Yol bisikletinde lastik seçimi

air28-3

Forum Bağımlısı
Tepki
4.217
İsim
Ersin
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Continental Grand Prix 4 Season kullanıyorum 5-6 aydır ve her gün ulaşım/antrenman bazında kullanmama rağmen Kasım ayında Ankara' ya bisiklet sürüşündeki patlama harici lastik patlaması yaşamadım. Yol tutuşu çok iyi diyebilirim, 4 sezon olması benim avantajıma çünkü kış aylarında da sürekli yoldaşımlayım. Daha önce Mİchelin Pro 3 kullandım o da gayet iyiydi fakat Continental daha dayanıklı ve güven verici.4 mevsim değil de lastik yüzeyi pürüzsüz, sürtünmenin az olduğu başka modelini kullansam performansıma fazlaca etki eder diye düşünüyorum.Yaz-kış kullanacaklara tavsiye ederim..

Scudo

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
@Uğur S. Ben de conti 4 seasons ve pro service course 4 endurance kullanıyorum. Pro 4'lerden çok memnunum. 4 seasons da kışın harikaydı ama yazın sıcakta biraz fazla yumuşak kaldı ve yol tutuşu azaldı çabuk yıprandı.

• Beğen
Tepkiler: Uğur S.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.471
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ben şunun merak ediyorum bu yol bisikleti işlerine yeni dahil oldum. Bisikletin üzerinde 23 hacim lastik var. sadece ve sadece kuru havalarda kullanacağım. 23 hacim lastiğin yol tutuşu nasıldır, desensiz bir lastik konfor aramıyorum yol tutuşunu merak ediyorum. Daha asfalta değmedi. Yol yakınken değiştireyim 25 hacime geçeyim yoksa.

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
23'e daha fazla hava basmak gerektiğinden hafif dalgalı yolda zıplayıp yol tutuşu kaybediyor. Üstelik standart lastikler genelde katlanmayan rijit lastikler oluyor ve yol tutuşları da vasat oluyor. Ben ilk sürşlerin birinde kayınca hiç bulaşmayıp katlanabilen 25 hacim lastik aldım rahat ettim.

Keyif adamı

Aktif Üye
Tepki
237
Bisiklet
Diğer
michelin pro 3 ve continental ultra sport kullandım contiyi yanaklardan beğenmedim michelinde ıslakda ve kuruda çok beğendim her 2 lastiğide yaklaşık 3000-4000km kadar kullandım memnun kaldım michelin 700x23c conti 700x25c olarak kullandım şimdi cst 700x23c var genelde yağmurda ve karda kışda sürmem.

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.778
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Bir önceki yol bisikletimde Maxxis Detonator lastiklerim vardı : Yuvarlanma direnci çok düşük, hafif, bisikletin karekteristiğine uygun antrenman lastikleriydi. Patlak koruması beklediğimden yüksek, ancak ıslak yüzey tutuşu vasatın da altındaydı. Yaz kullanımına uygun ancak sezon dışı için uzak durulması gerektiğini düşünüyorum.

Mevcut bisikletimde bulunan Schwalbe Lugano lastiklerin ise ömürlerinin dolmasını bekliyorum. Tam ucuz etin yahnisi tadında lastikler olup yukarıdaki yorumun aksine beni patlaklardan bıktırmış durumdalar. Ağır sayılabilecek bir kullanıcı olduğum için yol tutuşunda fazla sıkıntı yaşamadım ancak ıslak zeminde ciddi şekilde kayıp zor toparladığım için kesinlikle önermiyorum.

Sıradaki lastik için Gatorskin ve Service Course Endurance arasında seçim yapmam gerekecek. Şimdilik Gatorskin ağırlıkta.

volkan Öz

Forum Demirbaşı
Tepki
586
Bisiklet
Specialized
Daha da olsa conti sII almam.O kadar dikkat etmemize rağmen yanak yarıldı evet yuvarlanma direnci çok düsük hafif ama istanbul yollarına hiç uygun değil..Pro 4 derim ben.Pro3 te iyi.

Birileride mahsustan kesmiş olabilir :) Çukur değilde cam yarması gibi gözüküyor.

