Yeni nesil avid yağ değiştirme

Halil Emre Ozlu

Daimi Üye
Tepki
372
Merhaba arkadaşlar, eğitici yazılarıma devam ediyorum, Tüm yazılarım Sadece ve sadece bisikletforum.com içindir. Bu yazıyı başka yerde okuyorsanız çalıntıdır, çakmadır, kişilik haklarına aykırıdır, onca emeğime saygısızlıktır. Tüm yazılarımda işlemleri bizzat uygular, resimleri bizzat çekerim. Bir teşekkürü çok görmeyin, illa işi düşen arkadaşlar olur, Google'da aranınca bizim yazımız çıkar biz de faydalı oluruz... Sevgiler hepinize...

Burada Avid Elixir CR üzerinde hidrolik yağı değiştirmeyi anlatmaya gayret edeceğim. Eksiklerim, hatalarım olursa çekinmeden yazınız ben de hep kendimi geliştirmeden yana olarak birçok şey öğrendim. Tüm arkadaşlardan ricam da kendilerini her anlamda geliştirsinler. Çünkü; İyi bir bisikletçi mümkün olduğunca kendi tamirini, montajını, bakımını kendisi yapar.

Bildiğiniz gibi yeni model Avid frenlerde rezervuar yok artık. Yani var ama eskisi gibi kolda yağ girişinde değil, iç rezervuar teknolojisi (Taperbore) kullanıyorlar. Detay için bkz:
http://www.bikerumor.com/wp-content/uploads/2010/06/sram-avid-xx-world-cup-brakes04.jpg

İç rezervuar yüzünden artık dıştan yağ damlatarak hava almak imkansız. Bu teknoloji bence çok güzel.. Hem diyafram rezervuar kapağı derdi yok, yırtılması, kaybolması vs, hem de yağ değiştirmek sadece 3 dakika sürüyor. Çok kolay ve sorunsuz. Yeni nesil bir Avid frenin yağını değiştirmek için bir kite ihtiyacınız olacak. Bu kit için kesinlikle Avid'in orijinal kitini tavsiye ederim. Ben başka bir markanın ucuz bir setini de kullandım. Yağı baloncuk yapıyor ve Avid'in performansını vermiyor. 15 dolar gibi bir ucuzluk için değmez, orijinalini alın. Hem yağı da daha fazla, Avid'de 120ml yağ oluyor. Bir fren yaklaşık 10ml yağ alıyor yani defalarca kullanılabilir.

(Bu yazıyı bisikletforum'dan başka yerde okuyorsanız çalıntıdır, çakmadır, kişilik haklarına aykırıdır, onca emeğime saygısızlıktır.)

Öncelikle Frenin pedlerini çıkarıyoruz. Eğer pedlere yağ bulaşırsa çıkması çok zor. Çıksa bile performans kaybı oluyor hiç o riske girmeyin.. Sonra çıkan ped yerine tampon koyuyoruz.

Avid in ürettiği dot 5.1 yağ dot 4 e göre 10 kat yüksek kaynama noktasına sahip. Ayrıca çok efektif basınç iletiyor. Tüm bu işi bilenler piyasadaki en iyi fren yağının avid'in 5.1 i olduğunu ifade ediyor. Yalnız bu yağı çok solumamaya ve açıkta yaranız varsa eldivensiz kullanmamaya dikkat ediniz. Zira içerisinde üreme sistemini bozacak maddeler içeriyor.

Enjektörlerin ikisinin de içine 15ml kadar yağ alıyoruz. Bu miktar biraz fazla ama ben fren sistemi içerisinde uzun süre yağ gezdirebilmek ve varsa havayı tam alabilmek için çok yağ almayı tercih ediyorum. Çünkü yağı pompalamaya başlayınca siz de çıkan balonları fark edeceksiniz.

Fren sisteminin içerisindeki yağ eskimişse şırıngalara yağ doldurmadan önce fren sisteminin içerisindeki yağı şırınga ile boşaltınız!

