Yurtdışı Alışverişlerde Gümrük İşlemleri

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
@Neco st.

Bugün öğlen KİM'i aradım ben. Kargo şuan orada ve bana dedikleri şuan halen gümrük işlemleri bitmemiş. Eğer ihbarlandı yazarsa gidip almam gerekiyormuş aksi halde kapıya kadar gelecekmiş.

Şimdi takip ettiğimde ise "ihbarlandı" yazıyor. yani bana topkapı yolu gözüktü. :) Yarın gideceğim.

Sizde takip durumunu yazarsanız bişeyler söyleyebilirim ama işin özeti: bekleyeceksiniz.

http://i1239.photobucket.com/albums/ff506/w116/ptt_zpsf9107f6e.jpg

• Beğen
Tepkiler: sercan hakan
Scudo

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
Tuncay Bey, böylesi bir durumla karşılaşmamız halinde arayacağımız numarayı da aktarabilir misiniz acaba?

İnternetten ya da 118 servislerinden bu numara öğrenilebiliyor elbette ama o çalan telefon ya açılmıyor ya da oradan oraya aktarılıp duruyor ve bilgi edinebilmek yerine sinir krizine giriyoruz. :p

• Beğen
Tepkiler: sercan hakan

sercan hakan

Aktif Üye
Tepki
18
Benim takip sayfamda son olarak torbaya eklendiği yazıyor ve 1haftadır böyle hala güncellenmedi

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
@Sefa.

Ben bu numaradan öğrendim: 0212 567 65 65

Ben aradığımda direk çaldı.

Sanırım gümrük bölümü girişindeki hanımefendi cevaplıyor. Çünkü ben gittiğimde o yardımcı olmuştu ve bir kaç telefon cevaplamıştı.

• Beğen
Tepkiler: Sefa

Salih Eroğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
290
Bisiklet
b'Twin
31/07/13 19:52 2013-07-31 19:52:00 Receive item from customer (Otb) Gonderi musteriden alinmistir GERMANY (Yurt Disi)
02/08/13 03:43 2013-08-02 03:43:00 Receive item at office of exchange (Otb) Gonderi (Cikis) alip verme merkezinde alindi GERMANY (Yurt Disi)
02/08/13 03:46 2013-08-02 03:46:00 The item was forwarded to the destination country (Otb) Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) GERMANY (Yurt Disi)
02/08/13 22:00 2013-08-02 22:00:00 Send item abroad (EDI-received) Gonderi yurtdisina sevk edildi GERMANY (Yurt Disi)

YURT İÇİ GÖNDERİ SORGULAMASI
(DOMESTIC REGISTERED MAIL TRACKING)

CL435917730DE

BU BARKODA AiT HERHANGi BiR KAYIT BULUNAMADI.

Ya bu ptt sorgulama sayfasındaki bilgileri güncellemiyor, yada gerçekten bu lanet almanyadan ürünler geç geliyor. Hala yurda girmemiş görünüyor..

212 567 65 65 aralıklarla sayısını hatırlayamayacağım kadar aradım, ancak kimse çıkmıyor telefona. Acaip sinir oldum ya bu siparişleri ingiltereden de çinden de verdim 1 yada 2 haftada elime geçti lanet olsun ya! bayramla alakası yok kardeşim yurda girmemiş görünüyor! Adamlar da mı ramazan bayramı tatili yapıyor!?

Edit: Sonunda bir hanım efendi ile konuştum sağolsun çok net bilgiler verdi paylaşayım; DHL oranın PTT'sini satın almış sanırım özelleştirme yoluyla ve sorgulama ekranında yurt dışına sevk olundu diyor ya işte o süre 15 günü buluyormuş yani bütün siparişleri belli bir sayıya erişinceye kadar toplayıp öyle yolluyormuş bu da dediğim gibi 15 günü buluyormuş eğer ki 15 günü aşarsa satıcı ile irtibata giriniz diyor ancak satıcı ile irtibata girsek ne olur burada da öyle olmuyor mu satıcı kargoya ürünü teslim ediyor sorumluluk kargonun oluyor yani biz dhl ile girmemiz gerekiyor yahu keşke express ile yollatsaydım pahalı mahalı bu kadar stres olmazdık çünkü 1 günde yurda giriyor express ile. Her neyse durum böyle bir hafta daha bekleyelim bakalım.

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Arkadaşlar bugün Topkapıdan pakedimi aldım.

Depo başında, masada bir bayan vardı. Pakedim gelince inceledi. İngilizce biliyordu ve içindeki malzemeleri didik didik inceledi. İnternetten baktı vs. Bisiklet ile ilgili malzemeler olduğuna kanaat getirince ilk aşamayı geçmiş olduk.

