Yol bisikleti tavsiyeleri

fahrettin akansu

Daimi Üye
Tepki
596
Bisiklet
Focus
@Murat B. Yorumlarınızı okumadan önce bana da 2018 model bir bisikletmiş gibi gelmedi tek tek yıllardan geriye gidiyordum. Giant yazı modeli ve kadro yapısı değişti. 11.500 TL bence çok bu bisiklet için.
Vites sayısını 10 olarak vermiş. Dura Ace di2 olup da 10 vites hangi yıl varmış bakmak lazım. Bisiklet 2018 de alınmış ama daha eski model olabilir. Fiyat bana da fazla geldi.
7970 serisi di2 2009 yazında piyasaya sürüldü ama Giant adetli üretimin verdiği ticari sebeplerle yenilikçi teknolojiler konusunda temkinli ilerleyen bir firma,
bugün bile Türkiye stoklarında 10'lu 7970 bisiklet mevcut, hatta mağazada pedal takılmamış şekilde iç vitrinde de var.
büyük ihtimlalle 2011-2012 arası bir ürün olabilir.

fiyat ise göreceli, sadece eski seri 7970 grupsetin parçalarını sıfır alırsanız ilandaki bütün bisiklet fiyatına denk geliyor.

Scudo
Tepki
2
İsim
volkan
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İyi akşamlar herkese, diğer konuda yazmıştım yurt dışından bisiklet getirmeyi düşünüyorum diye. Aklımda canyon ultimate cs sl 7 modeli vardı, biraz fiyatlar ve yerel sitelere baktıktan sonra şu dört modelin fiyatlarının birbirine yakın olduğu (+-100) ortaya çıktı.
-Canyon cf sl 7 (105)
-Trek emonda sl5 (105)
-Cannondale evo (105)
-orbea orca m30 (105)

sizce bu bisikletlerin kadro teknolojileri arasında çok büyük fark var mı? Siz seçim yapacak olsanız (estetik hariç:) hangi nedenlerle hani modeli seçerdiniz?

geceyry

Aktif Üye
Tepki
146
İsim
Tahir Karapür
Bisiklet 2010 veya 2011 model, yani kadro en ileri teknoloji karbonfiber ama 10 sene öncesinin en ileri teknolojisi.
Sele borusu bütünleşik, sürücünün boyuna göre kesilmesi gerekiyor, çok az bir ayar imkanı var. Bisikletin şu anki sahibinin bacakları sizinkinden kısaysa, bisikleti kullanamazsınız. Sele borusunu kendi boyunuza göre kestikten sonra da kendinizden uzun bacaklı birine satamazsınız.
Vites sistemi 2x10, günümüzde orta seviye karbon yol bisikletilerinde bile vites sistemi genelde 2x11 oluyor. Ayrıca en küçük vites oranı 39/25, tipik kullanıcı için çok yüksek bir oran.
Hocam bisiklet 2018 yılında alınmış demiş. Yeni model olarak düşünmüştüm
Sizler de olmasanız gerçekten yanlış tercihler yapacağız bisiklet konusunda. Teşekkürler bilgiler için bu bisikleti almaktan vaz geçtim.

burcinhan

Forum Demirbaşı
Tepki
1.374
İsim
Burçinhan Doğan
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@geceyry Ankara'daki Giant'ların satıcının eksik/yanlış yönlendirmesi ile birçoğunun model yılı yanlış. Mesela benim ilk satın aldığım TCR'yi 2016 diye almıştım bisiklet daha sonra kataloglardan incelediğimde 2015 çıkmıştı.

• Beğen
Tepkiler: trainspotting35

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.546
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@runvolcanrun Tercihiniz Evo olursa zaten diğer şıkları direkt silin yada Evo yu oradan çıkartın çünkü kadro geometrisi diğerlerinden çok farklı bir bisiklet Evo. Diğer 3 ü arasında tercihim Trek emonda SL 5 olurdu. Ama dikkat etmeniz gereken bir hususta bunların hepsinde R7000 (105) set mi var ?