Önce fren kolunu alıyoruz, kolu kaliperden daha yukarı kaldırıyoruz ki içerideki yağ açılan vida deliğinden boşalmasın. (illa içindeki yağı boşaltmak durumunda değiliz, belki amacımız yağ değiştirmek değil, havasını almaktır) sonra şırınganın birisini buraya takıp, iyice sıkıştırıyoruz. Saat yönüne çevirince sıkışır.
(Bu yazıyı bisikletforum'dan başka yerde okuyorsanız çalıntıdır, çakmadır, kişilik haklarına aykırıdır, onca emeğime saygısızlıktır. )

daha sonra kaliperi koldan daha yüksek seviyeye kaldırıp, kaliperdeki vidayı çıkarıyoruz ve öbür şırıngayı kalipere takıyoruz. iki şırınga da takıldıktan sonra yağı değiştirmeye hazırız.

Bir şırıngadan bastırırken öbür şırıngadan vakumluyoruz. Bu süre içerisinde epey baloncuk çıkıyor hatta sistemde ne çok hava varmış şaşırıyorsunuz. bu işlemi birkaç kere tekrarlıyoruz ama dikkat ediniz şırıngaları yer çekimine ters tutun ki fren içine şırınga içindeki havayı vermeyin.

Daha sonra yağın çoğunu kol tarafındaki şırıngaya verin, birazcık kaliper tarafında kalsın. Ardından da fren kolunu sıkın. Fren kolunun içersindeki hava da çıksın, oranın yağı da değişsin. Bu işlemi de tekrarlayın, bir süre sonra kol tarafındaki yağ kalipere gönderilmiş olacaktır. Balonlar da bitecektir.

Ardından şırıngaların kilitlerini (uçtaki kırmızı yer) kilitliyoruz, şırıngaları sökerken yağı dökmek istemeyiz.

Sonrasında ise evvelâ kol tarafını üste getirip, şırıngayı çıkarıyoruz, sızma olmayacaktır. Olursa sorun var demektir, pad contact ayarını sıkıştırmamış da olabilirsiniz. Benim tavsiyem pad-contact ayarını orta seviyeye getirip bu işlemi yapın. Ne çok sıkın ne de gevşek bırakın.
(Bu yazıyı bisikletforum'dan başka yerde okuyorsanız çalıntıdır, çakmadır, kişilik haklarına aykırıdır, onca emeğime saygısızlıktır. )

Şırıngayı çıkardığınız yere vidayı kapatın, sonra kolu yere koyun. Kaliperi yukarı kaldırıp onun şırıngasını çıkarın. Burada bir ufak damla yere düşebilir çok önemli değil ama hava almasın o düşen yerine, hemen vidayı kapatın. Frenleriniz hazırdır.

Scudo

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Teşekkürler Halil bu yazında cok güzel resimlerde harika.En güzelide forum için emek harcaman.

• Beğen
Tepkiler: halil karaoglan

Halil Emre Ozlu

Daimi Üye
Tepki
372
Evet aslında yağ değişiminde fren sisteminin sabit olması gerekli ama ben bu frenleri satacaktım ((link)) o sebepten kurmadım. Ama sabit olması şart mıdır, ya da sabit olmamasının ne türlü zararı var bilemiyorum. kolaylık için diyorsunuz belki ama yağ akmaması için sabitlenmemesi daha avantajlı. Çünkü kaliperi ve koly yukarılara kaldırıp, şırıngaları öyle çıkarmak daha iyi..

Teşekkürler katkılarınız için :)

halil karaoglan

Daimi Üye
Tepki
35
@sonEr´´

Halil Emre abim öncelikle emegin icin cok tesekkur ederim. Güzel bir bilgi daha verdin forum ailesine . Soner arkadasımız konunun sabit olması lazım demis diye anladım ben. Frenlerin hareketli olmasında bir sakınca söz konusu olmaz :D.Tekrar tesekkurler.

