Yol bisikletinde lastik seçimi

Scudo

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Çok gerekli bir konu, gerçekten de forumda üzerinde en çok konuşulan, en çok sorulan ve başlık açılan, unutup unutup tekrar okudugumuz mesele bu.
Malesef dağ bayır gezip mıcırlı kötü yayla yollarında ve ormanda çukura girip lastiği balonlayan biri olarak şimdi ilk yol bisikleti lastiği araştırmama girmiş bulunmaktayım.
Dayanıklı, kötü şartlarda kullanabileceğim bir lastik arayışındayım. o kadar çok seçenek var ki? patlak direnci çok önemli ancak bu kadar da seçenek olmaz be kardeşim. Kullanmış olan arkadaşlardan fikir rica ediyorum.
-Öncelikle schwalbe marathon düşündüm kullanan arkadaşım yere çok tutunuyor ve aşırı ağır her lastik gibi o da patlıyor dedi vagzeçtim. Seçenekler şunlar:

-Scwalbe Durano plus: (106TL) 23mm 410gr
(link)

-Continental gator skin tanesi (110TL )ama 2 tane alınca 90'a geliyor:350gr
(link)

-Continental ultra sport tanesi (45TL):
(link)

Aslında en beğenilen ama ben dag bayır gideceğim için daha çok yarış amaçlı oldugunu düşündüğüm bu nedenle mesafeli durdugum - continental grandprix 400sii (123TL):
(link)

Aralarında durano plus ile gatorskin tarzında continental'in hardshell diye bir modeli çıkmış antrenman ve daha dayanıklık amaçlı ancak biraz da fiyatlı ama oldukça da hafif (135 TL) 220gr
(link)

Kullanıcı fikirlerini önemsiyorum ancak şehir içinde birbirleirnden çok farkları yok. Dediğim gibi kötü şartları düşünmek lazım

Otomobillerden bayıldığım sevilen marka michelin in antrenman ve uzun yol lastiği de aynı rakamlara geliyor. Ancak sanırım pek kullanan yok. Yine de marka çok iddialı ve beğendiğimiz bir marka. 135TL 220gr
(link)

Anladıgım kadarıyla ağırlıktan dolayı da fiyatlar değişiyor örneğin 1. sıramdaki durano plus un 23mm olanı 410gr. conti Hardshell ve michelin ise 220gr, ağırlılığı çok dert etmiyorum ancak fiyatlar çok yakın

yasarilker

Aktif Üye
Tepki
131
Bisiklet
Scott
Merlinden Ön için Continental forcé 22mm ve arka için Continental attack 24mm aldım vergi kargo dahil 240 tl ödedim. teslim süresi 10 gün. Ancak henüz takmadım.

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
@yasarilker İlker hocam fındıkpınarı gibi tangır tungur yollar için bakıyorum. Silifke tarafına vs düz yol çok sıkıcı. Oraların da sonucu bu oluyor... balon, tant yamugu veya patlak :)Allahtan şanslıydık

yasarilker

Aktif Üye
Tepki
131
Bisiklet
Scott
o kadar hassas değil bence lastikler bizim seviyemizde. 7000km oldu benim. ara ara cemilli yada soğucak tarafına da gittim. ultrasport 2 lastiklerle.

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Bu konudaki gördüğüm kadarıyla en düzgün site
(link)
adamlar burada benzer lastikleri birbirleriyle her anlamda karşılaştırmışlar.

Katılıyorum, ancak ben malesef o kadar şanslı degildim 2500 de gitti arka.

yoksa ultrasportların fiyatı cidden iyi 48TL

İlgilenen olur belki ihtiyaç olur diye karşılaştırma sayfasını koyuyorum
(link)

• Beğen
Tepkiler: Serkancycling

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@alper 76

Düşündükleriniz arasında Continental Ultra Sport giriş seviyesinde, Durano Plus ve Gatorskin antrenman lastiği sınıfındalar, GP4000 ve Michelin Power Endurance ise performans lastiği. Durano Plus ve Gatorskin yuvarlanma direnci oldukça yüksek lastikler, performansa önem veriyorsanız bunları pek tavsiye etmem. Şahsen kullanmışlığım yok ancak okuduğum kadarıyla Ultra Sport türünün en iyilerinden bir tanesi. Yüksek beklentisi olmayan ve fazla kilometre yapmayan kullanıcılar için iyi bir seçenek. Michelin Power'ın endurance değil competition olanını ve Continental GP4000S'in "II" olmayan eski modelini kullandım. Michelin Power'ın Competition, çok iyi ancak fazlasıyla narin bir lastik, endurance modeli çoğu kullanıcı için daha doğru bir tercih olacaktır. GP4000 ise hiç memnun kalmadığım bir lastikti.