• Beğen
Tepkiler: runvolcanrun

Veto8

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
İyi akşamlar herkese, diğer konuda yazmıştım yurt dışından bisiklet getirmeyi düşünüyorum diye. Aklımda canyon ultimate cs sl 7 modeli vardı, biraz fiyatlar ve yerel sitelere baktıktan sonra şu dört modelin fiyatlarının birbirine yakın olduğu (+-100) ortaya çıktı.
-Canyon cf sl 7 (105)
-Trek emonda sl5 (105)
-Cannondale evo (105)
-orbea orca m30 (105)

sizce bu bisikletlerin kadro teknolojileri arasında çok büyük fark var mı? Siz seçim yapacak olsanız (estetik hariç:) hangi nedenlerle hani modeli seçerdiniz?
Soylediklerinizden Supersix en yeni kadroya sahip. Estetik, kisisel tercih...vb gibi kistaslari kenara koyarsak Supersix en “iyi” kadro aralarinda. Tabi 2020 versiyonundan bahsediyorum.
Zaten dikkat ederseniz, butun bisiklet ureticileri kadrolarini hizla guncelliyor. Mesela butun yeni modellerde “seat stay” denen borular asagi indirilmis. Orbea da dahil buna, Orca OMX modeli ile. Genel olarak son bir kac yilda guncellenen yaris kadrolarinda hep benzer ozellikler ortaya cikiyor.
Orca>Orca omx
Supersix>supersix 2020
Tarmac SL5>SL6
Addict>Addict RC...
Bunun gibi bir suru ornek var. Bunlarin once/sonra fotograflarini karsilastirirsaniz, modern yaris kadrosunun nitelikleri acik bir sekilde ortaya cikiyor. Ben sahsen fiyat cazip degilse guncel olmayan bir kadro satin almam.

fahrettin akansu

Daimi Üye
Tepki
596
Bisiklet
Focus
-Canyon cf sl 7 (105)
-Trek emonda sl5 (105)
-Cannondale evo (105)
-orbea orca m30 (105)

öncelikle baktıklarınızdan Cannondale evo yazdığınız eski supersix modeli mi ve 2019 sonrası mı?
eğer 2019 öncesi ise içlerindeki en klasik geometriye sahip model supersix evo,
klasik açılı karbon kadro alacak olsam, ya aero olmayan izalco max veya cannondale supersix alırım.
2019 yılında duyurulan tamamen yeni geometrisi, klasik açı arayan kullanıcılar için üzücü oldu (caad13 daha da üzdü),
kafa açısı ve uzayan aks aralığı ile daha aero ve konforlu oldu ama bir çok sportif kullanıcı uzaklaştı bu kadrodan.

baktığınız Orbea Orca m30 (link)ise markanın endurance modeli Avant serisi gibi kısa reach ve yüksek stack değerlerine sahip.
K116TCC-A6-SIDE-ORCA_M30.jpg

ama (link) bakıyorsanız tamamen farklı bir geometriye sahip sadece jant yükseltmesiyle uzun dönem bir performans bisikleti olarak kullanılabilir.
K118TTCC-FX-SIDE-ORCA_M30TEAM.jpg

Canyon ve Trek arasında ise farklara baktığımızda da
Ultimate CF SL 7.0 yaklaşık 7,5kg ağırlığında olması lazım donanımı fiyatına göre güzel uzun süredir aynı geometride kanıtlamış bir kadro,

Trek direct mount frenleri ile öne çıkıyor,
mecburen disk kullanmayacaksam bu bir artı olurdu ama fiyatına göre 8,5kg olması bir handikap olabilir.
kadrodaki ağırlık standart kullanıcıyı çok etkilemese de ilerleyen zamanlarda kafanıza takılabilir belki.

Tepki
2
İsim
volkan
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Yol bisikleti
öncelikle baktıklarınızdan Cannondale evo yazdığınız eski supersix modeli mi ve 2019 sonrası mı?
eğer 2019 öncesi ise içlerindeki en klasik geometriye sahip model supersix evo,
klasik açılı karbon kadro alacak olsam, ya aero olmayan izalco max veya cannondale supersix alırım.
2019 yılında duyurulan tamamen yeni geometrisi, klasik açı arayan kullanıcılar için üzücü oldu (caad13 daha da üzdü),
kafa açısı ve uzayan aks aralığı ile daha aero ve konforlu oldu ama bir çok sportif kullanıcı uzaklaştı bu kadrodan.

