta gönderdim. Hemen hemen hepsi cevap verdi. Bu modellerin pahalı olduğu ve ellerinde bulunmadığını öğrendim ancak 1 hafta öncesinden sipariş ve kapora verip merkezden reserve ettiriyorlarmış. Yazdığım 30 mailden 29 u indirim yapmayı Kabul etmedi ancak spokes adında bir dükkan %30 indirim yapmayı teklif etti. Zaten site fiyatından alacak olduktan sonra amerikadan getirme zahmetine katlanmaya değmeyeceği için diğer 29 firmayı eledim.

Yaklaşık 2 hafta süren mail trafiğinin ve restleşmelerin ardından Specialized Expert CX1 modeli için 2699 dolar + vergi ve 100 usd paketleme ye anlaştık. Havalanına beni bırakmaya ikna edemedim. Daha doğrusu 179 dolar isteyince s..ktir dedim. Türk yermi 60 km (Washington dulles airport) yola verilirimi o para. Telefonla dükkanı aradım ve 1500 dolarlık hediye kartı alarak depozitoyu yolculuğa 1 hafta kala ödedim.Bisikleti öncesinden sipariş ettiklerinden ben depozitoyu ödediğimde ellerine ulaşmıştı. Bana fotoğrafını ve seri numarasını gönderdiler. 10 saatlik Washington yolculuğunun ardından ve 4 günlük sıkıcı toplantı sonrası dükkana gittim. Selam sabahın ardından kendimi tanıttım kimlik istediler kimlik ve kredi kartı teyidi sonrası bisikleti getirdiler onay verdim boy teyidi sonrası kalan parayı ödedim. Ertesi gün paketlenmiş halde otele teslim ettiler. Bu arada şehir içindeki yolculuğu über ile sağladım. Çağırdığım bir arabadaki yaşlı zenci amcamın Santa fe jipi olduğunu görünce gözlerim parladı. 71 yaşındaki amcam önce überden araç çağır teklifine boşver überi ben sana nakit veririm teklifimi kabul etti ve 40 dolara anlaştık. Havaalanında 10 dolarda bahşiş verince çok sevindi.

179 dolar nire 40 dolar nire. Kontuardaki çekik gözlü bayana bisikletim olduğunu söyleyince önce panik yaptı. Daha sonra kontuarlar arası mekik dokuyan ve her halinden türk olduğu belli olan görevliye rezervasyonum olduğunu söyledim. Uçak biletlerimi alırken THY den bisiklet için ölçüleri verip rezervasyon yaptırdığım için sorun çıkmadı. 60 euro karşılığı 67 USD yi bisiklet için ödedim. Görevli gelerek bisikleti bir taşıyıcıya koyarak arka tarafta başka bir yere götrdü. Ben yanımda koli bandıda getirmiştim açılıp kapatılacağını düşündüğüm için ama içeriden bakıldığında tomografiye benzer bir cihazın olduğu odaya beni almadılar ve uçağa binebileceğimi söylediler.İstanbul aktarmasında inince iç hatlara doğru giderken gümrük görevlisine bisiklet için maddi sınırı sorduğumda 430 euro olduğunu söyledi. İçim cız etmedi değil hem amerikada hemde burada vergi ödemek koyacak diye düşündüm. Allahtan adanada kimse ilgilenmedi ve sorunsuzca çıkış kapısından dışarı çıktım.

Sonuç itibariyle 3-4 bin dolarlık bir alet getirecekseniz ve indirimli olarak yurtdışından alacaksanız bisiklet getirmeye değer ancak piyasa fiyatından 1000-1500 dolarlık bir bisikleti getirme zahmetine kesinlikle değmez. Sorularınız için salihbyz@yahoo.com

nikto

Aktif Üye
Başlık
45
Tepki
211
hi bir sey olmaz. burada binmeye getirdim kendi bisikletim desin...yeterli

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Başlık
86
Tepki
475
Getirebiliyorsa getirsin. Herhangi bir şey olmaz gibime geliyor. Sonuçta sadece bir bisiklet getiriyor.

