Yol bisikleti tavsiyeleri

alisirin

Aktif Üye
Tepki
213
İsim
ali
Bisiklet
Scott
@Utxinn Sitesinde 3500 ise peşin, kampanya falan derken 3000 e rahat bulursun gibi. Yalnız bu mevsimde bisiklet aldıktan sonra bir çift iyi lastik alman şart bence, üzerinde gelen lastiklerin ıslak yol tutuşu berbat olacaktır. Allah korusun...Bütçeni düşünürken lastikleri hesaplaman iyi olur.

Scudo

Utxinn

Üye
Tepki
3
İsim
Utku Koçak
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@alisirin bisikleti kendi sitesinden almayı düşünüyorum daha güvenilir ve mantıklı olur diye kampanyalarını nasıl değerlendirebilirim?

alisirin

Aktif Üye
Tepki
213
İsim
ali
Bisiklet
Scott
@Utxinn Mosso satan çevrendeki firmaları araştır. Şuan cavalier tourney 2800 sitesinde. Geçen hafta arkadaşım için sordum 2000 e bırakırım dedi buradaki bir firma, tabi modeli bir yıl eski. 2020 ler geldiği için 2019 belki 2018 modelleri satamayan yerler nakit verirsen güzel pazarlıkla bayağı fiyat düşer.

• Beğen
Tepkiler: Utxinn

Utxinn

Üye
Tepki
3
İsim
Utku Koçak
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@alisirin yol bisikletine yeni geçiyorum fakat eğer bir sıkıntı çıkarmazsa uzun süre kullanmayı düşünüyorum. Claris set Sora set ve Tiagra set benim fiyat aralığımda olduğundan hangisi benim için daha mantıklıdır?

B

BF Okuru

Misafir
@Utxinn senin ihtiyacını karşılayacak şeyleri bilemeyiz, oyüzden uygun bişey al diye tavsiyede bulunuyoruz..uygun bişey al tecrübe edin, eksik gördüğün noktaları gideren bir bisiklet alırsın zaten...

alisirin

Aktif Üye
Tepki
213
İsim
ali
Bisiklet
Scott
@Utxinn Kendinden eminsen, ben düzenli yapacağım bu işi, sıkılıp kenara atmam bisikleti diyorsan alabileceğin en iyi bisikleti al bence. Carraro 12 kullanırken gözüm scott foil e ilişti, o kadara gerek yok ilerde alırım diye speedster aldım zamanında, şu an pişmanım çünkü artık foil hayal oldu. İkiye katlandı fiyatı geçen sürede. Gönlündeki bisikleti al, diğer ekipmanları peyderpey alırsın.

• Beğen
Tepkiler: Lampard59

amasseia

Forum Bağımlısı
Tepki
3.793
İsim
Ali
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Utxinn kapitalist sistemde tüketim alaninda giriş, orta, üst segment urunler vardir bilirsin. Hemen hemen hepsi benzer olmasina ragmen firmalar cok para kazanmak için bu sekilde siniflandirirlar.
Claris, başlangıç olarak belirtilirken Tiagra, orta segment olarak belirtiliyor. Cok bir farki var mi yok ama Tiagra da rublede 2 dişli daha fazla.
O yuzden Tiagra daha üst konumda, alinabiliyorsa Tiagra tercih edilebilir. Ama pahali gelirse zorlama kendini hirs yapma.
Tekrar soyleyeyim, Cavalier Claris'i nakit paraya magazalardan 3000 TL ye alabiliyorsun. İnternette daha pahalı.

Utxinn

Üye
Tepki
3
İsim
Utku Koçak
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@alisirin herhangi bir sağlık sıkıntım vs çıkmazsa bisikleti asla sıkılıp kenara atmam zaten ondan dolayı en iyisini almaya çalışıyorum. Kıyafet vs konusuna gelirsek bisikleti aldıktan sonra ilk önce yakın çevrede sürüp hem yol bisikletine hem viteslere frenlere va alışıp sonra daha uzun rotalar yapmayı planlıyorum. Alışma sürecindeyken de para biriktiririm ve kıyafetleri vs öylea alırım diye düşündüm
@amasseia biraz araştırmalarım sonucunda ben de ya claris ya da tiagra set almaya karar verdim sora nın pek bi farkı olmadığını düşünüyor herkes

alisirin

Aktif Üye
Tepki
213
İsim
ali
Bisiklet
Scott
@Utxinn Öyleyse tavsiyem tiagra yönünde olur. Bir sıkıntısını görmedim şimdiye kadar, gayet güzel.Ekipmanları dechatlondan ucuza halledebilirsin başlangıçta. Yaza kadarda hava koşullarına göre sürer, bütçe oluşturup daha iyi ekipmanlara geçersin.