Tolga Yücel

Forum Demirbaşı
Tepki
328
Bisiklet
Salcano
Yararlı bilgiler için teşekkürler,gerçekten aydınlandım.. resimli anlatmanda herşeyi pekiştirdi iyi forumlar

• Beğen
Tepkiler: Halil Emre Ozlu

Mehmet Emin

Aktif Üye
Tepki
149
Teşekkürler. Böylesine detaylı bilgiyi bisiklet satın aldığımız mağazalar bile vermiyor, sebebini siz düşünün...

Derviş Özcan

Forum Demirbaşı
Tepki
153
Bisiklet
Cervélo
birde şey avid bleed kiti ne kadara aldınız özelden veya burdan yazarsanız çok sevinirim birde türkiyede nerde satılıyor..saygılar

Kamil BULUT

Daimi Üye
Tepki
206
Henüz bakım seviyesine gelemedim ama sık kullanılanlara kaydettim.Kesinlikle işime yarayacak.Teşekkürler.

selami atay

Daimi Üye
Tepki
249
Bisiklet
Giant
çok teşekkürler arkadaş paylaştığınız değerli bilgiyi baştan sona okudum aslını söyelemek gerekirse çok bir şey anlamadım yağ değişim tam olarak nasıl yapacağımı avid juicy 3 kullanıyor salcano astro270 srd.fren bakım zamanı gelince tekrar tekrar okur yapmaya çalışırım

• Beğen
Tepkiler: halil karaoglan
Tepki
3
Bisiklet
Sedona
Bu hidrolik disk fren sistemi hakkındaki yorumlarınızı alabilir miyim? Acil...

Çağrı Cantürk

Aktif Üye
Tepki
12
Bisiklet
Giant
Ben kullanıyorum memnunum çok büyük şeyler beklememek lazım elixir serisinin en alt olanı diğer shimano frenlerden farkı haznesiz olması ve mineral yağı değil de dot yağ kullanması. Eskiyince ne olur bilmiyorum.

• Beğen
Tepkiler: ardakandemir93

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Çok teşekkürler. Şu an kullandığım MTB'de hidrolik fren sistemi yok ama ilerisi için çok faydalı olacak bilgiler. Sağolun. Emeğinize sağlık.

Tepki
10
Bisiklet
Bianchi
süper bir paylaşım bende buradaki paylaşımlar sayesinde bisikletin dilinden daha iyi anlayacağımı düşünüyorum.

Engin YAĞIZ

Daimi Üye
Tepki
189
İsim
Engin YAĞIZ
Başlangıç
2001—02
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar meraba ; yaklaşık 10 gün önce sedona 731 mtb bisiklet aldım ve çok memnunum yanlız arka fireni normal sıktıgında bile sürtünme sesi geliyo nedeni ne olabilir fikri olan var mı ?

Tepki
20
Bu elixir1'lerin ortak sorunu galiba.Benim 721'de de aynı sorun var, Frene bastığımda çıkan sesi balataları söküp yağdan kirden temizlediğimde hallettim, ancak arka fren balatasının bir tarafı sürekli diske sürtüyordu. Dikkatli incelediğimde ön frende diskin her iki tarafında da boşluk olduğu halde arkada bir tarafın neredeyse birleşik olduğunu farkettim. Bisikletçide bir ayar yapılarak bu sorun giderildi ama hala pek memnun olduğum söylenemez. Önceki bisikletimde disk frenler Shimano idi ve ben hiç bir sıkıntı yaşamadım. Eğer bu sürtünme sesi devamlı geliyorsa bir ince ayar gerekebilir, ancak sadece sıktığında geliyorsa balataları söküp yağdan kirden arındırman sorununu çözecektir. Bir de aklında bulunsun balatalar sökülü halde iken sakın freni sıkma.