cazz

Daimi Üye
Başlık
24
Tepki
114
pasaporta işlenirse geri götürmek zorunda sanıyorum

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Başlık
75
Tepki
-6
Gümrük mevzuatında şuna benzer bir ibare var;
"Bir kişi tek başına spor yapabileceği motorsuz bir aleti yanında getirebilir."
Bu sayede bisikleti istediğiniz gibi getirebilirsiniz. Tek durum, bisiklet biraz "iri" bir paket olduğu için ek bir ücret alıyorlar. 2005'de THY'nin bisiklet için özel tarifesi 20 $'dı.
Onun dışında herhangi bir ücret ödemenize gerek yok (vergi vs). Hatta eğer ki TaxFree üyesi bir mağazadan alırsanız bisikleti, oradaki gümrük kapısından (yani havaalanından) ayrılmadan önce ilgili işlemleri yapıp bisikleti alırken ödediğiniz verginin bir kısmını geri alabilirsiniz. Ben 900 €'luk bisiklet için 70 küsür € vergi iadesi almıştım :).

SECO 34

Aktif Üye
Başlık
5
Tepki
89
ben bu olayı hemen abime söyleyeyim bie tane daha bisikletim olur :D

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Başlık
75
Tepki
-6
Gümrük mevzuatından alıntı;

D- SPOR VE OYUN ALETLERİ

1- İki bölmeli bir adet kamp çadırı,

2- Sualtı sporları için bir adet dalgıç takımı (nitelikleri, aksam, ve parçaları Müsteşarlıkça belirlenir.),

3- Uçan kanatlar (bir çift),

4- Motor takılmayan cinsten şişirme bir adet bot,

5- Su sporu için kullanılan yelken tertibatlı bir adet sörf,

6- Ayak paleti (bir çift),

7- Yolcunun tek başına kullanabileceği özelliğe sahip birer adet olmak üzere spor yapmasına mahsus diğer spor alet ve giysileri (deniz motosikleti ve motorlu deniz kızağı hariç),

8- Satranç takımı,

9- Dama takımı,

10- Beş adet oyun kağıdı

Bu da mevzuatın bulunduğu link;

:)

Hayırlı yolculuklar...

simplonmurat

Forum Bağımlısı
Başlık
39
Tepki
336
İsim
Murat ALTINCAN
Bisiklet
Simplon
aynı üründen 2 den fazla getirilirse ticarete girdiği için gümrük işlemine tabi tutuluyor.bilginize

• Beğen
Tepkiler: hotorange

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Başlık
92
Tepki
2.163
Havayolları bisiklet kutusu için en az 100-150 USd alıyorlar. (Amerika'dan olunca işler karışıyor) Eskiden bagaja dahil ediyorlardı, şimdi oversize bagaja sokuyorlar. İstanbul'dan Antalya'ya giderken bile 20 dolardan fazla para aldılar. Yol parasına dikkat. Ayrıca burda bu kadar bisiklet varken 17 yaşında bir gence bisiklet taşıtmaya değer mi?

• Beğen
Tepkiler: erhan erhan

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Başlık
75
Tepki
-6
Gürsel Abi en son 2005 yazında taşıdım Frankfurt'tan İstanbul'a bisiklet. Türk Hava Yolları AB ile uyum süreci içerisinde bir takım düzenlemeler yapmak zorunda kalmış. Bisiklet kişisel bir ihtiyaç olarak görülüyor (bebek arabaları, sakat arabaları gibi). Bu nedenle özel bir statüde taşınıyor. Ben bisiklet kolisi içerisinde 20 $ karşılığı 17 € ödedim. Adana yarışına giderken de 20 YTL almışlardı bisiklet başına (sanırım Pegasus'tu hatırlamıyorum). Tabi ki aslında taşımak ciddi saçmalık gibi. Yani aldığınız bisiklet ucuz ancak hiç bir zaman o kadar da süper kaliteli olmayacak... Ayrıca garanti çok büyük sorun ve uçakta taşınırken alt alta üst üste yığıyorlar her şeyi.