baktığınız Orbea Orca m30 (link)ise markanın endurance modeli Avant serisi gibi kısa reach ve yüksek stack değerlerine sahip.
217907 dosyayı görüntüle

ama (link) bakıyorsanız tamamen farklı bir geometriye sahip sadece jant yükseltmesiyle uzun dönem bir performans bisikleti olarak kullanılabilir.
217908 dosyayı görüntüle

Canyon ve Trek arasında ise farklara baktığımızda da
Ultimate CF SL 7.0 yaklaşık 7,5kg ağırlığında olması lazım donanımı fiyatına göre güzel uzun süredir aynı geometride kanıtlamış bir kadro,

Trek direct mount frenleri ile öne çıkıyor,
mecburen disk kullanmayacaksam bu bir artı olurdu ama fiyatına göre 8,5kg olması bir handikap olabilir.
kadrodaki ağırlık standart kullanıcıyı çok etkilemese de ilerleyen zamanlarda kafanıza takılabilir belki.
2019 modelleri içini bütün bu söylediklerim,
teşekkür ederim şimdiden bu güzel cevaplar için.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Sinan.054

geceyry

Aktif Üye
Tepki
146
İsim
Tahir Karapür
Ya gerçekten bütçe yükseldikçe bisiklet almak çok çok daha detaya inmemizi gerektiriyor sanırım.

Peki 10 bin - 13 bin arasında yol bisikleti önerecek olursanız bu hangisi olur arkadaşlar. Sürüş amacı karışık genel de düz ve rampalı yollar.

Askeri personel olduğum için doğuya gittiğim de binmek sıkıntı olacaktır. O yüzden trainer ile devam edeceğim. Yani bana uzun yıllar yetmedi gerekiyor. En azından 7 yıl eksiklik hissettirmemeli. Biraz zor bir şey oldu ama yine de Tavsiyelerinizi bekliyorum

B

BF Okuru

Misafir
Herkese merhabalar. Yaza doğru yol bisikletine geçiş yapmayı düşünüyorum. Sebebi ise cidden dağ ile uzun yol çok zor oluyor ve daha düşük hızda seyrediyorsunuz ve bence artık zamanı geldi. Güzel bir araştırma yaptım bütçeme uygun. Sonuç ise çeşit oldukça fazla fakat hepsinin dezavantajı var. Kısa keseyim Claris veya Sora Set alacağım bütçeme uyan bu setler çünkü. 2.el düşünmüyorum. İşin içinden çıkamadığım konu ise Claris ile Sora arasındaki fark oldu. Araştırmalar sonunda ikisininde son hız konusunda eşit olması fakat vites geçişleri seriliği ve daha kararlı olması gibi farklar ortaya çıkıyor. Tabi bu konuda bütçe en başta ve umarım Sora alırım. Şimdi Sora alacakmış gibi sizlere danışıyorum. Aklımdaki bisikletler;

1) Mosso Cavalier 700 Sora

Ağırlık: 10.50 KG
Alüminyum Kadro ve Alüminyum Maşa
Bisiklet tasarımı oldukça güzel fakat Mosso kadroları yurtdışından mı geliyor yoksa Ümit Bisiklet mi üretiyor ? Bir tane videoda yurtdışından geliyor demişti birisi.
(link)

2) Carraro CR042
Ağırlık: ???
Ağırlığı ne olduğu belli olmayan bisiklete yanaşmayı tercih etmedim ayrıca 2020 modelinde aero tasarımı yapmışlar ekstra ağırlık katılmış bence çünkü alüminyum kadro.
(link)

3) Peugeot R15 Sora
Ağırlık: ???
Alüminyum Kadro ve Karbon Maşa
Bununda ağırlığı ne olduğu belli değil ondan dolayı yanaşmıyorum. Rengi bana hitap ediyor ağırlık Mosso gibi olsa bunuda düşünebilirdim.
(link)

4)Kron RC3000
Ağırlık: 10.15 KG
Kron markasını bir türlü sevemedim ama bisiklet ağırlık konusunda oldukça iddialı tasarımıda güzel.
(link)

5) Bisan RX9300
Ağırlık: 10.02 KG
Alüminyum Kadro ve Karbon Maşa
Bisan oldukça güzel iş çıkarmış ve fiyatına göre diğer markalar Claris satarken Bisan Sora set satıyor. Tam F/P ürünü. Tasarımı keşke daha iyi olsaymış. :(
(link)

