Yeni nesil avid yağ değiştirme

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Gökhan Akkaya
1 ve baska modelleri. Daha dogrusu yaklasik her model bulunur bende. 2.El yada 0, isteginize bagli. Bana istediginiz modeli yazarsaniz fiyat konusunda yardimci olabilirim. Sadece elixir degil shimano slx, xt, xtr, sram modelleri falan da var elimde. Anliyacaginiz bende yaklasik bi garaj dolusu yedek parca var. :)

Scudo
Tepki
0
İsim
lütfullah
Bisiklet
Kron
meraba Shimano Disc BRM395 Hidrolik fren sistemi için hangiyağ kullanıldığıyla ilgili bi bilginiz varmı

cpt.erhan

Daimi Üye
Tepki
200
İsim
Erhan
Bisiklet
Specialized
Shimano hiydrolic mineral yağ olarak aratırsanız google da bulabilirsiniz. Pempe renkte bir yağdır. (link)

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
şu konunun silinen fotoğraflarıda en can alıcıları :D

nbacıshaquılle

Daimi Üye
Tepki
184
İsim
Emre
Bisiklet
Sedona
Merhaba öncelikle bende elixir 1 var yağı boşaldı yağ aldım kit aldım başladım işe.
Önce fren koluna bağladım yağ dolu şırıngayı şırıngadaki yağın havasını aldım tabi sonra diğerini balataların oraya bağladım.
Balataları çıkardım tabiki arasına o plastikten koydum.
Sonra balataların ordan bastım şırıngaya koldaki şırıngayı doldurana kadar.
Sonra koldaki şırıngayı kilitledim fren kolunu gidona yapıştırdım balataların ordan bas çek bas çek yaptım ve kolu yavaşça serbest bıraktım sonra şırıngayı çıkarıp orayı vidaladım.
Sonra kolun oradaki şırıngayi bas çek yapıyorum çekerken fren kolunu sıkıp bırakıyorum hava geldi geldi bi yerden sonra kesildi sonra şırıngayı var gücümle ittirdim fren kolu maks 1cm sıkılabiliyodu okadar sertti sonra şırıngayı çıkardım o sırada çok az delikten geri aktı hemen vidaladım.
Ama bi baktım 2 senedir fabrikadan çıktığı yağ ile duran ve maks 2cm kadar sıkılabilen ön fren koluma nazaran kendi yeni doldurduğum arka fren kolu 4cm kadar sıkılabiliyor ve ön fren gibi sertlik hissiyatı vermiyordu sizce nerede hata yaptım acaba bu kadar yumuşaklık normal mi ve ya arka fren yumuşak olur diyenler var ya da püf noktası var ise söyelermisiniz acemiyim de :)

nbacıshaquılle

Daimi Üye
Tepki
184
İsim
Emre
Bisiklet
Sedona
Merhaba öncelikle bende elixir 1 var yağı boşaldı yağ aldım kit aldım başladım işe.
Önce fren koluna bağladım yağ dolu şırıngayı şırıngadaki yağın havasını aldım tabi sonra diğerini balataların oraya bağladım.
Balataları çıkardım tabiki arasına o plastikten koydum.
Sonra balataların ordan bastım şırıngaya koldaki şırıngayı doldurana kadar.
Sonra koldaki şırıngayı kilitledim fren kolunu gidona yapıştırdım balataların ordan bas çek bas çek yaptım ve kolu yavaşça serbest bıraktım sonra şırıngayı çıkarıp orayı vidaladım.
Sonra kolun oradaki şırıngayi bas çek yapıyorum çekerken fren kolunu sıkıp bırakıyorum hava geldi geldi bi yerden sonra kesildi sonra şırıngayı var gücümle ittirdim fren kolu maks 1cm sıkılabiliyodu okadar sertti sonra şırıngayı çıkardım o sırada çok az delikten geri aktı hemen vidaladım.
Ama bi baktım 2 senedir fabrikadan çıktığı yağ ile duran ve maks 2cm kadar sıkılabilen ön fren koluma nazaran kendi yeni doldurduğum arka fren kolu 4cm kadar sıkılabiliyor ve ön fren gibi sertlik hissiyatı vermiyordu sizce nerede hata yaptım acaba bu kadar yumuşaklık normal mi ve ya arka fren yumuşak olur diyenler var ya da püf noktası var ise söyelermisiniz acemiyim de :)

hakan64

Forum Bağımlısı
Tepki
543
İsim
hakan
yahu bu elixir 1 de kronik sorun sanırım hava yapma. benim ki de hava yaptı. 30 tl verdim bisikletçiye. 2 ay sonra tekrar hava yapmaya başladı. hala da aynı

• Beğen
Tepkiler: Hüseyin Odabaş

nbacıshaquılle

Daimi Üye
Tepki
184
İsim
Emre
Bisiklet
Sedona
@Angel Ya hava yapsın yarım litre yağ ve kiti 35tl ye aldım bisikletçi 1 doluma 40tl çekti hadi hava yapsın sorun değil ama bari en azından 3 ay düzgün kullanayım havasını alamıyorum ki daha.

Şeytan diyor tak tektro mekanik disk freni gitsin ama hem maliyet hemde seviye düşürmek işime gelmiyor.

