Yulaf ezmesi

ATALAY16

Forum Bağımlısı
Tepki
1.712
İsim
Fatih Mehmet ATALAY
Bisiklet
Sedona
@Hsynozky
Hocam açıkçası ben antrenmana çıkarken kahvaltı yapmıyorum benim derdim karbonhidrat jel vs alacak imkan da yok karbonhidratı karşılar mı bu gıda

Scudo

gezerfen

Aktif Üye
Tepki
151
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ATALAY16

Karbonhidratların glisemik indeks değeri diye bir birimi var. Çok kaba tabirle karbonhidratların şekere parçalandıktan sonra kana karışma hızıdır. Ayrıntıları nette bulabilirsiniz. Burda amaç düşük GI değerindeki gıdaları tüketip hem geç acıkmayı, hem de şekerin kana dengeli bir şekilde geçmesini hedeflemek. Başka bir sürü faydası da var. Yulaf da tam bu düşük GI gruba giriyor. Ucuz ve pratiktir. Muz, yoğurt, bazı kuru meyvelerle sabah tur öncesi sürekli tükettiğim bir gıdadır. İnternette Glisemik indeks tablolarından diğer alternatifleri de bulabilirsiniz.

asibol

Daimi Üye
Tepki
496
İsim
war_ALL
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Doğru yer mi bilmiyorum. Şu bisiklet yarışlarında kullanılan carbojel ve prinç kekilerini (ya da her neyse) evde yapabilir miyiz? Bir yerlerde tarif var mı?

Murat8

Üye
Tepki
14
İsim
Murat
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ben de diet yaptığım dönemlerde her sabah kahvaltıda sadece süt ile yulaf yedim ve çok da faydasını gördüm. Hem çok besleyici hem de tok tutuyor. Demir emilimi konusunda tabii ki adamlar boşa bu kadar araştırma yapıp makale yazmıyor ancak gün içerisinde tek demir kaynağınız yulaf değildir her halde. Bu arada ilk yemeye başladığımda ben de çok zorlandım ama bir süre sonra insan alışıyor hatta lezzetli bile geliyor. Hala arada kahvaltıyı sadece süt ve yulaflar yaptığım oluyor.

• Beğen
Tepkiler: ATALAY16

Arkockutay

Aktif Üye
Tepki
118
İsim
Kutay
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Sütte haşlayarak yemek süt eğer yaglı sutse guzel oluyor ancak kalorisi fazla oluyor. Yarim yagli sutle hasladigimda tadi yenmeyecek kadar igrenc oluyor. Çareyi yagsız yogurtla karistirarak yemekte buldum. En yenebilir tada sahip olan formul bu bence.

Fat1h

Forum Demirbaşı
Tepki
592
İsim
Fatih ÇAKMAKCI
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Single Speed
Egzersiz öncesi içi uygun değildir. Yulaf bol liflidir ve süt zor sindirilir. Ben off günlerde yoğurtla yenmesi taraftarıyım. Yulaf sağlıklıdır ama doğru zamanda kullanılmalı.
@ATALAY16

Forumda beslenme konusunda bilgi kıtlığı var. İşlerim çok yoğun, bitirince bu konuda bir şeyler karalayacağım.

Darth_cyclist

Aktif Üye
Tepki
133
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@ATALAY16
Benim karışımım şöyle yulaf+bal+muz+süt=Bendeki etki inanılmaz oluyor resmen roket etkisi:)

• Beğen
Tepkiler: ATALAY16
Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yulaf ezmesi ve lor peyniri içine aklına ne geliyorsa karıştır furunda 10 dakika pişir ve at buzluğa ara ara şu hazır jeller yerine bunları tüket.

• Hahaha
Tepkiler: ozgurpedalyoutube

murat serbet

Forum Demirbaşı
Tepki
1.449
Bisiklet
b'Twin
Ben yulaf ezmesini iş yerimde tutuyorum. Sabah küçük sütlerden ve bitter çikolatalardan alıp karıştırıp yiyorum. Hem ucuz hem sağlıklı bir kahvaltı oluyor.

onur caliskan

Aktif Üye
Tepki
377
İsim
onur çalışkan
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben ironman için hazırlandığı da antrenmanlarımı sabah değil öğlen ve akşam yapıyordum, onun için kahvaltıda yulaf+süt+ceviz+muz+kuru üzüm'den oluşan bir kahvaltı yapıyordum her sabah. Ama yulafı pişirerek yemeye alışamadım bir türlü, çiğ hali daha çok hoşuma gidiyor. Ama sütle karıştıracaklar laktoz toleranslarına bir baksınlar, yoksa rahatsız eder bütün gün

• Beğen
Tepkiler: murat16
Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
arkadaşlar bu yulaf sert ve gerçekten tek başına yenmesi bayağı zor bayağı okudum birsürü tarif var şunu sorayım istedim ben direk yulafın üstüne yogurdu geceden döküp ıslatıyorum sabahta biraz pekmez veya balla karıştırıp çiği çiğ yiyorum normal tüketim şekli bumudur? yoksa hani kek tarifi , pişirme vs.. birsürü öneri ve tarif okudum en ideali hangisi acaba yani normal pro bisikletçiler nasıl tüketiyorlar sonuçta onların özel diyetisyenleri ve gıda beslenme koçları vardır.... ve yulaf unu hakkında ne diyoırsunuz? unla aynı etkiyi alırmıyız unu sütle karıştırıp milkshake tarzı içsek??

