Yurtdışı Alışverişlerde Gümrük İşlemleri

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
Bence önümüzdeki 1-2 gün tolerans tanıyın PTT'ye.

Eğer kargonuz bayram arifesinde ülkeye girmişse büyük ihtimalle bayram nedeniyle hiçbir işlem yapılmamıştır. Bayram boyunca gelen ve haliyle biriken kargolar/postalar nediyle de şu bir kaç gün oldukça yoğun geçecektir hem gümrük hem de PTT açısından. :)

Scudo

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Benim ayın birinde ülkeye giren pakedim anca bu sabah KİM'e ulaştı. Daha incelemediler sanırım. Beklemelisiniz sanırım.

enzo

Forum Psikopatı
Tepki
1.174
İsim
Enes Ç.
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Tuncay Üner

Tuncay, benim de ayın birinde Çin'den ayrılmış gözüküyor Çin takibinde, ptt'de bir değişiklik olmadı ve daha ilk aşamadaydı (gönderi müşteriden alındı -çin- yazıyordu), sende de öyle mi yazıyordu? Ben de bayram dolayısıyla bu hafta sonuna doğru ancak getirirler diye bekliyorum.

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
@Neco st.

Araya resmi tatil girdi. Bekleyin 2-3 gün daha. Takipte bir değişiklik olmazsa merkeze telefonla ulaşıp bilgi istersiniz...

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
@Enes Çatal

Çin meselesi sıkıntılı. Takipliyse elbet ulaşır ancak çinden paketler çok geç geçiyor.

Benimki ingiltereden geldiği için maksimum 7 günde elime ulaşıyor.

enzo

Forum Psikopatı
Tepki
1.174
İsim
Enes Ç.
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Tuncay Üner

Son 2 seferde 4 ve 5 günde geldi (TR'ye girdikten sonra) bakalım...

Salih Eroğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
290
Bisiklet
b'Twin
2'sinde almanyadan (starbike) yurt dışına sevk edilen ürün -araya bayram girdi- henüz ptt sitesine kayda girmemiş. starbike araştırdım uygun fiyatlar ancak bir çok kişinin geç gelmiş çünkü Almanya ürünleri de gümrüğe giriyormuş ister 75 avro altı olsun ister üstü bakılıyormuş. Hayır gümrüğe girse gümrükte işlem yapılıyor bilgisi gelmiyor mu ptt sitesine? Bu ürün henüz TR girmemiş görünüyor?

sercan hakan

Aktif Üye
Tepki
18
Dostum starbike uygun diyorsunda Avrupa'daki bütün sitelerdeki fiyatlarla hemen hemen aynı hem gümrük sorun çıkaracaksa sitesine ülkesine göre mi çıkaracak sanmam bayramın araya girmesi dezavantajınız olmuş cuma gününe kadar beklemenizi öneririm

Salih Eroğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
290
Bisiklet
b'Twin
starbike uygun olduğunu araştırırsak görürüz mesela ben lastikleri oradan kargo ücretsiz olarak yani 6 avro daha uyguna aldım. evan 60 avro alışveriş limiti koyuyor kargo ücretsiz olması için diğerlerinde zaten hep aynı. starbike kargo ücretsiz olarak aldım ve bazı ürünleri karşılaştırdım hepsini değil ihtiyacım olabilecekleri aralarında 1-2 avro oynuyor starbike daha uygun ancak 1-2 avro olayı değil kargo ücretsiz olunca 7-8 avro fark yapıyor o zaman da uygun olmuş oluyor.. ayrıca forumda araştırırsanız (link) da yazdım bu tarz şikayetler çok var. aynı zamanda bu şikayetler birer tecrübe bayramla ilgisi yok ayrıca bayram harici de bu şekilde oluyormuş alanlar söylüyor en doğru bilgi oradan sipariş verenlerden gelir ayrıca.. beklemek durumundayız zaten yapacak bir şey yok.Bir daha davosa gelmem starbikedan da almam :D :p

sercan hakan

Aktif Üye
Tepki
18
Valla hocam benim ki ülkeye 8 günde geldi burda bekliyor burda beklemesinin Sebebi Bayram çünkü bayramda işlem yapmadılar e şu anda yoğun olması normal ben burda starbike ı suçlamıyorum :) bizim memlekette işler yavaş yürüyor 8 günde ordan gelen şey benim ülkemde 20 gün bekleyecekse sorun burdadır

Cuneyt Erkman

Forum Bağımlısı
Tepki
702
Bisiklet
Salcano
ben kelebek gidon bakıyorum ama yurtdışından getirmeye kararsızım sizce linkteki ürünü getirmeye değer mi? burada daha uygun fiyata bulabilirmiyim
(link)