Siparişim 74+6 euro idi. 6 Euro kargo bedeliydi. 74 euro olduğu halde 75 euroya dayanmış deyip vergi ödemeniz lazım dedi. Bayağı dil döktüm. Durumu anlattım, özellikle 74 euro yaptığımı söyledim. Sonuç olarak muaftır damgasını bastı ve ürünleri teslim aldım.

İlgilenmesi, ürünleri didik didik etmesi vs hoşuma gitmedi değil. İş olsun diye iş yapmıyordu açıkçası. Yardımcı da oldu sağolsun ama 74 euroya niye vergi çıkartmak istediğini bir türlü çözemedim. :)

SCD

Üye
Tepki
59
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Tuncay Üner

Gümrük sınırı olan €75 kargo dahil geçerlidir. Yani kargo ücreti de gümrük sınırına dahildir.

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
@Taylan Gören

Kendisine sorduğumda hariç olduğunu söyledi. 75euro'ya dayanmış dedi sürekli. Bir bildiği vardır diyeceğim ama, sonuç olarak kanun belli yönetmelik belli. Açıkçası ben vergi ödemekten kaçmıyorum. Eğer 75 euro'yı 1 cent bile geçse ağzımı açmazdım. Ama 74 euro olunca direttim.

illgnsyyz

Üye
Tepki
38
Bisiklet
Bianchi
@Tuncay Üner

"75euro ya dayanmış" tesbiti çok garip gerçekten. Takılmasın diye ucu ucuna ayarlanmış işte niye bu tavırlar. Sanki yapılan iş illegal de memur insiyatifini kullanarak izin veriyor gibi bir hava uyandırıyo insanda. Köprü altından su bağışlıyorlar.

• Beğen
Tepkiler: Salih Eroğlu

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
Tipik, Türk zihniyeti işte; "Tuttuğumdan ne koparsam kârdır" diyerek şansını zorlamış ama yedirememiş. :p

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
@Sefa.

Hayır, parayı kendiside almıyor. Kendi cebine girecek olsa yine bu davranışı onaylamamakla beraber anlayabilirim. :)

Neyse bundan sonra 70 euro'yu geçmem bende.

Yılda beş kez olayı da sanırım şöyle, gümrüğe takılan ürünler için. Yılda beş kez gümrüğe takılmışsan (paket gümrüğe sevk edilmişse) altıncıda enseliyorlar, vergi ödüyorsun. Onun haricinde takılmadan gelen paketlerin kaydını tutmanın pek mümkün olmadığını zannediyorum.

Salih Eroğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
290
Bisiklet
b'Twin
15 gün oldu hala ülkeye girmedi bir daha Almanyadan alırsam ne olayım!!! 2sinde yurt dışına sevk olan bir kargo nasıl hala ülkeye girmez anlayamıyorum.. starbike a msj attım bakalım ne diyecekler.

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
@Salih Eroğlu

Almanyayı bilmiyorum nedir ne değildir ancak bir sıkıntı olduğu belli.

sercan hakan

Aktif Üye
Tepki
18
Tekrar merhaba arkadaşlar benim ürün ayın 16 sında iskenderun gümrüğe gelmiş geliş kaydı yapıldı ve gümrükten çıktı yazısı var bu herhalde gümrüğe takılmadı anlamına geliyor değil mi Bir de 4 gündür hala sayfada güncelleme yok bizim hatay merkeze hala sevkiyatı yapılmamış ne diyorsunuz bu saatten sonra bir sorun çıkar mı

sedat saraç

Daimi Üye
Tepki
47
Bisiklet
Scott
takılsaydı sana bildirilirdi zaten.gümrükten çıkmış diyosun.sıkıntı yok yani.

Salih Eroğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
290
Bisiklet
b'Twin
Starbike'dan almış olduğum ürünün son durumu daha ürün yurda yeni girmiş siz hesap edin.. Forumda bilgi almak adına bu durumu paylaşıyorum yurda girmemiş diyorum, bazı arkadaşlar "bayram ya ondandır" diye teselli etmeye çalışıyorlardı ancak bayram bize bayram onlara değil onlar çalışıyorlar :D Zaten telefonla da irtibata geçtiğimde bana ürünün henüz yurda girmemiş olduğunu söylemişlerdi.. Ürünü erken gelen arkadaşlar olsa da bir daha kesinlikle buradan sipariş vermem isterse bedava versinler.. sezon bitti hala lastik gelecek.
http://i.imgur.com/Y4s9T7Q.jpg

sedat saraç

Daimi Üye
Tepki
47
Bisiklet
Scott
su an gumrukte ürünün.gumrukten geçmemiş daha.alıp verme merkezi=gümrük.1-2 daha sabret belli olur

Salih Eroğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
290
Bisiklet
b'Twin
@sedat saraç

sedat kardeş yurda girdiğini gördüm ya daha ölsem de gam yemem. dedim arafta kaldı heralde, iki cami arasında beynamaz hesabı :)