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.445
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ilk kullandığım yol lastiği "Michelin Dynamic Sport "du.Pürüzsüz yollarda yol tutuşu ve yuvarlanma direnci fena değildi.Ama ülkemiz yoll şartlarında patlama olasılığı yüksek olduğu için "Conti Grand Prix 4 Season 23' " e geçiş yaptım ve yarışçı olmadığım için beni her yönden tatmin etmişti.
Bisiklet çalınıp gittiğinde tüm modifiye parçalardan (sayaç,zincir,karbon sele ve borusu v.b.) en çok lastiklere üzülmüştüm.
Yeni bisikleti üzerinde "Mavic Aksiyon" dış lastikle alıp eve kadar yaptığım ilk sürüşte patlayınca hemen yeni bir sipariş verdim.
Bu kez 25' lik "Four Season" ı alıp daha zor koşullarda güvenli kullanayım dedim.
Altı ay oldu ve sadece geçen hafta bir cam parçası yüzünden patladı.
120 P.S.I. basınçda kullanıldığı sürece içiniz rahat olsun.
Şunu da eklemeli: Sıfır lastikleri kullanmadan önce bezi elma sirkesiyle ıslatıp her yerini iyice silmeyi öneriyorum :harika:
Lastik ömrü ve sağlamlığına olumlu katkısı olduğunu okumuştum.

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
@kobalamin
Decathlon'dan aldığım XXL uzun kışlık tayt bacaktan olsa da, ped bölgesinden büyük geldi. Değişim için gittiğimde S ve XXL'den başka bedeni olmadığı için indirimde olan yazlık taytlardan aldım. CBÜ'ye sabah giderken poyraza maruz kaldığım için soğuğa alışkınım diyebilirim, yani binerken rahatsız olmuyorum. Ama daha sakin sürüşlerde uzun tayt arıyorum tabiki...

• Beğen
Tepkiler: kobalamin

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.295
Bisiklet
Scott
8 yıldır maxxis re fuse 23 lastikleri kullanıyorum. Bu süre zarfında lastiklerden memnun olduğum için başka bir lastiği deneme şansım olmadı. Şu an iki bisikletim de de aynı lastik var, bir yedeğini de geçen gün aldım. 110-115 psi altına düşürmediğiniz sürece patlatması oldukça zor. Yuvarlanma direnci ve hafiflik benim için önemli değil, yarışlara katılmıyorum fakat, sağlam, patlamaya dayanıklı, uzun ömürlü, ıslak ve kuru zeminde üzmeyecek performans alıyım diyenlerin tercih edebileceği bir lastik.

Abdullah07

Daimi Üye
Tepki
425
İsim
Abdullah
Bisiklet
b'Twin
Peki x marka, y model lastiğin 23C'si için yapılan yorumu 25C veya 28C için de aynen kabul edebilir miyiz?

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
@MuratHan bahsedince hatırladım. Bir ara Re-Fuse'ları denemek istemiştim. Fakat Türkiye'de bulamamıştım.

Denemeyi şu sebepten istemiştim;

@Abdullah07

Yuvarlanma direnci haricinde diğer özellikleri aynen kabul edebiliriz diye düşünüyorum.
Lastik çapı genişledikçe yere sürtünen yüzey artacağı için yuvarlanma direncinde değişiklik olacaktır.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Merhabalar.
Ben de Vera Helios 700x25 lastik kullanıyorum. Yuvarlanma ve patlama direnci bana çok iyi geldi. Yok tutuşunu da başarılı buluyorum çok agresif viraj almasam da. Acaba deneyimleyen var mıdır?

Bir de ufak bi çakıl taşı saplanmıştı bi ara. Onu çıkarınca lastiğin hafif delindiğini gördüm bu şekilde biniyorum. Yanlış mı yapıyorum sizce?

OnurÖzdağ

Forum Bağımlısı
Tepki
694
Patlak direnci iyi olan yaklaşık 50-60TLye kadar lastik öneriniz var mı? 25c ve yuvarlanma direnci ortalama seviyede olmalı.