Salih Eroğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
290
Bisiklet
b'Twin
Tamam bayram için bir mazeret olabilir de starbike dan alanlar yazmış işte 20-30 günde ellerine geliyormuş. ama ben başka yerden de aldım forumda yurt dışından sürekli alış veriş yapan var geneli evans dan hiç 20-30 günde geldi die okumadım yani. Demek istediğim bazı ülkelerden gelen ürünler 75 avro altı bile olsa gümrüğe takılıyormuş alanların söylemi bu takılmasa zaten bu kadar uzun teslimat olmaz. Ben şuraya geleceğim bir daha buradan almayacağım mesela (link) iki kez lastik getirttim hafta sonuna doğru siparişleri verdim mesela perşembe diyelim öbür hafta cuma günü elimdeydi. o da bizim ptt nin hafta sonu tatilinden dolayı. yani perşembeyi geç bir gün sonra en erken kargolar firma ürünü cuma dan cumaya hesaplarsan 6 iş günü eder. Peki madem gümrük ise bu siteye yok mu yada dx den 15 günde geldi hafta sonu dahil bunlara gümrük yok mu? eğer yukarda verdiğim linkteki arkadaşların dediği gibi ise yani c ile başlayanlara gümrük uygulamasına alıp uzunca bekletiyorlar ise yandık yani. çinden alsak daha hızlı gelecekti valla :D

konu ile ilgili starbike alış veriş yapan arkadaşların yorumları:

@Cem Özkeser

@kkazim

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
Salih Bey;
Ona bakılırsa dx.com ya da eBay'in Çin merkezli satıcıları için de "Çok yavaş, 1 aydan önce elinize geçmez" deniyor. Ancak hem dx.com'dan hem de Çinli eBay satıcılarından aldığım farklı ürünlerin -şans eseri olarak- 7 ile 10 arasında teslim edildiği de oldu bana.

Buradaki ana etken biraz da satıcının söz konusu ürünü stoklarında bulundurması, stoğunda bulunmuyorsa tedarik etmesi gibi süreçlere dayanıyor. Bu forumda daha önce (sanırım size) kargoların yollanma metodu hakkında bir izahatta bulunmuştum. İşin içine bir de o faktör girince şanslıysanız 1 hafta gibi bir sürede (şanssızsanız uzun vadede), kargonuz ülkeye giriyor. Yurt dışı ile ilgili bu aşama bittikten sonra olay gümrük görevlilerin ve PTT'nin işi ne kadar ciddiye aldığına (ya da savsakladığına) kalıyor ki PTT çalışanlarının tutumu da herkesin malumu zaten. :)

Maksadım "Ordan alırsan böyle olur, buradan almalıydın" ya da "Hayır sen yanlış biliyorsun, işin aslı bu şekilde" gibi niyet taşımıyor. Sadece hepimizin gözden kaçırdığı bir detayı hatırlatmak istedim o kadar. :)

Salih Eroğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
290
Bisiklet
b'Twin
Bunların hepsini biliyor kabul ediyor katılıyorum dx den çok geç gelen de var erken de. ancak benim altını çizme gereği hissettiğim nokta şu ki starbike dan gelen ürünler geç geliyor erken gelme ihtimali yok(!) yani çünkü alanların geneli bu şekilde şikayette bulunuyorlar bu benim için bir ölçüdür nasıl ki sizin bahsettikleriniz benim için ölçü ise buradan alışveriş yapan arkadaşların da dile getirdikleri benim için ölçü ve referanstır. Zaten burada deneyimlerimizi tecrübelerimizi başımızdan geçenleri paylaşarak bisikletle ilgili siparişle ilgili bilgi sahibi oluyoruz bu foruma katılmadan önce geçen seneden önce hangi bisikleti almayı bırak nereden alma konusunda bile tecrübem yoktu mesela gidip bir kiler marketten bile alabilirdim benim için önemsizdi. işte burada birbirimizin sözleri işte tam bu noktada yani ne yapmamız nasıl hareket etmemiz gerektiği konusunda yol gösterici bir bilgi niteliğinde oluyor.. Bu anlamda buradaki arkadaşların hepsine borçluyum zaten. burada hem fikiriz. Ptt nin ne kadar ciddi çalıştığı yada çalışmadığını biliyoruz bir çok faktör de var elbette, elimize geç gelme sebepleri elbette var. ancak yukarda belirttiğim gibi starbike dan alanlar ve onların yorumları direkt beni ilgilendiriyor şu noktada, çünkü ben de buradan aldım ve bu insanların sözleri benim için çok daha önemli. çünkü ben evanstan dx den chainreactioncycles.com dan aliexpress den de alış veriş yaptım bir tek star bike dan yapmadım yapanların bir çoğu erken geldi diye yorum yapmamış :D ama ben bir çok siparişimden çin dahil erken geldi bu çin konusunda çok geç gelenler de var ancak evanstan kesinlikle geç gelmedi yani 6-7 iş günü chainreac.. dan da geç gelmedi bir hafta en geç.. zaten bu iki siteden geç gelen yok denecek kadar az, yorumlara bakınız. çinden 15 günde geldi bu sürpriz oldu benim için..