Utxinn

Üye
Tepki
3
İsim
Utku Koçak
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@alisirin evet bende böyle düşünüyorum. Çok teşekkür ederim ilgilendiğiniz için...

• Beğen
Tepkiler: alisirin

Greystone

Aktif Üye
Tepki
143
İsim
bekir
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Utxinn mosso cavailer 700 sora veya bütçen varsa tiagra 105 'de alabilirsin

mosso cavailer 700 sora'da 3000 güncel set var sora 3500 gibi eski sorunlu bir model değil tiagra veya 105'i aratacak bir model de değil onları pek aratmayacak bir model

jantlarıda güzel değiştirmeye gerek duymazsın bence diğer yerli üreticiler gibi çöp jantlar kullanmamışlar

15 yaşında 180 boyunca olduğunu düşünürsek bir kadro büyük alırsan iyi olur büyüyüncede binersin :) şaka bir yana kadroyu boyuna bacak boyuna göre felan alma o yöntem yol bisikletinde sökmez :)

tüm kadro boylarını dene hangisinde rahat edersen onu al kadronun bacak boyuylada alakası yok sele borusu ile gidon yuvası arasındaki mesafedir ilerde küçük gelirse bunu apartlarla telafi edebilirsin ama büyük gelen kadrodan keyif almazsın eziyet olur aparatla telafi edemezsin

• Beğen

Utxinn

Üye
Tepki
3
İsim
Utku Koçak
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Greystone Yorumunuz için ve zaman ayırdığınız için çok teşekkürler. Fikirlerimin oturmasına çok yardımı olacak :) Mosso ya kafam iyice yattı gibi

Adrenalin26

Orbea
Tepki
1.144
İsim
Fatih
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu aralar yeni bisiklet alma arefesindeyim, bütçeyi biraz yüksek tuttum, ve iki model arasında kaldım.
1- Trek Madone SLR 6
2-Orbea orcA Aero M20i Team D
Trek kadrosu en üst seviye olduğunu biliyorum, fakat Orbea hakkında bir bilgim yok, Kadrosu trek e kıyaslanırımı?

• Beğen
Tepkiler: haldun989

Ceasar Bravo

Forum Bağımlısı
Tepki
1.679
İsim
Sezer
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Merhabalar ben 15 yaşındayım 1.80 boyum var yol bisikletine geçiş yapıyorum ama ne alacağımı pek bilmiyorum. 3500-4000 tl civarı bütçem var
Şu an aklımda sadece mosso cavailer 700 claris veya mosso cavailer 700 sora var.
İkinci el düşünmüyorum. Rotalarımı arttırıyorum.MTB (BİANCHİ RCX 429) 60-70 km yapabiliyorum (GEBZE-KADIKÖY ARASI) daha fazlasını denemedim fakat yapabilirim. Yol yaptığım için yol bisikletine geçiyorum

Bana yardımcı olur musunuz?
Merhabalar. Ben de yol bisikletine yeni geçen ve aynı ikilemde kalan biri olarak yaşadıklarımı paylaşayım.

Öncelikle sıfır almak isteğini ben makul buluyorum. Ben de aynı kafadaydım. İkinci eller hem içime sinmiyor, hem elimde eskisin istiyorum hem de içim rahat bineyim diye düşünüyorum.

Ayırdığınız bütçeye bakarak ben Sora setli bir bisiklet almanızı öneririm. Zaten bazı ekipmanlar var elinizde. Ayrıca Claris setli alsanız fazladan elinizde kalan meblağ yine bir çok parçaya yetmeyecek. Yine parça parça alacaksınız. O yüzden hem ikinci el avantajı hem de uzun süre kullanmanacak olmanız dikkate alınınca en azından Sora setli bir bisiklet tavsiye ederim.

O fiyat bandında tavsiye edeceği marka ve modellerden biri mosso cavailer 700 Sora.. fakat bence carraro'nun sora setli 042 modeli daha iyi. Fiyat olarak da daha iyi. Hatta carraro'nun tiagra setli 052 modelini bile düşünebilirsiniz. Peugeot'nun r15 sora setli modeli de listeye alınabilir.

Ama bence Decathlon'a da mutlaka bir bakın. Ciddi fırsatlar olabiliyor. Keza ben de bir kampanya yakalayınca Sora setli ve karbon maşalı Triban 520 modelini 3000 tl gibi bir fiyata aldım.