• Beğen
Tepkiler: alper 76

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
@Murat B. Teşekkür ederim rahatsız etmemek adına isminizi seçmemiştim cevabınız yol gösterici oldu. Durano-gatorskin arasındayım patlaktan korkum fazla malesef. Yoksa giriş seviyesi dediğiniz lastiğin fiyatı cidden makul. (Aslında şu anda KENDA criterium lastikleri içindeki patlak bandı ile 1 senedir sorunsuz kullandım) düşünüp bir şey yapacağım.
Teşekkürler

hydrocon

Forum Bağımlısı
Tepki
1.174
Benim de ikilimde kaldığım bir durum bu lastik mevzusu. Seçenekleri kendimce değerlendiriyorum zira henüz aşama kaydedebilmiş değilim.
Yuvarlanma direnci düşük tpi değeri yüksek modelere bakıyorum mesela vittoria corsa. Tamam iyi güzel fiyatı biraz yüksek ama et kalınlığı istanbul yollarına gelmez. Biraz korumalı olsun diyorum Mesela continental gatorskin gibi bu seferde yuvarlanma direnci yükseliyor ve lastik ağırlaşıyor. İkisinin ortasında en azından benim ihtiyaçlarıma yanıt verebilecek bir iki model var ama henüz kafamda oturtabilmiş değilim bakalım Allah büyük :)

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Sefa01
Benim en memnun kaldığım lastikler Schwalbe One, Challange Paris-Roubaix Pro ve Veloflex Master. Schwalbe One, her yönü ile iyi bir lastik; binlerce kilometre kullandım, bir kere bile patlamadı, yol tutuşu iyi, yuvarlanma direnci hiç fena değil. Challange Paris-Roubaix, benim gibi yol bisikletini asfalt dışında kullananlar için mükemmel bir lastik; son derece sağlam, toprak yollarda yol tutuşu muazzam ve ağırlığı dışında dezavantajı yok. Veloflex de hissiyat olarak kullandıklarımın en iyisi, 320 TPI karkas ve doğak kauçuk dolayısı ile inanılmaz derece yumuşak bir yapısı var. Böylece lastiğin basıncını 10PSI indirmişsiniz gibi bir sürüşe sunuyor, hem konfor hem de yol tutuşu artıyor.

• Beğen
Tepkiler: ghostt ve Sefa01

Fırat Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
851
İsim
Fırat
Maxxis markalı lastiklerede baktınız mı ?@alper 76

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
@Fırat Çiner hayır hiç maxxis bakmadım dostum. Daha çok bilinen bu modeller arasında dolandım. Biraz da şans isi bu mesela yarışlara katılan bir arkadaşım Schwalbe one patlayınca kaza yapıp köprücük kemiğini kırmıştı. Ona sorsan aman! der.
Durano veya gatorskin arasındayım ama durano da 410gr ile çok ağır. İleride bir tane daha alsam toplamda 820kg yapacak. :)

Şu hardshell de ilginç, çok sağlam oldugu iddiasında
(link)
Bir taraftan da insan bu kadar para verilir mi? diyor. O açıdan durano daha yakın görünüyor en azından patlak konusunda güvenilir ve 106TL

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Çok ilginç :) yukarıda tecrübeli arkadaşların önerilerinden sonra
conti ultrasport-conti gator ve -schwalbe durano yu kıyasladım fiyat olarak çok uygun olan ultrasport da oldukça iyi. Tecrübe önemliymiş. ekliyorum
(link)
Tek sorun TR ye gönderim yapmamaları :((( başa döndük

• Beğen
Tepkiler: ensbykds

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Murat B. Veloflex gerçekten çok yumuşak. Geçenlerde kaza yapmamak için frenlere asıldığımda kızakladı ve arka lastikte kayan yerdeki tırtıklı yüzey dümdüz oldu.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@alper 76 ben de schwalbe one kullanıyorum aldığım ilk çiftte hafif olmama rağmen max psi bastığım için bi patlak ve ufak yırtılmalar oldu. Diğerinde ise daha makul değerler kullanmaya başladım. Uzun ve dik kazınmış asfalt yollardan inmek Zorunda kaldım. Yeni dökülmüş sıcak asfalttan geçmek zorunda kaldım. Lastikte herhangi bi zarar oluşmadı. Belki benimki anormaldir bilemiyorum :D
Performansı da gerçekten çok iyi. Amatör derecede bile hayli fark yaratıyo.