• Beğen
Tepkiler: Hüseyin Odabaş

nbacıshaquılle

Daimi Üye
Tepki
184
İsim
Emre
Bisiklet
Sedona
@Angel Aliexpresden 9 dolara aldım yağ ise benzinciden dot 4 ayrıca ben de attığın videoya bakarak yapıyorum ama yumuşak kalıyor biraz bişey soracağım bisikletçiye doldurttuğunda arka fren yumuşak mıydı ?

hakan64

Forum Bağımlısı
Tepki
543
İsim
hakan
@nbacıshaquılle yok yumuşak değildi. arka fren borusu uzun olduğu için biraz daha beklemen gerekiyor sanırım havasını alması için. linkini atabilir misin aldığın satıcının

nbacıshaquılle

Daimi Üye
Tepki
184
İsim
Emre
Bisiklet
Sedona
@Angel En ucuzu bu şu anda bundan aldım. (link)

Ayrıca 8 günde geldi çok memnun kaldım.

• Beğen
Tepkiler: hakan64

cpt.erhan

Daimi Üye
Tepki
200
İsim
Erhan
Bisiklet
Specialized
@nbacıshaquılle mesajınızdan anladığım kadarıyla doğru işlemi yapmışsınız. Sistem içerisinde hava olduğundan dolayı yaklaşık 1cm kadar sıkabilmişsiniz bu zamana kadar. Fren tutuş performansında sıkıntı yoksa işleminiz başarılı demektir.

nbacıshaquılle

Daimi Üye
Tepki
184
İsim
Emre
Bisiklet
Sedona
@cpt.erhan yok işlem doğru ama şöyle ön frenimin yağına hiç ellemedim aldığımdan beri hafif sıksam bisiklet duruyor ama arka frenimi yazdığım talimatlar ilr yağ doldurdum ama ön frenin iki katı sıkmam gerekiyor ve neredeyse gidona değecek tüm işlemlerim doğtu olmasına rağmen

nbacıshaquılle

Daimi Üye
Tepki
184
İsim
Emre
Bisiklet
Sedona
Arkadaşlar lütfen yardım edecek yok mu bisiklet sürme zevkinden mahrumum 1 aydır.

@Angel Bu arada dostum yanlış anlama attığım linkte satıcıyı gösterdim o ürün uymaz avide söylemeyi unuttum avide bu uyar.(link)

cpt.erhan

Daimi Üye
Tepki
200
İsim
Erhan
Bisiklet
Specialized
aklıma 2 ihtimal geliyor. 1. olarak bisikleti aldığınızdan bu ya ön frende de hava vardı. Muhtemelen kuvvetli olan ihtimal bu. Bisikletinizi ters çevirmeniz durumunda bile sistem hava yapabiliyor.2. ihtimal olarak arka frende yeteri kadar yağ olmayabilir. Bende yağ değişimden sonra sizinle aynı durumu yaşadım ama frenlerim çok sağlam tuttuğu sürece önemsemedim :) Eğer frenleriniz tutuyorsa önemsenecek bir şey olduğunu düşünmüyorum

nbacıshaquılle

Daimi Üye
Tepki
184
İsim
Emre
Bisiklet
Sedona
@cpt.erhan hmm ben daha önce hd kullanmadığım için ne kadar sert okadar iyi biliyordum ön frenin okdar sert olmasıda notmal değil yani arka fren tutuyor haklısınız da takıntılı bir insanim mükrmmele yakın olmadan rahat edemiyorum keşke shimano alsaydım

cpt.erhan

Daimi Üye
Tepki
200
İsim
Erhan
Bisiklet
Specialized
@nbacıshaquılle benim gözümde avid elixr 1 sıkıntılı bir fren sistemi. Yağ değişimi sıkıntılı ama sayesinde bir şeyler öğrendim :) Her olumsuzluk yeni bir şeyler öğretiyor insana.
videonun sonuna bakarsanız fren kolunun sıkma mesafesinin çokta az olmadığını göreceksiniz. Bence siz ön freninde yağını değiştirin. İkisi de aynı olursa içiniz rahat eder.

nbacıshaquılle

Daimi Üye
Tepki
184
İsim
Emre
Bisiklet
Sedona
Bir de akşıma fikir geldi hani balataları çıkarıp pistonlatın arasına plastik koyuyoruz ya o plastiği daha ince bir plastik olarak koyarsak ne olur pistonlar biraz daha birbirine yaklaşır ve biraz daha fazla yağ doldurabiliriz sonra pistonları tornavida ile geri itince o yumuşaklık da kaybolur denicem bi bu var bide fren kolundaki ayar vidasını feen kolu en açıktaki konumuna getircem yine bu şekilde daha çok yağ alır sonra normale alınca yağ sıkışabilir.

@cpt.erhan Evet haklısınız galiba ön frende de hafif sorun var yardımınız için teşekkürler.

cpt.erhan

Daimi Üye
Tepki
200
İsim
Erhan
Bisiklet
Specialized
@nbacıshaquılle eğer öyle yaparsanız sistem içerisinde tekrar hava oluşması durumunda balatalar ve rotor arasındaki mesafe iyice azalmış olacak ve muhtemelen balatalar rotora sürtecektir. Buda performans düşüklüğüne sebep olacaktır. Rica ederim. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.