• Beğen

haldun989

Aktif Üye
Tepki
231
İsim
Haldun SAYI
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Utxinn öncelikle hayırlı olsun. Karbonda bile 2nci el riskliyken çk fazla el değişimi var. Çok anlamıyor oluşun mu 0 alma kararındaki düşüncen? Alü kadrolarda gözle görebileceğin dışında çok sorun yaşamazsın. Kadrolar genelde çatlatan zordur :) Jant seti vs bir bakımla elden geçer. Tavsiye üzerine çok temiz 2nci el bisikletler bulabilirsin. İstanbulda hele çok fazla alternatifin var. Bağdat caddesinde Giant bayisi olan atöyle 25.4 var ellerindeki bisikletler genelde temiz oluyor. Onlara bir göz at derim. Arkadaşarın dediği gibi yola geçince aksesuarlar ve yükseltmeler artıyor. Çünkü menzilin uzuyor. Ayrıca yol bilgisayarı vs de verilerini inceleme noktasında önemli. Şimdiden gönlünde yatanı bulmanı dilerim. Bir ufak tavsiye daha mutlaka hoşuna gideni al. Grup seti için gidip beğenmediğin bir bisiklet alma...
Tekerin düz bassın.
@Adrenalin26 valla çok güzel 2 makine. İkisi de birbirinden güzel. Kadro özelliklerinde ayırabileğimiz farklar yok diye biliyorum. Bir ara çok incelemiştim. Ama Pinerello Trek S-Works Willier vs bu işin Argesine tek yatırım yapanlar değil :) Bu da işin güzelliği. Evet değişik özellikler katıyorlar ama belli başlı kadro dinamikleri hepsinde asgari düzeyde aynı seviyede. Ben hangisi gözüne gönlüne hoş geliyorsa onu seçmeni tavsiye ederim. Birini alsan diğeri daha iyiydi demezsin.
Benim için orbea'nın firma hikayesi oldukça etkileyiciydi. O nedenle işçilerin sembolü olan Orbea 1 tık önde markanın anlamına bakacak olursam. Lakin trek'te TREK :D
Şimdiden tekerin bassın düz yolun kaymak asfalt olsun :D

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.710
Bisiklet
Cervélo
@Sebastian

Merhabalar. Sürekli bisiklet değiştiremeyeceğim için hem başlangıç hem de öğrendikten sonra beni birkaç yıl götürecek bir bisiklet arıyorum. İkinci el aramıyorum. Teşekkür ederim
Boyun değişecek güzel kardeşim :D Çok para yatırma ilk bisikletine, belli ki 1.90'ın üzerine çıkacak boyun

Utxinn

Üye
Tepki
3
İsim
Utku Koçak
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Ceasar Bravo merhabalar öncelikle teşekkürler. Carraroya bakıyorum öneren çok oldu :) zaten mosso da claris set yerine sora set daha mantıklk geldi
@haldun sayi sıfıra karşı daha çok isteğim var fakat ikinci ele de bakmam gerektiğini biliyorum ve haklısınız. Teşekkürler :)
@Serkan Mıstınoğlu aslında 1.90 nın üstüne çıksa ne iyi uzamasını istiyorum açıkçası :D
Size de teşekkürler hocam

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: haldun989

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.091
Bisiklet
Trek
Slr 6 mekanik ultegra, yurt dışında indirimle 5000€ civarında 2019 modelleri. Aynı setli orbea ise 3700€ civarı. Arada %35 fark var.
Bu fark karşılığı ayarlanabilir isospeed ve entegre kokpit dışında çok fark olmayacak. Slr en ust seviye karbon govde kullaniyor, orbea'dan emin değilim.
Madone ayarında bisiklet arıyorsanız diğer alternatifler cannondale system six hi mod serileri, scott foil ( yeni addict rc serileri belki ), giant propel ya da cervelo s5

Ekleme yapayım, bmc timemachine road ve s-works venge de var.

Son düzenleme:
Tepki
30
İsim
Yigit
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar Van Rysel Ultra 900 AF hakkında ne düşünüyorsunuz, mavic jant-göbek 105 grup şetle kombine edilip biraz dahs agresif bir kadro olması dikkatimi çekti ayrıca M boyda 8.9 kg verilmiş.
Diğer yandan Canyon Endurace 6.0 Tiagra grup setli Fulcrum 900 jantli fiyat olarak çok yakınlar fakat biraz daha endurance kadro olması tek soru işareti. Sizlerinde bir yorumunu almak istedim. Selamlar..

Bir yandan Canyon olunca marka ister istemez insanın kafasını karıştırıyor.

• Beğen
Tepkiler: MakRo