Yurtdışından bisiklet getirmek

ismail_32

Daimi Üye
Başlık
4
Tepki
345
İsim
ismail
Bisiklet
Specialized
Wiggle'den bisikleti Almanya'ya bir arkadaşımın adresine göndersem ( arkadaşım Erasmus yapıyor ) Türkiye'ye dönerken vergi iadesi alabilir miyim ?

estudiante

Daimi öğrenci
Başlık
11
Tepki
839
@ismail_32
Fatura ona gitmeli ve onun adına olmalı diye düşünüyorum, dönerken uçağa binmeden malı ve faturayı gösterip iade alıyorsun. Bir de süre sınırı vardı. Almanya ingiltere olayı da sorun olabilir.
Her şey olsa bile yazık arkadaşınıza. Size hayır demese de bisikleti taşıtmak biraz ayıp olur bence.

• Beğen
Tepkiler: ismail_32

hakan hoca

Aktif Üye
Başlık
0
Tepki
256
İsim
hakan
Bisiklet
Bianchi
İngilteredeki sistem farklı, gönderilen yerden bağımsız (Almanya-İngiltere farkermez) online alışverişlerde vergi iadesi alınamıyor. Vergi iadesi alabilmek için mağazadan alışveriş yapılması gerekiyor.

ogishelby

Üye
Başlık
0
Tepki
86
İsim
Oğulcan
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben de inşallah bu kış Polonya’da olacağım. Dönüşte gelmeden 1-2 gün önce kutulu bir şekilde bisiklet almayı düşünüyorum.
Ülkeden ayrılırken vergi iadesi alabiliyorum değil mi ve de uçak da bisiklet getirmek bisiklet açısından sorun yaratır mı sizce?

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Bahadır S.

Daimi Üye
Başlık
12
Tepki
704
İsim
Bahadır S.
Bisiklet
Canyon
@ogishelby
Avrupa dönüşünde havaalanlarında vergi iadesini Global Blue ofislerinden alabilirsiniz. Uçuş saatinize bağlı olarak bazen personel bulunmayabiliyor. Sıkıntı etmeyin, önemli olan elinizdeki fişlere veya vergi iadesi evrağına gümrük kontrolü yapan polis memurunun mühür vurması. Türkiye'ye döndükten sonra bu evrakları Global Blue Türkiye ofisine (istanbul'da) posta yoluyla göndererek de vergi iadenizi alabilirsiniz.

bugüne kadarki avrupa seyahatlerimde iki farklı şekilde vergi iadesi aldım;
- direkt havaalanında Global Blue ofisinde elden veya kredi kartına transfer ile, (kredi kartı transferinde ekstra bir miktar kesinti olabiliyor)
- az önce anlattığım gibi evraklarımı sonradan global blue ofisine göndererek kredi kartıma iade şeklinde.

alperbeys

Üye
Başlık
0
Tepki
7
İsim
Alper
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Bmx
İyi forumlar arkadaşlar. Geçenlerde wiggle.com ve yurtdışı alışverişlerde bisiklet vergisi hakkında soru sormuştum. Geçen hafta cuma günü vergisini ödedim. Ötv felan durumu yokmuş, sadece %18 gümrük vergisi alındı, herhangi bir ek ücret ödemedim. Bilginiz olsun.

Başlık
3
Tepki
19
@alperbeys

Bir iki sorum vardi. Kargo direk kapiya kadar getirdi mi bisikleti? Gumrukten gidip alma gerekiyor mu? Birde gumruk vergisini nereye odediniz. Kargo yaklaşık ne kadar tuttu?

Son düzenleme:

alperbeys

Üye
Başlık
0
Tepki
7
İsim
Alper
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Bmx
@furkanbisiklet

24 paund kargo ücreti tuttu. DHL ile gönderiliyor. Ardiye gibi ekstra ücretler çıkmaması için her gün takip etmeniz gerekiyor. İnternetten araştırmalarıma göre gümrükte fazla bekleyince ardiye ücreti yansıtabiliyorlar. Ben ürün gümrüğe geldiği sabah DHL'yi aradım ve doldurmam gereken belgelerin mail adresime gönderilmesini istedim. 1 saate kadar gönderdiler. Gümrük dolaylı teslim belgesi mailime gönderildi ve o formu doldurup, imzalayıp, kimlik fotokopisi ve kredi kartı ekstresi ile birlikte kategori3@dhl.com adresine gönderdim. DHL'yi belgelerin alındığını ve doğru olduğunu teyit etmek için tekrar aradım. 1 gün sonra mail ve mesaj yolu ile vergi ödemesini yapabileceğim özel bir link gönderdiler. Bu linkte kredi kartı ile vergi ödemesini yaptım. Bisiklet şuan yurtiçi kargoda, yarın teslim alacağım.

