Yol bisikletinde lastik seçimi

Denizcagan

Üye
Tepki
27
İsim
Deniz Çağan
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yakın zamanda Michelin PRO3 modelini almayı düşünüyorum önerirmisiniz?? Teşekkürler...

Scudo

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@Denizcagan
Fiyatı çok uygun değilse tavsiye etmem. Michelin, Pro3'ten sonra Pro4 modelini, ondan da sonra Power serisini çıkarttı. Pro3 lastikler en az 5 senelik, yani hem teknolojisi eski hem de uygun koşullarda saklanmadılarsa bozulmaya başlamış olabilirler.

Denizcagan

Üye
Tepki
27
İsim
Deniz Çağan
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Murat B.
Tanesi 80 tl kargo bedava bana uygun geldi.

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Arkayi değiştirdikten sonra şimdi önü de degistirsem mı? Demeye başladım gator hardshell bayağı yeri tutan bir lastik mis. Takınca 23den 25 e geçince farkı hissettim lastiğin de yeni ve yumuşak olması nedeniyle bisikletim daha konforlu ama ağır oldu.
Sorum şu ön tarafa başka lastik takmak (25c ama başka marka-model) ne kadar doğru-yanlis olur?
İlk fikrim aynısını alıp öne de takmak böylece eşit denge ve tepki olur doğru olan budur gibi... Tecrübelerden faydalanmak isterim

Ahmet ERENN

Aktif Üye
Tepki
81
İsim
Ahmet
Bisiklet
Cannondale
Arkadaşlar banada lastik önerin lütfen izmir yollarına uygun. Yol tutuşu, uzun ömürlü... 700c 25 mm

yasarilker

Aktif Üye
Tepki
131
Bisiklet
Scott
@alper 76 Continental kendi sitesinde ön için 23c arkaya 25c attack ve force ikilisini sunmuş. bu nedenle farklı seçim sorun yaratmaz diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: alper 76

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
@yasarilker comtinental o ikiliyi aerodinamik amaç ile seçmiş. Son zamanlarda 25 lastiklerin 23 e oranla daha hızlı olduğunu çözdüler ama ön tekerde 25 aerodinamik olarak dezavantaj. Motorsikletlede de ön teker daha ince bu örnek alınarak continental böyle bir çözüm getiriyor.
IMG_6284.JPG

Genel olarak çok pahalı lastiklere itibar etmesemde bende Michelin power comp. seçtim yakında gelir tabiki yurt dışından aldım çünkü 1 bizde %20 pahalı 2 çok eski kimyasal ömrünü doldurmuş lastikleri Yen'i gibi millete dayamaya çalışan nadide satıcılarımızdan uzak durmak için.
Vittoria rubino pro slick kullanıyordum ama gittikçe yavaşladı, çok sert gelmeye başladı konforu çok düştü en sonunda canıma tak dedi. Aslında bir 2000 daha giderdi ama yeter sanki beton dolu lastiğe. Havayı az basarsın gitmez tam basarsın gider ama selede oturamazsın.
Michelinden konfor bakımından umutluyum, performans bakımından zaten siteler ve yorumlarda genelde üst seviyeler arasında sayıyor. Kullanınca ayrıca paylaşırım.
IMG_6285.JPG

Ayrıca tüm arkadaşlar üst düzey lastiklerle olan tecrübelerini paylaşırsa iyi olur çünkü ömür yetmez hepsini denemeye. Pahalı lastikler daha çok riskli oluyor alıp denemesi.
Mesela tufo markasının ürünleri ile bilgi sır. Yabancı sitelerde bir iyi diyen çok iyi diyor kötü diyen çok kötü diyor. İyi bir bilgi kaynağı oluşturmak çok avantajlı olur.

Yetkin

EAT- DRİNK -RİDE
Tepki
258
İsim
Yetkin K.
Bisiklet
b'Twin
@Ahmet ERENN Schwalbe Durano iyi gibi, hem zırhlı ,ıslak ve kuru tutuşu iyi, ömrü uzun. Bu yüzden bir sonraki lastiğim bu olacak.Hem de 28 lik olanını alacağım. Tabi ki yurtdışı sitelerden alacağım.

• Beğen
Tepkiler: Ahmet ERENN

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
@alper 76
Hocam ultrasport aldım bi çift wiggle'dan. 20 dolar gibi bi meblağ tutmuştu çifti. 400 km yi aştım bu lastiklerle. Çok memnunum diyebilirim, patlamadı daha hiç. Sağlam lastikler. Hatta bi sefer camların içinden geçmiştim kesin gitti dedim yine gitmedi :D

Ahmet ERENN

Aktif Üye
Tepki
81
İsim
Ahmet
Bisiklet
Cannondale
@Yetkin Artık izmirli olup wiggle alışverişi yapan birinden rica edip şipariş verdireceğim, tr de çook pahalı.