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
arkadaşlar bu yulaf sert ve gerçekten tek başına yenmesi bayağı zor bayağı okudum birsürü tarif var şunu sorayım istedim ben direk yulafın üstüne yogurdu geceden döküp ıslatıyorum sabahta biraz pekmez veya balla karıştırıp çiği çiğ yiyorum normal tüketim şekli bumudur? yoksa hani kek tarifi , pişirme vs.. birsürü öneri ve tarif okudum en ideali hangisi acaba yani normal pro bisikletçiler nasıl tüketiyorlar sonuçta onların özel diyetisyenleri ve gıda beslenme koçları vardır.... ve yulaf unu hakkında ne diyoırsunuz? unla aynı etkiyi alırmıyız unu sütle karıştırıp milkshake tarzı içsek??
Süt veya su ile biraz kaynatıp tüketebilirsiniz.
Su ve baharatlarla 5-10 dk'da bulgur gibi pilava dönüşüyor. (Su - Yulaf 1'e 1 oran, kısık ateş) (Kekik, toz hardal ve biraz domates rendesi ekliyorum ben içine)
Yine 1'e 1'den bile az su ile yumuşatıp yumurtaya karıştırınca güzel bir omlet oluyor.

• Beğen
Tepkiler: MakRo

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.568
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yulaf ezmesini kahvaltıda tüketiyorum. Migros organik olanını satıyor hatta (benim kullandığım organik olmayanlar fiyat açısından daha uygun oluyor). 7-8 kaşık yulaf ezmesine şu pipetli 200 ml'lik sütlerden katıyorum. Tat vermesi için biraz toz tarçın ekleyip buzdolabında 20 dk bekletiyorum. Yulaf o süre içerisinde sütü çekmiş ve yumuşamış oluyor.

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Zamanla mide de, sindirim sistemin de sıkıntı çıkartabiliyor, kendimden biliyorum. Bıraktım rahatladım. Öğün geçirmek için kolay bir yol ama sürekli kullanım da faydasından çok bence zararı var. Bu dediğim işlem görmüş yulaf için, işlem görmemişi ni bulmak, özellikle market raflarında bulmak imkansız.

erman35

Forum Demirbaşı
Tepki
1.174
İsim
ERMAN
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ben de geceden bir kapa süt ile karıştırarak koyuyorum sabah tarçın+kuru üzüm+badem+parçalanmış gün kurusu v.b. meyve kuruları ile takviye edip öyle yiyorum.

ndhakara

Forum Demirbaşı
Tepki
967
İsim
Cihat
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
yulaf ezmesi + yoğurt + bal, ek olarak pişirme ya da akşamdan bırakma gibi işlerle uğraşmıyorum. İlk başlara biraz garip geliyordu ama yıllar sonrasında artık baya baya alıştım:)

Adrenalin26

Orbea
Tepki
1.143
İsim
Fatih
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yulaf ezmesinin her türlüsünü yıllardır denemiş tatmış biri olarak, aldığı kalori ye ve proteine dikkat eden sporcular için tavsiye edebileceğim en lezzetli tarif kreptir. Yanında domates ve salatalık, zeytin içecek olarak şahsen ben filitre kahve tercih ediyorum, Oldukça lezzetli ve doyurucu bir kahvaltı oluyor.

Önemli bir öneri, yulaf ezmesini 100 gr dan fazla tutmayın, biraz fazla lapa oluyor. 5 xl yumurta ile(2 tam 3 beyaz) tam kıvamında. Lor da 50 gr dan az olmasın.

Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@MuratHan bütün diyetisyenler aksine sindirim sistemi için oldukça faydalı ve barsak sistemini desteklediği konusunda hemfikir yorumlar yapılmış ... sizde ne gibi sorunlar oluştu enzim eksikliği vs? olmasın sindiriminde zorlanmış olabilirmi acaba mide barsaklarınız

• Beğen
Tepkiler: Adrenalin26

soner kalaycıoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
946
İsim
soner
Başlangıç
1968—69
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
Ben yulafı,90 yaşındaki annemin kabızlık sorununda kullanmıştım.iyi gelmişti.

• Beğen
Tepkiler: Adrenalin26