Fatih Balkış

Forum Demirbaşı
Başlık
76
Tepki
292
  • Başlık sahibi Başlık sahibi
gürsel bey, söz konusu yarış bisikleti olunca gerçekten işler değişiyor, www.roadbikereview.com da 1500 dolara müthiş full carbon + duraace toplamalar varken, neden cannondale, giant ya da trek gibi haddinden fazla fiyata satılan başlangıç modellerini alayım? bu yargımda kesinlikle temsilcileri suçlamıyorum, ülkemizin koşullarında onların da sırtındaki vergi yüklerinin bilincindeyim, keşke kron road bike yapsa, ya da sedona onlardan bir tane alsam...

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Başlık
92
Tepki
2.163
Haklısınız. Yol bisikleti olunca iş değişiyor. Ayrupa'dan gelirken uygulama farklı olabilir. ABD'den gelince işler değişiyor. 100-250 dolar ödeyenler (sonra da saçını başını yolanlar) tanıyorum da ama "punduna" getirince bazen az para aldıklarını da biliyorum. Biz Antalya'dan dönerken bisiklet başına 75 YTL istedi Pegasus. Kavga kıyamet 30-40 YTL ye anlaşmıştık.

• Beğen
Tepkiler: BookFox

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Başlık
75
Tepki
-6
Adana'ya giderken biz 5 kişi gitmiştik. 20'şer YTL almışlardı ve geri dönüşte de para ödemeyeceğimizin taahhüdünü almıştık. Ancak Aram Tabar bizden yarım saat önce bavullarını "tek başına" verdiği için ondan bisiklet için ek ücret almamışlardı. Demek ki herkes tuttuğunu yoluyor.

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Başlık
86
Tepki
475
Duygularıma tercüman oldunuz, teşekkürler... Fiyat/performans kaliteli yerli YOL bisikletleri görmek istiyorum ARTIK...

Burak Açıl

Forum Demirbaşı
Başlık
19
Tepki
120
Merhabalar.
Daha önce yurtdışından bisiklet getiren veya getiren tanıdığınız var mı acaba ?
Yolcu ile birlikte getirmeyi değil de sipariş ile getirmekten bahsediyorum.
Satıcıyla konuştum gümrükte sorun olmaz dedi ama emin olamadım.
Sonuçta 15 kiloluk birşey, ems kargo ile gelecek.
Getirmeyi istediğim bisikletin fiyatı 600-800 $arası.
Konu hakkında bilgisi olanlar yorum yaparsa sevinirim.
Saygılar.

Mutlu Köksal

Satılık Scott Scale LTD CR1
Başlık
29
Tepki
223
İsim
Mutlu
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Düzgün paketlerse sorunsuz gelir.Bizim postaneye ulaştığı zaman ihbar kağıdınız gelir eve.Bağlı olduğunuz posta merkezine gidip vergisini verip (ki 800 doların vergisi de 200 dolar civarı olur muhtemelen) gayet rahatlıkla paketinizi teslim alabilirsiniz :)

• Beğen
Tepkiler: Burak Açıl

Burak Açıl

Forum Demirbaşı
Başlık
19
Tepki
120
Satıcı 800 $ yazmaz. Daha düşük yazacaktır dolayısıyla vergi de düşecektir. Biraz daha araştırıp almayı planlıyorum, sanırım air mail (uçak ile gelen kargolar) de sorun çıkmıyormuş. Teşekkürler cevap için.

Başlık
2
Tepki
5
Fazla düşük göstermesin bence eğer inanmayıp sizden kredi kartı ekstresini yada paypalla aldıysanız ödemeyi kanıtlamanız gerekirse ne olacak?
Nereden sipariş vermeyi düşünüyorsunuz ve Türkiye'de olan bir modelse fiyat farkı nedir? Vergi oranı %20 sanırım başka tür vergi binmesse.

Yukarı Alt