• Beğen
Tepkiler: Çağdaş78

yasarilker

Aktif Üye
Tepki
131
Bisiklet
Scott
@Zekeriya Çab yaklaşık 1 a önce rolling resistance sitesini inceleyip, bu ikiliyi merlinden aldım. Fiyat olarak kargo dahil 240 tlye geldi çifti. Ondan önce bende Michelin power comp. almayı istiyordum. fiyat cifti 400 tl. o nedenle conti seçtim. ancak henüz takmış değlim, üzerindeki ultrasportlar yaklaşık 8000km civarında. bir de normalde araç lastiklerinde üretim yılını görürüz. ancak bunlada yok. nerden anlayacağız üretim yılını bilgisi olan var mı acaba

• Beğen
Tepkiler: Ahmet ERENN

bisikletor

Üye
Tepki
2
İsim
Selim Soyer
Bisiklet
Bianchi
performans lastiği candır, hareket lazım :)

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
@yasarilker işte yok çünkü araçlardaki gibi devletlerin yada kuralların sıkıştırdığı bir durum yok. Devlet diyor ki 4 mm altında dişle yola çıkmazsın bu demek en çok 50 bin km üretici de biliyor nekadar zamanda ne kadar satar. Ama bisiklette işler karışık rafta ne kadar durur kestiremiyorlar. Ürtim yılı basarsa elinde çok kalır ayrıca mesela Michelin sport comp bu lastiği her sabah kalkıp üretmiyor testler, güvenlik zart zırt bitince girişiyorlar 3-5 ayda allah ne verdiyse üretiyorlar. Belirli bir efektif sayıya kadar 500 bin 1 milyon neyse üretip dükkanı kapatıyorlar. Sonra seneye comp II çıkarıp yeniden üretiyorlar. Mümkün mertebe Yeni lansman yapılmış, piyasaya yeni çıkmış lastikler alınmalı, süper indirim 1 alırsan 100 2 alırsan 120 gibi kampanyalara girmemek şart. Çünkü 4000-5000 km bisiklet için az buz değil normal kullanıcı 1-2 senede yapar. Nekadar Yen'i alırsan performans okadar çok artar. Tüm lastikleri denemeye ömür yetmez bu yüzden top of the line lastikler her zaman isabet olur.
Ha tabi bütçe uygun değildir, çok binip çok eskitiyorsundur, gitsin patlamasın yeter kafası varsa tabi alınır kullanılır.
Not: Michelin ve continental paketlenme esnasında özel wax sürülüyor bu rafta kimyasal yapısını bozmadan daha uzun kalmasını sağlıyor.
Pudra konusunda Michelin e yazdım cevap gelsin paylaşacağım.

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
@Ahmet ERENN kullanmadım ama hanımın bisikletinde vardı bir ara. Sürekli toprak yol, asfalt yağmur çamur, yani çok karışık yollarda kullanıyorsanız koruması yüksek, konforu yüksek ama hızı düşük. Durano adı üstünde devam etmek "durace" var olmak, hayatta kalmak anlamında. Her koşulda hayatta kalır ve çok uzun seneler gider.

IMG_6283.PNG
Mesela senelerdir yapmayıp şimdi bisiklet lastiği yapmaya başlamış Pirelli. Yıl sonunda raflarda. Seneye bir çok kişinin tekerinde olur.

Ahmet ERENN

Aktif Üye
Tepki
81
İsim
Ahmet
Bisiklet
Cannondale
@Zekeriya Çab Teşekür ederim. Wiggle yorumları okudum da olumsuz yorum çok olmuş, schwalbe lugano ya kaldım artık. 88 tl adet fiyatı

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
@Ahmet ERENN lugano da olur ama alternatif yakın fiyat
(link)
Var. Sitelere üye olun sonra alışverişe karar verirsiniz biz genelde bakınır sonra almaya karar verince siteye üye oluruz ama siteler ilk gelene yüksek üye olana en düşük fiyat verir.
Ben bu lastiği 13.44€ görüyorum. Üye olmadan girersen 15€ görürsün.

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.446
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yaz aylarında sıcak asfaltta dayanıklı olduğu bilinen Conti Gatorskin 23 mm yi, geçen hafta jantların bakımı ve rublenin ayrıntılı temizliğinin ardından takıp denedim.Tam yaz sıcakları başlamamışken ıslak,çamurlu,mıcırlı yollarda test ettim.Toplamda 200 km civarı sürüş sonrası: Yola tutunuşu yeterli,yuvarlanma direnci nispeten düşük,yüzey dokusu kızaklamaya karşı etkili.Yüksek hızlarda kademeli fren yapıldığında sorunsuz.Four season dan sonra uzun süre kullanırım diye umuyorum.Tabi kalitesiz asfaltların sıcaklarda deforme olmasından nasıl etkilenir,bekleyip göreceğiz.