6) Corelli KR300 ve Salcano XRS044 bisikletlerini karşılaştırmaya koymadım çünkü Corelli gereksiz ağır ve Kron gibi içim ısınmadı Salcano ise kadro tasarımı cidden içlerinde bence en kötüsü.
(link)
(link)

Genelleme yaparsak Alüminyum Maşa ve profil jant kullanıp 10.50 KG olan ve tasarımı bence efsane olan Mosso benim mantığımı ve kalbimi fethetti. Tek içimde sıkıntı olan kadrosunu Ümit Bisiklet firması mı üretiyor yoksa Taiwan' dan mı geliyor ? Ayrıca ikinci el piyasası da iyi. İlerleyen zamanlarda orjinal jantlarını tartıp alcağım jant seti ile arasında bariz fark varsa değiştiririm. Diğer bir sorum ise Decathlondaki karbon maşa sizce alınır mı ? Sizinde diğer bisikletler hakkında yorumlarını almak için buraya yazdım lütfen herkes kendi düşüncesini belirtip banada yol gösterirse çok sevinirim. Herkese iyi pedallamalar. :)

B

BF Okuru

Misafir
@BAHADIR34
Karbon maşa dağ bisikletinden geçiyorsan anlamlı olabilir. Decathlondaki karbon maşa da alınır niye alınmasın. Sadece kadrosu endurance kadro, tam bir yarış bisikleti sayılmaz.
Claris alacaksan bence dikkat etmen gereken yeni claris r2000 serisi olması. (Orta göbek hollowtech ve vites kolları gidon bandının altından gidiyor) Eski claris böyle değil.
Son olarak grupseti hariç tutarsak aynı fiyat kategorisindeki çok satan bisikletlerin hepsi az çok birbirine benziyor. Birinin ötekine anlamlı bir avantajı ya da dezavantajı olmuyor. Sen kadro tipi olarak (endurance, vs) kararını ver sonra git beğendiğini al derim.

B

BF Okuru

Misafir
@BAHADIR34
Karbon maşa dağ bisikletinden geçiyorsan anlamlı olabilir. Decathlondaki karbon maşa da alınır niye alınmasın. Sadece kadrosu endurance kadro, tam bir yarış bisikleti sayılmaz.
Claris alacaksan bence dikkat etmen gereken yeni claris r2000 serisi olması. (Orta göbek hollowtech ve vites kolları gidon bandının altından gidiyor) Eski claris böyle değil.
Son olarak grupseti hariç tutarsak aynı fiyat kategorisindeki çok satan bisikletlerin hepsi az çok birbirine benziyor. Birinin ötekine anlamlı bir avantajı ya da dezavantajı olmuyor. Sen kadro tipi olarak (endurance, vs) kararını ver sonra git beğendiğini al derim.
Kullandığım dağ bisikleti Peugeot PGT 509 ve maşası galiba çelik. Yani herhangi bir yol bisikletine hafifletmek için ve hızını arttırmak için Decathlondaki karbon maşayı takabiliriz yanlış anlamadıysam. Endurance da galiba rahatlık odaklı kadro oluyor fakat ben performans odaklı olmasını isterim ve kadro tipine bakınca hangisi daha performans odaklı anlayamıyorum bu konuda yardımcı olur musunuz ? Neden performans istiyorsunuz dersenizde biraz agresif kullanıcıyım ayrıca beğendiğinizi alın demişsinizde zaten Mosso yu beğendiğimi belirttim fakat kadrosunu kim üretmekte ben ona takıldım ? Bisiklet fuarı olcak ilerleyen aylarda ordaki kişilere sorsam doğru söylerler mi onuda bilemiyorum herkes kendi malına iyi diyecek.

B

BF Okuru

Misafir
@BAHADIR34
Üst boru eğimliyse konfor, yataysa performans denilebilir kabaca.
Bence bu fiyatlardaki kadrolar çok da fark etmez. Nerede yapıldığı da çok fark etmez. Decathlon kadrolarında portekizde yapıldığı yazıyor, iyi midir kötü müdür nereden bilinebilir ki? Zaten ne kadarı portekizde yapılmış, adam sadece boyayı orada yapıp made in yazabilir.
Ben kadroda kaynak yerlerine bakarım, düzgün kaynak üstüste konan para gibi oluyor, pütürlü düzensiz kaynaksa uzak durun. Bazı kadrolarda kaynak yerleri düzeltilmiş oluyor, ama onlar daha pahalı. Neticede bu işler ne kadar ekmek o kadar köfte. Firmalar da fiyatı koyarken aptal değil, daha kaliteli kadroya daha fazla fiyat koyuyor. Çok da düşünmeyin o kadar incesini. Siz ne istediğinizi belirleyin, sonra gidip en beğendiğinizi alın.