Yurtdışından bisiklet sipariş ettikten sonra gümrük ve vergi ile ilgili güncel ve kesin bilgi bulamadığım için çok endişeliydim, bu yüzden yurtdışından bisiklet sipariş etmek isteyenler için süreçle ilgili detaylı bilgileri paylaştım. Umarım yardımı dokunur. :)

Son düzenleme:

LightNing

Üye
Başlık
0
Tepki
2
İsim
furkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
kardeşim 5 1 fiyatına satılıyor ama 3 katı para alınıyor gümrükten geçirirken posofta yaşıyorum gürcistana sınır 20 bin ise 4-5 bine alıyorsun

• Beğen
Tepkiler: eminemin ve Fat1h

Fat1h

Forum Demirbaşı
Başlık
18
Tepki
668
İsim
Fatih ÇAKMAKCI
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Single Speed
Yurtdışında 2. elde fiyatlar çok bölünüyor. Az bir şey kullanılmış iyi bir bisikleti buradaki kompanent parasına alırsınız. Ama gel gelelim gürcistanda üst seviye bisiklete rabet yoktur. Dolayısıyla bulunmaz.

eminemin

Üye
Başlık
0
Tepki
2
İsim
emin
Bisiklet
Scott
kardeşim 5 1 fiyatına satılıyor ama 3 katı para alınıyor gümrükten geçirirken posofta yaşıyorum gürcistana sınır 20 bin ise 4-5 bine alıyorsun
Bende Ardahan merkezde çalışıyorum üstad. Gürcistanda bisiklet scott giant gibi markaların gravel cyclecross modelleri var mı biliyor musun ? Ya da kapıdan geçirirken posof veya çıldır farketmez ne gibi işlemler oluyor ne kadar vergi veriliyor ya da vergi iadesi oluyor mu bilgi verirsen seviniriz.

cihan1834

Üye
Başlık
0
Tepki
0
İsim
cihan
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Cyclocross
arkadaşlar merhabalar ucuza yurtdışna biletim var ve bisiklet al sat yapmak istiyorum nereden alsam mantıklı bilgisi olan varsa bilgi verebilirse çok sevinirim

@LightNing üstad hangi marka nerden alını detaylı bilgi alabilr miyim senden

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Başlık
13
Tepki
10.431
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@cihan1834 Merhaba yurtdışı ama hangi yurtdışı. Git, al gel, dönmü yapacaksınız ?

cihan1834

Üye
Başlık
0
Tepki
0
İsim
cihan
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Cyclocross
@undefined evet reis çünkü öyle bi imkanım var uçakta yanımda götürebileceğim kutu şeklinde gerekirse montajı kendim bile yapabilirim yani o şekil ülke önemli değil çünkü bilet hakkım her yere aynı fiyat o yüzden en mantıklı neresi olur diye araştırmadayım

@undefined numaranı verirsen telefonda daha detaylı bilgi almak isterim senden

@trainspotting35 hatta burdan almak isteyen arkadaşlara bile yardımcı olurum eğer 2 tane 3 tane yanımda uçakta kutu şekilde getirebiliyorsam

Son düzenleme:

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Başlık
13
Tepki
10.431
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tek kişi yanında değeri ne olursa olsun tek bisiklet getirebilir. Vergi iadesi alabilmek için kişi adına faturalı olmalı ve alınan mağazadan tax free evrağı doldurulması talebinde bulunmalısınız. Yakın zamanda bu süreci yaşayan birisi olarak her türlü sorunuza itina ile cevap verilir.

@undefined evet reis çünkü öyle bi imkanım var uçakta yanımda götürebileceğim kutu şeklinde gerekirse montajı kendim bile yapabilirim yani o şekil ülke önemli değil çünkü bilet hakkım her yere aynı fiyat o yüzden en mantıklı neresi olur diye araştırmadayım

@undefined numaranı verirsen telefonda daha detaylı bilgi almak isterim senden

@trainspotting35 hatta burdan almak isteyen arkadaşlara bile yardımcı olurum eğer 2 tane 3 tane yanımda uçakta kutu şekilde getirebiliyorsam
Buradan yazışmaları sürdürürsek bu sürece katkımız daha fazla olur. Detayları sorabilirsiniz.

cihan1834

Üye
Başlık
0
Tepki
0
İsim
cihan
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Cyclocross
@trainspotting35 tmmdır üstad dediklerini yaparım peki hangi ülkenden almak mantıklı bisikleti ve hangi modeli alayım

Yukarı Alt