enzo

Forum Psikopatı
Tepki
1.174
İsim
Enes Ç.
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dediğim gibi benim aldıklarım da ayın 1 inde TR'ye giriş yapmış, PTT'nin elinde dağıtımı bekliyor, küçük pakedim geldi (aynı anda yola çıkmıştı ikisi de aynı siparişten ama küçük olan 2 gün sonra kargolanmıştı, sonra aynı uçağa yetiştiler muhtemelen), postacı büyüğü de getirecem, çok yoğunuz dedi. PTTnin işleri kısacası, sistemi de güncellemiyorlar şu sıralar.

• Beğen
Tepkiler: Salih Eroğlu

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
@Salih Eroğlu

Yani elbette haklısınız, herkes kendi deneyimlerine göre yaşadıklarını aktarıyor ama ne bileyim;
Belli bir siteden, ülkeden, bölgeden vs vs... gelecek olan kargo için hususi olarak ayrı bir muamele yapılması bana pek mantıklı gelmiyor. Eğer böyle bir uygulama varsa, neden böyle yapıldığı, hangi siteden/ülkeden gelecek ürünlerin buna maruz kalacağı gibi bilgilerin bir yerlerde olması gerekir. Gerçi benimki de boş bir beklenti, bu ülkede adam gibi uygulanan ne var ki böyle bir şey varsa tam teşekküllü açıklamaları yapılmış olsun. :)

Her neyse, umarım en kısa sürede siparişleriniz teslim edilir. :)

Tepki
6
Bisiklet
Mosso
arkadaşlar benim dx ten alışverişim de aşağıdaki, şekilde gelişti. 27 temmuz da sipariş vermiştim.

01/08/13 12:46 2013-08-01 12:46:00 Receive item from customer (Otb) Gonderi musteriden alinmistir CHINA (Yurt Disi)
02/08/13 07:45 2013-08-02 07:45:00 The item was forwarded to the destination country (Otb) Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) CHINA (Yurt Disi)
05/08/13 08:18 2013-08-05 08:18:33 Receive item at office of exchange (Inb) Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi TÜRKIYE
10/08/13 00:00 2013-08-10 00:00:00 Deliver item (Inb) Gonderi teslim edildi (Gelen) TÜRKIYE

13 gün oluyor sanırım bence arada bayram olmasaydı daha da erken gelebilirdi. her alışverişte bu şeklide olmuyor tabii. şansta lazım :)

Salih Eroğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
290
Bisiklet
b'Twin
DHL TR şubesini aradım express ile 1 günde geliyor ancak normal şekilde 1 ayı da bulabiliyor bayram olsa da olmasa da dedi bir bayan ;) Sanırım bu bir ayı bulacaktır.. Daha çok erken başlamışız biz bıdı bıdı yapmaya :D

halilgoksal

Aktif Üye
Tepki
44
Bisiklet
Merida
DHL, (Deutsche Post) Avrupa'da normal kargo taşımacılığı yapıyor(Türkiye'deki PTT mantığı). DHL Express (Türkiye'de bildiğimiz DHL) hızlı kargo taşımacılığı yapan ayrı bir kuruluş sanırım. 3-4 hafta önce bisikletim geldi DHL-PTT ile, 10 gün civarı sürmüştü sanırım. PTT'de kayıtlar çok hızlı güncellenmiyor. aradığınız zaman yardımcı oluyorlar. Ben bisikletimi takip ederken eklenen torba numarasına kadar herşeyi söylemişlerdi. :) takip numarası varsa başına birşey gelmez kargonun:)

• Beğen
Tepkiler: Salih Eroğlu

sercan hakan

Aktif Üye
Tepki
18
Arkadaşlar bugün yine baktım kargo takibine hala güncellenmemiş Bayram biteli 3 gün oldu en iyisi atığım diye düşünüyorum istanbul kim in numarasını bilen var mı