Karaboga

Üye
Tepki
12
İsim
Hasan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Giant
@BAHADIR34
Ben kadroda kaynak yerlerine bakarım, düzgün kaynak üstüste konan para gibi oluyor, pütürlü düzensiz kaynaksa uzak durun. Bazı kadrolarda kaynak yerleri düzeltilmiş oluyor, ama onlar daha pahalı. Neticede bu işler ne kadar ekmek o kadar köfte. Firmalar da fiyatı koyarken aptal değil, daha kaliteli kadroya daha fazla fiyat koyuyor. Çok da düşünmeyin o kadar incesini. Siz ne istediğinizi belirleyin, sonra gidip en beğendiğinizi alın.
Merhaba,

Birçok yerde kaynak yerleriyle ilgili yorum görüyorum ama sebebini bilmediğim için soruyorum; kaynak izlerinin görünmesi yalnızca estetik açıdan mı sorun oluyor, yoksa başka bir sebebi de var mı?

B

BF Okuru

Misafir
Merhaba,

Birçok yerde kaynak yerleriyle ilgili yorum görüyorum ama sebebini bilmediğim için soruyorum; kaynak izlerinin görünmesi yalnızca estetik açıdan mı sorun oluyor, yoksa başka bir sebebi de var mı?
Kaynak izlerini zımparalamak kaynağı zayıflatıyor bile olabilir. Bu konuda uzmanlığı olanlar cevap vermeli bu soruya.

amasseia

Forum Bağımlısı
Tepki
3.793
İsim
Ali
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Karaboga gözü rahatsiz etmesin ve karbon kadro görüntüsüne yaklaşsin diye. Kaynak yerlerinin pürüzsüz görünmesi güzel görüntü oluştursa da puruzlenip inceltilmesi kadro sağlamlığı açısından problem olabiliyor.
Benim bisiklette alın borusu pürüzsüz, diğer kısımlar kaynak izli. Kaynak izli olması şahsen beni rahatsiz etmiyor. Varsin kaynak izi görünsün, kafaya her seyi takmamak gerek yoksa insan bisikletten zevk alamaz.

Karaboga

Üye
Tepki
12
İsim
Hasan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Giant
@Karaboga gözü rahatsiz etmesin ve karbon kadro görüntüsüne yaklaşsin diye. Kaynak yerlerinin pürüzsüz görünmesi güzel görüntü oluştursa da puruzlenip inceltilmesi kadro sağlamlığı açısından problem olabiliyor.
Benim bisiklette alın borusu pürüzsüz, diğer kısımlar kaynak izli. Kaynak izli olması şahsen beni rahatsiz etmiyor. Varsin kaynak izi görünsün, kafaya her seyi takmamak gerek yoksa insan bisikletten zevk alamaz.
Teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: amasseia

amasseia

Forum Bağımlısı
Tepki
3.793
İsim
Ali
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
B

BF Okuru

Misafir
@BAHADIR34
Üst boru eğimliyse konfor, yataysa performans denilebilir kabaca.
Bence bu fiyatlardaki kadrolar çok da fark etmez. Nerede yapıldığı da çok fark etmez. Decathlon kadrolarında portekizde yapıldığı yazıyor, iyi midir kötü müdür nereden bilinebilir ki? Zaten ne kadarı portekizde yapılmış, adam sadece boyayı orada yapıp made in yazabilir.
Anladım peki siz yukardaki listeden hangisini seçerdiniz ?
Galiba sizde de Mosso Cavalier var ama hangi set anlayamadım. Herneyse bende şuan kafama en yatan bisiklet bu ama bildiğiniz gibi Ümit Bisiklet kötü demiyorum ama yaptığı bisikletlerde ortada çoğu market bisikleti. Mosso Taiwan ülkesine ait ama Ümit Bisiklet adı altında satışı var tek kafama takılan kadroyu Ümit Bisiklet mi yapıyor ? Şimdi bu kadar para verip iyi birşey bekliyor insan haksızmıyım ?