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Yol lastikleri ile farklı yorumlara rastlayabiliyorum, demek ki yol tutuşu olay kışın hangi derecelerde kullanıldığı dolayısıyla lastiğin soğuk havada sert asfalta tutunamayışıyle ilgili olarak da değişiyor. Tabi yol tutuşu var patlama konusunda kiloya göre basılan hava da önemli bir etken.
Benim merak ettiğim lastik ise Schwalbe durano double defense, ve marathon lar.
DD için "patlak direnci en iyi olan".. şeklinde reklamlar var, marathon ise bildiğimiz tur cu ların kullandıgı lastiğin yol hali.
Kullanmış olan ve yorumlayabilecek olan varsa bilgilenmek isterim.

Tepki
199
İsim
Alper
Bisiklet
b'Twin
Eski bisikletimdeki Rubena Flash 700x40c lastiklerin akıcılığından özellikle konforundan çok memnundum fakat patlamaya dirençli değildiler. Hem akıcı olsun hem patlamasın istiyorsak herhalde en iyi seçeneklerden biri (belkide en iyisi) Schwalbe Marathon Plus...

EDİT: Ya kusura bakmayın şimdi farkettim burası yol bisikleti lastik topiğiymiş... Neyse bu bilgi hem yol hem tur kullananlar varsa işlerine yarar belki :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Maxxis Detonator 700x23c : şaka mısın? sakın!

Vittoria zaffiro pro slick 3: Bravanın fabrika çıkışı üzerinde gelen lastiklerdi. benim elime 5 yaşında ama 400km'de geçtiler. Biraz Kullandıktan sonra sırt ile gövde arasında çatlaklar oluşmaya başladı. 5 yıl yatmış lastikten beklediğimi yaptı aslında. Ancak kullandıkça çok şaşırdım. Frende bile kolay kolay kitlenip kaymadı, hamur hala yumuşaktı, yol tutuş sorunu ve tedirginliğini bir kere olsun yaşatmadı. aşağı yukarı bir 400'den ben kullandıktan sonra kardeşimin jant setini satarken sattım. Güzel lastikler. Bir kere daha lastik alsam pro3 e o kadar vermeyip zaffiro robino falan bakardım. Vittoria lastiklerde Gökhan Kutluer 'in dediği gibi bir his fışkırması söz konusu.

Michelin Pro3 Service Course : Kardeşimin Dolomitisinde yarış kovaladığı, ıslakta kuruda yol tutuşu harika patlamaya oldukça dirençli beklediğimden çok daha iyi çıkan lastiktir kendisi. ChainReaction'dan alınca üretim tarihinin satın aldığım tarihten bi kaç öncesi olduğunu görmem ekstra mutlu etti. 3000km'ye yaklaştı şimdilik tek patlağı var. Elinize alınca malzemesinden kalite fışkırdığını görüyorsunuz zaten. Hobi kullanıcısı için yeterlinin kat kat üzeri diyebilirim. Şimdi kendisi beni bravamla birlikte iş yerime ve yds kursuna taşıyorlar :/

Burak A.

Aktif Üye
Tepki
155
Bisiklet
Canyon
1500 km üzerinde Continental Grand Prix 4000S II kullandım. hala da kullanıyorum, henüz herhangi bir sıkıntı yaşamadım, 1 kere patlama oldu, o da kullandığım yerden kaynaklı. bi çift yeni lastik ekleyeceğim, bunları yedeğe alacağım. araştırıyorum başka ne alabilirim diye.

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Bicyclerollingresistance.Com'a bakmadan lastik almayın. Hem Yuvarlanma direnci hem patlama direnci ölçülüyor ve anlaşılır grafiklerle lastikler karşılaştırılıyor.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.300
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Uğur S.

uğur bey, siz yine de camların üzerinden pek geçmemeye bakın. yarın öbür gün bir lastik firmasında çalışırsanız, (ki bu bilgi dağarcığınızla o lastik firmasının ceo'su bile olabilirsiniz), o zaman istediğiniz lastiği dilediğiniz koşulda deneme fırsatına sahip olabilirsiniz. Çünkü lastikler malum pahalı uğur bey, sevgili devletimiz kol gibi gümrük vergisi aldığı için bu tarz spesifik ürünleri edinmek pahasına yüksek maliyetlere katlanmak durumunda kalabiliyoruz. bu konuda söylemek istediğiniz bir şey var mı, mesela ehonomi ile ilgili olarak?